• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

spajanje žmigavaca

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
P ti je obično "pilot" (kontrola)
X bi trebalo biti napajanje (49)
L load - odlaz (49a)

Probaj tak i spoji probir lampicu na P prema masi. Ak ne žmiga ili stalno svijetli, probaj zamijeniti X i L.
 

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
P ti je obično "pilot" (kontrola)
X bi trebalo biti napajanje (49)
L load - odlaz (49a)

Probaj tak i spoji probir lampicu na P prema masi. Ak ne žmiga ili stalno svijetli, probaj zamijeniti X i L.


HVALA svijetli ko božićno drvce, dakle X napajanje, L prema šalteru i to je to


e sad vidim da se kužiš u struju pa molim za još jedan savjet oko instalacije, zanima me kvadratura, odnosno presjek žica za izradu instalacije, da li je dovoljno uzeti kabel 1,5 mm2 za svjetla, žmigavce, stop svjetla i sirenu ili treba veći presjek žica, koliki je presjek od akumulatora do brave, a koliko za spajanje akumulatora, hvala
 
Posljednje uređivanje:

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Trebalo bi biti dosta ZJ će bolje objasniti kontrolu žmigavaca spojiš jedna žica od desnog a druga od lijevog žmigavca na kontrolnu sijalicu tak je original spojeno .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Instalacija na novijim vozilima ti je napravljena dosta "mršavo".
Ako gledaš instalaciju po blatobranima, dovoljno ti je 0.75mm2 (kupi PPL kabel 3-žilni za zadnje lampe i vuci jednu žicu u bužiru ili kupi dvožilni kabel, pa ti jedna ostane za poziciju, do prednjih žmigavaca. Za zadnju radnu lampu povuci min 1mm2.
Za prednje farove min 1mm2.
Unutarnja instalacija (ispod table) od osigurača do šaltera svjetala, žmigavaca, pa do spojnog mjesta za utičnicu i instalaciju po blatobranima napravi sa 1.5mm2.
Od akumulatora do brave povuci 4...6mm2, kao i od brave do osigurača, a prema anlaseru min 2.5mm2.
Ak ti se to čini tanko, napravi s debljima, ali nema potrebe. Važnije je snopove zaštititi od dobro bužirom, da se negdje ne preglođe izolacija, pa da dojde do kratkog spoja. Naročito paziti da se ne preglođu ovi neštićeni vodovi (od + kleme na anlaseru do brave, od dinama ili alternatora prema + ...).
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
luma ti si lumen , ali ako nisi vodio masu na haubu radi prednjih farova i blatobrane očekuj probleme
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

luma1908

Član
Tu od
27 Lip 2010
Poruka
292
misliš da treba posebno voditi žicu, pa blatobrani i hauba su povezani na šasiju traktora ne vidim posebni razlog za posebnu masu, ali u svakom slučaju komentar stoji
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Imam jedno pitanje, naime radi se o žmigavcima na opel kadetu. Ne rade pokazivači smjera pojedinačno. Napominjem da sva 4 rade bez problema, isprobana ručica, relej, čak i šalter za sva 4 žmigavca. Provjerene žice(koliko toliko), naime kad prebrikam žicu sa stalnim naponom, gore na kontaktima od šaltera za sva 4, i pojedinačno sa kontaktima koji idu na ručicu(lijevo/desno) tada mi se pale žmigavci. Sad sam došao do zida....:(
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Mogu biti dva razloga:
- osigurač za žmigavce ne valja ili je žica negdje u prekidu
- neispravan šalter za duple žmigavce
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Osigurač je provjeren(koliko znam osigurači su na jednom mjestu), za šalter za duple žmigavce sam do danas bio uvjeren da je neispravan, međutim nabavio sam plovni, ali žmigavci i dalje na rade.....e sad za žice....od osigurača, preko šaltera, do ručice je provjereno, kontinuitet postoji, ali uzimam u obzir da nisu baš sve provjerene....zato i jesam pred zidom. Nime kad sam prebrikao žicu sa stalnim naponom sa šaltera za sva četri prema ručici, žmigavci su se javili, doduše sa stalnim svjetlom, dakle tada struja vjerojatno nejde preko releja.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Imam jedno pitanje, naime radi se o žmigavcima na opel kadetu. Ne rade pokazivači smjera pojedinačno. Napominjem da sva 4 rade bez problema, isprobana ručica, relej, čak i šalter za sva 4 žmigavca. Provjerene žice(koliko toliko), naime kad prebrikam žicu sa stalnim naponom, gore na kontaktima od šaltera za sva 4, i pojedinačno sa kontaktima koji idu na ručicu(lijevo/desno) tada mi se pale žmigavci. Sad sam došao do zida....:(


Ovakvo pitanje bi trebalo ici u mehanicku radionicu ili negdje drugdje..Neide Opel kadet u temu Zetor.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
U pravu si. Tražio sam temu u kojoj bi pitao, te sam ne razmišljajući naletio na ovu.:(happy): Vjerujem da će naši modovi riješiti situaciju.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
Htel sam več to preseliti, ali zaboravio :icon_redface:
 

Marijo

Član
Tu od
23 Velj 2009
Poruka
58
imam jedno pitanje.. imam problem na 539 kada upalim duga svijetla nekad mi svijetli zmigavac ili kada upalim zmigavac znala su mi blicat duga svjetla, vjerojatno se negdje nest prespojilo, jel ko zna gdje bi mogo bit problem?
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Problem ti je vjerovatno masa .Nemas dobru masu na hubu sa sasije ili sa fara na haubu.
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Ja kad god sam radio instalaciju posebno sam vukao zicu od mase (od recimo vijka na deklu razvoda paljenja to je samo primjer do svjetla) jer tvornicki svjetla prednja kao i zadnja dobivaju masu preko vijaka ali oni zahrdaju i onda se desava da ne rade ili pali se i nesto drugo uz to.
 

Marijo

Član
Tu od
23 Velj 2009
Poruka
58
e hvala ljudi puno na pomoci.. ja sam mislio da se je negdje nest spojilo zajedno.. masu nisam opce gledo.. pogledat cu pa javim
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
Osigurač je provjeren(koliko znam osigurači su na jednom mjestu), za šalter za duple žmigavce sam do danas bio uvjeren da je neispravan, međutim nabavio sam plovni, ali žmigavci i dalje na rade.....e sad za žice....od osigurača, preko šaltera, do ručice je provjereno, kontinuitet postoji, ali uzimam u obzir da nisu baš sve provjerene....zato i jesam pred zidom. Nime kad sam prebrikao žicu sa stalnim naponom sa šaltera za sva četri prema ručici, žmigavci su se javili, doduše sa stalnim svjetlom, dakle tada struja vjerojatno nejde preko releja.



Pretpostavljam da je problem u prekidaču sva 4 žmigavca.

Kada su 4 žmigavca uključena struja ide sljedećim putem:
glavni osigurač (30) do prekidača 4 žmigavca kroz njega prema releju žmigavca na ulaz 49. i spaja lijevu i desnu stranu da svi zajedno trepere.

kada rade žmigavci pojedinačno prekidač 4 žmigavca i relej je spojen na sljedeći način:
struja preko kontakt brave (15) osigurača do prekidača 4 žmigavca na ulaz 15,
te prema releju žmigavaca na 49 pa preko izlaza 49a na ručicu pojedinačnih žmigavaca na stupu upravljača.

Provjeri da nije tu negdje greška, dakle dali dobivaš napon na ručicu žmigavaca,
kada isključiš sva 4 žmigavca...
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
To te ja pitam....hvala!
Govorimo o simbolima na samom šalteru sva 4 žmigavca:
Znači, na 30 mi dolazi stalni napon i on služi za sva 4 žmigavca,
15 mi je napajanje preko kontakt brave, 49 mi je izlaz prema releju, 49a mi je ulaz sa releja koji ide prema R i L na ručicu pojedinačnih....
Jesam li dobro shvatio?
Nekako mi se čini da na 15(preko kontakta) nemam napona, ali provjeriti ći i javiti...
 
Na vrh