• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šta smo radili danas

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Nebi ti tak pripovedal da ti pukne radilica na raketi pa da staviš ovakvu
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Ljudi delaju kak mogu, svaka im čast, meni je najjače kaj sve od oka mjeriju, nema precizno niš.
I kak nabijaju, tj centriraju.
Bilo bi zanimljivo videt kak ih ljevaju.
Mi u firmi imamo alata kakvog hocemo sta god nam treba nabave i opet se nekad pravimo budale joj da nam je ovo ono. A ljudi rade sa čekicem i okom centrira bez komparatera, vidia nozevi koji se ostre haha sumnjam da su vidili nosace sa pločicama :D:D
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Mi u firmi imamo alata kakvog hocemo sta god nam treba nabave i opet se nekad pravimo budale joj da nam je ovo ono. A ljudi rade sa čekicem i okom centrira bez komparatera, vidia nozevi koji se ostre haha sumnjam da su vidili nosace sa pločicama :D:D
Nebi se sa tobom složio u ovom i predhodnom tvom komentaru.
Ova obrada radilica je po tehnologiji po kojoj se svagdje obrađuju. Ako postoji drugačija tehnologija onda je opišite. Grubo tokarene, fino tokarenje i brušenoje. Možda jesu mašine zastarele ali oni sa njima rade ozbiljan posao, te mašine traže znanje radnika, i dosta aktivnog rada, koji je na zapadu nestao i za njim opada proizvodnja.
Dali rade sa savremenim noževima ili ne to nema veze, jer svi tokareni dijelovi se bruse, zna se koji kvalitet se dobija brušenje i koja su tolerancijska polja.
Kako reče Kupljenac sve mjere od oko, pa nije tako sve su mjerili mikrometrima i za precizno postavljanje koriste komparatere.
Kako reče Muha, balansira je ručnom bušilicom, pa nije tako ono je skidanje ivica i zaostalih grešaka odliva da ne dopadaju u radu.
Ali dobro kolega šta tvoja firma proizvodi ako se može znati.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
@smilan ako si malo bolje pogledal primjetil si da majstor mjeri šublerom dok se tokarski vrti. Koliko takvih mjerenja šubler može izdržati da bi i dalje bil kolko tolko točan?

Onaj mladi majstor koji buši rupe i narezuje navoj kod probe navoja koristi šaraf koji je več u 1000 rupa bil i več sad ide teško.... a vidiš i sam kak izgleda prva rupu koju narezuje.

Za balansiranje sam se ja samo šalil, znam kaj on radi ali u cijelom procesu balansiranja nisam videl.

Onaj koji radi utor za kajlu, pogledaj alat malo kak mu ide a o mjerenju s kutnikom bolje da šutim, pitanje je i koliko je točno odredil mjesto utora za kajlu i dali je taj motor ikada više u fazi.

Brušenje kao završnu obradu najvjerojatnije naprave na neku mjeru ali završna obrada brušenja im je loša. Ugradil sam neki dan jednu takvu njihovu radilicu (garant ista takva na kojoj piše Perkins i ima njihov logo kao i ova koju na ovom videu proizvode) i znam kak je obrađena, u biti bi ju trebalo polirati ali nemaš kaj jer je onda ispod mjere....

A i sam proizvod je odljevak dok bi u praksi trebal biti otkivak.... nije ni čudo da je jeftiniji nego da se stara radilica brusi. A dokle če iči bumo vidli kroz neko vreme.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Evo danas bušio rupe na olovnim odlijevcima, a mjerio palcem
Nadam se ne u toku bušenja 🤭

Sad si me sjetil jednog kolege. Popravljali smo neku makinu a turbina se malo vrtela, a malo je zapinjala. Naravno da je prste gurnul unutra..... bolovanje.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
@smilan ako si malo bolje pogledal primjetil si da majstor mjeri šublerom dok se tokarski vrti. Koliko takvih mjerenja šubler može izdržati da bi i dalje bil kolko tolko točan?

Onaj mladi majstor koji buši rupe i narezuje navoj kod probe navoja koristi šaraf koji je več u 1000 rupa bil i več sad ide teško.... a vidiš i sam kak izgleda prva rupu koju narezuje.

Za balansiranje sam se ja samo šalil, znam kaj on radi ali u cijelom procesu balansiranja nisam videl.

Onaj koji radi utor za kajlu, pogledaj alat malo kak mu ide a o mjerenju s kutnikom bolje da šutim, pitanje je i koliko je točno odredil mjesto utora za kajlu i dali je taj motor ikada više u fazi.

Brušenje kao završnu obradu najvjerojatnije naprave na neku mjeru ali završna obrada brušenja im je loša. Ugradil sam neki dan jednu takvu njihovu radilicu (garant ista takva na kojoj piše Perkins i ima njihov logo kao i ova koju na ovom videu proizvode) i znam kak je obrađena, u biti bi ju trebalo polirati ali nemaš kaj jer je onda ispod mjere....

A i sam proizvod je odljevak dok bi u praksi trebal biti otkivak.... nije ni čudo da je jeftiniji nego da se stara radilica brusi. A dokle če iči bumo vidli kroz neko vreme.
Da znam video sam da si skoro slikao u kutiji takvu radilica, ali nisam to napominjao, Ti proizvodi su na minimalno zadovoljavajuće, ali ipak zadovoljavajuće..
Nema veze što se navoj mjeri vijkom, jer pravo merenje i ide kontrolnik navoj za rupe (matice) sa dva šablone IDE -NE IDE. Dali jo ono običan vijak il njihov kontrolnik. O ovome sa može mnogo pričat, samo iz kog ugla se gleda, ja sam pogledao iz ugla da to nije očajno odnosno to je tehnologija koja podmiruje svjetsko tržište. I u mom okruženju sa prave dijelovi za audija i volvaa ko , kupi auto to je vrh, a nema pojma gde je šta napravljeno i kako.U polovini automobila su ovakve radilice, kupite jeftino snimite rengen i kako prodaje. Svjetske firme koje imaju najsavremeniji tehnologiju i mašine top 1, polako smanjuju obim proizvodnje i sele ih u zemlje trećeg reda je tamo je sve jeftinije mnogo i razlika u zaradi je ogromna, a zarada im je na prvom mjestu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Ma ja sam to mislio dati budućem tokaru, ali još nije stroj pustio u rad jer mu na stroju lijeva noga "bježi" 4 desete pa dok to ne sredi :hahah:
Da si ti mislil mogel si mu svoj stroj prodati, a ne sudjelovati u prodaji stroja koji treba usavršavanje i doradu :hahah:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Da znam video sam da si skoro slikao u kutiji takvu radilica, ali nisam to napominjao, Ti proizvodi su na minimalno zadovoljavajuće, ali ipak zadovoljavajuće..
Nema veze što se navoj mjeri vijkom, jer pravo merenje i ide kontrolnik navoj za rupe (matice) sa dva šablone IDE -NE IDE. Dali jo ono običan vijak il njihov kontrolnik. O ovome sa može mnogo pričat, samo iz kog ugla se gleda, ja sam pogledao iz ugla da to nije očajno odnosno to je tehnologija koja podmiruje svjetsko tržište. I u mom okruženju sa prave dijelovi za audija i volvaa ko , kupi auto to je vrh, a nema pojma gde je šta napravljeno i kako.U polovini automobila su ovakve radilice, kupite jeftino snimite rengen i kako prodaje. Svjetske firme koje imaju najsavremeniji tehnologiju i mašine top 1, polako smanjuju obim proizvodnje i sele ih u zemlje trećeg reda je tamo je sve jeftinije mnogo i razlika u zaradi je ogromna, a zarada im je na prvom mjestu.
Ma ja se slažem sa svim kaj si ti napisal, a naročito u pogledu zarade. Zato sam tam još na početku napisal da takva radilica u nas košta 1 000 kuna, a strojna obrada one koja je u traktoru otprilike isto toliko.

Koliko takva radilica košta kad izađe iz te pekare, možda koju kunu po kili, jer kad prođe deset ruku prije ugradnje i svak stavi svoju maržu od 100 ili više % jer on ima troškove....

Ali ja to gledam iz svog ugla posla.
Čovjek radije kupi novu takvu radilicu i ako bude kroz neko vrijeme problema on dolazi k meni na reklamaciju i šorom kruži priča kak ja nisam dobro napravil..... Trgovcu, dobavljaču, prekupcu ili tom Indijancu se da oprostiš jexxxx.
Moje ruke su sastavljale i vlasnik traktora zahtjeva da stroj nakon remonta ide godinama ko i prije, ako ne i duže jer uglavnom svaki veli da sad više ni nebu delal ko prije.....
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
MUHA, sjeti se komentara o ugradnji turbine u traktor, pa neki kolega koji je inžinjer kaže da je to Ok, dobije više snage, i kako je to sve sa koeficijent sigurnosti riješeno, da to može da traje. A šta kad ima ovakvu radilicu u motoru pa joj doda još turbinu. Treba razlikovati teorije i praktične mogućnost. Tu smo imali isti stav.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh