• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

spajanje žmigavaca

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
tak nekako,
ovako bi trebale biti oznake na releju žmigavaca:

15 ili 49= ovisno o proizvođaču releja ulaz struje u relej
C = kontrola ( na nekim relejima ih nema)
49a izlaz iz releja

prekidač 4 žmigavca bi trebali imati sljedeće oznake

15 = ulaz struje preko kontakta
30 = stalan struja iz akumulatora
31 = masa
49 = izlaz iz prekidača struja prema releju
49a = ulaz struje preko relaja
58 = osvjetljenje prekidača
L = lijeva strana žmigavaca
R = desna strana žmigavaca

Ručica žmigavaca na stupu upravljača trebaju biti sljedeće oznake
L = lijevi žmigavac
R = desni žmigavac
49a = ulaz struje od releja
57 = parkirna svjetla
57L = lijevo parkirno svjetlo
57R = desno parkirno svjetlo
 

Belimisimus

Novi član
Tu od
2 Ožu 2012
Poruka
13
Pozdrav,
molio bih malu pomoć oko spajanja žmigavaca u kombinaciji sa stop svijetlima i prekidačem za sva četiri.

Riječ je o Man traktoru koji u originalu ima stražnje lampe sa dvije komore (jedna 21/5W, a druga 5W). Prepostavljam da je 21/5W kombinacija svjetlo/žmigavac, a 10W stop.

Za početak da li je netko imao iskustva s takvim spajanjem i da li mi može pojasnit strujni krug u privitku? Ako rade sva četri žmigavca, da li radi stop svijetlo? Ako radi stop svijetlo, da li rade lijevi i desni žmigavci? Čemu služi 49s izlaz na prekidaču za sva četiri?

Drugo, koja je razlika između mehaničkog releja i elektronskog? Te što znače onake C, C2 i C3 na releju koji se spaja na indikatore na žmigavcu (također u privitku)?

Ivan
 

Prilozi

  • Strujni-krug.jpg
    Strujni-krug.jpg
    43.2 KB · Pregleda: 12,764
  • Zmigavac.jpg
    Zmigavac.jpg
    28.7 KB · Pregleda: 4,044

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
To u dvije lampe ide ovak di ide zarulja sa dvije niti 21/5w je 21w je stop 5wpozicija,a u drugi dio ide zarulja 10w za zmigavce i vecinom je skroz desno ili ljevo.
A relej mehanicki ti bu sasvim dosta i nije skup,samo kod spajanja pazi na redosljed da ga ne skuris.
Kad radi stop mora i radit i pozicija i zmigavci sve u isto vrijeme.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
To u dvije lampe ide ovak di ide zarulja sa dvije niti 21/5w je 21w je stop 5wpozicija,a u drugi dio ide zarulja 10w za zmigavce i vecinom je skroz desno ili ljevo.
A relej mehanicki ti bu sasvim dosta i nije skup,samo kod spajanja pazi na redosljed da ga ne skuris.
Kad radi stop mora i radit i pozicija i zmigavci sve u isto vrijeme.
Ja kolko se sječam za te mehaničke automate žmigavaca je trebalo 21W sijalice nametali oduvjek

Za ono boldano odgovor nalazim u ovom postu
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
I sa 10w zmigaju samo je inerval zmiganja nesto kraci zbog manjeg otpora te zaruljice od 10w.
Ovo kaj si boldal moj tekst,pitanje je bilo dali lad radi top rade ljevi i desni zmigavci?Ako rade sva cetri dal stop radi?
Ja sam napisal da moraju radit zajedno,u isto vrijeme bez problema.
 

Belimisimus

Novi član
Tu od
2 Ožu 2012
Poruka
13
To za menahnički pitam jer imam stari koji radi, ali vidim da nema izlaz za masu (oznaka 31). Jel to prestavlja problem na gornjoj shemi?

Što se tiče rada svjetala, žmigavaca i stop svjetla pitam zato jer mi nije jasno zašto se sklopka koja uključuje i isključuje stop svijetlo spaja na prekidača od sva 4 žmigavca. Nekako mi se čini da kad uključim sva četri prekidam strujni krug s kočionim prekidačem? Čemu služi taj 49s izlaz? Isto tako, kako R i L idu direktno na prednja svijetla, a ne na relej ili ručicu žmigavca?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Mehanički nema masu jer se spaja u seriju stop svjetlo nema veze sa žmigavcima za stop svjetlo ide žica iz osigurača na prekidač a sa njega na sijalice sva 4 žmigavca se ne mogu spajati na mehanički automat 2x21+3 w na elektronski mogu .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Pozdrav,
molio bih malu pomoć oko spajanja žmigavaca u kombinaciji sa stop svijetlima i prekidačem za sva četiri.

Riječ je o Man traktoru koji u originalu ima stražnje lampe sa dvije komore (jedna 21/5W, a druga 5W). Prepostavljam da je 21/5W kombinacija svjetlo/žmigavac, a 10W stop.
Taj tvoj starček koristi jednu žarulju za žmigavac i štop svjetlo. Dakle, i žmigavac i štop svjetlo su u istoj žarulji, crvene boje. Tu bi trebala biti žarulja od 21W, a ne 21/5W. Pozicija bi trebala biti u drugoj komori, na zasebnoj žarulji od 5W.

Za početak da li je netko imao iskustva s takvim spajanjem i da li mi može pojasnit strujni krug u privitku? Ako rade sva četri žmigavca, da li radi stop svijetlo? Ako radi stop svijetlo, da li rade lijevi i desni žmigavci? Čemu služi 49s izlaz na prekidaču za sva četiri?
Koliko se sjećam, kad nisu uključeni žmigavci, a pritisneš kočnicu, pale se oba štop svjetla. Kad daš, recimo, lijevi žmigavac, isključi se napajanje lijevog štop svjetla i on počinje žmigati, dok desno štop svjetlo stalno svijetli.
Zato su krugovi prednjih i zadnjih žmigavaca razdvojeni na šalteru pod volanom, kaj se lijepo vidi iz tvoje priložene sheme.
49s ti je napajanje lijevih/desnih žmigavaca i štop svjetla, dok nisu uključeni dupli žmigavci.
Kad uključiš duple žmigavce, nemožeš više uključiti štop svjetlo.
54f ti tada zamjenjuje daje napon na oba zadnja žmigavca (umjesto štop šaltera, samo kaj preko 54f dolazi isprekidani napon, iza automata), zato da bi oba zadnja žmigavca radila, bez obzira u kojem je položaju ručica žmigavca.

Drugo, koja je razlika između mehaničkog releja i elektronskog? Te što znače onake C, C2 i C3 na releju koji se spaja na indikatore na žmigavcu (također u privitku)?
Ivan
Elektronički relej ti treba napajanje i masu, dok mehaničkom (on je bimetalni i djeluje na principu grijanja pri prolasku struje).
Elektronički je više opteretiv i "gleda" jel radi bar jedna ili dvije žarulje. Ako radi samo jedna žarulja, onda brzo blinka i obično ne radi kontrola na vozilu. Ako su uključene tri žarulje, pali se C2...

Oznake C su kontrole žmigavca.
C - kontrola žmigavca na traktoru
C2 - kontrola žmigavca na prvoj prikolici
C2 - kontrola žmigavca na drugoj prikolici

Nadam se da sam ti bar malo pomogel.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kaj ni je jednostavnije kupiti druge zadnje lampe ima od 16 kn pa na više ove kajsu gore ne bi prošle tehnički ZJ u pravu si tak je spojeno imaj JD LANTZ do 1968 god jednog sam slagal za tehnički ali sam zaboravil bilo je to oko 1975 god .
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
ZJ, sve točno.... :(nerd):

Vjerojatno želiš ostaviti originalne lampe, no ako je moguće odvoji žmigavac i štop. U originalu je to ko na američkim autima, da crveno žmiga... i to je bil standard prije o-ho-hooo godina. Zbog toga te bude gnjavil na tehničkom.... ostavi štop i poziciju u toj lampi (ako su crvena stakla) a neki manji žmigavac upakuj na blatobran, zbog tehničkog pregleda.

Npr, od malog Ursusa:
foto_16026%20(1).jpg


Ili ako bi nešto originalno za MAN-a... ima Hella zanimljivih skupih dodataka -

http://www.monancienne.com/ANC_UA17460_GB_1-feu-arriere-orange-Hella-entourage-chrome----.htm#

Oficirove savjete vezane uz struju možeš preskočiti.... pogubi se on u struji, ali ima volju pisati i skupljati postove. :(giggle): :(giggle): :(giggle):

:(giggle):
:(giggle):
 
Posljednje uređivanje:

Belimisimus

Novi član
Tu od
2 Ožu 2012
Poruka
13
Hvala vam na odgovorima, ZJ, ovo je bilo opširno i jasno!

Ono što sam krivo naveo u pitanju jest da lampe nisu original, već replika originala (slika u prilogu) i dolaze s dvostrukom i normalnom žaruljicom. Da li po tome onda mogu odvojit stop svjetla od sustava sa žmigavcima?

Što se tiče prijedloga s razdvajanjem žmigavaca, za sada to ne bi radio. Htio bih zadržat koliko toliko sve u originalu.
Iako su te zadnje lampe na Manovim traktorima boljka, vidim da po Njemačkoj ljudi bez problema prolaze tehnički s njima, pa valjda će onda tako biti i kod nas (EU propisi i tome slično), a na kraju krajeva svjetla dolaze s TÜV garancijom. A ako i neće proć kod nas, nema veze, traktorić će služit za gušt, a naknadno po potrebi uvijek mogu ubacit neke pomoćne žmigavce!
 

Prilozi

  • svijetla.jpg
    svijetla.jpg
    27.2 KB · Pregleda: 300

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Ja bi zadržal original, baš kak i sam želiš.
Uostalom, ako traktor registriraš kao oldtimer, navodiš da je original i da nemreš prepravljati instalaciju.
Uostalom, ak traktor nije brži od 20 km/h, netrebaš imati štop svjetlo.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Ne vidim u čemu je problem na kraju.....

Dvopolna žarulja 21/5w ti je za štop/poziciju a za žmigavac staviš 18w s kojom bude svaki automat za žmigavce normalno radio...

1259.jpg
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Belimisimus odvojis stop od zmigavaca,vise nejde preko stop saltera zmigavci nego prekidac relej lampica,a stop posebni vod od stop saltera.

Motohod ipak si dosel na moje nakraju.:icon_thumright::(wasntme):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Ne vidim u čemu je problem na kraju.....

Dvopolna žarulja 21/5w ti je za štop/poziciju a za žmigavac staviš 18w s kojom bude svaki automat za žmigavce normalno radio...

1259.jpg
Problem je u tome da nije više original, ak dodaje žuto oko za žmigavce, i ima dvije lampe otraga.

Ak već hoće napraviti kak je danas, postoje Hella-ini okrugli žmigavci s 3 takve žarulje, tak da netreba dodavati još jednu lampu.
Da ih se najti na starim prikolicama za sijeno ;)
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
On u lampi već ima tri žarulje. Točnije, dvopolnu i ovu duguljastu. A ona shema je za lampe s samo dvije žarulje, kod kojih se koristi ista žarulja za štop i žmigavac.

Ova lampa s slike je "modernizirana" verzija originalne lampe.


Oficir..... nije prije stavil sliku lampe, pretpostavka je bila da ima originalnu s 2 žarulje.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
On je apisal da su dvije i da je jedna dvopolna,pa prema tome najlakse je slozit zmigavac posebno,a stop i poziciju zajedno na jednu zarulju.
 

Belimisimus

Novi član
Tu od
2 Ožu 2012
Poruka
13
On u lampi već ima tri žarulje. Točnije, dvopolnu i ovu duguljastu. A ona shema je za lampe s samo dvije žarulje, kod kojih se koristi ista žarulja za štop i žmigavac.

Ova lampa s slike je "modernizirana" verzija originalne lampe.


Oficir..... nije prije stavil sliku lampe, pretpostavka je bila da ima originalnu s 2 žarulje.

To me je zanimalo, sorry ali s elektrikom se nisam nikad bavio i to mi je sve nepoznanica i polako učim. Pronašao sam šemu na netu koja je original za Man, ali mi nije bilo jasno zašto je štop svjetlo bilo spojeno u kombinaciji s žmigavcima.


Ja bi zadržal original, baš kak i sam želiš.
Uostalom, ako traktor registriraš kao oldtimer, navodiš da je original i da nemreš prepravljati instalaciju.
Uostalom, ak traktor nije brži od 20 km/h, netrebaš imati štop svjetlo.

Ne mogu zadržat baš 100% sve original, jer primjerice ovaj model u originalu nije nikad imao stop svijetlo i prekidač za sva četiri, ali taj dio bih ipak montirao, čisto zato što vizualno ništa ne mijenja, a dobro dođe za sigurnost :)
 

Gjuro

Novi član
Tu od
28 Lis 2013
Poruka
5
Prekidač za 4 žmigavca

Lijep pozdrav svima!
Molio bih vas da mi netko kaže shemu spajanja prekidača za sva četiri žigavca,naime imam potrebu ga ugraditi,no ne znam točno kako...
Unaprijed hvala!
 

Najnoviji postovi

Na vrh