• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Jednostavno,ideš na sistem vaganja :icon_wink:

Okrečeš kotač određeni broj puta za površinu od 1ha(imaš tablicu s ljeve strane,otvoriš onaj poklopac gdje su brojevi od 0-7),pratiš koliko ti sjemena ispadne(Isaria ima onu bijelu posudu kaj se stavi ispod kotačiča gdje ide sjeme),i izvažeš i vidiš koliko tje palo na 1Ha,,I to radiš tako dugo dok ne dođeš do količine koju želiš sijat,naravno tamo si reguliraš na onoj skali s desne strane dal očeš više ili manje sjemena da baca..

Pa bar smo mi Međimurci pametan narod :icon_keel:
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Evo slike valjanja sirka i štelanja sijačice za susu.
Sijalo se s kuk. sijačicom. Nadam se sada sunčanom vremenu da brzo nikne.
pozz

 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
ja danas posijo,,malo manje od rali,,su-su,,ostalo mi od prosle god,,uvjeti trenutno odlicni,,za niknut,
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Ja posijal danas 1,5 ral sirka zrnaša, hibridi Pioneer 88Y20, 88Y41, 84G62 i NS Gold, a 28.05. na 3/4 rali isto svakog malo
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
25.5. Sam posijao nekih 1000kvadrata stocnog sirka,za kosnju i hranidbu u zelenem stanju...
Sad je tek negdje neki poceo nicat....Nakon kolko vremena je normalno da pocne nicat i da sav nikne???pretpostavljam isto kao kukuruz al s obzirom da prvi put sijem nisam siguran....
Inace posijan NS Dzin,rucno baceno, lagano podrljano i ugazeno trag do traga,pospricano s Radazinom T 50...
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
zašto si ih tako pomješao?

Nisam pomješao sjeme, već sam sijal znači svakog 12 redova. Zašto tak? Zato da bi mogo vidjeti eventualne razlike u prinosu i možda nečem drugom. Inače NS Goldsrbski hibrid je crvene boje zrna, a od Pioneera su dva (88Y20 i 88Y41) bijele boje zrna, a 84G62 crvene boje. Inače lani sam imo u pokusu NS Gold. Prinos se kretal oko 7 t/ha. Sijan je bil 9.5., a žetva 18.10. Vlaga kod žetve bila 14% što je super za skladištenje.
 

Ä‘ovani

Član
Tu od
13 Ožu 2012
Poruka
251
gmiža da ti se međusobno ne opraše pa onda nećeš vidjeti razliku
kao kod kukuruza kad nakraju kad je pomješaš podjednako dozrjeva
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Kako koristiš to sjeme koje dobiješ, kakva mu je hranidbena vrijednost?

lani sam imao malo jer je bio pokus samo za diplomski, nekih 600 kg. Pošroto sam ga. Po sadrzaju proteina je nešto bolji od kukuruza a po sadrzaju ugljikohidrata slabiji

gmiža da ti se međusobno ne opraše pa onda nećeš vidjeti razliku
kao kod kukuruza kad nakraju kad je pomješaš podjednako dozrjeva

kolko znam u krivu si razlika bi se javila iduce godine kad bi posijal to sjeme, a ne ove
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
253
Koliko bi bilo pametno pospricati sudansku travu da je korovi nebi ugusili,kako kada cime ...?
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Ja sam sirak sa Radazinom T 50...odmah poslje sijetve ili u pocetku nicanja,s obzirom da je ovisan o kisi ovaj herbicid nastoj prije kise....
Preporuku za Radazin je dao uvazeni clan bogec na pocetku teme pa mislim da bi trebalo valjat....
 

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
kako se kreću cijene sjemena sirka? treba mi za negdje oko 1 rali, a čini mi se da je najmanji paket za 1hektar.... ili možda netko ima sjemena doma koje je ubrano na polju?
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Pakiranje je za 1 ha i mislim da je oko 700 kn ili skuplje. Meni je ostao jedan cijeli paket, ali nije na prodaju, dobro će doći nagodinu.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Prije dva dana posijao stocni sirak NS Dzin,posijano 3/4 jutra,sijano zitnom sijacicom dva reda otvoreno, dva zatvoreno...utroseno 10kg sijemena.
Jedino sto nisam stigo podrljat jer smo sijali pred noc,a odma poslje par sati pala kisa,a juce se ispadalo nenormalno,tako da mislim da nevrjedi vise ni drljat....sad jos preostaje spricanje pa poslje kako bude....
Do sad jos nisam sijao sirak,osim nesto malo na potkucnici rucno baceno,predvidjeno za kosenje....pa cemo vidit kako ce ovaj eksperiment ispast,ocekivanja nisu prevelika,sta bude bude,pa ako se pokaze dobro budem ga sijao i dalje,ako ne,ne...
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
253
Citao sam ovde a u vise navrata i cuo da sudansku travu nebi trebalo kositi i davati svjezu govedima ukoliko nije visoka bar 50 cm.E sad jel to vazi samo za prvi otkos ili i za svaki sledeci?
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Jasam stocni sirak sijao 2 jula poslije jecma zasijano 4 dunuma / dali ce biti kasno posto ga sijem prvi put i nemam nikakvog iskustva s njim kako dzubrit i sta mogu ocekivat koji prinos posto ga kod mene jos niko nije sijao
 

Najnoviji postovi

Na vrh