• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

STOL ZA ULJANU REPICU

J

JOSIP.1

Guest
posto me ovi lopovi preprodavaci traze 4000€ za stol za uljanu repicu odlucismo da ga sami napravimo...

imam kod kuce jedan original d-f kakav mi i treba 4.20 i sutra pocinjemo s izradom, potpuno cemo ga prekopirat, i po svim kalkulacijama izrada me ne moze kostat vise od 10 000 kn....

no nije bitno...

otvaram temu ako netko ima stol neka postavi slike da malo proucim kako izgleda, i cini mi se da je na ovom stolu sto imam doma bocna kosa prekratka, dugacka (visoka) je 1,45...

u biti tko ima kakva iskustva u vezi te teme molio bi ga neka kaze....

takodjer mogao bi ga napravit i jos malo duzeg nego je original, no neznam da li je potrebno...

da vas cujem kombajneri....
 
B

Bobo

Guest
samo da ostavim komentar da 1.45m nije prekratko, pogotovo ako repicu kosis tako da strnjak bude 50cm visok... meni su tako vrsili sa zitnim hederom i da desna strana ne vuce repicu za sobom napravili smo na D-F jedan "rog" na kraju hedera koji sprijecava nakupljanje repice na onaj "spic" s desne strane. To je bilo visine oko 1.5m i strsalo je dosta iznad repice, tako da mislim da 1.45m nece biti pre mala bocna kosa...

 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Budem stavio slike kroz par dana, trenutno sam na faxu, pa nemogu slikati

ima tu dosta komplikacija, kako češ izvesti pogon bočnih kosa?
 
J

JOSIP.1

Guest
vrlo jednostavno, na "ciganku"....

znaci s desne strane s grla s kardana pogon na osovinu, na osovini ekscentar koji se prenosi direktno na bocnu kosu, i to je to....

kad napravim uslikat cu....

daj samo ako znas koliko ti je visoka bocna kosa???
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Neznam točno dužinu cca 1.2m, a za pogon kako možeš jednostavnije riješiti sam napisao na onom forumu.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ima tu dosta posla,možda da si negdje na kombinatu našao stol od ĐĐ i samo ga smanjio na potrebnu širinu.Ja sam svoj kupio za neke smiješne novce prije 2-3 godine u Jasinju kad se zatvarao stečaj.Mislim da još uokolo ima takvih stvari,ima u Dardi otpad, na njemu je bilo sijačica iz kombinata na kilu.Evo par slika stola za ĐĐ1620h s mehaničkim pogonom bočnih kosa.Ja sam planirao tu mehaniku preraditi na hidromotore ali neisplati mi se za ta 2-3 dana godišnje kad je stol u upotrebi dobra je i mehanika.
Slika084-4.jpg


Slika083-4.jpg


Slika082-3.jpg
 
J

JOSIP.1

Guest
daj molim te ako imas sliku stavi mi od pogona desne bocne kose, vjerovatno je pogon s glavne kose, da vidim taj mehanizam kako izgleda...

u biti jos mi je to ostalo za napravit i stol je gotov.... i to za jos smjesnije novce nego sto bi ga kupio na otpadu.... uslikat cu ga kad ofarbam, 100 % nasa izrada...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Pogon obje bočne kose je s puža.Kroz šasiju hedera ide osovina koja na krajevima ima ekscentre.Ona se pogoni remenom s puža.S tih ekscentara podešavajućom šipkom pravocrtno gibanje se prenosi na ekscentar samih bočnih kosa.Slika nemam sada ,bit će sutra po danu.edit evo malo prerovao forum prošle godine ,ima jedna slika lijeve strane hedera,vidi se pogon s puža ,štanga i ekscentar.Isto je i s desne strane jer osovina ide kroz cijeli heder.

ratarstvo/sijanje-uljane-repice-tema477/stranica150/
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Mislim da je ovo pre komplicirano za domaću izradu, Josipe napravi onaj sistem kako sam ti rekao.

Najjednostavnije je da kosu (nosač noževa, flah sa rupama) prodoljiš i probošiš još jednu malo veću rupu na kraju. Na tu rupu zašarafi krajnik spone, koji će se spajati na onu kratku osovinu s klackalicama (njen oblik sam ti postao na onom forumu). Osivina neka bude u promjeru bar 20 mm, nju osloni sa dva kuglična ležaja i mislim da će stvar bez problema funkcionirati.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Obećao sam slike,imaš dvije desne strane i jednu lijeve gdje je i glavni pogon.Sve je original tvorničko.

Slika110-3.jpg


Slika109-4.jpg


Slika108-4.jpg
 
J

JOSIP.1

Guest
DF&Torpedo kaže:
Mislim da je ovo pre komplicirano za domaću izradu, Josipe napravi onaj sistem kako sam ti rekao.

Najjednostavnije je da kosu (nosač noževa, flah sa rupama) prodoljiš i probošiš još jednu malo veću rupu na kraju. Na tu rupu zašarafi krajnik spone, koji će se spajati na onu kratku osovinu s klackalicama (njen oblik sam ti postao na onom forumu). Osivina neka bude u promjeru bar 20 mm, nju osloni sa dva kuglična ležaja i mislim da će stvar bez problema funkcionirati.

I napravio sam tako, danas smo postavili taj mehanizam, radi besprijekorno, jos pokrojimo limove sastrane i gotovo...
i farbanje...

hvala vam svima na pomoci i informacijama df, jd4755....

stvarno se covijek moze pomoci od vas....
 
J

JOSIP.1

Guest
evo stol je gotov...
evo slika....

da cujem komentare?

P5060358.jpg
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
JOSIP.1 kaže:
evo stol je gotov...
evo slika....

da cujem komentare?
sve pohvale za stol,malo tko bi mogao povjerovati da iz kućnog uratka može izaći nešto ovakvo.svaka čast
 
V

valtra_8550

Guest
evo kad smo kod stolova za repicu...a i repica se susi...a nemamo stol bacili se na posao...malo truda..osnovnih stvari i stol je tu...normalno,tko bi svercerima dao 4 000 eura...
ajd mozda kad sve zbrojis to je tu negdje...ali...(kako neki kazu znas sta imas)..
dosta pricanja..evo par slikica...nisam bio od pocetka rada..pa evo samo slike kad je stol gotov...
..jos se samo vodi borba u vezi boje...










 

Najnoviji postovi

Na vrh