• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

štelanje karburatora

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
sad sam došel iz garaže, otpustil sam feder ali opet ista priča. Koja je zapravo funkcija toga dijela, budući da ima mogučnst štelanja s onim polukružnim šlicom, a i opruga se može zakačiti na više rupica itd, očito je namjenjeno da se štela... Imaš možda sliku da se vidi baš taj dio s bočne strane?

Dobra stvar koju sam tek sad primijetil da dok radi jako malo dimi, skoro niš u odnosu na prije. To mi je čudno, da li je to možda zbog toga kaj smo očistili platine i štelali paljenje? :icon_eyes:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
taj deo pomocu vazduha steluje gas na karburatoru da nebi otisao u iberturu motor, znaci ogranicava obrtaje. mozes i bez toga ali vodi racuna da neode u prevelike obrtaje .na starijim masinama je dosta tesko to odraditi jer sve dobije lufta ili iskrivi ili koci pa dok to sve ustelas i nadjes zivci odose.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
hm da... to me zanimalo koje je svrha toga sistema. Ma nije ta freza baš strašno jako izrađena iako je stara.
Kako sam se s tim fedrićem igrao sad na znam koji položaj bi bio najbolji, a nezgodno je stavljen šaraf na onom polumjesecu ispod, ne mogu do njega šrafcigerom bez da prvo skinem polugicu, a onda i feder ispadne
Mislim da ću morati naći neku limenu ploćicu s kojom ću moći ispod polugice odvijati šaraf umjesto šrafcigera i onda štelati dok motor radi :(sweat):

E da i kako se to po zvuku osjeti kad je mješavina dobro zasićena na onom prvom mesinganom šarafu? Čitao sam negdje da ga se pusti u ler gasu i onda se šarafi dok ne promijeni zvuk :icon_scratch:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
prvo je dovedeš u red tako da se pri dodavanju gasa ne guši,normalno čuješ kada ti motor ima "šusa" te ju probaš pod opterečenje,te ju onda doštelaš do kraja..isti sistem ti je ko i sa motorkom dok ju štelaš...
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
kad se šarafi onda se smanjuje količina goriva, a odšarafljuje onda se povećava?

Isto sad kad razmislim o onoj klapni, budući da ona "guši" gas da ne ode u iberturažu, onda sam morti ipak trebal bolje našpanati feder da se jače "bori" protiv sile zračne klapne, mislim tak je logično, a ne popustiti ga... ili sam ja nekaj grdo pobrkal
:s:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
najbolje probaj kolko tolko ga namjestit tj.dotegnut kak je bil i prije,i onda štelati igle(mesingane šarafe)

budem sutra otisel kod kolege tocno vidjeti na kolko smo obrtaja te sarafe naštelali pa ti javim...isto tak radila je tolko kaj je radila i pri malom dodavanju gasa odmas se ugušila..poslije smo naštelali taj šaraf i radila je dobro
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Ok fala ti na trudu!
mislim da se samo prvi šaraf štela, onaj iza (koji ima glavu za ključić) se dotegne.
No mene zasad prvenstveno muči ova klapna na suprotnoj strani karburatora, motor se ne guši kod davanja gasa nek ga klapna prigušuje kod većih okretaja tak da ne može postići puni gas tj. snagu potrebnu za frezanje
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja mislim da ti je nekaj krivo slozeno u onom sklopu di dolazi sajla jer je povezan sa klapnom i jedan se dio mora pomicat dok dok drugi mora biti fiksni.
Daj isprobaj bez zicice koja povezuje klapnu i drugu stranu fergazera.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
ne znam na koju žičicu misliš. Vidi moju sliku, tak radi od kak se ja sječam, polugicu na lijevoj strani sa drugom stranom (gdje dođe sajla) povezuje samo osovinica koja ide kroz karburator.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
jesi rješio problem? ma nisam imo vremena da prije odem pogledati kak su šarafiči pa sam danas...onaj kaj ima glavu za kluč,on je do kraja zategnut ,a ovaj drugi je za 1okretaj odšarafan..e to bi moralo biti tu negdje,još onda samo treba na finkm poštelatn.n
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
ne znam na koju žičicu misliš. Vidi moju sliku, tak radi od kak se ja sječam, polugicu na lijevoj strani sa drugom stranom (gdje dođe sajla) povezuje samo osovinica koja ide kroz karburator.

Oprosti kaj prije nisam odgovorio nisam videl pitanje.
Mislim na onu kaj spaja polugu na karburatoru kontra strane nd sajle i polugicu na kojoj je klapna kaj je u kucistu od hladenja oko cilindra,skini tu zicicu pa vidi jel bude razlike,ja ju nemam vec dugo i radi mi super motor!
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
naštelalo se naštelalo još v nedelju... S vremenom popustil valjda feder, trebalo ga fino našpanati, moja logika mi je ovaj put pomogla više nego savjeti eksperata :D:
Tak je fino brencal da je rekel moj stari da se ni ne zmilsli gda je tak lepo delal...

Ha sad to kaj mu je v trsiju jučer nakon sfrezanog jednog reda pukel lanc v getribi, to je već nova štorija :pig: sad imam opet sve širom na stolu v garaži i napravil bi fotoreportažu o tome samo ne znam da li smijem to objaviti pod ovu temu, moderatori su hudi :icon_winkle:

P.S. @oficir- toga ak je ikad i bilo ja se ne zmislim. Ali nije bitno, sad čekam spojnicu za lanc, navodno su rijetke jer mio više ne proizvodi to.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,928
napravil bi fotoreportažu o tome samo ne znam da li smijem to objaviti pod ovu temu, moderatori su hudi :icon_winkle:
Ako je štelanje u pitanju moreš i video uradak, a ako je izmjena lanca otvori novu temu :icon_winkle:

Lanac možeš i zakovati, ko nekad
 

dstrabi

Novi član
Tu od
8 Lis 2021
Poruka
3
sad sam došel iz garaže, otpustil sam feder ali opet ista priča. Koja je zapravo funkcija toga dijela, budući da ima mogučnst štelanja s onim polukružnim šlicom, a i opruga se može zakačiti na više rupica itd, očito je namjenjeno da se štela... Imaš možda sliku da se vidi baš taj dio s bočne strane?

Dobra stvar koju sam tek sad primijetil da dok radi jako malo dimi, skoro niš u odnosu na prije. To mi je čudno, da li je to možda zbog toga kaj smo očistili platine i štelali paljenje? :icon_eyes:
Pozdrav. Dali mi tko moze reci sto moze biti uzrok na kosilici imt 407 lombardini 300 je motor.. Kad idem kosit kod punog gasa mi gubi snagu i onda mi i kosa sporije kosi. Dali je do karburatora i kako onda nastelati omjer zraka i goriva..lp
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh