• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šta smo radili danas

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Može, može, ali samo ako odgonetnete. Riječ "brgud" je sinonim, koji je izvedenica jedne riječi.
Pitanje glasi od koje riječi?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
Može, može, ali samo ako odgonetnete. Riječ "brgud" je sinonim, koji je izvedenica jedne riječi.
Pitanje glasi od koje riječi?
Nemoj sad mene pitati, pa znaš da su kod nas sad berbe grožđa 😂. Bolje biti pijan nego star, su stihovi jedne prigodne pjesme 🙃, šalim se. Ja ne znam točan odgovor.
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Može, može, ali samo ako odgonetnete. Riječ "brgud" je sinonim, koji je izvedenica jedne riječi.
Pitanje glasi od koje riječi?
Vrsta kupusa?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
IMG_20210925_115923.jpg
Danas su moji novi, mladi "mejaši" imali svoju prvu berbu grožđa i odmah slavili rođendan od curice. Zato su povješali puno balona 👍👌. Ali doživio sam ogromno iznenađenje, došao mi je na prag njihov putar i pozdravio s dobar dan. Malo da nisam pao na guzicu od iznenađenja. Nisam ga vidio od 2007. godine. Radili sno zajedno 5-6 godina. Organizirao mi je i prijevoz te godine svojom šlepom iz Vž u Veliku Goricu i natrag. (Lee i ZJ) znaju i pamte zašto 😏. Popili smo gemište u ime prastarog poznanstva, a mladi susjed jedva da je vjerovao čemu je prisutan 🙃😏😂. Lijepi susret poslije toliko godina. I ne nismo bili pod maskama, radovali smo se trenutku života punim plučima. I poznanik je nabacio "sijede kose". Zaista nezaboravan dan i susret u goricama. (Inače on je godinama više izvan HR nego doma a i stanuje dosta daleko od mene)
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Pred cca dva mjeseca Hepovci su čistili raslinje na liniji, oni samo poruše određeni pojas i onda je moram čistiti za njima. Jedina dobra stvar je u tome što je do sad suho vrijeme i onda se to da zapaliti.
Lošije je da ja to moram raditi.:mad:


IMG_20210925_190332[1].jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Može, može, ali samo ako odgonetnete. Riječ "brgud" je sinonim, koji je izvedenica jedne riječi.
Pitanje glasi od koje riječi?
Brgud je mjesto pored Benkovca...a ima i Veli Brgud negdje u tvojoj blizini ;)
I zato se Brgud piše velikim početnim slovom... (y)

Isto tak, brgud može značiti grm ili pak "gmanje" (selska javna površina) mjesto na koje se vode krave na pašu...
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Postoji mjesto Veli Brgud i (zaseok) Mali Brgud , jer su jedan pored drugog. Nalaze se u Primorsko Goranskoj županiji, kad se krene od Matulja prema Rupi, u mjestu Permani skreće se lijevo (cca 2 km) i eto vas u Velom i Malom Brgudu.😒

Da piše se velikim slovom, ako je naziv mjesta (kao u primjeru), ali tu se ne radi o tome.

Na dobrom si tragu (nešto dosta slično, ali ipak ne). Seoska javna površina je prostor koji je između kuća , ceste, putevi za u kampanju , šumu itd... prema tom to nije prostor za ispašu stoke. Goveda su se napasala na privatnim parcelama, pašnjaci i livade nakon što su pokošene i kad je narasla otava.

Krave se ne vode na pašu, nego se gone na pašu! Kravu se vodi, ako je recimo vežena konopcem za rogove i ideš ispred je, recimo kad se je vodilo kravu na osjemenjivanje na veetrinarsku stanicu. Ili recimo ako se je vol vodio (pojedinačno) na potkivanje u neko susjedno selo u morš za potkivanje. Recimo kod nas nije bilo potrebe za tim jer smo imali morš u selu.

Možda ti nisi gonio ni vodio krave na ispašu i drugo, pa ne znaš detaljnije oko toga.
Slobodno pitaj oko te teme i ne briši mi postove !🤓
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Brgud selo pored Benkovca poznato po najkvalitetnijem luku (češnjaku ) u okolici.
Ne bi se složil s tobom.
Najbolji češnjak je u Rodaljicama ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
@brgud, ne budi "mrgud", kako reče gospodin @plus.
Opisal sam mjesto "gmanje" pri nama, koje bi odgovaralo tvojem poimanju riječi "brgud"..

Kak je u moj kraj davno došla civilizacija s cestom, pri nama su se krave vodile na pašu, bilo to na "gmanje" ili na privatne livade.
A oni rijetki pri nama, koji su imali privilegiju da ne moraju krave voditi za štrik, nisu ih niti gonili: išle su same na pašu i doma ;)

A poruke budem brisal kad god budeš bezobrazan, po "slobodnom sudačkim uvjerenju".
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh