• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Štetočina na cvijetu i pupu kruške i jabuke

  • Temu pokrenuo poljoprivrednikSB
  • Datum prvog posta

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
stršljenovi,ose i drugi kukci napadaju plodove jer su žedni,stavite im pojilice sa vodom pa ćete vidjeti
to nam je pričala doktorica na predavanju,svi se nasmijali ali kad sam probao djeluje,stavio u voćnjak posude sa slatkom vodom i sve ok
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
stršljenovi,ose i drugi kukci napadaju plodove jer su žedni,stavite im pojilice sa vodom pa ćete vidjeti
to nam je pričala doktorica na predavanju,svi se nasmijali ali kad sam probao djeluje,stavio u voćnjak posude sa slatkom vodom i sve ok

"Odrasli se stršljeni uglavnom hrane sokovima drveta i sokovima koje isisaju iz raspucanog voća , te drugim slatkim tvarima koje nađu u prirodi. Svoje ličinke hrane proteinima, najčešće prožvakanim dijelovima kukaca koje uspiju uloviti."
već godinama idem u ribolov na dravi gdje je jedna divlja jabuka, gotovo svaki plod otvore stršljeni... možda im dravska voda ne valja ili su ipak gladni???:scratch
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Opće poznato je da se protiv njih jako teško boriti a i opasno.
Svake godine pobijem na 100-tine njih ali su agresivni,osobito ako ih ima više u jabuci,preporuka bolje ih ne dirati.
Isto stavljam slatke mamce,jedini problem je što 100 drugih insekata završi na pojilu a više u njemu.
U starim knjigama našao sam da je dobro staviti vina ili piva jer taj ih miris još više odvraća od plodova,zbog intezivnog mirisa.
 
P

palermolacio

Guest
Jabucni cvjetojed mi se ubusio sta raditi nisam bio tu,behar je vec spao kako se boriti
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Chromgor i Rogor u koncentraciji 0,1 do 0,2, koliko je to na 100 litara vode, danas pitam u poljoprivrednoj trgovini i nemaju pojma što bi bilo za cvjetojeda.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
nema ništa, tj . ništa nije učinkovito a samo se pobiju pčele

eterično ulje đurđice i voda u plave posude i poslagati po voćnjaku
što više to bolje, ako može pored svake voćke bilo bi idealno

inače problem kod špricanja je taj što se mora špricati danju i "pobijete" samo one koje su bile zahvaćene u tom trenutku sa insekticidom, koji jako slabo djeluju na nju, pošto ima voštanu prevlaku pa samo sklizne sa nje,
a za po sata doleti nova tura i možeš opet špricat, i tako u krug

jako je dobar letač , čak i do 50 km dnevno

borim se već godinama sa rutavom bubom
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Ma ja sam stavljao te posude i ništa, nijednog cvjetojeda nije bilo, kad sam dobro ošpricao bilo jabuke ko dreka.
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Ljudi.
Čovjek je postavio pitanje prije dvije godine a vi mu tek sada odgovarate. Ajde dobro, nema veze ali pomiješali ste kruške i jabuke. Čovjek je pitao za savjet oko borbe protiv jabučnog cvjetojeda a ne protiv rutave bube.

Ako je potreba, jabučni cvjetojed se suzbija najmanje dva tjedna prije cvatnje insekticidom Spada 200 EC (fosmet) uz dodatak mineralnog ulja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh