• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

"Sprženo" lišće na (mladim) sadnicama oraha, uzrok?

B

bono

Guest
Pretpostavljam da se i drugima to možda događa pa me zanimaju iskustva i mišljenje. Naime, gotovo svake godine, nakon što krene vegetacija i lišće oraha polako prelazi iz narančaste u zelenu boju primjećujem tragove ko da su sprženi vatrom. Događa se to otprilike u vrijeme kada ljudi uokolo počnu prskati kukuruz i kontam si možda je od toga, no nisam siguran pogotovo što na drugim voćkama nema nikakvih tragova... Jel moguće da je od magle ili previše vlage budući se radi o nasadima koji nisu na idealnom (vinogradarskom) položaju? Ove godine nije bilo mraza pa sam to odbacio...Lišće se doduše poslije obnovi i oporavi no određemo vrijeme razvoj biljke stagnira tako da je očito da je u "stanju šoka" određeno vrijeme...Prema literaturi, ne čini mi se da su bolesti tipa siva pjegavost ili bakterijska palež...
 
B

bono

Guest
Ne, antraknoza (Gnomonia leptostyla ili Gnomonia juglandis) ne bi bila. Ne odgovara opisu u literaturi i prikazu na slikama... Ovdje u Podravini postoji uvriježeno mišljenje kako su takve stvari a i neke druge bolesti povezane s ispuštanjem sumpora iz centralne plinske stanice u Molvama.. :scratch
 
B

bono

Guest
Navodno su radili i rade redovito. Prije nekoliko godina sve pametne glave su se skupile te "gradu i narodu" objavili da eksploatacija plina i radnje oko njega nemaju nikakvog štetnog utjecaja na okoliš. Evo i link o tome http://www.bum.vjesnik.hr/html/2005/12/ ... ?r=sta&c=1 . Koliko se tome može vjerovati, posebna je priča...
 

Braca

Novi član
Tu od
17 Kol 2007
Poruka
16
Bok Bono,
ja imam isti problem, nosio sam lišće na par mjesta, mislim na poljoapoteke i svi su rekli da je problem u vremenu, kiša sunce kiša sunce...
orahe sam posadio u 11 mjesecu 2008. na moju veliku radost svi su krenuli, 145 komada, jedan hektar.
Ali je to lišće bilo dosta jadno, nagriženo i na lišću i stablu je bilo puno insekata. Pošto sam sadnice kupio kod Žižeka njega sam zvao da ga pitam što da radim. Savejetovao me je da špricam s DITHANE M-45 (fungicid) i Confidor SL 200 (insekticid) nakon toga su orasi živnuli. Da bi nakon tri tjedna počelo s sušenjem lišća na vrhovima itd. Opet ja halo Žižek, sad mi je rekao da špricam s Championom ali toga nema za kupit, alternativa je Nordox to je na bazi bakra, kao i Champion. Bio sam neki dan na njivi i palež ili ti sušenje se više ne širi. Za par dana ću morati ponoviti špricanje s Nordoxom ali ako stignem prije toga bi prošao s Megagreenom. Nadam se da sam pomogao bar malo. Sretno s odabirom pravog sredtsva za zaštitu oraha.

Pozdrav
 
A

atomizer

Guest
Ma pustite taj MEGAGREEN za oporavak biljke od stresa.treba neke aminokiseline kupit kao drin,protifert,megafol i sl.
megagreen ima učinak na učvrščivanju mesa plodova.ako i nema aminokiselina prije češ orah oporaviti s nekom folijarnom prihranom tipa kristalon nego megagreen.
 
A

atomizer

Guest
dobro ga je folifertilom prihraniti ali osnovnu gnojidbu nemojte preskakat jer je ona najvažnija.putem lista je samo korektivna gnojidba kada se na brzinu treba otkloniti neki manjak.
 

Momo

Član
Tu od
26 Lip 2007
Poruka
141
Bok!Kod mene se na listovima oraha,pojavila najvjerojatnije siva pjegavost,barem mi po izgledu lici opisima :roll:
Da li je ko imao slican problem i kakva su iskustva?
Hvala
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
ja sam jućer špricao nordoxom, sad iza kiša gljivice rade kao blesave, od sredstava koristim nordox, dithane, mankozeb
 
A

atomizer

Guest
dithane ili mankozeb je jedna te ista stvar samo drugi tvornički naziv.
 

Najnoviji postovi

Na vrh