• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljivarstvo

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Išao sam već 2 puta protiv monilije i 2 puta protiv osice.

Planiram još jednom kad 90% šljiva ocvate proći protiv monilije i osice.

To je zadnji insekticid pošto smatram da za osicu drugog rješenja nema.
Nema potrebe za tolikim tretmanima insekticidima za osicu. Dovoljan je samo jedan tretman. Prva dva što si radio totalno su beskorisna, jer osica počinje polaganje tek kad prođe puna cvatnja. Takođe ne treba suzbijati odraslog (imago) on ne pravi štetu, već larva.
Znači osica polaže jaja, poslije nekog vremena iz jaja se izleže larve koje se ubušuju u plodove (plodiće). E tad je pravi momenta da se uradi tretman isketicidima. To u praksi znači kad se završi sva cvatnja i sve latice opadnu, nema žurbe. Koristiti insekticide koje djeluju na jaja i na larvu. Decis je odličan izbor. Ja ga koristim godinama i nema greške.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,000
E sad. Ima i savijač cvijeta. On se javlja u prvoj fazi cvijetanja. Štete koje pravi su za raspravu ali kad se već ide protiv monilije to prvo tretiranje se može ubaciti.

Inače idem insekticidom u precvijetavanju i 7 dana nakon toga.

Ove godine je drugačije zato što imam jako nejednako otvaranje cvjetova. Znači pola jedne šljive mi je u precvijetavanju, druga polovica u punom cvatu. I žute su mi se otvorile puno prije cacanske rane, a rana puno prije Stanleya.

Evo nas drugoj slici ako vidiš da su mi grane prema kameri niže već u precvijetavanju/formiranju mladih plodića. Na vrhu se cvijetovi tek otvaraju. Gornja zona u punoj cvatnji.

U takvim uvjetima je zaštita jako zeznuta...

IMG_20240326_170326.jpg IMG_20240323_181104.jpg IMG_20240326_170422.jpg
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
D
Ja sam baš na cacanskoj ranoj imao problem sa savijačem ploda i za njega sam čuvao mospilan.

Ali sam prošle godine probao 2 tretmana neem uljem i uspio sam ga ekološki riješiti.

Kod mene su strašni problemi s insektima i osica i savijač.

Ima par zaraslih šljivika oko mene i oni su rasadnik za nametnike.
Mispilan ili preparati koji sadrže akt. materiju Acetamiprid uopšte ne djeluju na savijača i beskorisan je. To je inskticid u voćarstvu koji uglavnom se koristi za biljne vaši, takođe ima i jako slabo djelovanje na šljivinu osicu.
Za svijača nema boljeg i ekološki prihvatljivijeg od Coragena i Avaunta. Oba djeluju i na sve stadijume osim odraslog insekta. Kad niste sigurni kad poprskati, ako se na prati let sa feromonskim klopkama onda uraditi blog tretman od 2 prskanja u razmacima od 14 dana. Sa ovim blok tretmanom pokrivate period od mjesec dana. Djelovanje je takvo, da ga je nabolje primjeniti prije polaganje jaja, odnosno da ženka položi jaja na već oprskano sredstvao, što bi rekli da položi jaja na depozit.
Za osicu kod Vas ne znam šta ima od insekticida evo sad ću malo proguglati pa ja se javim.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
... i kod mene je isto tako razvučeno cvjetanje, samo polako. Bitno je riješiti moniliju, ona je u ovoj fazi najveća pretnja.

Ne postoji savijač cjetova, može samo da bude rutava buba ona jede cvjetove.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,000


Ima savijač pupova.

Mospilan je jedino sredstvo registrirano za šljivinu osicu. I po mom iskustvu je rješava bolje nego decis kojemu je registracija istekla.

U blok tretiranjima uvijek gledam da idem s različitim aktivnim tvarima.

Zato ovo blok tretiranje ide prvo decis onda mospilan i onaj vikend nakon uskrsa kad cvatnja bude gotova onda sa rotorom.



Bome ti karate zeon nema dozvolu za šljivu. Je da mu važi registracija do 2029. Ali ne za šljivu i za šljivu nije registriran niti za voćne osice na drugim kulturama.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
To sporadična štetočina i nije iz klasične grupe leptira i savijača. To samo nosi naziv savijač. To može napraviti neku zanemarljivu štetu.

To što piše da nema za karate zeon nema nikakve veze, samo nema registraciju u HR. Bitan je mehanizam djelovanja. Djelotvoran je 100% za osicu, provjereno. Iz iste je grupe piretroida kao i decis.

Samo opršći sa njim, registrovan je u drugim zemljama. Takođe je bio i registrovan nekad do je Herbos radio.
Kad bi gledali šta sve ima tačnu registraciju, zaštita bi otišla u dođavla... Zato mora biti agronom.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,000
Je. A kad dođe inspektor i pita u kojoj kulturi ste vi to koristili?

Sve je meni jasno šta ti pričaš. Ali odi na e poljoprivreda i pod tvojim oibom su sva sredstva kupljena na tvoju karticu. I ako dođe inspekcija moraš pravdati.

Ili nemaš prijavljen opg?

Ja baš i ne volim ići sa sredstvima koja nisu registrirana za kulturu.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
To je samo na papiru. Ne znam kako tačno to kod Vas funkcioniše, ali nema nikakve logike i tu se ne može sprovest zaštita, ako sve mora biti kao što piše.
Npr konkretno ovaj preparat Karate Zeon ima akt. materiju Lambda-cihalotrin i ima registraciju za određene kulture, konkretno nema za breskvu i nektarinu. Dok drugi preparat potpuno isti, samo nosi naziv ESTRELLA (ista akt materija) ima registraciju za breskvu i nektarinu. Sa jednim smiješ, a s drugim ne, a sve isto.
Takođe neki drugi preparat, npr piše suzbija zelenu Vaš na jabuci, a u krušci ga ne smiješ koristiti, za istu stvar jer ne piše. A ista je uš i na jabuci i na krušci, a obe su jabučaste vrste.
 
  • Like
Reactions: H&S

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,000
Ovako ide kod nas.

Položiš tečaj, dobiješ svoju barkod koji je povezan s tvojim OIB-om (s tvojim identifikacijskim brojem).

Sva sredstva možeš jedino kupiti pokazivanjem tog bar koda.

Nakon što kupiš sredstvo to sredstvo se u sustavu e-poljoprivreda bilježi na tebe.

I ti si ga dužan koristiti po registraciji, dužan si ga skladištiti u propisanim uvijetima. Znači mora biti metalna ili plastična polica u zaključanoj prostoriji. Rukavice, maska i ostalo. I kanta s pijeskom i lopata ako se šta prolije.

Isto tako si dužan ambalažu skladištiti po propisanim uvjetima i predati ju u stanicu za ambalažu iz koje dobiješ potvrdu da si predao koju moraš čuvati.

Ako dođe nadzor moraš pravdati svako sredstvo. Što znači ako si kupio insekticid za krušku, a nemaš kruške onda si u prekršaju.


Ili moraš kupovati amaterska pakiranja po par grama pa reći da si prskao oko kuće 3 kruške. Ali opet se i to bilježi na karticu tvoju.
 
  • Like
Reactions: H&S

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,000
Evo gle. Na šipku (divljoj ruži) nitko nije produžio registraciju za sredstvo. I ja ju sada ne smijem prskati čak ni sumporom.

Poslao sam upit ministarstvu i dobio odgovor. I ja ne smijem za 3 ha šipka kupiti ni jedno sredstvo.

Poštovani g. Xxxxx



ukazujemo da u Hrvatskoj nema niti jedno sredstvo za zaštitu bilja registrirano za primjenu na divljoj ruži.



S poštovanjem,







Ministarstvo poljoprivrede
Ministry of Agriculture

Uprava za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište/

Directorate for Agricultural Land, Plant Production and Market

Ulica grada Vukovara 78

10 000 Zagreb
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
...e šta raći, zajebano. To je kad sjede kupljene diplome i pišu propise, a ne pita se struka.

Prije par godina bio sam sa agronomom iz Italije, kod njih je isključivo registracija po akt. materiji. Ta je aktivna materija dozvoljena za to i to, bez obzira od kojeg je proizvođača, što po meni ima logiku.

Takođe kod Vas sam skoro gledo sledeću totalo nebulozna stvar.
Evo uzmimo aktivna materija Tebukonazol preparat (npr MYSTIC EC) ima karencu u jabuci 28 dana, a ta ista aktivna materija nalazi se u sredstvu NATIVO 75 WG (Tebukonazol+Trifloksistrobin) kome je još pridodana jedna aktivna materiija ima karancu 14 dana u jabuci. Da prevedem laički, znači po njima kad pršćeš sa dva otrova, manje je otrovno nego sa jednim od ta dva. Apsurd nemam riječi.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,000
Plan eu je do kraja ovog programskog razdoblja smanjiti količinu sredstava za 50% u sklopu zelene politike.

Znači 50% dostupnih sredstava neće dobiti Produljenje registracije kad im ova istekne.

Ali dobro. Još ima djelotvornih sredstava samo što su sredstva sve skuplja i skuplja.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,743
@tatkodvd prije svega hvala ti od moje strane za nekoliko zadnje napisanih postova.
Ako se pitaš zašto? Zato jer sam malo pomalo več počeo sumnjati znam li ja o zaštiti više išta ili ništa. Samo sam ponovo skužio da se tvoje znanje i moje eventualno neznanje uvelike poklapaju, po pitanju zaštite. Tvoji su me napisi ohrabrili i dali mi signal da još nisam za otpis, ili moje skromno iskustvo za baciti u smeće.
Uljepšao si mi ovaj zapravo lijepi dan, otvorio oči na koje sam morao početi žmiriti, malo pomalo se uvjeravajuči da više ništa ne znam.
Jasno mi je da su nam neka zaštitna sredstva uskratili, ali bome i ja još uvijek znam čitati između redova, baš tako kako si ti sad demonstrirao.
I mala digresija, za imati barkod za kupovinu zaštitnih sredstava kod nas nije nikakva obaveza poveznica na OPG, ja sam amater, (proleter, jebiveter) s registracijom profy korisnika, tako da sve što piše na plotu ili Internetu nije istina.
Veliko ti hvala za pokazano znanje i dokazivanje znanjem.
Ja imam svega 5-6 šljiva tako da sam nebitan mali mrav, ali ipak želim znati špricati (štititi prskanjem), 😈👋🥂
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Ja imam rotor super to je za osicu. A što se tiče šljiva kod mene bistrice tek počinju otvarati cvjetove tako da za 5-6 dana očekujem puni cvijet. Vidim i jabuke kreću, divlje trešnje već cvjetaju, pitome kreću tako da ćemo imati sve zajedno u cvijetu. Mraza nije bilo, južina puše pa mislim da bi ovu sezonu mogli proći neokrznuto ali još se treba strpiti cirka 7-10 dana bar što se tiče jakih mrazeva.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,000
@plus pisao sam za ljude koji imaju otvorene opg. Napisao sam da se to ne odnosi na amatersku upotrebu
 
  • Like
Reactions: H&S

Najnoviji postovi

Na vrh