• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Štetočine na gospodarstvu

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Pozdrav drage kolege!
Nadam se da sam ovu temu otvorio s pravom...(da sam ju smio otvorit).
Kako izaći na kraj sa štetočinama?Prvenstveno lisicama,tu u selu i u susjednom selu se ljudi žale kako nestaju kokoši...Prvo se pomislilo da je rječ o lopovima,no susjedi je lisica u sred bijela dana došla pred vrata,i hvatala kokoši,a malo prije toga se njezin unuk od nepunih 2 godine igrao vani :supris: ,pa se susjeda uplašila i otrovala lisicu,ali da stvar bude bolja,prije par dana su viđene male lisice kako hodaju po cesti i ulaze u dvorišta bez imalo straha,a lovci ništa ne poduzimaju,pomoć!! :scratch
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Najbolje nekog psa podobnog za takav posao,pse tipa terijera zatim šarplanince,tornjake,kuvazse i ostale sličnih karakteristika.
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Imam ja šarplaninca,jedino što je na lancu,jer mi bježi na cestu i imam ovčara.
A što se tiče štetočina,imamo problema i sa štakorima,prošle godine smo imali 10 jutara kuruza za klip,i to smo pospremili u 2 kuruzane,ali je ipak ostalo viška 2 prikolice,pa smo to dali na tavan na svinjac,i kad sam išao ubijat sa zračnom puškom štakore,popnem se gore i imam šta vidjet,niti jednog klipa!Sve pojeli štakori,ajd sad ih je manje,ima ih samo po štalama,nema ih više po svinjcima i u štaglju,al' s njima se još nekako uspjeva izać na kraj,al' lisica ima sve više...
Znate li još koje načine?
 
Posljednje uređivanje:

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Imam ja šarplaninca,jedino što je na lancu,jer mi bježi na cestu i imam ovčara.
A što se tiče štetočina,imamo problema i sa štakorima,prošle godine smo imali 10 jutara kuruza za klip,i to smo pospremili u 2 kuruzane,ali je ipak ostalo viška 2 prikolice,pa smo to dali na tavan na svinjac,i kad sam išao ubijat sa zračnom puškom štakore,popnem se gore i imam šta vidjet,niti jednog klipa!Sve pojeli štakori,ajd sad ih je manje,ima ih samo po štalama,nema ih više po svinjcima i u štaglju,al' s njima se još nekako uspjeva izać na kraj,al' lisica ima sve više...
Znate li još koje načine?
Imati psa na lancu ili boksu je kao i ne imati psa u dvorištu.
Za štakore zračna puška i dobra baterija i čim padne mrak i u lov,par dana i pauza.Još jedna dobra stvar je uloviti nekoliko živih i ubaciti u neko bure da nemogu van,kroz neko vrijeme pobit če se međusobno i ostati če najjači.Njega ostaviti još neko vrijeme da bude gladan i krvoločan i pustit ga van,poslje kada on uleti u rupu bude bježanije.No to može biti poslje kobno za kokoši i ostale životinje u dvorištu.Za lisicu jedino psi mogu zadržati van dvorišta.Još nešto je dobro malokalibarka i čekanje
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Zračna puška...upravo to i radim,jučer sam ubio 10 komada,a danas 5,al' ja idem svaku večer,i to što si reko za bure i štakore,za to znam,super ideja,al' treba ih uhvatit žive :scratch i znam za još jednu metodu,al' da ubija isključivo male i okočene,nać male okočene štakore,i jednog velikog i on kad ogladni pojede njih,i onda ga pustit,čim uhvatim vremena dat ću slike od ulova(štakora).
Postoji li još koja metoda za uhvatit lisicu?
Npr. zamke,možda na trokuku za ribolov staviti komad mesa,a trokuku zavezati najlonom i namotati na čavlić,a čavlić u drvo,što misliš dali bi ona došla na to meso i dali bi to uspjelo? :scratch
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
e i ja već par dana muku mučim s lisicom prije par dana u sred podne došla u dvorište večeras oko 8 sati i niš se neboji.
postavio sam joj klopku nadam se da će se uhvatiti, odnijela mi je sigurno dvadesetak kokoša
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
E pa to i kod nas,u sred bijela dana i ničega se neboji,pa što je ovo,jesu li gladne ili što?A o kakvoj se klopci radi,ako nije tajna?
I kad se već spominju kokoši,jedan obiteljski prijatelj je imo piliće...i ljudi iz susjednog sela su ispustili mačka,kojima je on podavio preko 50 pilića,i on je došao čak do tog prijatlje i njemu preko 30 podavio,i još je nekim ljudima iz sela podavio nekih 20-tak do 30-tak,al ga je taj prijatelj pogodio zračnicom u plečku,on je lovac,i mačka više nema,i da...taj mačak je 30 pilića njemu odneso u 2 dana,znači da ih vjerojatno nije jeo već ih nekamo nosio,hmm... :scratch
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
E pa to i kod nas,u sred bijela dana i ničega se neboji,pa što je ovo,jesu li gladne ili što?A o kakvoj se klopci radi,ako nije tajna?
Ma nije postavio sam gvožđa pa čekam da se uhvati
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
El to možete poslikat?da vidim točno o čemu je riječ...
Ja bi postavio neke slike,ali problem...Neznam kako se postavlja :oops: zaboravio sam kako se to radi...Može pomoć?
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Oke dane,puno hvala,uvečer dam slike,ako bude išlo naravno :partyman: :)
 

IVANCIN

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
150
Ma nije postavio sam gvožđa pa čekam da se uhvati

Gvožđe je opasno za pse i mačke.
Pred par godina su kod nas harale lisice po danu, po selu,po cesti bez straha.
Bile su bijesne, jednu smo ubili u psećoj kućici (njemački ovčar na lancu)
Druga je bila u štali s magarcima i ovcama.
Nakon pet godina haračenja su samo nestale.
Obaveno cijepite pse i mačke protiv bjesnoće.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Gvožđe je opasno za pse i mačke.
Pred par godina su kod nas harale lisice po danu, po selu,po cesti bez straha.
Bile su bijesne, jednu smo ubili u psećoj kućici (njemački ovčar na lancu)
Druga je bila u štali s magarcima i ovcama.
Nakon pet godina haračenja su samo nestale.
Obaveno cijepite pse i mačke protiv bjesnoće.


Te lisice je pokosila bjesnoća... Kaže jedna poslovica: ''Ono što potamani bjesnoća, ni lovačka puška ne može. ''
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,644
Imati psa na lancu ili boksu je kao i ne imati psa u dvorištu.
Za štakore zračna puška i dobra baterija i čim padne mrak i u lov,par dana i pauza.Još jedna dobra stvar je uloviti nekoliko živih i ubaciti u neko bure da nemogu van,kroz neko vrijeme pobit če se međusobno i ostati če najjači.Njega ostaviti još neko vrijeme da bude gladan i krvoločan i pustit ga van,poslje kada on uleti u rupu bude bježanije.No to može biti poslje kobno za kokoši i ostale životinje u dvorištu.Za lisicu jedino psi mogu zadržati van dvorišta.Još nešto je dobro malokalibarka i čekanje
i ja sam sinoč imao nočne more..prvo njemački ovčar u boksu ljut ko ris..oko 00.30 sati čuo sam kako je pile zakreštalo(spavaju vani na niskoj šljivi),izašao sam i pustio psa, preletio je cijelo dvorište ali ostao je sam miris lisice, ostavim ga vani kad oko 02.00 opet dar mar, sad je uhapsio ježa nasred dvorišta(odnio sam ga na vrt iza ograde),u 03.30 opet, izađem van kad na istom mjestu opet jež..popizdio sam već sam pomislio spavat vani jer sam se cijelu noć šetao.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
U klopku uhvatiti lisicu,de malo dečki manje crtiča gledajte.Ukoliko vam i pođe za rukom jedino u ,, gvožđu ,, možete pronači njezinu nogu.Omogučite psima da imaje slobodu u dvorištima,i moji su ubili nekoliko ježeve koje nisam stigao spasiti,oni spašeni imaje druge puteve kroz dvorište.
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Oke,shvatio sam,isključivo psi pomažu...
A imat li vi problema sa štakorima?kako ih rješavate?sigurno ja nisam jedini koji kao budala sa zračnom puškom po mrklom mrako hoda po sred dvorišta kako bi ubio 5-6 štakora :oops:
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
e ljudi što me ta lisica doslovno j..e ,danas oko podne ja odem jedno oko 500m od kuće kod nekakvog kamenja da potražim rupe od lisice, ništa nisam našao i vraćam se kući kad ona u sred dvorišta.
Cijelo popodne do večeras do pola devet ja s puškom čekam a njoj ni traga.
 

Žuti org

Član
Tu od
19 Svi 2012
Poruka
232
pozdrav i kod mene je lija uzela svoj danak sve dok nisam nabavil terijerku imam još dva tornjaka i danju su na lancu jer ih se ljudi boje pa je gospođa lija odrađivala posao sad fino mala Buha radi reda nema lisice a ni štakora tamani sve redom čak i na kravu dolazi lajat u štalu
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
pozdrav i kod mene je lija uzela svoj danak sve dok nisam nabavil terijerku imam još dva tornjaka i danju su na lancu jer ih se ljudi boje pa je gospođa lija odrađivala posao sad fino mala Buha radi reda nema lisice a ni štakora tamani sve redom čak i na kravu dolazi lajat u štalu

Evo čisti primjer uspješne obrane od lisice a i štakora,terijer odrađuje uspješno,mali pas kojega se uglavnom ne boje kao nekog velikog psa.

Kuba za štakore Faciron
 
Na vrh