• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Slobodna diskusija o motornim pilama

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
moram i ja iz mojeg maloh iskustva reci od 1999 ima stihl 029 sad prije mjesec dana kupio sam si husqvarnu 346xp
husqvarnu sam uzeo samo radi omjera snage i težine i naravno cjene, htio sam lakšu pilu jer kod mene nema velikih stabala a htio sam ipak neku kvalitetu kao što svi kazu 346xp je nesto ko 260 samo sto stilka košta oko 6000kn a ja sam hasky dobio za 4800,

da se vratim iskustvu naravno da 029 i 346xp nisu iste pile ali ako se gledaju podaci hasky je slabija za skoro pola konja i lakša za jednu kilu ako su obije pune goriva i imaju mač od 45 a opet hasky brze reže!
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Meni je najbolja Husqvarna 365 ima 4,8 ks košta 5.550kn.Ima:inercijska kočnica lanca,air injection,x-Torq,low vib,smart start,radilica od magnezija,nema čoka,brzo oslobađajući poklopac filtera za zrak,podesiva crpka za ulje i bočno postavljen zatezač lanca. Meni je ona odlična i preporučio bih ju svima!

kako misliš nema čoka možda ne govorimo o istim pilama
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
260 u orginalu ima vodilici 37 a meni su se u servisu smijali kada sam tražio 32 jer ju trebam samo za košnje ali sam primjetio da prije zatupi lanac nego 2165 koja ima 45 vodilicu i 34 zuba dok Stilh na 45 vodilici ima 32 zuba e i tu je neka razlika u brzini tonitko ne spominje razlike u vodilici ista dužina a veći broj zuba zbog oblika vodilice kod grupacije Husqwarna


stihl ima 3/8 a hasky ima 325 znaci manji zubi vise komada i uži rez manji otpor tu je caka

PS: nisam razumio zasto ti treba vodilica od 32 cm???
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
kako misliš nema čoka možda ne govorimo o istim pilama

ma ima čok samo sto je sve na istoj polugi (ručkici)

meni je receno da sve one pile koje imaju x-torq motore imaju plasticno kučište ne govorim da je to loše jer mi kum ima jonsred 2150 koja ima isto plasticno kučište pa radi bez greške več 7 godina i do sada nije mijenja niti sviječicu a napili svake godine brat bratu 200 kubika samo za preporuku
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
stihl ima 3/8 a hasky ima 325 znaci manji zubi vise komada i uži rez manji otpor tu je caka

PS: nisam razumio zasto ti treba vodilica od 32 cm???

samo manji modali husgvarne imaju 325 od modela 359 na dalje je 3/8
3/8 i 325 nije veličina zubi nego korak lanca i nema veze sa otporom
širina lanca je kod stihla 1.6 kod husgvarne 1.5 i samim tim je kod husgvarne rez uži
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
to nema veze sa stvarnosti netko će sa rezervoarom u sječi porušiti 5m3 netko 8m3 sve zavisi o sjekaču i njegovim sposobnostima

Test je napravljen u stvarnosti, u tome i je poanta. Sve novo, na testu, pa čisto radi usporedbe stavljeno na papir.

Identični uslovi teoretski ne postoje, ali postoje podjednaki uslovi u kojima se vršila usporedba motornih pila. Testu nije cilj praviti razlike, nego sličnosti, kako bi podaci bili relevantni, zato je test i činila nezavisna kuća.

Ne znam odakle tebi rezerovari i metri kubni, mjerna jedinica je bila l/h.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
samo manji modali husgvarne imaju 325 od modela 359 na dalje je 3/8
3/8 i 325 nije veličina zubi nego korak lanca i nema veze sa otporom
širina lanca je kod stihla 1.6 kod husgvarne 1.5 i samim tim je kod husgvarne rez uži


1.5 i 1.6 ti je širina unutarnjih zubi ili kanal u vodilici lanca

imam na 029 lanac 3/8 i zub je na oko veci od 325 i naravno za 3/8 je preporučena turpija 5,2mm a za 325 limica 4,8mm
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
ajmo šumari da čujem definiciju:što je to korak lanca...ali nema prepisivanja...
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
ajmo šumari da čujem definiciju:što je to korak lanca...ali nema prepisivanja...


nisam šumar ali po onome sto jakuzim to je udaljenost od vrha jednog do vrha sljedečeg unutarnjeg zuba
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Test je napravljen u stvarnosti, u tome i je poanta. Sve novo, na testu, pa čisto radi usporedbe stavljeno na papir.

Identični uslovi teoretski ne postoje, ali postoje podjednaki uslovi u kojima se vršila usporedba motornih pila. Testu nije cilj praviti razlike, nego sličnosti, kako bi podaci bili relevantni, zato je test i činila nezavisna kuća.

Ne znam odakle tebi rezerovari i metri kubni, mjerna jedinica je bila l/h.

još nikada nisam išo u šumu da bi potrošio što više ili što manje goriva po satu
nego mi je vodilja koliko sam posla napravio sa utrošenim gorivom
a podaci o kubicima iz jednog rezervoara na stihl ms 660 s kojom se napravi od 5.5-7m3 su od danas jer su dečki koji rade samnom u sječi pa znam
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
ajmo šumari da čujem definiciju:što je to korak lanca...ali nema prepisivanja...

udaljenost od sredine zakovice zupca pile do sredni prve zakovice poveznice dva zuba na lancu
:)
laički rečeno
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,003
stihl ima 3/8 a hasky ima 325 znaci manji zubi vise komada i uži rez manji otpor tu je caka

PS: nisam razumio zasto ti treba vodilica od 32 cm???

sTIHL MS 260 je 325 korak

koristim ju za krošnje, ogranjke, izradu vrhova, jako rijetko za rušenje osim ako je do 20 cm
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
a šta smo na kvizu:icon_rolleyes:

dođeš u trgovinu i kupuješ lanac za svoju 660 i kažeš trgovcu da trebaš lanac od 3/8" i 33 zuba,ili 3/8" i 36 zuba...dakle trebaš znati što znači 3/8" i što znači 33z,po meni su to osnove koje svaki sjekač treba znati...
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
sTIHL MS 260 je 325 korak

koristim ju za krošnje, ogranjke, izradu vrhova, jako rijetko za rušenje osim ako je do 20 cm

kod mene je sve do 20cm
mislim na drva!

treba da jednom probate ložiti drvo raslo na kršu 40-50 godina i nema promjer veci od 20cm ...
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
dođeš u trgovinu i kupuješ lanac za svoju 660 i kažeš trgovcu da trebaš lanac od 3/8" i 33 zuba,ili 3/8" i 36 zuba...dakle trebaš znati što znači 3/8" i što znači 33z,po meni su to osnove koje svaki sjekač treba znati...

kao prvo nisam profi sjekač i ne zamaram se takim stvarima u 10god još nikad nisam uzeo krivi lanac na :Kiss:
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
kao prvo nisam profi sjekač i ne zamaram se takim stvarima u 10god još nikad nisam uzeo krivi lanac na :Kiss:
ne sumnjam ja da ćeš se ti zeznuti za lanac,vidim ja što ti pišeš i da posjeduješ određeno znanje...no treba malo podstaknuti raspravu o nečemu...
nema pravo

udaljenost od sredine zakovice zupca pile do sredni prve zakovice poveznice dva zuba na lancu
:)
laički rečeno
na dobrom si putu...
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,003
izgleda da mene nitko nije shvatio što sam htio reći priča je krenula o brzini Husqwarne a nitko ne obrača pažnju što sam već naveo da je kod Husqwarnine vodilice od 45 cm lanac od 34 zuba a kod Stihl 45 cm 32 zuba,, to bi isto nešto trebalo značiti zašto brže reže
 

Najnoviji postovi

Na vrh