• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Špinat

dady

Član
Tu od
22 Sij 2015
Poruka
141
Pozdrav jel zna netko dali ima neki herbicid za špinat protiv širokolisnih krova
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: ŠPINAt

Bio je nekada Venzar ako se ne varam, ne sjećam se više točno.
probaj vidjeti nešto za blitvu, ciklu - to je ista porodica lobodnjča, vjerojatno idu isti herbicidi - prije onaj za blitvu jer se koristi lišće nego za cillku, ako nisu isti.

Evo sam tražila nešto o Venzaru pa sam naletjela na ovo - tu imaš aktivne tvari pa probaj naći komercijalne nazive herbicida - ako se ne možeš snaći , rekni - ovdje ili na pp pa ću ti ja potržiti.


"Tijekom 2005. godine na lokaciji u Šašinovečkom Lugu postavljen je pokus u usjevu špinata (Spinacea oleracea L.) sa svrhom provjere učinka dvokratne primjene smanjenih količina kombinacije herbicida na korove. Istražen je učinak sljedećih kombinacija herbicida: lenacil 640 g a.t./ha pre-em + (dezmedifam+fenmedifam+etofumesat 63+49+77 g a.t./ha) post-em; s-dimetenamid 576 g a.t./ha pre-em; (dezmedifam+fenmedifam 40+40 g a.t./ha)+ (dezmedifam+fenmedifam 56+56 g a.t./ha) post-em; (dezmedifam +fenmedifam+etofumesat 30+30+30 g a.t./ha)+ (dezmedifam+fenmedifam +etofumesat 42+42+42 g a.t./ha) post-em; kloridazon 390 g a.t./ha + (dezmedifam+fenmedifam 40+40 g a.t./ha) rani post-em + kloridazon 390 g a.t./ha + (dezmedifam+fenmedifam+etofumesat 35+45+55 g a.t./ha) drugi post-em. Svakom post-em tretmanu u škropivo je dodavano mineralno ulje ili dimetilpolisilaksan kao pomoćno sredstvo. Ispitivane kombinacije herbicida smanjile su svježu masu korova za 44,4 - 81,5%. Broj jedinki dominantnih korova koštana (Echinochloa crus-galli L.) i limundžika (Ambrosia artemisiifolia L.) nije se znatnije smanjio. Značajnije fitotoksično djelovanje iskazivao je jedino herbicid S-dimetenamid."
 

shonepa

Novi član
Tu od
12 Ruj 2017
Poruka
23
Re: ŠPINAt

Pozdrav ljudi,
Šta je ovo napalo moj špinat i kako ga se rešiti?
Hvala
529269e9aeb591a7bfb0b7660149fa8d.jpg


Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: ŠPINAt

Nisi nikada u životu vidio puža?

Zašto tako rijetko imaš posijan špinat?
 

shonepa

Novi član
Tu od
12 Ruj 2017
Poruka
23
Puža u ovakvom obliku bez kućice nisam video... Ipak sam nov u svemu ovome pa tako i experimentišem sa špinatom na foliji... Na drugom mestu je gušće sejan, takodje ima i da nije na foliji...a Ovaj mi se namestio za slikanje :)

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
...e svašta sam vidil, al špinat na foliji za jagode ne...
svaka čast majstoru!:icon_thumright:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajd šuti kojotiču, imam ja i grozomornije ideje - jedna od njih je kako posaditi paradajz da dođe ekstra rano, ili kako posaditi jagode a da u berbi ne moraš biti sagnut nosem do zemlje, kako ne isponova slijedeće godine opet saditi papriku nego brati onu sađenu prošle godine - i naravno, i opet doći u berbu ekstra rano.....ali sve iziskuje i puno dodatnog rada i puno dodatnog troška.:icon_wink:

Mogu i elaborirati ak nekog zanima. Improvizator sam i prepuna ideja ko profesor Baltazar :(giggle)::(giggle)::(giggle):
 

shonepa

Novi član
Tu od
12 Ruj 2017
Poruka
23
Ne znam šta je od ovoga ironija, ali nema veze :D mnogi su se čudilo i blitvi na foliji, pa se pokazalo odlično... Trebala mi je folija te širine, a to je za jagode... Busio sam I dodatne rupe...
Pa eto, možda bude dobro... Ja ću u svakom slučaju preneti vama kako bude pa mozda se nekom dopadne... :)
Štetu mogu da imam samo ja, a nekome ovde može da koristi... Ja ove sezone ću experimentisati, tako sam zacrtao... Imam jos ideja, pa ćemo videti

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
blitva na foliji nije nova stvar, to dosta ljudi radi pogotovo u Dalmaciji, ja je zimi uzgajam u plasteniku na crnoj foliji sa 6 redi rupa 25x25cm, koja je inače namjenjena salati, a ja još bušim i međurupe tako da mi je sklop 25x12, a ovo lito sam je sadija vani na bijelu foliju i to se pokazalo isto ok, a sve ovo bi tribalo vridit i za špinat
 

kbszeljko

Član
Tu od
7 Pro 2013
Poruka
53
Ajd šuti kojotiču, imam ja i grozomornije ideje - jedna od njih je kako posaditi paradajz da dođe ekstra rano, ili kako posaditi jagode a da u berbi ne moraš biti sagnut nosem do zemlje, kako ne isponova slijedeće godine opet saditi papriku nego brati onu sađenu prošle godine - i naravno, i opet doći u berbu ekstra rano.....ali sve iziskuje i puno dodatnog rada i puno dodatnog troška.:icon_wink:

Mogu i elaborirati ak nekog zanima. Improvizator sam i prepuna ideja ko profesor Baltazar :(giggle)::(giggle)::(giggle):
Vidim da imaš hrpu ideja, pa ajde meni pomozi, ako znaš.
Nekada sam u vrtu imao samoposađeni visoki špinat-----ako neko nezna to je grančica visine cca nešto manje od jednoga metra i kada imaš desetak takvih grančica možeš ga brati koliko ti god treba, a ne smeta ostatku vrta---, ali je jedne godine, čini mi se poslije oranja jednostavno nestao.
Poslije toga sam sjeme tražio neznam više gdje od oglasnika i trgovina,ali ga nigdje nisam našao. Najgorje mi je što mu ni neznam pravo ime, znam samo kako izgleda i da je za jedno domačinstvo desetak stabljika super za popuniti potrebe.
Ima li itko na ovome forumu da me uputi bilo što o njemu, ime, mjesto kupnje---oglasnici , trgovine, bilo što, samo da ga opet dobijem u vrt, jer on sam raste, bez obzira na frezanje vrta, ali ga izgleda samo oranje uništava.
Ajde , dragi moji forumaši, pokušajte malo pomoći, ako itko zna nešto o tome.
 

kbszeljko

Član
Tu od
7 Pro 2013
Poruka
53
Najljepša ti hvala, pa još samo da mi pomogneš sa idejom di bi ga mogao kupiti jer ga nigdje nisam visio po trgovinama sa sjemenjem?

Dragi moj prijatelju ---taj tvoj špinat ljetni novozelandski nije uopće visok nego nekakva puzavica po zemlji---ja išao malo guglati da vidim di bi kpio sjeme, tako da se ispravim, a i tebe za ostale koji bi čitali naše dopisivanje da se ne zabune i to kupe.
Tebi u svakom slučaju hvala na pokušanoj pomoći.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kbszeljko

Član
Tu od
7 Pro 2013
Poruka
53
Re: ŠPINAt

Bio je nekada Venzar ako se ne varam, ne sjećam se više točno.
probaj vidjeti nešto za blitvu, ciklu - to je ista porodica lobodnjča, vjerojatno idu isti herbicidi - prije onaj za blitvu jer se koristi lišće nego za cillku, ako nisu isti.

Evo sam tražila nešto o Venzaru pa sam naletjela na ovo - tu imaš aktivne tvari pa probaj naći komercijalne nazive herbicida - ako se ne možeš snaći , rekni - ovdje ili na pp pa ću ti ja potržiti.


"Tijekom 2005. godine na lokaciji u Šašinovečkom Lugu postavljen je pokus u usjevu špinata (Spinacea oleracea L.) sa svrhom provjere učinka dvokratne primjene smanjenih količina kombinacije herbicida na korove. Istražen je učinak sljedećih kombinacija herbicida: lenacil 640 g a.t./ha pre-em + (dezmedifam+fenmedifam+etofumesat 63+49+77 g a.t./ha) post-em; s-dimetenamid 576 g a.t./ha pre-em; (dezmedifam+fenmedifam 40+40 g a.t./ha)+ (dezmedifam+fenmedifam 56+56 g a.t./ha) post-em; (dezmedifam +fenmedifam+etofumesat 30+30+30 g a.t./ha)+ (dezmedifam+fenmedifam +etofumesat 42+42+42 g a.t./ha) post-em; kloridazon 390 g a.t./ha + (dezmedifam+fenmedifam 40+40 g a.t./ha) rani post-em + kloridazon 390 g a.t./ha + (dezmedifam+fenmedifam+etofumesat 35+45+55 g a.t./ha) drugi post-em. Svakom post-em tretmanu u škropivo je dodavano mineralno ulje ili dimetilpolisilaksan kao pomoćno sredstvo. Ispitivane kombinacije herbicida smanjile su svježu masu korova za 44,4 - 81,5%. Broj jedinki dominantnih korova koštana (Echinochloa crus-galli L.) i limundžika (Ambrosia artemisiifolia L.) nije se znatnije smanjio. Značajnije fitotoksično djelovanje iskazivao je jedino herbicid S-dimetenamid."
Ajde budi dobra pa meni odgovori jesi li ikada čula za visoki špinat.
Ja sam ga nekad imao i nagovorim se da preorem vrt i od onda mi je nestao.

Ja sam Vam djeco moja čovjek 68 odina i imam 100 m2 veta čisto za sebe za dosadu, a i za ispomoć i tu sam imao po cijelom vrtu visoki špinat što meni moja pokojna kuma dala još prije puno godina.
Ja na njega dovezao đubar i dao da se izore i izgleda da sam onda zatro taj špinat, a više ga nigdje nemrem naći niti tko zna kako se zove.
To ti je bio špinat oko metar visok i mogao si ga cijele godine podbirat bez sagibanja lijepo na stoječke, a rodan bio, čudo jedno.
Ja sada više nogdje ne mogu naći tu biljku ni kako se zove ni di ju kupiti. Poslije toga ga više ni na internetu nisam mogao naći, čak mu ni ime nisam mogao i po forumima naći.
Bilo je nekih naziva nizozemski i tako, ali nije to to.

Može li itko od Vas mladih forumaša pomoći mi u tom traženju.
Nije ni nizozemski i novozelandski, a ja neznam koji je.Može li itko pomoći od vas silnih poljoprivrednika?
Biti ću mu do smrti zahvalan-doduše kratko jer sam već na 70, ali ipak ću mu biti zahvalan.
Ajde pomagajte ako boga znate.
Željko
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kbszeljko

Član
Tu od
7 Pro 2013
Poruka
53
To je vama špinat otišao u sjeme tj doživio jarovizaciju pa je bio visok.
Ma nije prijatelju moj otišao u sjeme. Lijepo rastao godinama po cijelome brtu sve do visine negdje do kuka i na vrhu bila skupina lišća ko rukometna lopta, koju si lijepo mogao podbirat skoro cijelo ljeto i jesen, a ne se saginjati kao za niski. Baš je bio divan za brati pogotovo za mene ovako starog i bolesnog, kome se teško sagnuti, a bilo ga po cijeloj bašći i frezanje mu nije moglo ništa naštetiti, ali kad sam preokrenuo brazdu ko da ga je netko začarao -- više ga nema ni jedne stabljike.
 

Najnoviji postovi

Na vrh