• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Što se sve može pravdati??

L

lidija

Guest
Dragi moji,

zanima me što sve pravdate na OPG (sustav PDV-a), proizvodnja mlijeka??
struja? telefon? gorivo za auto (benzin)?prašak za pranje rublja? i niz drugih stvari. koliko znam svaki knjigovođa ima neku svoju teoriju po kojoj se nešto može odnosno može, pa me zanima kako je kod vas.
 
M

MOCO

Guest
to što si navela ne prilažem uopće!!!! ni nikakve putne naloge i sl.srana-ne zamaram se tim makinacijama.

prilažem veterinarske račune, stočnu hranu,sredstva za pranje i dezinfekciju u mljekarstvu,plavi dizel,sve popravke i dijelove u poljoprivredi,repromaterijal (sjeme,gnojivo,zaštita),špagu za baliranje,folije za silažu i prekrivanje slame, sve što koristim SAMO U proizvodnji-ne miješam to s troškovima života i kućanstva.

Jesenas sam svima kupio radna odijela,gumene čizme i kabanice (jer iskreno kad se gura silaža po kiši i zimi bude se u blatu do grla 2xdnevno po sat vremena) i uzmem lijepo R1 u baumaxu ALI knjigovođa kaže nemože za djecu (iako rade svaki dan) ni za babu,dedu nikog!! baš glupo, al nisam se htio svađat iako mislim da bi trebalo moć za sve članove OPGa
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
pa OPG se tretira kao obrt,a u obrtu slobodno bez naknade,prijave i ostalog slobodno pomažu čalnovi obitelji,i onda ono kaj im je potrebno za rad se treba pravdat kao trošak,sad koliko če ti priznat poreza to je drugo.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
kakva je situacija sa dijelovima i potrosnim materijalom za motorne pile, trimere i slicno? i recimo benzin uz to? naravno ne sad neke kolicine za auto nego koliko ovo dvoje potrosi?
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-mogu i djelovi i benzin ali samo ako je stroj prijavljen u trajnoj imovini
 
M

minajo

Guest
Slažem se sa tobom DELO1 puno stvari koje su u dugotrajnoj imovini mogu se pravdati. A ova fora za čizme i kabanice i sl. je čista glupost da se ne prizna. Razlika između OPG i obrta je ta što npr. svi ukućani mogu pomagati u radu OPG dok u obrtu mogu samo raditi zaposlenici.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Što se sve može pravdati

normalno je da kupovina u trgovaćkim centrima nemože se pravdati, to vam ide u osobnu potrošnju ali imate pravo na poreznu olakšicu za svakog člana obitelji mjesečno a drugo sve što ste unjeli u popis dugotrajne imovine može se pravdati pa čak i da kupite novi crijep za štagalj samo ipak ima razlike od porezne do porezne kao da smo druga država ,samo neznam dali posebna skrb ima nešto drukčije, uglavnom oni su ažurniji kada vam treba uzeti nego vratiti:vragek:
 
M

MOCO

Guest
crijep za štagalj nebi trebao biti knjižen kao trošak već kao dugotrajna imovina koja se amortiziran, ali ako je iznos manji onda se zbog jednostavnosti uvali u trošak tekuće godine. U trg.centrima možeš kupovati i stvari koje koristiš u proizvodnji, porezna ne propisuje gdje se što mora nabavljati njima je jedino bitno da se dokaže da je utrošeno u proizvodnju:
 
Z

zami

Guest
pravdati se može sve šta vam je potrebo za obavljanje djelatnosti i samo to ali na svakum računo mora pisat vaš naziv i oib brez toga ništa!! znači ako imate mobitel na računima opg tai i taj i adresa i oib ...

ak koga zanima više nek se javi na pp.
 
L

lidija

Guest
pravdati se može sve šta vam je potrebo za obavljanje djelatnosti i samo to ali na svakum računo mora pisat vaš naziv i oib brez toga ništa!! znači ako imate mobitel na računima opg tai i taj i adresa i oib ...

ak koga zanima više nek se javi na pp.




a situacija kada radiš sliažu pa ti dođe 10-ak ljudi, trebaš im dati jest i pit a ništa od toga nemožeš pravdat a to što si potrošio je "potrebno za obavljanje djelatnosti". Čula sam čak da je neki tim uzeo gajbu pive na račun OPG-a pa su ga ovi iz porezne prozvali na što je on popizdio i rekao da će im napisati ugovor o djelu (neznam baš da se to samo tako može) i svima isplatiti jebačke dnevnice pa nek onda gledaju. Neznam jel se to može.
 
M

MOCO

Guest
nitko ti nemože raditi za naknadu bez ugovora, ni minute!
Kad sam ja u sezoni mislio uzeti radnika na ugovor o djelu reče mi knjigovođa da nemogu jer sam obični opg, a ne doo. I još mi reče da ni slučajno ne uzimam nikog na crno jer je to katastrofa ako mu se nešto dogodi, pa eto onda nismo kopali repu neg sam špricao sve a nije baš da je sve i uspjelo pa je bilo korova.
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
E ovako:
U pregovorima sam da kupim neku zemlju-oranica,i sad odem kod knjigovođe da mi kaže šta i kako ,kad ona meni kaže: da to ne ide u trošak ,ne povećava se vrijednost trajne imovine (znaći nema amortizacije -dobro logično i je da zemlju nemožeš amortizirat) , i da je svejedno kako da platim ,keš ili preko računa .
Mislim ono pa ne kupujem gradilište za vikednicu negdje na moru
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
kod kupnje zemlje jedino ti se bude priznao plačeni porez na nekretninu kao trošak :axe:
 
M

MOCO

Guest
yes, a kad budeš jednog dana prodavao tu zemlju onda ti plaćena cijena kupnje bude priznata i umanjuje ti prihod od te prodaje. Znači kupiš za 100kn sad, a prodaš jednom ta 500kn onda ti se prihod računa kao 400kn i na to platiš porez na dohodak jer si zaradio jelda!? to je ako radiš kao pravna osoba, a ako kupuješ kao mijo mijić onda samo sad platiš porez na tih 100kn, ako se zakon ne promijeni do kad budeš prodavao.
meni je to jako glupo jer meni je zemlja sredstvo za rad, ali oni je računaju kao nekretninu koja se ne troši što isto je.
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
A koliko se plaća porez na kupljeno poljopr.zemljište.
Dali na osnovu cijene navedene u kupoprodajnom ugovoru ili iz nekih njihovih tablica.
U kojem postotku u odnosu na cijenu?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
trebalo bi biti 5% ali porezna određuje po njihovom cijeniku ,tako da ugovor nije mjerilo ,mislim da glede klasu i površinu zemlje ali nije sigurno jer nemožeš uspoređivati hektar iz 3 komada ili u jednom ali njima je to svejedno
 
L

lidija

Guest
normalno je da kupovina u trgovaćkim centrima nemože se pravdati, to vam ide u osobnu potrošnju ali imate pravo na poreznu olakšicu za svakog člana obitelji mjesečno a drugo sve što ste unjeli u popis dugotrajne imovine može se pravdati pa čak i da kupite novi crijep za štagalj samo ipak ima razlike od porezne do porezne kao da smo druga država ,samo neznam dali posebna skrb ima nešto drukčije, uglavnom oni su ažurniji kada vam treba uzeti nego vratiti:vragek:




Vezano za tu dugotrajnu imovinu imam jedno pitanje.Moj stari koji je u sustavu PDV-a je kupio traktor od čovjeka koji nije u sustavu PDVa-. Na kupoprodajni ugovor je pisao da je kupac OPG (Ime i Prezime) međutim knjigovođa mu je rekla da to nikako nepiše nego da samo napiše ime i prezime (bez OPG). Neznam po kojoj logici će on sad pravdat te novce koje je dao za traktor (63.000,00 kn) i kako će si obračunavat amorzitaciju...Ima tu kakve logike?? Jel se može taj traktor nekako naknadno upisati u dugotrajnu imovinu ili??
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Koliko ja znam, sve sto kupujes mora bit naslovljeno na opg, znaci jedino vozila koja si unosio u opg prilikom otvaranja mogu ostati na ime. Ako ga sad nemožeš upisat u popis dugotrajne imovine, nek ga proda tebi a ti ga opet prodaš OPGu marko markovic...
Jedino pusis porez..
 
Na vrh