• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,000
Kolega @plus jeste prebrojali cvijet i cvijetne pupove?

Slikam i višnju u jabuku kad se otvore..
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
Koji ti se uzgojni oblik pokazao bolji za šljive i zbog čega ili su oba dobra?

Imam šljive u piramidu, a vazu sam probao samo breskve i nektarine.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,000
Piramida bez premca. Jedino što je zaštita malo teža i malo više pažnje rezidbi se treba posvetiti.

Vaza nije loša. Ali vata je općeniti uzgojni oblik za voće.

Popravljena piramida je prirodniji uzgojni oblik za šljivu. Puno lakša zamjena grana. Puno lakše spriječiti rod da pobjegne u vrhove.

I što je najveća mana vaze kod šljive. S vremenom ode u širinu pa vole pucati grane. A ne možeš ramene grane baš tako lagano zamijeniti..
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,000
Šljivari. Jel bilo štete od mraza? Kakvo stanje u sljivicima?

Jeste prošli već protiv monilije?

Zeznuta zaštita ove godine. Jako nejednaka cvatnja. Ja na jednoj šljivi imam 50% grana sa već zametnutim plodom dok je ostatak tek na početku cvatnje.

Išao sam već 2 puta protiv monilije i 2 puta protiv osice.

Planiram još jednom kad 90% šljiva ocvate proći protiv monilije i osice.

To je zadnji insekticid pošto smatram da za osicu drugog rješenja nema.

Nakon toga za savijača i lisne uši prelazim na ulje neem-a. Ekološki i dokazano efektivno. S time da možda probam BATURAD WP. To je isto ekološko sredstvo i kolege mi kažu da je uspješno u tretiranju savijača.

Kakvo je kod vas stanje? Plan zaštite?
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
Kod mene u Slavonskom Brodu nije bilo štete od mraza. Sutra ili prekosutra idem Chorusom, a za osicu vidim da nude Mospilan. zoran89, s čime si išao protiv osice?
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
728
Kod nas nije bilo mraza. Kupio sam neem ulju iz Vinkovaca. Planiram ulje i sodubikarbonu, ekoloska.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,000
Prvi puta s decisom (nema ga više u prodaji, ostalo mi), drugi puta s mospilanom.

S tim da sam se zeznio. Da sam znao da će biti ovako nejednako otvaranje cvjetova prvi puta bi išao samo protiv monilije, pa sada decis pa sljedeći puta mospilan.

Decis je kontaktni i brzo isparava. Puno je manje štetan za pčele. U biti uopće nije ako oprskaš navečer kad pčele više ne lete. Ali više ga nema te kupiti.

Ali na osicu sam jako osjetljiv. Ona kod mene uništi 90% roda ako ne oprskaš na vrijeme..

Ali evo. Sad će biti decis pa mospilan pa mospilan.

Ali mospilan ti je super sredstvo za sve štetnike u šljivi. Samo što je dugačka karenca i ograničen broj tretiranja pa ga valja čuvati ako dođe jak napad lisnih uši..
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
Imam i ja nešto Decisa još u zalihi ali mislim da ću ići Mospilanom. Sreća nemam tako strašnih problema sa osicom al me lani i preklani savijač zato raspametio. Zato sam prekalemio 59 komada na Kalifornijsku plavu i Čačanku ranu pa kako mi bude.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,000
Ja sam baš na cacanskoj ranoj imao problem sa savijačem ploda i za njega sam čuvao mospilan.

Ali sam prošle godine probao 2 tretmana neem uljem i uspio sam ga ekološki riješiti.

Kod mene su strašni problemi s insektima i osica i savijač.

Ima par zaraslih šljivika oko mene i oni su rasadnik za nametnike.

Kad mospilanu istekne registracija ne znam s čime ćemo štititi šljivu. Ne usudim se probati ekologiju na osicu jer ako ne upali ode mi 90% roda.

Sad sam posadio 60 komada top taste, top king i Jojo.

Pa ću ekologiju protiv insekta probati u njima dok su mlade i nema puno roda.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,000
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
728
1-1.5 %

Ove upute se sam dobio uz racun

Ne znam ucitati pa ovako
 

Prilozi

  • Screenshot_20240324_143959_Microsoft 365 (Office).jpg
    Screenshot_20240324_143959_Microsoft 365 (Office).jpg
    48.2 KB · Pregleda: 12

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,097
Za jedno prskanje trošim oko 1500 litara vode. Ako je koncentracija samo 1% treba mi 15 litara ulja. Cijena litre ispada da je oko 50 eura. Za jedno prskanje trebam izdvojiti cca 750 eura. Najvjerojatnije treba izvršiti nekoliko tretiranja. Koju kulturu bih trebao uzgajati da se to isplati (računaju se samo legalne)? Uz to mora ići i ostala zaštita.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,000

Aplikacija Neem ulja:​

Pomiješati 1 litru Čistog Neem ulja sa 80-100 litara vode.


Znači 15 litara x 20e = 300 eura

Jebiga. Ekologija je skupa.

Inače na sajmovima i veće količine je cijena 20 ili 21 euro po litri.... Vjerujem da ide u jeftinije na količinu
 
Na vrh