• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Što se iza brda valja?

Želite li besplatno naučiti kako procijeniti gospodarske programe stranaka?

  • Da

    Glasova: 31 27.2%
  • Ne

    Glasova: 16 14.0%
  • Znam sam procijeniti programe

    Glasova: 16 14.0%
  • Ne zanima me

    Glasova: 51 44.7%

  • Ukupno glasača
    114
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Na koji način bi narod vladao?
Postoji li način kolektivnog odlučivanja a da se ne mora isprofilirati iz mase jedinka ( mikro grupa jedinki) koja će biti No1. i amenovati odluku cjelokupnog društva i provesti je osobno?
Što ako se neka odluka donese natpolovičnom većinom jedne jedine jedinke društva i odluka bude pravovažeća, a polovica minus jedna jedinka bude protiv te odluke bude nezadovoljna - da li je takav sustav odlučivanja na tragu željenog sustava društva željenog u gornjim upisima?
Razmišljamo li o utopijskom sustavu društvernih zajednica i državnih uređenja, a na kraju ćemo zaključiti da ne postoji i nikada neće postojati sustav u kojem bi društvo kao cjelina imalo prvu i zadnju riječ u donošenju odluka?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,726
Jo, mi ni to nemamo.
Odluke donosi "većina" s, koliko ono, manje od 20% glasova.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,783
Društveno odlučivanje, jedino na ulici.
Bilo je propagirano i radničko samoupravljanje, a bilo je "malo morgen".
U HR se izbori vrše ne biranjem, ne izlaskom na birališta, s previše onih koji ne izlaze, to je jedna strana medalje, druga je što smo prožeti pokvarenim osobama koje su u izlogu. "Od loše zemlje i lošeg sjemena nikad ne bude kvalitetnog uroda, na našu žalost."
 
  • Like
Reactions: H&S

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
633
Na koji način bi narod vladao?
Postoji li način kolektivnog odlučivanja a da se ne mora isprofilirati iz mase jedinka ( mikro grupa jedinki) koja će biti No1. i amenovati odluku cjelokupnog društva i provesti je osobno?
Što ako se neka odluka donese natpolovičnom većinom jedne jedine jedinke društva i odluka bude pravovažeća, a polovica minus jedna jedinka bude protiv te odluke bude nezadovoljna - da li je takav sustav odlučivanja na tragu željenog sustava društva željenog u gornjim upisima?
Razmišljamo li o utopijskom sustavu društvernih zajednica i državnih uređenja, a na kraju ćemo zaključiti da ne postoji i nikada neće postojati sustav u kojem bi društvo kao cjelina imalo prvu i zadnju riječ u donošenju odluka?
Zašto bi netko nekim morao vladati? Tu leži sama bit problema. Problem nastaje upravo vladanjem, tj nesposobnim i nestručnim osobama na pozicijama koje odlucuju "u ime" većine. Koje su plaćene od onih kojima oni vladaju. Čisti primjer toga su naši poticaji. Kolika je legitimnosti samih izbora u današnjem vremenu?? Krenimo od naših izbora gdje imamo više glasača nego stanovništva(računajući mrtve) ili elektronskog glasovanja kao u SAD-u?? Vrlo manipilativno u oba slučaja.
 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,726
Koji je razlog neizlaska polovice birača na izbore?
Mediji, predizborne ankete...kontrolirano od vladajuće ljevice.
Mnogi imaju dojam da je sve već odlučeno, pa zato "nemaju potrebe" izlaziti na izbore.
Kad bi izbori bili važeći natpolovičnom većinom birača, a ne izašlih, onda bi izabrani bili legitimni. Ovak nikad ni ne budu...a to im i paše.
S druge strane, neki ulaze neposredno u izvršnu vlast, bili birani ili ne.
Većina glasača ima manje prava od manjine. Nije li to drugi razlog ne izlaska na izbore? Vlast je nametnuta a ne izabrana.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,918
Koji je razlog neizlaska polovice birača na izbore?
Da se netko ne uvrijedi. Većini onih koji ne izlaze na izbore, takva situacija odgovara. Takvi su onih koji " glume ribe, plivaju kak ih voda nosi" jer im takvo stanje odgovara. Drugi dio su " lovci u mutnom" Zašto mijenjati ono što je dobro
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kako komentirate da svi imaju pravo glasa a mnogi od njih nemaju ni dana škole..nemaju televizor..dana radnog staža jer po nekoj osnovi nisu sposobni..i svi redom mentalno zaostali..


I kako mislite sa bi svijetske elite koje sad vladaju dozvolite da se pojavi novi gadafi npr kod nas.

Tko od vas je spreman stegnuti remen?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Aloo! Nijesam ja ovđije došao da bi ti mene vrijeĐŽao i prozivao na konto mene samoga!

Zato na listiću treba zaokružiti, a ne napisati 🤪😂

Zašto nisu elektronički izbori? Jer smo neuki! Ne zato što se ne bi moglo manipulirati!

P.S. Ovo je sabrano djelo Ironično-Sarkastičnog tona, da se ne bi netko zajebao pa krenuo u raspravu.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Na koji način bi narod vladao?
Postoji li način kolektivnog odlučivanja a da se ne mora isprofilirati iz mase jedinka ( mikro grupa jedinki) koja će biti No1. i amenovati odluku cjelokupnog društva i provesti je osobno?
Što ako se neka odluka donese natpolovičnom većinom jedne jedine jedinke društva i odluka bude pravovažeća, a polovica minus jedna jedinka bude protiv te odluke bude nezadovoljna - da li je takav sustav odlučivanja na tragu željenog sustava društva željenog u gornjim upisima?
Razmišljamo li o utopijskom sustavu društvernih zajednica i državnih uređenja, a na kraju ćemo zaključiti da ne postoji i nikada neće postojati sustav u kojem bi društvo kao cjelina imalo prvu i zadnju riječ u donošenju odluka?

Upravljanje državom od strane naroda
---------------------------------------------------
Ima više pristupa rješenju ovog problema. Prva stvar je da nije pametno davanje odluke u ruke onih koji nisu sposobni donositi najbolje odluke u svom i tuđem interesu. Tu govorim na nivou pronalaženja i predlaganja rješenja nekog problema.

Drugi princip je tipa "naknadna pamet". Ako se neke odluke i rješenja ne svide narodu on bi trebao imati mogućnost "naknadne pameti". I dalje je potrebna kompetentnost, ali u manjoj mjeri.

Treći princip je "odgovorno ponašanje". Ako postoje rješenja i odluke iza kojih ne postoji nikakva odgovornost, tada je jako teško postići da se dobre odluke probiju.

Četvrti princip je korištenje više timova mudraca koji će davati svoje mišljenje, ali ne i odlučivati.

Peti princip ....

I što je najljepše mi nemamo implementiran niti jedan od tih principa, a trebali bi imati sve.

Svaki problem se rješava u 5 faza:

1. Imamo smjernice
2. Analiza problema prema smjernicama
3. Donošenje rješenja
4. Provođenje rješenja
5. Kontrola rezultata
6. Idi na točku 2

1. Da li imamo prave smjernice?
2. Tko radi analizu ne odgovara
3. Tko donosi rješenje ne dogovara
4. Tko provodi rješenje ne odgovara
5. Tko uopće kontrolira rezultat?

Prema ovome se vidi da živimo u poprilično "ludom" sistemu vođenja državom. Ne samo u ekonomiji nego i šire. A sve ovo se primjenjuje u vlastitom životu, u poduzećima, ali ne i na nivou države?????????? Pa kaj to nije čudno? Jer po tome se čini da mi u državi imamo sukob klanova oko plijena i nema govora o vođenju države nego pljačkanju plijena.

Mi ne možemo u taj model ukalemiti narodno upravljanje. To nije moguće.

Možemo to usporediti s ruljom koja provali u supermarket i pljačka sve čega se dotakne. Kako bi tu uveli zajedničko upravljanje? I čemu bi služilo?
 
Posljednje uređivanje:

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,918
A,kaj ako jedna "nepodobna" stranka ima previše glasova, kod prebrojavanja?Kak se to rješava?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kada koji od vas ovdje ne bi odbio saborsku fotelju nek više nikad ne piše na ovoj temi.amen
 
Posljednje uređivanje:

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,918
Dragi,naši "političari" drago mi je da se ova tema polako smiruje. Ako sam svojim, nazovimo to glupostima,imalo pridonjeo ,da na današnji dan ne raspravljamo o politici, ja sam zadovoljan. Kak bi se pred kraj mise reklo " mir s Vama" Velečasni, valjda je točno
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
A,kaj s listićima, pošto imaju serijske brojeve?
viš, zato nikad ne smiješ uzeti listić s vrha, ili nedaj bože iz ruke člana komisije koji bi htio biti uslužan i dati ti listić....kao i sve, imaš pravo izvući svoj glasački listić iz hrpe, i to na način da ne vide tvoj serijski broj listića...ovako, kad ide po (njihovom) redu, točno znaju tko je kako glasao prema serijskom broju na listiću.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh