• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Spremanje sijena i trave

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Teško je to reći.. Ti ako znaš koliko ti krava pojede suhe tvari, tj. sijena po danu onda je lako. Rolo ti ima 250-300kg, male kocke 15-20kg.

Naravno da ne jedu cijele godine isto.. Zimi više, ljeti manje ovisno o vremenu.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Pa ja neznam kolko jedu pa pitam,ja jedem uvijek isto i ljeti i zimi.
Jer mi neki dan reko jedan prijatelj da ovu malu balu kravica pojede za jedan dan,meni se to nekak puno čini.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Ako jede samo sijeno i nešto šrota to ti je otprilike to, jedna bala bi joj trebala biti dosta, sve zavisi kolika je.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Imam ja sličnog, samo je zeleni. Ali samo stoji jer je za staro željezo. Probali popravljati pa ništa..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ima li tko iskustva sa baliranjem zobi? Kolega ima zob koja je počela klasati, a nije siguran kad ju treba kositi, sad ili kasnije?
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
A to za silazu?
Osobno to nikad nisam radio, ali kaze struka da bi trebalo pricekati da se zrno nalije i da bude u mlijecnoj zriobi.
Ali to je tesko pogotovo sad kad su vrucine ove pa se stabljika svaki dan sve više susi a za silazu bi trebala biti zelena i socna.
Ali koliko gledam zobi od susjeda mislim da bi to vec trebalo pokositi, jer zrnja ima i zelena je stabljika jos.
Vidim da ljudi tritikal kose, pa mislim da nebi bilo rano ni za zob.
 
Posljednje uređivanje:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ma to on kani posušiti i zbalirati za ishranu ovaca... Tako sam i ja mislio, teško će se to uskladiti...
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
A neznam, ako ide sad susit i zrno se bude posusilo zajedno s stabljikm i ne bude puno koristi od njega. Ako ceka da zrno sazrije, kod kosnje, skupljanja i baliranja bude se vise posijalo po zemlji nego pobralo.
Najbolje bi mu bilo da plati kombajn i onda samo slamu izbalira
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Danas dovezli sijeno kući, sutra slaganje na štalu.. 80-tak bala je bilo.

3cd4775b067d674fe4bb1a4b888020ac.jpg
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Traktor diže viličarom, imaju negdje slike u ovoj temi. I onda gore guramo i prevrnemo prvi red da stoje uspravno. Onda elektromotor diže na drugi red, složimo ih i to je to. 200 bala ide, sve pod krovom.

Trudimo se pospremiti bale da ih ne uhvati kiša, onda je to pravi posao.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Bogme imaš puno posla stim,znam da je to sve teško i treba dobro paziti snjima.
Prije par godina je jednog mojeg susjeda takva bala poklopila,tj pala sa štale na njega.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Ima li tko iskustva sa baliranjem zobi? Kolega ima zob koja je počela klasati, a nije siguran kad ju treba kositi, sad ili kasnije?

Lani sam kosio zob i balirao. Ako ima zrna neka kosi. Moja kravica se davila u tome. Sjena nije uopče htjela dok je bilo zobi. Bale budu dosta teške.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Sušio si ili omotavao?

Ja sam jednom omotavao zob, to je super bilo.. Bale isto jako teške.
 

Najnoviji postovi

Na vrh