Znam da me većina ovdje neće podržati, ali mislim da svako domaćinstvo koje to može jer posjeduje zemlju si triba proizvesti bar dio proizvoda za samodostatnost domaćinstva.
Evo, upravo je ukuhan pekmez bez grama šećera, 15 teglica od 350 grama od domaćih breskvi, slatkih ko med a sa vrlo malo vode u sebi. Sljedi sutra ili danas popodne još jedna takva tura, a onda bude na redu sok.
Šest staklenki pekmeza od kupina, iz vrta.
Marelice sam kupila i pekmez je u podrumu.
Trešnje su pospremljene.
Krastavci ukiseljeni iz svoga vrta, još radim, u podrumu je tridesetak staklenki od oko 700 grama, nastavak slijedi dok ih bude bilo.
Šest staklenki cikle ukiseljene, ostele smo već pojeli, jedna tura cikle još raste u vrtu, i to bude išlo u kiseljenje.
Mahuna je u ledenici.
Paradajz je ukuhan iz moga vrta već davno, jednu turu sam i malo prije napravila, još jedna takva, i za zimu dosta.
Već četerdesetak dana jedemo svako jutro svoj kukuruz šećerac, danas sam počela brati drugu posađenu turu.
Batat sam pipala u zemlji, već je dosta veliki, turske tikve za peći u rerni se već mogu poneke brati....
Muža sam poslala u vrt po porilluk, mrkvu, luk, krumpire.......današnji ručak bude napravljen isključivo od našeg povrća, samo je meso iz dućana, a i to bude sljedeće godine iz našeg uzgoja - piceki, pure i zečevi budu paradirali po vrtu - jedini problem je tko će ih klati, ali budem se snašla već nekako......
Žalim dubokoko što si nisam posadila petnaest sadnica varaždinskog kupusa za kiseliti, ali karfiol, brokula, šanon i koleraba rastu na vrtu, paprike....luk, češnjak su u garaži povađeni, pastrnjak budem počela uskoro brati, celer......
Ja sam na selu, neki susjedi maju vrtove odvajkada, većina veli - ne isplati im se saditi....pa treba zaljevati, pa.......a onda proklinju državu, sve im je skupo dok treba na placu ili u dućanu platiti.
Da, slažem se s tobom, svatko tko ima ma i jedan kvadratni metar zemlje može si i mora si posaditi barem nešto. Moje su se jagode razmožile toliko da sljedeće godine neću morati kupiti niti kilu, biti će ih i za jelo i za pekmez i za sok, a kupila sam proljetos petnaest sadnica.
Ja 35 godina nisam imala vrt.
Od proljeća imam, a posadili smo, i još ćemo na jesen posaditi voća svih vrsta, imamo i dva kestena mlada. I kaki jabuku.
Mislim da nam slijedi teška godina. Financijski teška.
Osobno me nisu toliko brinuli energenti, znam da će tu država napraviti maksimalno koliko bude mogla jer su energenti nešto na što može barem djelomično utjecati, energenti su široki europski ekonomski problem i radi se zajednički na europskoj razini da se cijene zauzdaju - koliko se može primjetiti, čini se da se prvi rezultati pomalo naziru, vjerojatno je jedinstveno udruženo europsko pregovaranje direktno sa proizvođačima nafte dalo rezultata i cijene su počele polako padati - tko je pratio sjeća se da je bio dogovor da se na europskoj razini zajednički bez posrednika nabavlja sirova nafta direktno od proizvođača - sve eu države zajedno.
Pitanje je sada, na koje mi laici vjerojatno nećemo saznati odgovor, da li je takva nabava ostvarena, ili su posrednici - špekulanti - shvatili da će biti izbačeni iz igre takvim pristupom eu zajednice pa su se odrekli svoga umjetno stvorenoga ekstraprofita i počeli poslovati manje špekulativno.
Mene više brine hrana.
Brinu me ove strašne suše po cijelom eu kontinentu, poplave po azijskom i američkom, to će biti generator nevjerojatnih cijena jer će hrane manjkati relno a ne špekulativno kao nafte i plina.
Bude nevolje i sa strujom,
Ničega nas dobroga ne čeka ove zime i sljedećeg proljeća, zato lijepo sve što se može sada pripremiti za zimu, treba pripremiti - ili svoje, ili sa placa.
Struje će Hrvatska imati, uvozimo je samo oko 20%, ali hrana bude problem.
Ajde, ja to prosuđujem po ovome što gledam na tv - Italija, Španjolska, Ukrajina - rusi pale žitna polja pred žetvu ukrajincima - kod mene je suša pobrala pola kukuruza, krumpiri su već odavno krknuli......
Zato ljudi, ono što imaš doma u svome dvorištu, na svome vrtu, zlata vrijedi - imao novaca za kupiti u dućanu ili ne imao.