• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stočni sirak i Sudanska trava

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Iz Srbije, ženin stric je trenutno u Novome Sadu u posjeti kćeri, pa bi mi usput donio u Hrvatsku.
 

Metalko

Član
Tu od
28 Stu 2013
Poruka
236
ovo kaže carina
Bilje
Bilje, sjeme, sadni materijal, organska gnojiva i biljni proizvodi s kojima se mogu prenijeti biljne štetočine, mogu se unijeti u Hrvatsku samo preko graničnih prijelaza na kojima granična inspekcija obavlja zdravstvenu kontrolu. Svaka pošiljka mora imati svjedodžbu o zdravstvenom stanju (fitocertifikat) koju ispostavlja zemlja izvoznica.

Zdravstveni pregled i fitocertifikat nisu obvezni kad putnik unosi sitne pošiljke povrtnog i cvjetnog sjemena u izvornom pakiranju i ukupne mase do 100 g, odnosno cvjetnih gomolja i lukovica u izvornom pakiranju i ukupne mase do 3 kg, s deklaracijom i podrijetlom iz zemalja Europske unije.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Sutra zovem carinu jer na stranicama policije piše da sve bilje i biljni proizvodi koji nisu razvrstani u skupine A,B,i C mogu unositi svi građani RH ili strani državljani bez fitosanitarnog pregleda i fitosanitarnih ograničenja. Članak 7. pravilnika o unošenju bilja i biljnih proizvoda u pogranično područje RH.
 

bajo

Član
Tu od
11 Velj 2013
Poruka
103
zamolio bih postovane kolege ako neko zna gdje na banjaluckoj regiji ima kupit sjeme sudanske trave ili sirka hvala
NE-sjemena uvozi agro-market tako da bi ga trebalo biti dostupan.u gradisci ih drzi par firmi.ja prosle godine kupovo sudansku kod rapica jos nisu poceli prodaju sudanske i sirka.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
vargas@
Nisam ja isao direktno tamo...jedan zavod i Osijeka suradjuje sa jednim zavodom iz Novog Sada na nekim EU projektima,tako da su mi ovi iz OS dovezli sa sluzbenim vozilom s kojim su isli pa ih niko nije provjeravao....o imenima i detaljima nesmijem :)
Manju kolicinu mozes negdje zaturit i 90% da ti nece niko preturat po nekim torbama s prljavim vesom i sl.
E sad dal se moze uopce legalno,pogotovo ako se radi o vecoj kolicini najbolje provjerit...
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Danas sam zvao carinu, oni s tim nemaju veze već M.poljoprivrede. Sad mi provjeravaju da li su ti hibridi na sortnoj listi EU , čekam majl od ministarstva, za Džin sam siguran da jeste, još je u pitanju sirak zrnaš Alba ili Gold, zrnaša trebam 5 kg, pa se to može staviti među vrećice sa Džinom.
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Hibridi sirka zrnaša Alba i Gold nisu na sortnoj list EU,
ja sam radio pokus s njima za svoj diplomski rad 2013. godine
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Danas stigao sirak, 30 kg NSDžin, dovoljno za 2 hektara, cijena za 30 kg 4500 dinara ili 300 kuna, a Albu Ili Golda za zrno prodaju tek iza 15.03. tako da bude jedan prijatelj obavio kupovinu i dostavu do mene.
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
da li se može raditi sjenaža sirka i sudanske sa rolobalirkom bez noževa ili bi morali biti noževi?
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Može,samo šta će ti bit onda problem razmotat tu balu,što je trava duža to je teže trgat tj čupat travu iz bale ako balirka nema noževe.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
takve ne rezane bale sirka ili sudanske su sklone boljem kvarenju i što kaže Dado 121 muka živa to razmotati pred krave,jedna isto nus pojava kod bala sirka,ako je majstor sa balirkom malo jači na gasu jako teške bale ispadnu
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
253
S obzirom na to da je sudansku travu malo teze prosusiti kako bi bilo kada bi automatski kosio i spremao u silos?
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
takve ne rezane bale sirka ili sudanske su sklone boljem kvarenju i što kaže Dado 121 muka živa to razmotati pred krave,jedna isto nus pojava kod bala sirka,ako je majstor sa balirkom malo jači na gasu jako teške bale ispadnu

Već godinama baliramo sudansku u rolo bale sjenaže sa balirkom bez noževa. Nema problema sa kvarenjem ako se kosi kad je masa oko 70-80cm, a i krave najradije to jedu jer ako se čeka da bude višlja onda je tvrda stabljika. Razmotavanje je slično kao i kod ljulja, pa i prvi otkos ljulja ako je dobro gnojen ima preko 60 cm
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
253
bilo bi kao siliranje kokuruze.znsči bila bi silaža a ne sjenaža,bar ja tako mislim:8):

Nema veze sto se mene tice dali ce biti silaza ili sjenaza,bitno mi je samo da nebude trud uzalud da to moram kupiti iz silosa pa bacati umjesto da hranim krave i da ne izgubi hranjivu vrijednost.Imam silokombajn za travu koji kosi i odmah ubacuje u prikolicu i na taj nacin vec godinama pravim silazu od trava bez problema a vidim ovde da ljudi siliraju siraki i sudansku silokombajnima za kukuruz koji sitno nasjecka zelenu masu dok moj silokombajn za travu najkrace sjece na nekih 6 do 7 cm zato sam ponajvise u nedoumici oko spremanja zelene mase u silos.
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
posijan 1ha sirka kws Buldozer pa sad sta mu Bog da :)
090520141930.jpg

090520141938.jpg

090520141936.jpg
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Lijep pozdrav forumaši.
Posudio sam si sijačicu isariu 6000 3m, za sjetvu sudanske trave.
Pa bih vas molio ako netko zna kako ju naštelati.
Sijav se bude svaki 2 red.
Prročitao sam 99% stranica i nisam našao kako naštimava.

Hvala :)

 

Najnoviji postovi

Na vrh