• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Spremanje slame u rolo/kocka bale

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,426
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

To je tng 1000, ha? Pa dobro, nije to za razbacivanje sa više bala, važno da može ono što ti treba... Ja sam se raspitao za svoj po narudžbi...opet je nešto porasla cijena...neznam dal ću uzet il ne...kad bi još mogao riješit neki od strojeva prije toga bilo bi lakše... :scratch :blackeye :mrgreen:
Sviđa mi se kak brzo radiš s time; tam kad si tovaril gnoj...
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

mi jučer konačno pobalirali svoju slamu i s njom doma za svinje jedino sam ječmenu zaoral jer pika odojke
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

zjockoo kaže:
To je tng 1000, ha? Pa dobro, nije to za razbacivanje sa više bala, važno da može ono što ti treba... Ja sam se raspitao za svoj po narudžbi...opet je nešto porasla cijena...neznam dal ću uzet il ne...kad bi još mogao riješit neki od strojeva prije toga bilo bi lakše... :scratch :blackeye :mrgreen:
Sviđa mi se kak brzo radiš s time; tam kad si tovaril gnoj...

Oznaka 1000.
To je firma KMG- Podlehnik.

Ti si se u istoj firmi raspitival?
Preporučam da uzmeš onog koji diže bar 1500 kila.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,426
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

Ne, to sam ja već otprije znal; kmg je sudjelovao na sajmu u Gudovcu skoro od početka... Sad ih više nema tamo, samo neke firme uvoze njihove strojeve. Ja sam pitao u čakovcu, no još nije pao konačan dogovor...vidjet ćemo kak bude bilo... Ako što riješimo, stavit ću images i specifikacije...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

Stavi ti prije kupnje specifikacije i slike pa da ti pomognemo pri odabiru.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,426
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

Bez brige, znaš da znam vrlo mnogo o tome tao da znam točno u detalje što hoću tj. što trebam... :mrgreen:
Uglavnom, sila dizanja 1500kg do visine od 3.5 m, paralelno vođenje i korpa od 2 m, 0,6 kubika, fina kontrola podizanja, pojačani vanserijski dvoradni cilindri...i tako; skoro da bi boju mijenjao (freak, ne?) :mrgreen: :blackeye
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

O kojem se to utovarivaču radi?
Cijena?
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,426
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

Od tvrtke Strojometal. 5000 i nešt sitno Eura... pa...dosta, eto, sve poskupljuje pa tako i to...
 
B

Bobo

Guest
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

Slama decki... SLAMA poslije zetve...

Mozete ovo nastaviti i preko privatnih poruka.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,426
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

Sorry Bobo, evo zapeli smo na ovome...

Inače, mi posljednjih godina uzimamo malo slame za sebe, a recimo ove godine smo većinu odmah kombajnom sječkali... Lakše je tako zaorat, ništa ne ostane... A prošle godine mi je lik pokosio do zemlje, bilo je slame ko u priči, a nismo je uzimali pa sam morao tanjurati prije oranja jer se nakupljalo...koma
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

JA jučer zapalio drugu njivu ;) ;)
 
S

seljaček

Guest
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

ursusc360 kaže:
JA jučer zapalio drugu njivu ;) ;)
DIVLJAK. to se zaore ili zatanjura a nikako se ne pali.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

pa ako covjek oce neka zapali :mrgreen: :mrgreen:
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

Koda ja neznam da je bolje zaorat... ali reci mom dadi ;)
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

U informaciju, tona balirane slame franko kupac je bila ove godine u Sloveniji oko 75-90 € + PDV.

Toliko o bacanju i paljenju.

A ko voli da ju pali, litar lož ulja u energetskom smislu se zamijeni sa 2-3 kile slame.
'Uređaj' za tu potrebu se može dobit i kod mene.
Od 15-456 kW.
Može se palit sve.
Svi povrtlari koji kupuju lož ulje ili plin, su obično locirani u ratarskim okružjima. I količine utrošenih goriva su velike...

U ozbiljnim društvima i država brine o svojoj uštedi i mogučnosti da novci ostanu na lokalnom nivou.
Tako se kao primjer na nivou opštine organizira grijanje javnih zgrada (škola, vrtić, opština, dom zdravlja, umirovljenika itd.) sa biomasom. To se u zadnje vrijeme čuje vrlo popularno i prodaje se visoka nauka, a u biti je to to. Rajtek bi tu slamu, umjesto da je proda, izbalirao i opskrbljavao s toplinom lokalnu školu. Danas se može stavit mjerač potrošene energije, pa se naplati po određenom procentu diskonta u usporedbi s običnim virovima (lož ulje, plin).

Pošto je naglasak na ozbiljnim društvima, na svim našim prostorima zasad ne možemo računat na to.
Biomasu si u ovom momentu moderno predstavljaju, kako budu iz Gorskog Kotara vozili sječkano drvo u Slavoniju i tamo grijali s njom, a slamu tretirali ko nešto bez veze.

Znači trg trebaš naći u privatnom sektoru.
Ako ima iko uvid u potrošnju lož ulja/plina u večoj kavani, s salom za svatbe...

Obrisan neispravan link.

Modeli su D i B, znači D sa registrom dimnih plinova i B bez njega , za lošije (vlažne...) materijale.
Mala model D8 ima 75 kW i dimenzije ložišta fi 1143 mm, dužina 1980 mm, veća D20, 185 kW, fi 1785 mm, dužina 1950 mm.
Model u grubom označuje broj malih bala, koje se mogu stavit odjednom. U ovaj veći može već jedna okrugla bala.
U najveći model D/B 35 idu dve okrugle ili dve velike četvrtaste bale.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

to znači da bi ovaj mali bio sasvim solidan za jedno gospodarstvo,zar ne?

po meni je problem loženja,jer slama brzo gori,dok je recimo hrastovina puno izdržljivija i nekad mi par sati gori...
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

Pa, za individualnu kuću možemo pošteno reći, da zbog relativno niske potrošnje ušteda kod materijala nije tolika koliko su takve peći skuplje.
U principu na selu skoro svako ima neku šumicu, pa prikupi svojih par ćeza drva. I produkcija peći u rangu snege za potrebe porodićnih kuća je velika, te su im relativno niske cijene.
A ako nemaš šume i par sto bala slame ti predstavlja mnogo manji trošak u usporedbi s kupnjom drva za loženje...

U vezi brzine gorenja slame:
Ti sistemi imaju kontroliran protok zraka ventilatorom, vezan na termostat.
Znači, ako budeš naložio masu slame, koja ima istu energetsku vrednost ko neka masa hrastovine, u principu bi trebali obadva izdržat isto vrijemena.
To je problem, koji se može jednačit s problemom, jer teža kila olova, ili perja?
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

Sta imate u planu ove godine sa slamom?

Dali je tko radio sa malcerom u slami?Zanima me kako ta kombinacija ide posto planiram kupiti malcer pa sa njime u slamu...
 
S

seljaček

Guest
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

To ti je dobra ideja mislim da je jeftinije pauk za sijeno i samo lagano rastepeš a kombajn neka visoko kosi i eto ... samo zaoreš.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,115
Re: Sto radite sa slamom poslije zetve?

e pa prosle godine sam kupio pauk za sijeno sa 2 rotora ALI problem je sto mi je kosa na kobmajnu 4,2m a pauk razbaci do 2,8-3m tako da nisam bas zadovoljan.

Trenutno gledam ovaj malcer:
http://www.messis.hr/pdf/08__110_MALCER ... ON_TFZ.pdf

ima usmjerivace pa bi trebao ljepo rasporediti slamu.
A i cijena nije previsoka.-bar mi se tako cini.
 

Najnoviji postovi

Na vrh