• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

stočarstvo?što i kako početi?

  • Temu pokrenuo nasafarma
  • Datum prvog posta
N

nasafarma

Guest
Otvaram ovu temu jer sam odgovarajući na neke postove shvatio da večina ljudi koji se žele poćeti baviti stočarsvom, u stvari neznaju što žele. Htjeli bi ovo ili ono, čili su ovo ili ono, neznaju ništa pa bi htjeli savjet o ovome ili onome.
Ovdje ču ispričati svoj primjer pa možda nekom pomogne ili od toga razvijemo neku korisnu temu.Pokušati ću biti što krači koliko je to moguće.

Imam 37 godina i prije 4 godine došao sam sa obitelji iz Zagreba u Saborsko (Lika, kod Plitvičkih jezera)
U Zagrebu sam bio poduzetnik, to pišem jer prije svega krenuti u uzgoj bilo čega ili opčenito u proizvodnju bilo čega je
poduzetnički pothvat i treba razmišljati kao poduzetnik .
O poljoprivredi nisam znao ništa ali sam uvjerenja da nema toga što ja nemogu naućiti i napraviti.
Znači postavio sam si nekoliko osnovnih pitanja na koje sam odmah tražio odgovor

1.Što želim raditi? (jer sam na selo i došao da radim i živim ono što želim)
Tu su mi sada padale svakakve ideje, a temeljno sam razradio; proizvodnja ljekovitog bilja i pripravaka, uzgoj bobičastog voća i proizvodnja pekmeza, sirarstvo.

2. Što posjedujem a) materijalno: koliko zemlje, kakve, imanje infra strukturu.( ja nisam imao ništa osim novaca :lol: )
b)nematerijalno; koje vještine imam (recimo ja sam dobar trgovac),radna snaga (žena, djesa i sl.)

3. Prema odgovoru na drugo pitanje dođeš do odgovora što uopće realno možeš, a što ne.

4. Na kraju ono najvažnije Što od toga ja mogu prodati? kakvo je tržište i sl.

Nakon toga odlučio sam se baviti sirarstvom jer;
1.sir mogu prodati sirarstvo je u hrvatskoj grana u usponu, ponuda sira je slaba,a potražnja velika ( tko nevjeruje možemo o tome nekom drugom prilikom)
2. obožavam životinje i nije mi teško cijeli dan biti sa njima
3. U Saborskom ima obilje zemlje koju niko ne obrađuje
Ovo je bilo stvarno u kratko o tome kako odlučiti čime se baviti ali mislim da se može shvatiti bit.

Cijelo moje ispipavanje čime ču se baviti trajalo je otprilike dvije godine. Kakda sam odlučio muku sam mučio kako početi. Nisam znao za ovaj forum niti za poljoprivrednu savjetodavnu službu. Kupio sam još prije nego li ću odličiti čime ču se baviti kupio sam jednu kozu sa tri jariča, jer sam bez obzira na sve htijo imati par koza za gušt i sebi za mlijeko.
Onda sam došao u kontakt sa udrugom malih sirara karlovačke županije "Korni" završio školu za sirara, kupio stado koza i tako je to krenulo.
Sada završavam siranu, napravio sam kuču, štale i ostalo, ali sam u međuvremenu prodao koze i kupio krave.

Ovo je moja prića iz koje sam htio razviti temu sa onima koji se spremaju krenuti u sličan pothvat, jer da mi je na početku moje priče bio ovaj forum bilo bi sve puno lakše
 
T

trecedoba

Guest
Bravo! Drago mi je da si započeo ovu temu.Razgovarali smo o kozarstvu, a i ja sam u sličnoj situaciji kao što si i Ti bio, osim što ja nisam toliko mlad, naime imam 61 godinu, ali sam relativnozdrav( imam visoki šečer) I zato mislim da bi mi rad sa životinjama i te kako pomogao u reguliranju šečerne bolesti.Naravno tu je i moja kčer sa zetom i troje unučadi koji bi svi radili.Inače sam i ja rođeni Zagrepčan, ali kako sam i napisao u temi o kozarstvu imamo u Zagorju 30.000 m2 plodne zemlje sa svim gospodarskim zgradama, struju, vodu, vlastiti bunar sa vodom, plin, struju, telefon i.t.d.Volim životinje i mislim da bih bio uspješan sa kozama.Također bi želio naučiti i raditi sir, pa me zanima gdje je ta škola za sirare, a na koju bi poslao i zeta.Imamo prostor koji bi se mogao pretvoriti u malu mini mljekaru, samo moram vidjeti koje standarde sada moram ispunjavati, odnosno želja mi je da sve radim isključivo ručno, a da sureve oplemenjujem sa različitim začinima, jer sam po struci gastronom.
Možda sam lud da u tim godinama nešto poćinjem, ali ja se osječam dovoljno mlad.Zanima me Tvoj komentar.
L.P.
 
T

trecedoba

Guest
trecedoba kaže:
Bravo! Drago mi je da si započeo ovu temu.Razgovarali smo o kozarstvu, a i ja sam u sličnoj situaciji kao što si i Ti bio, osim što ja nisam toliko mlad, naime imam 61 godinu, ali sam relativnozdrav( imam visoki šečer) I zato mislim da bi mi rad sa životinjama i te kako pomogao u reguliranju šečerne bolesti.Naravno tu je i moja kčer sa zetom i troje unučadi koji bi svi radili.Inače sam i ja rođeni Zagrepčan, ali kako sam i napisao u temi o kozarstvu imamo u Zagorju 30.000 m2 plodne zemlje sa svim gospodarskim zgradama, struju, vodu, vlastiti bunar sa vodom, plin, struju, telefon i.t.d.Volim životinje i mislim da bih bio uspješan sa kozama.Također bi želio naučiti i raditi sir, pa me zanima gdje je ta škola za sirare, a na koju bi poslao i zeta.Imamo prostor koji bi se mogao pretvoriti u malu mini mljekaru, samo moram vidjeti koje standarde sada moram ispunjavati, odnosno želja mi je da sve radim isključivo ručno, a da sureve oplemenjujem sa različitim začinima, jer sam po struci gastronom.
Možda sam lud da u tim godinama nešto poćinjem, ali ja se osječam dovoljno mlad.Zanima me Tvoj komentar.
L.P.

Još sam zaboravio pitati što sve trebam napraviti prije nego nabavim koze.Isto me interesira kako je preko zime kada napada snijeg? Dali se i onda koze puštaju van.Imam puno pitanja, pa Te molim da mi daš savjete i na ona pitanja koja Ti nisam postavio.

Pozdrav!
 
N

nasafarma

Guest
Prije nego što nabaviš koze moraš napraviti poslovan plan. To je osnova bilo kojeg poduzetničkog pothvata i prema nekim računicama 80-tak % poduzetnika propada u prvoj godini poslovanja jer nisu imali poslovni plan i pokopali su ih troškovi koji su se mogli unapred predvidjeti. Možda ti ovo zvući previše poslovno, ali nije. Poslovni plan koji ti treba nije ono što rade agencije nego zdravo seljački sve staviti na papir, al doslovno sve, gdje što kako i koliko će me to koštati, koliko ja svoj proizvod mogu naplatiti i na kraju što mi ostaje. Ni do sada nisam imao poslovni plan jer sam u sve ušao malo pre naglo (učio o stočarstvu,gradio kuću i imnje i sl.) međutim ja sam imao kapital kojim sam mogao pokriti sve to ovih 4 godine.

Osnovno je da si izračunaš (a to nije lako) koliko veliko stado moraš imati da bi tebi cijela stvar isplativa.Kažem tebi jer iako postoje neke opčenite smjernice one funkcioniraju za velike proizvođaće. Mi mali imamo specifične troškove, svaki svoje, Specifičnu proizvodnju(prema mogučnostima)i specifični način prodaje.
Trebao bi početi sve stavljati na papir onak "zdravo seljački" pa onda kad ti nešto nije jasno pitaj.
Ak ti na kraju računica štima onda ima smisla razgovarati kolika ti treba biti ogradi i dr.
Naravno potrebne su ti neke informacije da uopće vidiš da li ti možeš pokrenuti uzgoj koza i da li će ti se; kad shvatiš što bi sve morao, to uopće svidjeti.
To što imaš obitelj koja je spremna raditi je super, meni to fali jer su mi djeca još mala.
Akte nekaj još zanima pitaj odmah dok sam on-line
 
T

trecedoba

Guest
Oprosti ali nisam stigao jučer odmah odgovoriti, pa evo nekoliko pitanja sada.
Koje sve troškove moram uzeti u obzir?
Želim nabaviti matično stado, i več sam u pregovorima.
Imam vlastitu zemlju, na kojoj mogu posaditi svu potrebnu hranu, ali ne znam koje količine za početno stado od recimo 30 koza.Mislim da je početak sa 100 koza malo prezahtjevan i prevelik zalogaj.
Možeš mi i Ti savjetovati sa koliko koza je najbolje krenuti.
Koliko se kreču cijene koza po komadu, jer dobivam razne informacije koje jako odudaraju.
Po savjetu službe za kozarstvo u Krapini , savjetovali su mi da uzmem francusku Alpinu.Kakva su tvoja iskustva.
Ako se još nečega sjetim, pitati ću naknadno.

L.P.
 
N

nasafarma

Guest
Vidim da si nestrpljiv, al nemoj brzat. Nemaš još niti orjentacisku sliku kako će to izgledati, a već si u pregovorima za stado. No ja te razumijem takav sam i ja i to me je koštalo dvije godine krvavog rada (kupio sam koze i krave prije nego sam imao sve sređeno) i novaca.
Prvo je pitanje da li si spreman investirati novac u siranu?
Ovo je tebi u ovom času najvažnija oduka jer ako si spreman i ako planiraš glavnu zaradu od sireva onda je francuska alpina idealna pasmina, al ako nisi tj, ako planiraš glavnu zaradu imati od jarića onda trebaš uzeti bursku kozu iako bi ti ja u tom slučaju savjetovao da uzmeš ovce, neke plemenite pasmine koje se jare dva puta godišnje.
Druga stvar koju mi nisi rekao, a to je da li če ti ovo biti jedini izvor prihoda. Rekao si i da imaš čerku i zeta, što je s njima da li bi ti oni samo pomagali ili bi to i njima bio jedini izvor prihoda. Ako bi svima vama to bio jedini i zvor prihoda onda ti je to zemlje što imaš premalo. I u tom slučaju bi eventualno prošla kombinacija da uložiš u siranu, zemlja koju imaš služila bi ti samo za pašnjak, a žitarice za ishranu bi kupovao. Tu bi moglo biti neke računice.
Odgovori mi na ova pitanja pa ču ti onda znati reći dalje.
 
T

trecedoba

Guest
Malo jesam nestrpljiv, ali ne baš toliko.Tvoji savjeti mi zlata vrijede.Ja bih svakako uložio u siranu, ali ne znam kolika je to investicija.Tu mi sigurno Ti možeš pomoči.Mojoj kčerci i zetu bi to bio jedini izvor prihoda, a ja sam Ti u vojnoj mirovini, pa bi nekako krpali kraj sa krajem.Kao što sam i rekao, volio bih raditi sir, a Ti mi odgovori što je isplativije.Raditi sir ili imati koze i ovce za proizvodnju mesa.Također me zanima i kako je sa plasmanom mesa, i da li ima prođu.Moram Ti reči i to da momentalno živim na otoku Pagu, gdje proizvode poznati paški sir, i neka saznanja o proizvodnji imam.Naime, ovdje svi sir rade ručno, a kvaliteta mu je odlična.Prodaju sve živo što imaju, pa čak i mladu janjetinu.
Čekam odgovor sa nestrpljenjem.

Pozdrav!
 
N

nasafarma

Guest
Pag je druga prića, ništa se nemože usporediti sa Paškim sirom i janjetinom. Oni naravno prodaju sve što imaju al to je druga prića. Što se tiće plasmana mesa tu ti nemam pojma jer ja sam ti vegetarijanac. Pitaš me što je isplativije, kad bi se na to pitanje moglo točno odgovoriti svi bi radili ono što je isplativije, ali sve je to relativno. Ima nekoliko činjenica o koima moraš razmisliti;
1. 30 000 m zemlje je malo za bilo kakvu poljoprivrednu proizvodnju (osim za vočarastvo i povltralstvo) tako da prije nego što kupiš stado moraš vidjeti la li možeš unajmit još zemlje i koliko će te to koštati.(barem još toliko)
2. koliko i maš kapitala za uložiti (neznam da li imaš traktor i poljoprivredne strojeve, bez njih nemožeš)
3.Što ti (ili zet i kčerka) možete prodati, za što imate smisla.Nije isto prodavati janjce ili sir. Tu mnogi griješe, pitaju što ide. Ja mogu prodati brdo sireva dok neki moji kolege muku muće sa tim.(ja opet nebi mogao prodat ni jedno janje)

Što se tiće sirarstva; Danas se traže sirevi proizvedeni u malim obiteljskim siranama, po principu "domaća hrana",ali za tu prodaju treba imati "šlifa" Moje sireve osim kvalitete prodaje prića;(Bračni par iz grada otišao na selo, rade sve sa ljubavlju, ekološki itd).To nije proizvodnja na traci, tu treba puno ljubavi i volje. O tome trebaš dobro razmisliti, ja te ne poznajem pa ti nemogu reći da li je to za tebe ili ne, moraš sam odlučiti. Ako ste se (ti i tvoja obitelj) odlučili na kozarstvo i sirarstvo zato što vam se to stvarno sviđa i vidite se u tome sigurno će te uspjeti, al ako si išao po principu"Ostao sam bez posla, čuo sam da kozji sir dobro ide, idem probat" nečeš uspjeti.
Što se tiće uloga u siranu to je u kratko ;izgradnja zgrade ili adaptacija postojeće( 50-tak m kvadratnih), sva stolarija unutarnja i vanjska mora biti od pvc-a,svuda pločice do 2,5 m visine + oprema od min. 50 000 kn(to je za najosnovnije)
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
nemam koze al ono kaj ti mogu reč,prije svega nađi si tržište a ne 2-3prijatelja/poznanika koji če kao kupovat od tebe.
pošto si novi na tržištu da bi uspio trebaš ič sa nižom cijenom i vrhunskom kvalitetom.naravno i pričom.
trebaš imat širok krug prijatelja i poznanika,jel još nemaš količinu koju bi mogo plasirat nekom centru a tu se i naplatit je muka.
ak imaš kao naruđbu za (bubam)30kom u tvom slučaju sireva računaj da češ prodat 20.
i da imaš sve prvih 1-2g.ne računaj da češ živjet od tog jel troškovi ti pojedu prodano.i to je dobro ak nemoraš iz drugih izvora financirat to kaj radiš.
i nikome na riječ bez obzira koliki prijatelj ili kaj več ti bil.oče janje 1,5,10. može dođi ostavi kaparu i reci za kad ti treba,ovo ti iz iskustva savjetujem.
kak ti veli kolega nasafarma sve prvo dobro izračunaj ali sve.
ak imaš za uložit recimo cca 100000kn nemoj računat na tu cifru da uložiš smanji za trečinu koju češ ostavit za nepredviđene troškove i financiranje dok ne počne kapat novac od prodaje.

kreni rađe sa manjim vidi kak ti diše tržište pa se poslje lako širiš,
ak neče ić nisi puno izgubi a to ti nije u interesu.
 
T

trecedoba

Guest
Hvala vam svima na savjetima.Mislim da ste u pravu.Malo sam razgovarao sa svojom obitelji, i došli smo do zaključka da bi možda bilo bolje da počnemo sa mesnim kozama ili janjcima.Sada je pitanje koje su najbolje mesne pasmine koza i janjaca.Ja bih recimo na Pagu sada mogao kupiti čitava stada janjaca po vrlo povoljnim cijenama, ali ne znam kako bi se ponašale u Zagorju na ispaši.Tamo je svakako bolja ispaša, jer Pag ima jako siromašnu ispašu, tak da ovdašni uzgajivači kupuju sijeno, kukuruz i ostalo.Ja sam možda u prednosti što imam bolju ispašu tokom večeg dijela godine, a također ju mogu pripšremeti i za zimu.Zemlje mogu uzeti u najam koliko god hoču, jer su oko mene u Zagorju svi stariji ljudi i nitko ništa ne obrađuje.Ako mi možete pomoči oko pasmina janjaca i koza za proizvodnju mesa , bio bih zahvalan.Možda bi radio sir samo za svoje potebe.Moram i napomenuti da mi mlađa kčer ima pansion sa restoranom na Pagu, tako da bi tu direktno mogao plasirati meso i sireve.Tu paškoga sira ima dosta, ali bi bilo dobro u ponudi imati i ostale vrste sireva,pa možemo napraviti i tu dobar posao sa Tvojim sirevima, naravno ako si zainteresiran.
Pozdrav!
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
'' trecedoba'' -- za pasminu ti je najbolje da stupiš u kontakt sa največim ovčarom u Slatini !! koji ti može dati -po mojem-- najkvalitetnije informacije o mlečnim pasminama ovaca.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
kad si u zagorju prođi do Šnebergera mislim da je iz stubice več godinama u gospodarskom listu piše o kozama inače uzgaja burske koze
 
T

trecedoba

Guest
adviser kaže:
'' trecedoba'' -- za pasminu ti je najbolje da stupiš u kontakt sa največim ovčarom u Slatini !! koji ti može dati -po mojem-- najkvalitetnije informacije o mlečnim pasminama ovaca.
Zahvaljujem.Da li možda znaš adresu ili broj telefona uzgajivača iz Slatine.
 
N

nasafarma

Guest
što se tiće pasmina ovaca vidi na temi "ovčarstvo" tamo se dosta pričalo o tome, a možeš na toj temi pitati što te zanima o ovcama.
 
D

dariohac

Guest
Poštovanje svima.
Htio bih se početi baviti sa domaćim životinjama, ništa previše, mlad sam imam veliku želju i volju.
Za sada imam jedino kokoše njih 30. Preporučite mi što bi bilo najbolje za početnika, ja sam mislio za početak 2-3 koze zbog mlijeka i sira najvise zbog sira, te nekoliko pura. Raspolazem sa ne bas previse zemljista tek 1000 m kvadratnih, postojala bi mogucnost za kupnju jops 500m kvadratnih sve je to travnato. Mlad sam pun volje, imam zenu i malo dijete. U planu je i kupnja motokultivatora Bio bih zahvalan na preporukama
 
N

nasafarma

Guest
Praktički nemaš zemlje, mogao bi se jedino baviti kunićima ili peradarstvom( možda ekološkom proizvodnjom jaja)
ja ti neznam mnogo o tome. Kuničarstvo imaš na forumu, pitaj tamo za savjet, pudrav
 
D

dariohac

Guest
nasafarma kaže:
Praktički nemaš zemlje, mogao bi se jedino baviti kunićima ili peradarstvom( možda ekološkom proizvodnjom jaja)
ja ti neznam mnogo o tome. Kuničarstvo imaš na forumu, pitaj tamo za savjet, pudrav

je znam da je malo zemlje, kunićima ne bih, ne bih ja nista previse samo zelim sa necime poceti, ne bi bilo lose 15-20 pura, i jos bih uz to 3 maksimalno 4 koze i jos 20 kokosi. Za to ja mislim da ima dovoljno mjesta
 
N

nasafarma

Guest
Moj ti je savjet da uzmeš svega po malo kao nekad na seoskom domačinstvima i vidiš što ti se sviđa i splati a što ne. Domaću perad, jaja i slično uvjek možeš prodati. Ako imaš volju uzeti koze i to je super, jer dvije tri koze možeš imati na paši na priponu (na vezu)uvjek negdje ima nešto za obrstit (kod susjeda, uz šumu ili put i sl.).Bitno ti je da nađeš krug kupaca koji vole domaču hranu i spremni su je platiti više nego u "Konzumu",a takvih ima. Ja od takvih živim, prodajem im sir a kupili bi bilo što da im donesem samo da je "domaće". Naravno takvim kupcima se moraš prikazati u dobrom svjetlu. Da sve radiš s puno ljubavi, po mogučnosti da je hrana ekološka (namoraš imati službeno eko markicu) i sl.Na taj način možeš pristojno zaraditi za obitelj, možda i više nego da imaš farmu koza.
 
D

dariohac

Guest
nasafarma kaže:
Moj ti je savjet da uzmeš svega po malo kao nekad na seoskom domačinstvima i vidiš što ti se sviđa i splati a što ne. Domaću perad, jaja i slično uvjek možeš prodati. Ako imaš volju uzeti koze i to je super, jer dvije tri koze možeš imati na paši na priponu (na vezu)uvjek negdje ima nešto za obrstit (kod susjeda, uz šumu ili put i sl.).Bitno ti je da nađeš krug kupaca koji vole domaču hranu i spremni su je platiti više nego u "Konzumu",a takvih ima. Ja od takvih živim, prodajem im sir a kupili bi bilo što da im donesem samo da je "domaće". Naravno takvim kupcima se moraš prikazati u dobrom svjetlu. Da sve radiš s puno ljubavi, po mogučnosti da je hrana ekološka (namoraš imati službeno eko markicu) i sl.Na taj način možeš pristojno zaraditi za obitelj, možda i više nego da imaš farmu koza.

hvala lijepo na odgovoru, vec imam krug kupaca za jaja i to sve uspijem prodati sta snesu kokice, odlucio sam da cu uzeti 2 koze i 10 pura za pocetak, kada je najbolje vrijeme za uzimanje koza, te koju mi vrstu preporucujete, njih bim samo zbog mlijeka ne zbog mesa, pure sam vec rezervirao za u cetvrtom mjesecu
 
N

nasafarma

Guest
Što se tiće koza to je definitivno francuska alpina. I sanska koza bi došla u obzir, ja sam imao alpine i kolko čujem vičina se odlučuje za njih. Najboje da ih uzmeš nakon što se ojare, tako da nemaš problema sa jarenjem dok si još početnik.Koze se obično jare u drugom mjesecu. Ako si kratak sa novcima, a netrebaju ti jarići ove godine jeftinije češ proči da uzmeš kozu kada odvoje jariće od nje, a to ti je mjesec dva od jarenja zavisi tko kako radi. Ako ti se ne žuri da ove godine imaš mlijeko najbolje bi ti bilo da uzmeš male tek rođene jariće. Njih ti prodaju ljudi koji se profesionalno bave kozjim sirom ili mlijekom. Takve jariće odgojiš zamjenskim mlijekom na dudu i tako dobiješ životinju koja ti je skroz privržena tebi. To ti je dosta važno jer vjerojatno si čuo da je koze teško držati, da su zeznute i sl. To je točno koza je jako temperamentna životinja da nekazem "zaje.." i ako te posreči da uzmeš neku takvu (a vjerojatnost je velika) zagorčati će ti život jedna koza.
 

Najnoviji postovi

Na vrh