• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Spremanje slame u rolo/kocka bale

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

Ovako ja slamu riješavam
SSM17072.jpg
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

DF&Torpedo kaže:
Ovako ja slamu riješavam

to je kao uljana repica :scratch tak mi liči, uh uh uh slama uljane repice ima največu moč upijanja vlage tj vode i do 8 puta može više popiti od slame žitarica, naime takva masa nasjeckana ko kad prođe kroz balirku il neki stroj je izvrsna za stelju jer super upija iako je tvrda i gruba.

čizus kaj vi delate od te slame, dajte dopeljajte kod mene u selo budu vam i gume s kotača poskidali a ne sam slamu uzeli, jedan primjer prije je zadruga prodavala slamu i svako je dobio nekoliko redi slame, e sve je to super samo se nisi smio maknit s polja dok nisi izvezo slamu jer bi odmah nestala bez traga i glasa :!: eto da vam dočaram kakvi je pokolj kod nas za slamu, a uvatine ne ostavlja nitko , kombajni stružu po zemlji a ak je višlje kombajnirano onda još grebenom poslje pokose
 
A

Alen

Guest
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

E moj bogec.... Pošalji raju u Bjelovar i samo nek voze...... Mi neznamo kam bi sa slamom...

I opet te danas nije bilo......Kad ti kaniš tu kavu platit?
 
S

seljaček

Guest
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

Onog dana kad meni uljara ili mlin pokloni svoj nuzproizvod odma ču ja poklanjat svoj nuzproizvod (slamu,gnoj i slično) mislim da če sada svima biti jasno zašto slamu netreba poklanjati pa čak niti prodavati u bezcjenje zamislite 0.25 kn/ kg rolo bala može biti teška maksimalno 200kg x 0,25= 50,00 kn- 40kn baliranje- prijevoz ? pa vi samo (pro)dajte slamu
 
B

Bobo

Guest
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

Kako sam rekao... Ja ju uredno zaoravam...
 
A

Alen

Guest
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

Ja ču isprobat malčer u slami.... da malo probam usitnit prije zaoravanja jer mi stvarno netreba toliko slame.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

Alen kaže:
E moj bogec.... Pošalji raju u Bjelovar i samo nek voze...... Mi neznamo kam bi sa slamom...

I opet te danas nije bilo......Kad ti kaniš tu kavu platit?

pa ak bu malo slame raja ide sve dalje dok se ne namiri, tak da nije tak daleko bjelovar za slamu, išao sam ja 2005 kad nam je led potukao u grbavac (kod grubišnog polja) po slamu i posao se je napravio, nitko nije ništa htio uzet jer je naše led stukao.
inače je ral slame 200kn i to dobre slame a tu je kod nas uvjek potražnja znači i top cijene, a sad neko preuveličavanje svojega truda i rada nikom nije od koristi, primjera radi svinje i žitarice dadete u bescjenje i sve ok bitno da ste se riješili toga ,a na slami se obogatili :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: neče moči ove noči
e da tih 200kn za ral je čista slama, znači vi si sami izbalirate i vozite, to gazdu ne zanima, i kakve su to fore oko uvratina, pa kod nas če vam prigovorit da je previsoko požeto i među vam pokosit a ne da če vam ostavit nekaj.

ali svaki kraj ima svoje ljude i navike neke dobre neke jako loše i zadrte, a zadrtost vodi u još gorje stanje.
e sad kad smo kod gnoja i tak toga, pošto sam si ja slamu sam pobaliro i izvezo, frajer si sam vozi moje đubre na svoje polje, tu ja večinom dam nek si nađubri polje i ne gledam baš na natrpanost prikolica veličinu i broj, tako da imam dugogodišnju suradnju.
neko želi tele il svinju za slamu i to je ok, ja sam oko tih stvari vrlo fleksibilan, pa čak i onaj tko ne želi ništa ja mu dođem nekaj pomoči pa smo kvit .
a nije ni malčiranje loša stvar, sve je bolje od paljenja.

alen zna da mu je slama smetnja i nekom ju dade a ko zna nekad če njemu nekaj trebat pa če mu baš taj pomoč il nekaj dat,to je po meni ok
e da bude ta kava bez brige budi, ma cjele dane radim ko crv, mjerenja sam vršio na pokusnim poljima svojima sirka i sudanske trave
 
S

seljaček

Guest
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

JEDNOM SAM POKLONIO slamu bilo je dosta trave u ječmu (ljulja samoniklog divljeg)a 15 dana nije padala kiša i čovjek me pita dal mu prodam ja budala velim kako ne daš mi nešto novaca i dobro daj koliko daš.prehranio je svojih 12 krava sa tim negdje oko 50 rolo bala kako tada tako i danas niti kune mi nije dao čak me više i ne pozdravlja kad me vidi na cesti .kako sa takvima iči na poštenje kad ga nema. od sada je "Uplati po predračunu iznos i možeš doći po robu ".
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

seljaček kaže:
JEDNOM SAM POKLONIO slamu bilo je dosta trave u ječmu (ljulja samoniklog divljeg)a 15 dana nije padala kiša i čovjek me pita dal mu prodam ja budala velim kako ne daš mi nešto novaca i dobro daj koliko daš.prehranio je svojih 12 krava sa tim negdje oko 50 rolo bala kako tada tako i danas niti kune mi nije dao čak me više i ne pozdravlja kad me vidi na cesti .kako sa takvima iči na poštenje kad ga nema. od sada je "Uplati po predračunu iznos i možeš doći po robu ".

ja više volim da dođem kod tebe, popijemo piče, dam ti novce na ruke i pokažeš mi gdje je polje, i uvjek te pozdravim i iduče godine opet dođem, i svi sretni, kaj ne :?: :D :!: ja sam uvjek za dugoročnu suradnju
 
B

bduda

Guest
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

lavjasin kaže:
Ma sad vam se ljudi pravi termoelektrana na poljoprivrednu biomasu u Vukovaru odnosno na slamu pa ce se tamo moci prodati potrebno im je godisnje preko 100000 t i neka pocetna otkupna cijena bile je oko 28eur/t pa vise nece biti potrebe za spaljivanjem kao sto neki rade

Sa slamom se bude dogodilo isto kao i sa kukuruzom cjena bude velika a mi koji ju kupujemo za nastiranje nabudemo je mogli platit.

Ja inaće kupujem slamu u Podravini i vozim ju i po 30 km u jednom smjeru i još podravci kradu slamu jednom sam doživijo da sam ja balirao a jaš dvojica grabe sa utovarkama
 
S

seljaček

Guest
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

bogec ak trebaš slame samo dođi imam slobodnih još 10 rali zobene ječmene i pšenične
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

seljaček kaže:
bogec ak trebaš slame samo dođi imam slobodnih još 10 rali zobene ječmene i pšenične

hvala na ponudi, imam te u vidu za sljedeču godinu :D

za ovu godinu sam se osiguro, naravno ako onaj odozgor ne obavi žetvu prije nas
uzeo sam oko 20 rali.

hvala

e da li znaš kak bi to funkcioniralo , mislim dovoz kamionima, tko to radi i pošto :?: vidim nekad oko bjelovara da kamioni prevoze sjenažu u balama
 
L

lavjasin

Guest
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

Ajd da ne otvaram novu temu pa cu vas ovdje to pitati.
Koji je period zetve slijedecih kultura (odnosno datum od kad do kad je vrijeme zetve ovih kultura)
Pšenica; Ječam; Kukuruz; Soja; Uljana repica; zob; Suncukret.

Ako neko zna nek napise nije potreban sad tocan datum nego neko razdoblje od do
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,572
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

ja kada površim žito presam kolko mi treba ostalo zapalim.
 
B

Bobo

Guest
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

@lavjasin: To sto te zanima je podatak koji se mijenja svake godine, a ovisi o klimatskim prilikama, pripremi zemlje, sorti zita/kukuruza/jecma, o vremenu sjetve...

Odes na njivu kad sumnjas da je zrelo, uberes par klasova zita, istrljas ih u dlanu i nasumce zagrizes par zrna. ako je tvrdo, spremno je za zetvu...

Drugaciju metodu ne znam.

A sto se slame tice, i danas sam ju sjeckao. Slikano iz kombajna kroz mutnu sajbu, ali se vidi dovoljno:
Obrisan neispravan link.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

naša sva slama isprešana i odvežena sa strane lokalnih farmera ;)
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,572
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

bobo pogledaj kolko je 549 spram 1634, 1634 zakon!!!!!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

ja svoju slamu zasjeckam odmah s kombajnom :blackeye :mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh