• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sol za preživače

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Vitaminsko-mineralna sol za lizanje

Je li netko zna koliku dnevnu proizvodnju može izdržati samo ova sol za lizanje bez dodavanja vit-min premixa poput Camisana.

razmišljam da kroz neko vrijeme krave prestanem hraniti koncentriranim krmivima (dakle samo djetelinsko-travna voluminoza.... eventualno jedino dohrana preko zime) Budući da su koncentrati (šrot itd) zapravo nosilac za minerale u prahu, izgubio bi mogućnost davanja istih. dakle zanima me koliko bi najviše smjela mlijeka davat krava dnevno a da joj je dosta samo ta mineralna sol za lizanje (kažem mineralna (ona smeđa) jer ima i obične bijele soli za lizanje)?
 
M

MOCO

Guest
ja već neko vrijeme ne kupujem te premikse ali dodajem običnu sol i stočnu kredu u malim količinama, krave ližu mineralnu sol po volji i idu u šetnju okolo dok se štala čisti....nisam primjetio ništa na proizvodnji mlijeka jedino što sam za sada vidio je da su mi se krave počele vidljivo gonit svaki 21 dan i da su življe, skaču puno, trče, nisu trome, znatiželjne su jako pa su mi već nekoiliko put probile ogradu i onda se razbježale....e sad koliko to ima veze s tim premiksima nemam pojma, a ja se bojim da će se kasnije vidit na papcima i tako..ne znam al trenutno nemogu dat skoro 300kn za 25kg nečeg!

e sad tek vidim da ti namjeravaš ukinuti šrot! pa to ja mislim da nije pametno ako ga ne nadoknadiš nečim (a ja ne znam čim ) jer to je energetski dio obroka bez kojeg nema proizvodnje i friške muzare će ti ili prestat davat mlijeko ili past u ketozu (što je svakako skuplje od šrota). Ja isto nemam dosta kukuruza,a na ovu cijenu mlijeka ne mogu ga kupovat pa sam odlučio jako puno tog rasprodat, a možda i sve ako budem mogao zatvorit kredit tim novcima.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
ja već neko vrijeme ne kupujem te premikse ali dodajem običnu sol i stočnu kredu u malim količinama, krave ližu mineralnu sol po volji i idu u šetnju okolo dok se štala čisti....nisam primjetio ništa na proizvodnji mlijeka jedino što sam za sada vidio je da su mi se krave počele vidljivo gonit svaki 21 dan i da su življe, skaču puno, trče, nisu trome, znatiželjne su jako pa su mi već nekoiliko put probile ogradu i onda se razbježale....e sad koliko to ima veze s tim premiksima nemam pojma, a ja se bojim da će se kasnije vidit na papcima i tako..ne znam al trenutno nemogu dat skoro 300kn za 25kg nečeg!

e sad tek vidim da ti namjeravaš ukinuti šrot! pa to ja mislim da nije pametno ako ga ne nadoknadiš nečim (a ja ne znam čim ) jer to je energetski dio obroka bez kojeg nema proizvodnje i friške muzare će ti ili prestat davat mlijeko ili past u ketozu (što je svakako skuplje od šrota). Ja isto nemam dosta kukuruza,a na ovu cijenu mlijeka ne mogu ga kupovat pa sam odlučio jako puno tog rasprodat, a možda i sve ako budem mogao zatvorit kredit tim novcima.

ma to bi išlo paralelno sa smanjenjem proizvodnje po grlu. planiram se prebacit kroz neko vrijeme na kvotu B jer ionako sam mali proizvođač (predavao sam oko 20 tisuća litara godišnje u mljekaru) i ako smanjim proizvoddnju upola imat ću taman 12 tisuća kolko je maksimalno kvota B i sa upola manje mlijeka bi imao jednaku bruto zaradu (neto i veću zbog manjih troškova) ako uspijem nać tolko mušterija privatno po cca 5kn/litra. mislim da mi je bolje imat 5-6 krava po 10-15 litara dnevno nego 2-3 po 20-30 litara. na kraju je ista količina, al je duplo više teladi i duplo manji troškovi, jednostavnija hranidba (bez futranja sa žitaricama, kažem eventualno kad je lošija voluminoza). poticaji su ionako vezani na grlo i površine pa se ne isplati visoka proizvodnja, samo uništavam životinje,a i iscrplejujem zemlju (umjetnjakom)

smanjit proizvodnju po grlu ću probat ili sa simentalcima koje imam da se doje recimo samo jednom dnevno ili ako se to pokaže lošim, ukrižat sa baš mesnim sinmentalcem ili sa nekom mesnom pasminom. bit će eksperimentiranja malo prije nego se dođe do najboljeg rješenja.

zato me i zanimalo, koliko moram skresat dnevnu proizvodnju da bi mogle biti samo na tom kamenu soli za lizanje bez dodavanja nekog vit-min premiksa u prahu
 
M

MOCO

Guest
ja neke krave koje su mi predugo u laktaciji i po mužnji padnu na 8l počnem muziti samo 1x dnevno, i ukinem smjesu i onda mi se dogodi da proizvodnja bude oko 10l/dnevno, a krava živi ko car! masnoča i protein budu visoki mm iznad 5, a bjel iznad 4 - što mljekare i onak ne plaćaju "jer je nesukladno" ali meni diže prosjek laktofriza
i iz mog iskustva takve krave jako dobro podnose mužnju 1xdnevno
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Evo mog iskustva sa mineralima u prahu i sa blokovima.

Strogo sam za blkove,jer životinja sama osjeti potrebu kad joj fali soli i minerala pa uzima tj liže blok. Minerali u sivišku mogu biti i štetniji nego ako su u manjku.Jer manjak će uzrokovat smanjenje rasta pojednih tkiva i usporit neke procese organizma, kao npr reparaciju oštećenja,ili lučenje mliječne žlijezde. No suvišak ima puno više nuspojava i lako se životinju otruje, što je teško dijagnosticirati. Dugo sam davao ovcama minerale i vitamine u prahu, no počeli su problemi sa proljevima,nepreživanja i sl.Od kad sam izbacio prah i ubacio blokove, dobio sam zdravije i vitalnije stado,manja potrošnja vode, nema više proljeva, bolji napredak podmladka.Ista stvar kao i kod MOCE.

I najvažnije je što sam davao 5% premiks(SANO Ovisan) u manjoj mjeri, tj 2,5%.Bojim se što bi bilo da sam davao po preporuci.

Da napomenem da sam bio na farmama koje drže veliki broj ovaca i goveda i na jednoj nije bilo ni zrna kukuruza,samo hranidba kvalitetnim sijenom,lucerkom i to ad libitum te blokovi za lizanje i svježa voda. Oni nisu imali problema sa smanjenim prirastom,jedino je gazda priznao da su ovce znale imat ketozu nakon janjenja. Krave nemaju taj problem jer su 365 dana u godini vani.
Na drugoj farmi na Banovini sam vidio blokove koji dolaze u kantama,u njima su izliveni i tako se u kanti serviraju pred životinje,vrlo zanimljiva stvar. Koliko se sjećam bili su to Schaumanovi blokovi od 25 kg...

Ja sam koristio i grčke i njemačke i paške blokove.Pokazali su se zasad najbolji njemački,jer su čvrsti,ne raspadaju se, ovce ih obožavaju.Grčki su isto čvrsti,ali nisu ovce baš najsretnije s njima. Paški su mekani i kad se namoče raspdaju se i ovce mogu odgrizat skoro kao jabuku,što nije dobro radi mogućeg otrovanja.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
I ja sam pristalica blokova, bas zbog toga gore navedenog uzimanja po potrebi, recimo ovcama, sam napravio nosac i okacio im blok da lizu po volji.

Stric je isto karavama stavljao, ali je napravio jednu gresku, nije postepeno uvodio, pa su to krave polizale za par dana, ali nije im bilo nista.
Takodje na par farmi ovaca su mi ljudi to preporucili.
Ja sam kupio sad blok neke Slovenske firme, nesjecam se tacno naziva nesto sa slovo N

@Abrkili
Mozes li malo razloziti to oko Sana Ovisana?
Ja ga isto koristim za koncentrat, pa me interesuju iskustva?
 
M

MOCO

Guest
kada dođete do životinje ili ona priđe vama i počne vas lizati, pogotovo golu kožu, onda to ne znači da vas voli nego da joj treba soli i minerala!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
@ranko: U početku sam bio jako zadovoljan ovisanom, no u u zadnje vrijeme se pokvario,nakon 6-7 godina sam ga prestao koristit i uveo blokove. Jednom sam u sito vrijeme koristio blokove i ovisan i ovce su zaborravile na blokove,ni takle ih nisu.Tako da je očigledno da su blokovi dobra zamjena za prahove....
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
kada mi financije dozvole samo Biosaxon iz Austrije,inače obična sol i pred krave,sad u zadnje vrijeme Kostovit i neki Austrijski vitaminski dodatak po sastavu isti silamin ali razlika 40 kn po vreči,na terenu ljudi svašta kemijaju,pogotovo koji imaju moderne farme i mixserice ali to je ogromni financijski izdatak i mnogi smišljavaju jeftinije varijante
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Koliko bi po prilici onaj kotač trajao po jednoj kravi. Ima li razlike u kn nasprem premiksa.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
pa meni jedan valjak od 5 kila izdrži tjedan dana na 4 krave,izdržao bi više da je pričvrščen fiksno ovako krave igraju sa njime
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
@ranko: U početku sam bio jako zadovoljan ovisanom, no u u zadnje vrijeme se pokvario,nakon 6-7 godina sam ga prestao koristit i uveo blokove. Jednom sam u sito vrijeme koristio blokove i ovisan i ovce su zaborravile na blokove,ni takle ih nisu.Tako da je očigledno da su blokovi dobra zamjena za prahove....

Nerazumijem kako ako si davao u isto vrijeme Ovisan i blokove i kazes da su ovce zaboravile na blokove, to znaci da Ovisan zadovolji sve njihove potrebe, pa da blokove i ne koriste :scratch

Ja sam mjesao Ovisan nesto malo jace od 4%, uglavnom tamo pise da bi po ovci trebalo od 15 do 30g dnevno, posto im dajem pola kg dnevno po grlu koncentrata, dobiju 21-22g Ovisana. Za sada nisam primjetio nista lose, ovce ga jedu odlicno.
Uz to stalno im je dostupan blok za lizanje. Blok je slovenski firme Emona krmila, neznam kakav je kvalitet tih blokova, ovce takodje i njega tamane dobro, jos malo pa ga nema.

Da li si se susretao sa Milkivit mineralnim dodatkom za ovce, neznam da li je sta bolji u odnosu na Ovisan?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Da,dok sam davao OVISAN imale su i blok koji nisu lizale jer im nije trebalo minerala očito.

Nisam kosristio Milkivit ni u kojem obliku.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Dakle, vrlo bitna stavka u hranidbi preživača, jer zbog velikog sadržaja Kalija u biljnoj hrani, imaju potrebu za unosom Natrija,a to je najlakše putem soli NaCl.Iako neki tvrde da se može i bez toga, može se, no s vremenom takve životinje slabije jedu,imaju problema sa probavom i sl.
Ja sam svašta pokušavao,od davanja obične kuhinjske soli u izdubenom panju, pa sam čak od kolege znao donijeti komade kamene soli,a uvijek sam se vratio na blokove koji sadrže i druge minerale i vitamine čak. Recimo, Biosaxon je najskuplji, ali je najtvrđi i najduže ostaje.Našao sam čak i pašku prešanu sol u bloku, ali je loše kvalitete i jednostavno se raspada. Sada dajem neke grčke blokove,vrlo su povoljni,blok od 5 kg košta nešto manje od 30 kn.Prilično su tvrdi i s njima sam zasad zadovoljan.

Što ostali članovi imaju za reći o ovome?
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Također smo svega probali,i na kraju ostali na BIOSAXON-u,kupimo vrecu od 50 kg,i onda mješamo sa šrotom,jako je dobra,uopce se ne grudva. Blokovi su također super,samo nam to nije praktičko kod junadi,ako im ga staviš u kopanj,budu za pojeli za jedan dan,i cijeli dan se budu tukli za njega,bolje ovako i mir.

Slažem se sa tobom da je sol jako bitna,što kažu i mesari,ona životinja koja je dobila sol se ful lagano guli,a ona koja nije,ide jako teško,sve se kida,onda to i ružno izgleda,pogotovo se to jako vidi kod janjeta.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Slažem s svime kaj je abrkili napisao, to se pogotovo osjeti kod krava kad im fali soli...mi sol dajemo u silaži i kravama i bikovima, običnu krupnu kuhinjsku i dobro je, a da smo isprobali svašta, bome jesmo!
 
M

MOCO

Guest
images


ostavim da ližu po volji, a kad vidim da niko više ne dira onda sklonim pa za 2 tjedna opet stavim
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Ja za krave stavim 2%krupne kuhinjske soli u mješaonu kad pravim smjesu.
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
Dakle, vrlo bitna stavka u hranidbi preživača, jer zbog velikog sadržaja Kalija u biljnoj hrani, imaju potrebu za unosom Natrija,a to je najlakše putem soli NaCl.Iako neki tvrde da se može i bez toga, može se, no s vremenom takve životinje slabije jedu,imaju problema sa probavom i sl.
Ja sam svašta pokušavao,od davanja obične kuhinjske soli u izdubenom panju, pa sam čak od kolege znao donijeti komade kamene soli,a uvijek sam se vratio na blokove koji sadrže i druge minerale i vitamine čak. Recimo, Biosaxon je najskuplji, ali je najtvrđi i najduže ostaje.Našao sam čak i pašku prešanu sol u bloku, ali je loše kvalitete i jednostavno se raspada. Sada dajem neke grčke blokove,vrlo su povoljni,blok od 5 kg košta nešto manje od 30 kn.Prilično su tvrdi i s njima sam zasad zadovoljan.

Što ostali članovi imaju za reći o ovome?


gdje kupuješ te grčke blokove, kako izgledaju i jel sadrže vitamine
-ja isto kupujem biosaxon,jel druge i nema za kupit kod nas (poližu godišnje oko 30kom,možda i više -pa mi i nij baš jeftino njihovo lizanje)
-susjed daje krupnu morsku u kopanj ,ali je moraju stalno imati,nek nema 2 dana onda navale pa dobiju proljev i samo piju vodu
-i što kaže dino,ako janjci nemaju soli problem ga je lijepo oguliti
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Uzimam u Agronom d.o.o.. Imaju nekoliko tipova: Calciblock, Sodiblock,Vitablock. Ovaj vitablock valjda sadrži vitamine.Izgledaju isto kao biosaxon,samo imaju otisnuto SIN. Mislim da je to i naziv firme, SIN Hellas(grčka).
 

Najnoviji postovi

Na vrh