• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stakla za radne strojeve

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,415
Nisam našao temu o staklima, a mislim da je više manje dosta razbijenih stakala, ipak tko radi taj i griješi! :icon_wink:

Naime ja sam došao do ideje da bi na 549 na zadnje staklo stavljao laminirano staklo, samo što bi za njega trebao napraviti okvir! Od čega napraviti okvir!? I dali bi bila pametna stvar stavljati laminirano!? Pravio bi neke i preinake da smanjim zadnje staklo, da bude manje, jer je ovako preveliko i puno se mora paziti na njega! Savjeti dobro došli! :(hi):

Ispričavam se moderatorima ako tema postoji, ja je nisam uspio naći! :(
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,680
Sekuritno staklo ti danas manje više svaki staklar napravi za par sto kn, a tolko ti dođe i orginal šajba za njega..sad, kemije neke raditi, nez kolko je to isplativo i dobro..
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,415
650kn bi me koštalo orginal, ovo bi me koštalo 400kn.. Ako stavim veličinu kakva je, šansa da ću ga razbiti je 80% sigurno, jer je preveliko i stalno moraš paziti na njega, jednom zaboraviš i ono je gotovo.. Mislim da se kemijati svakako isplati, ako ću tako ušparati na staklima, tj. novcima! Ovako kako je, nikako nije dobro napravljeno..
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Da li ti je staklo u gumi ili na šarafima ? Ako je u gumi napravit će ga za 400 kn , a ako je šarafljeno mora se kaliti a to dosta poskupljuje .
Trebalo bi se raspitati za cijenu pancirnog stakla jer koliko vidim roto kose toga dosta razbiju . Ima kod Koptivnice firma koja radi svakakva stakla .
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
650kn bi me koštalo orginal, ovo bi me koštalo 400kn.. Ako stavim veličinu kakva je, šansa da ću ga razbiti je 80% sigurno, jer je preveliko i stalno moraš paziti na njega, jednom zaboraviš i ono je gotovo.. Mislim da se kemijati svakako isplati, ako ću tako ušparati na staklima, tj. novcima! Ovako kako je, nikako nije dobro napravljeno..

imaš na njuškalu tipa koji radi stakla po mjerama ja sam uzim za imt 565 nije skupo
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,415
Staklo je na šarafima, al u planu je okvir praviti..

hrvoje01 odakle je taj tip, vidio sam da je iz brodsko-posavske županije, a ako si kupovao od njega možda znaš odakle je!?
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Staklo je na šarafima, al u planu je okvir praviti..

hrvoje01 odakle je taj tip, vidio sam da je iz brodsko-posavske županije, a ako si kupovao od njega možda znaš odakle je!?

negdje sa istoka županije neznam zočno imaš broj i nazovi
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kaj se tiće zadnje šajbe na IMT kabinama...Ako je u metalnom okviru, nebude puko samo tak, jedino ako ga nekaj pogodi.
Ako je pak na šerafima i samo guma okolo, pukne da ni ne trepneš od kojekavih vibracija ili ako ga nekaj pogodi :)

Treba napraviti unutarnji okvir stakla, povezati ga sa pantima i donjom ručkom, znači kruta veza, zavariti sve to za taj okvir. Isto tako i nosače amortizera zavariti za taj okvir.
E onda na taj metalni okvir lijepo se nalijepi ona guma za vrata i prozore kaj bolje dihta :) pa se na sve to skupa samo prisloni staklo i zašerafi, evo več 3 godine rada i još nije puklo :)

Tako da, ja mislim da sams tim riješio problem vibracija i pucanja, druga je stvar ako se nekud udari s staklom ili ako nešto jako udari u staklo, onda bude puklo da je neznam kakvo.

Ako nekoga interesira, mogu poslikati.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,906
Metalni okvir u ovaj okvir, guma za stakla sa neke podrtine od auta sa auto otpada.
Staklo izrezati na mjeru i problem vibracija riješen, ako staklo nije knap u toj gumi.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,415
Poslika, slike dobro došle..:icon_mrgreen:

Moje nije puklo od vibracije.. Puklo je tako da kada sam dizao heder na beraču, imam napravito na hidrauliku da mi stoji onaj ventil, a kada se diže, uvjek malo hidraulik ide gore, a staklo bilo spušteno, tj. naslonjeno na taj ventil i kako je malo hidraulik digao gore, već sam ja vidio šta će se desiti, spustio kockicu da se ne diže dalje, ali prekasno, rano ujutro išao, još ni oči nisam otvorio kako spada..

Danas sam bio u razgovoru sa jednim staklarom i on mi je preporučio laminirano, samo da ja napravim okvir ostalo je njegova briga, znači montaža stakla u okvir.. a rekao je da će i vidjeti koliko bi me izašlo kaljeno, al vjerovatno da ću okvir praviti..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kakvo je to laminirano staklo??
Jel kaljeno, sekurit??

Budem ti poslikao okvir...
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,415
Pa to ti je kao prednja šajba na autima, nisam stručnjak za stakla da ti objašnjavam..

Nešto sa interneta..
U usporedbi sa sigurnosnim kaljenim staklom, laminirano staklo se u slučaju loma ne raspada u sitne dijelove već ostaje vezano PVB folijom, te tako i dalje pruža zaštitu štiteći razbijeni otvor.
Ovo staklo, također, upija zvučne vibracije širokog spektra , što omogučuje bolju zvučnu izolaciju od tradicionalnog stakla s istom debljinom. Najčešće se radi o dvostruko laminiranom staklu, što ne iskljućuje mogučnost višestrukog laminiranja tj. spajanje više staklenih ploha između kojih je prozirna PVB folija.

Imam jedan komad staroga stakla u okviru od nekoga traktora 539 ili tako nešto od vrata i na njega je već ne znam ja koliko puta pala jedna željezna šipka, ljepe težina, ali čitavo je..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Aha, nisam sad 100% siguran, ali mislim da su takva stakla zabranjena na gospodarskim strojevima, odnosno traktorima.
Mislim čak da su dozvoljena takva stakla samo kao prednje vjetrobransko staklno na autu ili kamionu, a sva ostala moraju biti obična kaljena.
To mi je jednom pričao neki čovjek, no ako netko točno zna nek napiše.
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Pa kaj ti je Šanana Takva stakla moraju biti na vozilima da u slučaju razbijanja ne padaju ili padaju u sitnim komadićima . Tzv sekurit , duplex ili tripleks stakla se rade od 2 ili više slojeva stakla a između je zapečena nekakva folija . Svako to staklo se može kaliti ako je potrebna veća čvrstoća npr ako se postavlja na šarafe .
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,415
To staklo se stavlja na automobile na prednju šajbu da zaštiti vozača i ostale putnike u automobilu, jer naprimjer ako neki kamen doleti u šajbu, šajba neće prsnuti u sitne komadiće već će ostati i zaustavit će kamen, naravno ovisi koja je sila toga kamena jer ako je prevelika on će proći.. Bočna stakla i stražnja nemaju potrebe za tim staklom, jer ne vozimo auto bočno, a ni unazad brzinom kao napred, a i u slučaju nesreće, kaljeno se razbije i ode u sitne komadice pa lakše možeš izaći iz automobila, dok laminirano moraš izbijati, ono ostaje u cjelosti iako je razbito! Da se ne smije, ne znam zašto bi onda toliko staklara to imalo u ponudi!

Šanana, kad postaviš slike, slobodno napiši od kojeg si profila pravio okvir..:)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Šima, i za stražnje je bolje triplex. Sjeti se roto kose ili malčera ;)
A i teže ga je razbiti neg Sekurit.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,415
Niti imam roto kosu niti malčer..:)
Ovo što je bilo razbito je mojom greškom!
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
stakla na autima su sva ista , a takva kakva jesu nisu zato da ne prođe kamen nego da ne izrežu putnike .
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Nebi baš rekao da su ista,jedino ak se u zadnjih par godina mjenjalo,znam da je prednje več dugo to sa folijom da se ne rasprsne,al bočna su sva padala u komadiče kod loma
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,132
Mislim da na traktoru nije bitno dal se bude raspalo ili bude ostalo u jednom komadu dok se polupa.. U oba slucaja se mora mijenjati.. :icon_smile:
I sam moram negdje kupiti zadnje staklo za 539.. Al problem je u tome sto kabina nije orasje nego Metaloprerada Bač, a skoro svi drze samo za orasje kabine stakla.. Tak da to mi bude malo problem naci..
 

Najnoviji postovi

Na vrh