• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

stop švercu i prekupcima-povezivanje proizvođača hrane

B

brundalo

Guest
Čerevec kaže:
abrkili- Ne mi ne živimo na Balkanu, Hrvatska i Hrvati ne pripadaju Balkanskim narodima ni geogravski ni kulturološki. A to da sjede u našoj vlasti balkanci to je točno, jer njih većina i ne potječe iz Hrvatske. Vi ste se tu raspisali i delate od muhe slona. Čemu komplikacije? Ako ima na jugu zainteresiranih ljudi za kukuruz a spremni su ga platiti npr. 0,80 kn nek kontaktiraju nekog ratara, a na forumu ih ima, dogovore se oko papirologije i to je to. Ali taj naćin poslovanja nebu puno ratarima pomogel jer ratarskih proizvoda ima daleko više nego kaj stočni fond na jugu more potrošiti.

Prije par godina neki mladi farmer iz dalmacije došel je v moj kraj i kupoval krave i junice za sebe, baš zato da izbjegne posrednike. Išel je po štalama videl robu i biral. Poslje sam ga videl u plodovima zemlje i rekel je da je zadovoljan. Hoću reći da se treba pokrenuti i nekej napraviti.
Bez ljutnje.
Potpisujem ali ne sve.
Hrvatska je jos uvik na Balkanu bila je dio njega i ostat ce tili mi to ili ne. Ali posto ja cijenin onu Mestrovu iz Velog Mista necu politiku u moju butigu tako je i za mene ovaj Balkan gotov.
E sad sta se tice drugog dijela ovog posta ja iman jednu ideju ali prije toga samo jedna napomena. Ljudi koji bi ovdi uzimali robu placaju u gotovini a ne na pocek. nN pocek placaju sverceri i to se zna e i mesari i mutikase. Kako unaprijedit suradnju i povezat nas potrosace i vas proizvodjace stocne hrane.
Moj bi prijedlog bija da se otvori nova tema na ovom forumu pod naslovom burza ili tako nekako. svaki od vas proizvodjaca bi naveo koliko cega proizvodi i otprilike kad je ta roba dostupna. Znaci kukuruz, sijeno, sjenaza ama bas sve. na taj nacin bi svak ima uvida i zainteresirani bi posla upit i dobija odgovor vrlo brzo. Problem jednostavno i brzo rijesen. Recimo ja san posla na desetke privatnih poruka ali su mi samo 2 decka odgovorila. to govori o neodgovornosti pojedinaca. Ja svoju robu placan u kesu. Iman vec dogovoreno sijeno za dogodine. Prvi akonto ide 1.travnja a ostatak na isporuci. Zato bih volija vidit tu rubriku burza poljoprivrednih proizvoda jer ovako trazeci clana po clana po forumu izgubis volju za sve....Ako neko ima bolju ideju neka je objavi. Ja cu sa svoje strane sve ucinit da populariziran ovu ideju u ZD zupaniji, naravno mislim na naslov teme
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
@čerevec:baš kao što si rekao,nije u redu da se pravi od muhe slona,pa onda neću komentirat ovo za balkan...

Ljudi moji,ove godine je trava rasla kao luda,na prirodnim livadama se moglo skinut 3 otkosa koliko su uvjeti bili dobri,bar kod mene,a evo iza Božića će opet bit mudraca koji će kupovat sijeno.Livada stvarno ima svake godine sve više,i da uzimam livade kako mi nude,sad bi mogao kositi preko 30 jutara godišnje x 2 otkosa,znači 60 jutara livada.Nemam potrebe jer za mojih 40 ovaca i 80-ak janjadi godišnje toliko ne treba.Ali ima onih kojima treba pa ne kose,i sad sijeno kupuju.Zar se tu ne osjeti miris balkanskog načina razmišljanja? S guštom bi to sijeno prodao i po nižoj cijeni jednom brundalu,volinteni i ostalim ljudima kojima je potrebno,samo da ga ne plate nekom šverceru za 3x veću cijenu,a ovi moji balkanci neka kupe list....
 
B

Bobo

Guest
Abrkili... i kod tebe se osjeti ovaj "kotlinski" zrak...

Puno ljudi je pametno kad se treba raditi... Uvjek ima pametnijeg posla, pa se mora ici u goste kod nekog kolege, pa se mora popravljat kosilica, koja je lane u pol posla stala, a ove godine je vec prvi otkos trebo bit pokosen... Znam za takvih slucajeva cjelo cudo, nije samo kod tebe tako... Bilo je i slucajeva gdje su krave prezimljavale na sasu i kojekakvim korovima, jer se drugog nije imalo. Doslo iz guzice u glavu i rasprodali krave i ostavili livade ljudima koji zele raditi koliko toliko.

Abrkili, ako se mene pita, ti si jedna od najracionalnijih osoba na ovom forumu.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
@bobo:samo sam kritičan,kako prema sebi tako i prema drugima,to mi je učiteljica napisala u knjižicu još u 2. razredu osnovne škole..:blackeye

svejedno hvala,osjećam se počašćeno.


Da se vratimo na temu,kako se kreću cijene prijevoza putem HŽ-a?
 
Č

Čerevec

Guest
Eto vidiš brundalo vlastitim zalaganjem ti si uspio ugovoriti sjeno za iduču godinu, isto tak našel buš i kukuruz bez nekih organizacija i komplikacija. Kaj se tiče burze pozdravljam ideju, mislil sam ju i sam predložiti a oda shvatih da postoji tema ponuda, na kojoj su doduše većinom strojevi.
 
B

brundalo

Guest
Čerevec kaže:
Eto vidiš brundalo vlastitim zalaganjem ti si uspio ugovoriti sjeno za iduču godinu, isto tak našel buš i kukuruz bez nekih organizacija i komplikacija. Kaj se tiče burze pozdravljam ideju, mislil sam ju i sam predložiti a oda shvatih da postoji tema ponuda, na kojoj su doduše većinom strojevi.
Ma znan care da ima ali kako si sam reka tamo ima strojeva i svega. Ovo sta ja mislin bi bilo bas namijenjeno ovoj temi a sve drugo bi se skidalo i komentari i sve. Covik neka jednostavno objavi sta ima i to je to.....
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
hoćemo li onda tu temu otvarat u stočarstvu ili u oglasima?
 
B

brundalo

Guest
abrkili kaže:
hoćemo li onda tu temu otvarat u stočarstvu ili u oglasima?
Sta se mene tice otvori di oces pod naslovo burza poljoprivrednih proizvoda ili izlog ili bilo kako... kao vi odlucite...
 
B

bok123

Guest
Balkan je samo metafora za određeno razmišljanje, ponašanje koje (mi mislimo) ne postoji u EU. Nemojte se prevariti.
Jedino Krleža je rekao: balkanska krčma, a kada se svijetla ugase, vade se noževi.
Zato ne gasimo svijetlo.
 
P

pozna

Guest
kratak osvrt na komentar Abirkilija na moj zadnji post.nisi shvatio sta je pisac htio reci niti o skladistu,prodaji,neznas kako funkcionira firma,ali si zato nasao za zgodno reci da sam htio kupiti jeftino a prodati skupo,trgovac. ta tvoja insinuacija je za mene uvredljiva.ja nikog ne vredam pa nece nitko ni mene.a da cemo mi napraviti nered u EU ? ha ha,kako da ne,pa mi smo samo mala mrlja u EU,ako oni to hoce zgazit ce nas i posrati,a mi nemozemo nista,ni mi mali ljudi ni nasa vrla politika.jos nesta,po kalkulaciji za onaj posao koji nisam radio sa zitaricama,zarada je 5 lipa po kg,reci ce netko,masna lova,vrijedna prezira zar ne ? Brundalova ideja o burzi je upravo fantasticna pod uvjetom da ljudi stave i cijene,da se lakse radi, a na isti nacin bi bilo dobro da se trazi i prijevoz.nasi kamiondije su skoro pa gladni zahvaljujuci pevecu,a pevec je vec djelomicno u vlasnistvu njemackog OBI-ja. kupujmo hrvatsko.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ako netko nešto kupi, s namjerom da to kasnije proda nekomu drugomu... Ilegalno ili legalno, sve je to šverc ;)
 
B

Bobo

Guest
cabage kaže:
Ako netko nešto kupi, s namjerom da to kasnije proda nekomu drugomu... Ilegalno ili legalno, sve je to šverc ;)

Ako ide preko racuna preko kojih drzava uredno bere PDV, onda nije ilegalno ;)

Bilo bi zanimljivo "svercera" traziti R-1 ;) kad sverceri i rezni prekupci krenu izdavat racune, necu u silos ni zrna predavati, a kako mi se cini da to necu docekat...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ajmo na temu...

ovako.postoji stranica finoteka.com koja služi upravo ovome,a isto tako i povezivanju proizvođača sa kupcima.Da li ćemo se usmjeriti tamo ili ste više za to da se otvori poseban podforum zvan BURZA PROIZVODA?
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
cabage kaže:
Ako netko nešto kupi, s namjerom da to kasnije proda nekomu drugomu... Ilegalno ili legalno, sve je to šverc ;)

U svim društvima i kulturama se krajem samooskrbnog tipa gospodarenja i pojavom višaka jednih proizvoda kod nekih proizvođaća pojavila i potreba da se ti viškovi zamijene za viškove neke druge robe drugih proizvođaća. Ispočetka robnom izmjenom, poslije novčanom.
Ako si ti osobno u stanju da svu svoju robu prodaš direknim kupcima i uz to normalno radiš u vlastitoj proizvodnji, onda si, bez uvrijede, svetski fenomen.
Danas niko više nije u stanju da proizvodi na ozbiljnom nivou i uz to još prodaje konačnom kupcu. Zato je i spreman, da posredniku prizna i plati neku cijenu (maržu, rabat itd.)
U situaciji, o kojoj se vodi ta tema, problem je, da su proizvođaći najčešče prinuđeni, da posluju s posrednicima, koji za taj svoj dio posla uzimaju previsoku cijenu, ili da se u lanac uplete nenormalni i nepotrebni broj posrednika.

p.s.
znači, jedino taj, koji od tebe kupi da bi tu robu podelio ili bacio, nije švercer? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Neki me ovdje nisu shvatili, ili su me možda krivo shvatili.
Naravno da znam da je nemoguće prodati svoju robu krajnjem potrošaču.
Htio sam reči, da i oni koji legalno rade i otkupljuju robu, s namjerom da ju kasnije opet prodaju nekoj trećoj osobi, lagano zarađuju puno više nego onaj koji robu proizvede.
Ako ja svoju papriku prodam po 4 kune, jedna kuna zarade je moja, a 3 kune su trošak. Znam da taj koji od mene kupi tu robu istu prodaje za 6 kuna, a njegov jedini trošak je transport do zagreba i radna snaga kod preuzimanja robe od mene. E sad, njega transport za kilu moje robe košta 10 lipa, a trošak radnika kod preuzimanja i pretovara viličarom košta 30 lipa, zajedno s eventualnim skladištenjem koji dan. Ako mu iskrsnu slučajno kakvi nepredviđeni troškovi, nikako ne iznose više od koje lipe po kili i u konačnici on bere više od kune čistoga, a ja jedva i toliko.
Isprika onima koji su krivo protumačili gornji post.
I svaka čast onima koji su se sjetili "švercati", jer svakako im bolje ide nego proizvođačima.
 
B

Branimir 105 s

Guest
Nemojte ljudi sad u ovoj temi razglabat o neredu na hrvatskom tržištu. Svi smo svjesni da je to veliki problem koji će se teško riješiti. Opet skrećem paznju na naslov teme. Ideja je da se povežemo i čim je više moguće izbjegnemo kojekakve posrednike kojima je naša dobrobit zadnja stvar o kojoj razmišljaju. Znači tu imamo ljude koji proizvode stočnu hranu koju imaju namjeru prodati po što boljoj cijeni i ljude "potrošače" te stočne hrane kojima je u interesu što jeftinije nabaviti hranu za svoju stoku kako bi im proizvodnja bila što isplativija.
Nevjerojatno je kako smo voljni dozvoliti da na nama zarađuju upravo ti kojekakvi posrednici tobože na ime tih par stotina kilometara. Ajd jel nismo mi i ostali porezni obveznici u ovoj zemlji platili, a i još ćemo dugo plaćati tu famoznu Dalmatinu.
Naglasak na ovo POREZNI OBVEZNICI. Šverceri, dame i gospodo to nisu.
Ajd sad konkretno, kak bi kralj rekao little less conversation, little more action :!:
Kaj je s tom burzom jel bu to tu ili na oglasima :?:
Jel ko ima kakve informacije o cijenama pojedinih vrsta prijevoza :?: Kolko košta kilometar i za kak veliki kamion :?:
Nemojte da to sad ostane samo mrtvo slovo na papiru... ovaj forumu.
 
P

pozna

Guest
hej ljudi,prica o svercerima ide u raznim smjerovima,uglavnom svatko prica sta mu pase, Tine je dao po meni jedinu pravu definiciju situacije. toliko o tome. sto se tice cijene prevoza,tu nema neke definicije,svejedno je jel je kamion pun kukuruza ili sijena,stvar izravnog dogovora,prijevoz u svakom slucaju nije jeftin.vece je pitanje koji prijevoznik ce ici u 2 ,3 dvorista i cekati da mu se utovari 25 tona kukuruza ili nedaj boze do njive na utovar bala sjenaze. zatim neki traze da im se ekstra plati auto put,a ici ce naravno starom cestom...i na kraju racun. ah da ,ako kamion ide prazan u jednom smjeru a pun nazad ,narucitelj prijevoza placa sve,to je valjda jasno,a placanje racuna po ispostavi fakture. na racun,ne kes. za burzu robe mislim da bi trebala poceti djelovati ovdje na forumu,mislim onako,dosta ljudi
komunicira medusobno,u prijateljskom ozracju,pa ce valjda biti fer i kad nesta prodaju.mutikase nek love negdje drugdje.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Evo, ja sam se malo raspitao. Cijena kamiona iz Virovitice do Zadra stoji nekih 3.500 kn za paletiranu robu. Dimenzije prikolice su 13,5 x 2,5 m. Znači, u kamion ide nekih 30 euro paleta. Možda se dade dogovoriti s nekim manjim privatnikom i nepaletirana roba, ali veći prijevoznici preferiraju paletirano.
 
Na vrh