• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šta smo radili danas 2

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
3,018
Kako se oni spajaju jedan do drugoga? I šta se radi s tim otvorenim krajem što se vidi ispuna?
Preklapaju se ko i lim..
A s prednje strane će ići maska od lima nekog... Tu pjenu treba zaštiti.. I sunce pojede, a vole se stršljeni u ose unutra skupljat..
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,360
Meni je ova castellari Asta revolucija u rezidbi. Ne moram više lotre nositi 😂
 
  • Like
Reactions: H&S

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,621
Ja sam orezao 2 od 10 stabla jabuke, a već me ruka boli od škara, moram pod hitno neke aku da ubodem.

Ove si uzmi. Ja sam uvjek bio skeptican prema tim kineskim skarama,i aj ove zime kolega koji je inace i diler i serviser,da mi take kaze uzmi dan-dva i probaj. I aj ja malo u vinograd i u vocke . Ja se odusevio. Oso drugi dan i kupio. Mislim da su jedne od laksih,cca 900 grama sa baterijom.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Krenuo malo s rezidbom oko kuće... Voćke su opasno nabubrile pupove. Moglo bi biti piši kući propalo..
View attachment 70502 View attachment 70503 View attachment 70504
Jučer, na večer, malo sam s razmišljanjem (ako imam još s čim misliti) gledao ove tvoje slike na kompjutoru. Sad ih ponovo malo gledam, ali na mobitelu.
Molim te, vidim da stalno imate skupove voćara i obuku, to zaista cijenim i pozdravljam, daj malo pojasni, prvenstveno meni, kakvu to rezidbu primjenjuješ. Zašto režeš baš tako, da li je to nekakav "uzgojni oblik rezidbe" ili je to "na rod"? Gledam grane koje si ostavio na voćkama, na njima ja ne vidim previše rodnih pupova, ili me tvojr slike jako varaju?
(Ja sam u goricama rezidbu završio, ali sad me čekaju voćke doma, pa na gruntu od oca, pa malo na gruntu od pokojnih tasta i punice i za kraj brajde sve oko dvorišta kod zeta. Budem još imao uživancije i treninga za ručice 😖. Možda mi upališ koju dobru sviječicu na temu rezidbe u mojoj glavi i pomogneš idejom, savjetom...)
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,360
Na prvoj slici, višnja kanaluša. Uzgojni oblik kotlasta vaza. Ima rodnog drveta dovoljno, ne vidi se najbolje na slikama, ali sam puno rodnog drveta i maknuo. Kvaliteta naspram kvantitete. Evo slika od prije 2 godine.

Ovo su voćke oko kuće koje se režu posebnim režiom. Prvo režem sve grane koje mi mogu oko iskopati, onda režem sve grane na koje mogu glavu ostaviti. Onda uzgojni oblik.

Iz literature:
glavni nosioci roda kod višnje su svibanjska kitica i dugi jednogodišnji izbojak. Dugi jednogodišnji kod višnje i trešnje podrazumijeva duljinu preko 15 cm (često 30 i više cm) koji vršno nosi vegetativni, a postrano rodne pupove, s time da su rodni gušće grupirani u donjem dijelu izbojka (pri bazi).


Svibanjske kitice sam ostavio sve, a jednogodišnje izboje sam dio uklonio koji su bili nepovoljnog položaja, a ostatak skratio za 1/3. Sve slabije jednogodišnje izboje sam izbacio.

IMG_20210422_181309.jpg



Na drugoj slici jabuka, uzgojni oblik vitko vreteno. Ima isto sasvim dovoljno rodnih pupova ostavljenih. Slikat ću ti je u cvatu ako ju ne obere mraz prije toga.

Iz literature:

Rodni pupovi joj se nalaze na nekoliko vrsta rodnog drva, tj. rodnih izboja. To su štrljak, plodnjak, stapka, pršljenasto rodno drvo i dugi jednogodišnji rodni izbojak.

"Najkvalitetniji i najpoželjniji su nam štrljak i stapka", kaže objašnjavajući da je štrljak duljine svega 1-3 cm, dok stapka može biti duga od 5 pa do 20-ak cm, a samo je vršni pup rodni pup. Zbog svoje kratkoće, štrljak nam je poželjniji

Koliko ja vidim ostavio sam i više nego dovoljno štrljaka. Jednogodišnje rodne izbojke sam skraćivao kako bi potaknuo grananje jer još nije gotovo formiranje uzgojnog oblika.

Za treću sliku me ne pitaj ništa. U hladu je od susjedove kruške i raste kako raste. Ja ju samo malo skratim. Nikad rodila, nikad cvjetala. 7 godina već tako stoji...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Ovo "iz literature" ti je nepotrebno tipkati, skladištim ja več previše "detaljno proučenih knjiga" , danas izgleda totalno neupotrebljivih.
Puno ti hvala za trud i pojašnjenje.
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,360
A gle. Meni se pokazala oštra rezidba puno bolje nego blaža. Te voćke na okućnici što imam mješoviti voćnjak sam i sadio na manjem razmaku. Zaštitu radim akumulatorskom prskalicom.

Lakše je za prskati, lakše je za brati jer ih niže ostavljam. U teoriji su zdravije i dugovječnije. Nema alternativne rodnosti.

Voćka ima više snage iza iznjeti rod.

Sjeti se ove rezidbe i priče kad budem slao slike roda. Tj. Slike cvatnje pošto roda ne bude ako se nastavi ovakvo vrijeme 😂😂.

Poslje ručka ako mi sin bude dobre volje i ne bude kiše idemo u šljivik malo krenuti s rezidbom pa će biti slika još jače rezidbe 😂...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Ako imaš oštar alat, sva je rezdba oštra 😏.
Ja samo gledam, valjda sve to viđeno negdje u podsvijesti analiziram i uvijek radije pitam, nego da donosim svoje, krive zaključke. Uz put možda još nešto i novo naučim.
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,360
Ma samo uzmeš škare i režeš. Svaka rezidba je bolja od nikakve rezidbe 😁

Za sebe smatram da znam rezati šljivu jer volim piti rakiju pa valjda nešto i naučim kroz tu rakiju.

A i mogu pokazati rezultate svog šljivarenja 🤣😂.


Ostalih voćaka imam toliko mali broj da imam više teorijskih nego praktičnog znanja...
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,741
I sad i ja razmišljam o traktorskoj drobilici, svi obrezuju, i prijatelj počel rušiti uslužno s dizalicom...robe ima
 

Najnoviji postovi

Na vrh