• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Soja

JosipM176

Član
Tu od
28 Stu 2021
Poruka
37
Tena- sijana 08.05
Pitanje je dal da se odradi sada prihrana kanom u kutivaciji ili bolje da pricekam pa u drugoj kultivaciji , dok biljka razvije bolje korjenov sustav?
 

Prilozi

  • IMG_20240601_124933.jpg
    IMG_20240601_124933.jpg
    72.8 KB · Pregleda: 42
  • IMG_20240601_124955.jpg
    IMG_20240601_124955.jpg
    71.1 KB · Pregleda: 41

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,737
Decki bok

Imam par pitanja o soji.
Zivim u Zagorju, ne znam kakva zemlja za nju pase....da li pjeskovita ili svejedno.

Naime...moje svinje obozavaju sojinu sacmu koju kupim u trgovini.
Koji je to dio soje i kako se dobiva?

Namjerio sam se posijati cca 500 m2 soje za probu ali ja tu biljku u zivotu nisam vidio.

Vidim da ju sijete u redove i onda se kultivira kao kukuruz?
Cime se zanje? Kombajn ili posebna neka masina?

Kako bi bilo da ju samo pokosim i takvu dajem svinjama skupa sa stabljikom?
Da li svinje mogu jesti nezrelu/zelenu tek pokosenu ili mora dozoriti?
Kada se sije a kada zanje?

Hvala vam na odgovorima.
Soja se ne smije sirova davati životinjama zbog nekog spoja koji sadrži. Smije se davati termički obrađena.
Ja bi ti preporučil stočni grašak, sije se žitnom sijačicom, bere se kombajnom i ima ti samo malo manji postotak proteina od soje.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,035
Uhhh ak se mora kuhati onda nista.
Ja sam mislio da je ona sojina sacma samo mljevena soja...
Hvala ti ZG na prosvjetljenju
Odustajem

Da li se taj stocni grasak moze samo pokositi i davati svinjama sa stabljikom?
Pitam jer mi za to nebi nitko dolazio kombajnom
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Može se kositi samo neznam kak bi to izgledalo kad se on sav ispreplete. Ni divlje svinje neće u njega jer valjda nemogu lako prolaziti. Imaš temu o stočnom grašku pa malo pročitaj. Uglavnom jako zahvalna biljka na više načina.
 

dankec1912

Član
Tu od
11 Lis 2019
Poruka
55
Ima li tko iskustva sa suzbijanjem samoniklog kukuruza u soji?
Divlje svinje su na jesen napravile dar-mar. Bio je iskombajniran, većinu koja je ostala sam ručno pokupio, no nikao je na dijelu parcele koji je jesenski pooran. Dio koji sam ostavio uz šumu (da odradim čišćenje kroz zimu), koji sam orao na proljeće je čist, dok je drugdje, u soji, nikao u busenima.
Dobio sam preporuku za Zamzar u količini 1l/ha (koji služi kao herbicid za korove u suncokretu i uljanoj repici), no ne usudim se riskirati, pa pitam - ima li netko konkretnog iskustva s nekim herbicidom?
Ako ništa drugo, morat ću uzeti trimer i kositi sve što bude iznad soje, a parcela je od 1ha.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,596
Jel mješal tko Focus i Corum? Moram rješiti uskolisne a vidim da ima mjestimično koja ambrozija. Pretpostavljam da mi se dizna zaštopala…
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
625
Bok, na jednom komadu od 2ha uopće nema kvržica na korijenu, kisela je zemlja. Dali sad pred cvatnju ići u prihranu KANom ili nešto folijarno?
 

Najnoviji postovi

Na vrh