• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sredstvo protiv smrzavanja voća - zaštita od mraza

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Direktno sam kontaktirao Plodove zemlje.
I po njihovoj preporuci tretirao sam sada u fazi pupanja, znači ne treba prolistati biljka ga uzima preko kore i korjena.
Prema njihovoj preporuci dobro je i pošpricati zemlju u krugu jednoga metra oko biljke.
!

Ovo su oni napisali u uputstvu

Optimalno vrijeme za tretiranje: početak kretanja vegetacije, rana cvatnja, poslije cvatnje,netom zametnuti plodovi.

http://www.agroklub.com/vocarstvo/utjecaj-niskih-temperatura-i-mraza-na-uzgoj-vocaka/6095/
 
R

rzcoka

Guest
biljni antifriz

da li ima neko iskustva sa biljnim antifriz proizvodima.
interesuje me da li su korisna.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Re: Sredstvo protiv smrzavanja voća

kao što sam i ranije pisao
mislim da je to porez za budale
barem ja do sada nisam vidio nikakvu razliku
e sad stručnjaci tvrde drugačije
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Re: biljni antifriz

da li ima neko iskustva sa biljnim antifriz proizvodima.
interesuje me da li su korisna.

Rano je sada o tome ali kako je @deavu rekao slažem se,uzmi kada voćka procvejta a mraz kao ovih dana -4-6 pa to se sve smrzne kako je lane bilo u 4mj -6 ma nema šanse da išta drugo spasi taj cvijet,u potpunosti,jedino zaštititi debljom folijom toplinom ili slojem leda koji će ga zaštititi.
Antifriz neznam kojom bi logikom zaštitio kolanjem sokova mraz koji sjeda na cvijet voćke.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,556
Re: biljni antifriz

Rano je sada o tome ali kako je @deavu rekao slažem se,uzmi kada voćka procvejta a mraz kao ovih dana -4-6 pa to se sve smrzne kako je lane bilo u 4mj -6 ma nema šanse da išta drugo spasi taj cvijet,u potpunosti,jedino zaštititi debljom folijom toplinom ili slojem leda koji će ga zaštititi.
Antifriz neznam kojom bi logikom zaštitio kolanjem sokova mraz koji sjeda na cvijet voćke.
Tzv. biljni antifriz proizvodi (radi se o samo o dva proizvoda; Cropaid (o kojem će uskoro biti više riječi na portalu) i Thiopheru) pomažu u zaštiti od niskih temperatura, ali samo do svojih tehničkih limita (NISU ČUDOTVORNI PREPARATI)).
Ovo smrzavanje koje je bilo proljetos, NE MOŽE spasiti nikakav biljni antifriz (radilo se je o prodoru hladne fronte, i teškog, ledenog zraka, koji je doslovno ležao u prizemnim slojevima atmosfere)).
Sama borba protiv mraza i niskih temperatura je malo složenija priča, i počinje od odabira položaja za voćnjak.... a završava sa primjenom biljnog antifriza. I u tom kontekstu biljni antifiz djeluje, kao preparat koji će u kritičnim uvjetima "pomaknuti granicu" i sačuvati biljku od većih šteta.
Osloniti se samo na biljni antifriz, kao jedino sredstvo za zaštitu od mraza, samo je polovična mjera.
I na kraju, kontekst cijene, ulaskom Hrvatske u EU, cijena preparata Cropaid je značajno pala (sa nekadašnjih cca. 75,00 EUR/1 lit, nova cijena je 217,00 kn (VPC) ili 217,00 +25% (MPC)). Cijena je pala za 50% :(punch):

Mislim da sa ovom novom cijenom, gotovo nema alterantive za primjenu, pogotovo kod intenzivne proizvodnje jabuka, jer su ulozi u proizvodnji jabuke visoki, i kockati se sa kasnim mrazovima, može biti vrlo skup sport.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Re: Sredstvo protiv smrzavanja voća

Sada znam na ćemu smo,i ovako u proizvodnji voća je sve preskupo,a prinos zaostaje spram pravog zapada drastično.
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Re: Breskva

Pozz
Koja je cijena tog sredstva kolega?
Prije koju godinu su bili neki antifrizi za voćke ali su bili preskupi.
Kod mene ujutro javljaju minus.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: Breskva

A što je sa onom preporukom da se prska sa borom?
Vele, koliko sam slušala i pratila negdje nešto, da bor nakon primjene 5-7 sati ima nekakvu reakciju koja razvija toplinu koja štiti od smrzavanja.
Ne me držati za riječ, jer slušam opet jučer na tv, veli u agroprognozi da ako je cvijet mokar da će smrznuti - a prskati bi trebalo znači u tom noćnom, predjutarnjem kritičnom vremenu, pa će cvijet vjerojatno ostati mokar.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Re: Breskva

Bogami biće gadno. Kod mene javljaju petak i subotu ujutru mraz. Taman posle ove kiše. Ja sam u ponedeljak tretirao sa Epin extra + Drin, pa vidjet ćemo dal će biti kakavog učinka. Više o proizvodu na: http://www.ekoplantserbia.com/proizvodi/epin-ekstra.php
Ovo mi je stvarno novo. Nisam znao da se i voće tretira sa steroidima!
Čuo sam da se u Americi protiv bakterijske paleži koriste antibiotici, a sad vidim da se i steroidi dodaju voću da bude zdravije (obično se kaže djeci da voće jedu zbog zdravlja) :(clap):
Ja sebi sigurno ne mislim stavljati antifrize, steroide i antibiotike u voće. Dovoljno je što ih tretiram fungicidima i insekticidima...
A i to ću minimalizirati sadeći otpornije sorte na gljivična oboljenja.
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,961
Re: Breskva

Znači ovo je preporuka savjetodavne. Ne znam da li imate aktivirano sa njihove stranice da vam petkom dolazi mail sa obavjestima. Odaberete županiju i kulturu ( voće, povrće, žito...) i petkom dolazi preporuka za sljedeći tjedan za špricanje, gnojidbu... Skupljaju podatke i daju preporuke s obzirom na pojave bolesti, insekata, vrijeme, vegetaciju...

Proljetni mrazovi nisu neuobičajena pojava u kontinentalnom području RH. Pa ipak, prošlogodišnji mraz, koji je bio u noći 25./26. travnja, ne samo radi visokog datuma, nego i radi neuobičajeno ranog kretanja vegetacije, bio je poguban za mnoge poljoprivredne kulture.

Rasponi negativnih temperatura pri kojima se pojavljivao, od najzapadnijih do istočnih područja panonskog dijela RH, kretali su se od tek neznatnih -0,4 ºC do čak -5 ºC (a ponegdje još i niže), dok je bilo i područja bez mraza. Tu je još bilo važno i koliki je bio postotak vlage zraka kao i postojanje (ili izostanak) vjetra. Zbirno, svi nabrojeni čimbenici, a ponajviše sadržaj vode u vršnom dijelu biljaka (u meristemskom tkivu), uz jačinu i trajanje mraza (izraženo u satima), odlučivali su u konačnici o opsegu šteta na poljoprivrednim kulturama.
Ako se nasad nalazi na rizičnom području, na kome su mogući rjeđi ili češći proljetni mrazovi, najbolje je preventivno tretirati nasad antistresnim pripravcima na bazi aminokiselina (biostimulatori), kao što su Drin, Protifert, Fitoalgen, Poly-amin, Trainer, Algovital i sl. Ako nasad pretrpi potpunu štetu (100 %) tretiranje navedenim biostimulatorima nije potrebno, jer neće biti učinka, pošto su generativni organi odumrli, tj. urod će sigurno izostati.
Obraniti voćnjak od proljetnog mraza najčešće je ipak lakše nego obraniti vinograd i to stoga što su razmaci sadnje najčešće veći u voćnjacima nego u vinogradima, a i reljef u vinogradima češće je strmiji nego u voćnjacima. Tu se pri obrani od mraza misli na korištenje traktora i vučenog priključnog transportnog grijača tzv. „heatera“ ili Frostbuster. Postoje i domaći proizvođači takvih grijača za ovu namjenu. Ti grijači, koji stvaraju topli zrak, koriste različite energente (plin, benzin, nafta…..), a topli zrak ispuštaju na stranu ili unazad te se na taj način podiže temperatura u nasadu (češće se koriste u voćnjacima nego vinogradima). Traktor kruži voćnjakom ulazeći u redove, vodeći brigu da prilikom prohoda međureda isti bude što prije ponovljen.
Osim toga, ako postoji opasnost od mraza, dobro je u nasadu osigurati i grijanje na kruto gorivo (najučinkovitije ugljenom, ili visokokaloričnim drvetom) u malim prijenosnim pećicama cilindričnog oblika napravljenih od metalnih cijevi (materijal debljine bar 4 mm, promjera oko 200 mm, visine 350-400 mm), s metalnim poklopcem, koji svojim promjerom nadmašuje cijev za barem 30-35 mm tj. u promjeru barem 260-270 mm. Svaka od ovih pećica toplinom koju stvara okvirno pokriva površinu od 25-40 m2. Ako se odlučite grijati nasad na taj način, važno je da na strani s koje može puhati vjetar postoji gust biljni vjetro-zaštitni pojas, jer ne vrijedi grijati nasad ako toplinu odnosi vjetar. Uz osiguranje dovoljne količine goriva prije mraza nasad se može zagrijati za nekih 1,6 - 2 ºC u odnosu na okolinu. Na taj način se može (unatoč velikom poslu pripreme potpaljivanja svih pećica u nasadu i održavanja vatre u njima tijekom noći u kojoj se očekuje mraz) u značajnoj mjeri izbjeći šteta od mraza ili barem ublažiti posljedice mraza. Da biste znali kada točno treba početi s paljenjem pećica, u noći kada meteorolozi predvide pojavu mraza, u 23.00 sata treba prekontrolirati vanjsku temperaturu. Ako je toplije od +3 ºC, vjerojatnost mraza je vrlo mala ili će mraz biti neznatan. Ako je vanjska temperatura u rasponu od +1 do +2 ºC, vjerojatnost mraza je velika, a ako je već tada (u 23.00 sati) vanjska temperatura manja od +1 ºC mraz će biti značajan - osobito ako je nebo puno zvijezda. U tom slučaju treba početi s paljenjem pećica već oko 1.00 sat iza ponoći. Vatra u pećicama se održava sve do izlaska sunca sljedećeg jutra i još nekih 30-45 minuta dodatno, nakon pojave sunca.
Još jedan način zaštite je prskanje voćnjaka vodom. Najčešće se taj način koristi u vrijeme pojave mraza tijekom cvatnje voćaka. To može biti stacionarno (sastoji se od dovoljno velikog rezervoara vode, jake pumpe, sustava cjevovoda i dizni) ili može biti mobilno. Prska se od pojave mraza vodom pomoću atomizera i traktora, no jedan traktor je limitiran za određenu površinu pa je potreban veći broj traktora i atomizera, najčešće vučenih, i to od najmanje 1000 litara zapremine. Ne prska se svaki red kao prilikom zaštite protiv bolesti, nego se redovi preskaču pa se prska prvi, sedmi, jedanaesti, četrnaesti, drugi, peti, deveti, petnaesti…itd., kako bi se u malom vremenu pokrila što je moguće veća površina.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,676
Re: Breskva

Pozdravljam ovo razmišljanje. Ja već davno ničim ne špricam voćke i svake godine (osim prošle) imam za svoje potrebe dovoljno.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Re: Breskva

Pozz
Koja je cijena tog sredstva kolega?
Prije koju godinu su bili neki antifrizi za voćke ali su bili preskupi.
Kod mene ujutro javljaju minus.

Cijena za 50ml je 22.00 KM. Na ha ide 150 ml.

Ovo mi je stvarno novo. Nisam znao da se i voće tretira sa steroidima!
Čuo sam da se u Americi protiv bakterijske paleži koriste antibiotici, a sad vidim da se i steroidi dodaju voću da bude zdravije (obično se kaže djeci da voće jedu zbog zdravlja) :(clap):
Ja sebi sigurno ne mislim stavljati antifrize, steroide i antibiotike u voće. Dovoljno je što ih tretiram fungicidima i insekticidima...
A i to ću minimalizirati sadeći otpornije sorte na gljivična oboljenja.

Nije to ništa toliko bauk, već običan biljni hormon, slično kao aminokiseline tj biostimulatore. To je spas za voćarstvo samo ako bude djelotvoran (nadam se da nije samo marketing). Šta ja očekujem rod oko 20t i treba sve da propadne već drugu godinu. Drugo danas ima više adetiva u hljebu, salami, čokoladi itd. nego štetnih ostataka u voću, a u vazduhu kojekakvih otrova i plinova.

Takođe i kod nas se koriste antibiotici u voću, pogotovo svi veće proizvođači to koriste, samo o tome niko ne govori. Naročito ko ima jabuku i krušku.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,961
Evo stiglo danas

Obavijest poljoprivrednicima!
Prognostičari najavljuju mogućnost mraza koji bi mogao nanijeti štete biljkama u osjetljivim fazama rasta. Da bi se štete ublažile moguća je primjena fizioloških biostimulatora: Drin, Polyamin, Bioplex, Aminovital, Fitoalgen F, Megafol ili dr. prije mraza, te ponovno 7-10 dana nakon mraza uz dodatak folijarnih mineralnih gnojiva s naglašenim sadržajem fosfora, kalija i mikroelemenata.

Biljni antifreeze pripravak Plant Antifrost Protector koji je na bazi Acidobacillus spp. bakterija moguće je primjeniti 1-2 dana prije smrzavanja, a najmanje 6 sati prije smrzavanja. Biljni antifreez pripravci ne pomažu biljkama koje su već oštećene od mraza!

Utjecaj negativnih temperatura u višegodišnjim nasadima može se umanjiti paljenjem organske tvari u nasadu (bale slame, piljevina), pri čemu se stvara dim koji štiti biljke.

U povrćarskoj proizvodnji gredice je moguće prekriti agrotekstilom i tako zaštititi mlade biljke.

Navedene pripravke nije preporučljivo miješati sa sredstvima za zaštitu bilja te ih je potrebno koristiti isključivo prema uputi proizvođača!
 

Dubravac

Član
Tu od
31 Ožu 2015
Poruka
200
Pozz

Ja sam jutros obrao jedan hektar vinograda.prut je bio već 20 cm.
Breskva i trešnja se još drže ima fore još dva jutra, a onda proljeće.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,961
Pozz

Ja sam jutros obrao jedan hektar vinograda.prut je bio već 20 cm.
Breskva i trešnja se još drže ima fore još dva jutra, a onda proljeće.

Koliko je stupnjeva bilo?
Sinoć poslije 23h je bilo kod nas +5 pa je svejedno prošlo do -1,-2.

Na trešnji se još ništa ne vidi, u kojoj fazi su ti bile, koje sorte tj. oko kojeg datuma dolaze? Meni se lani šteta vidjela tek nakon nekoliko dana.
 

Najnoviji postovi

Na vrh