• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ŠTORE 402 DT - obnova (puno slika)

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Priča pa rebi ni Šeherizada ni je ravna to bude 3003 noći !!!!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Daj objasni kak je garez u usisu zavrsila?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Oficir pa to je normalno kad usisni ventil ne dihta .
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

E sada sam procital i videl na glave da su sicevi pogoreli.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,315
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Kao prvo, jako mi je drago da je i ova priča završila na forumu, mada sam mišljenja da i onaj drugi projekat je hvale vrijedan i trebalo...... ma to je več neka druga priča.

Kao drugo, čast mi je bila pomoči svojim sudjelovanjem u ovom projektu jer pomlađivanjem ovoga štorka nije samo njemu produljen život. Vjerujem da nam je svima koji smo sudjelovali to bila jedna vrsta psihičkog odmora.

Kao treče, rado bi sudjeloval u projektu 2511, a vjerujem da bi on isto mnogo toga produljil.



Kolega ZJ i ja smo dulje vreme razmatrali kaj napraviti jer bolesnik je samo malo teže palil kod hladnijeg vremena, a ostalih nekih boleština nije pokazival i odlučili smo da je najmanja investicija skinuti ludaru i pogledati kakvo je vreme unutra.
Nakon skidanja smo našli to kaj ste videli i moj savjet je bil da se to odradi kak se spada jer se ne razmišlja o prodaji, a ipak je to jedan od kučnih ljubimaca. Išlo bi to još dulje vreme da se samo glava uredila ali uvjek je tu taj prokleti ali, kak karike i klipovi budu podnesli opterečenje nakon uređivanja glave?

Za zamjenu karika u startu nisam bil jer sam predpostavljal da klipovi nisu bajni, a da se ide u zamjenu klipova bez zahvata na cilindrima nisam nikad bil, a nikad ni nebudem.
Uostalom, razlika je bila kakvih 2 tisuče kuna između karikaša i poštenog posla, a poznavajuči ZJ-a i njegovu pedantnost ja sam gural prema poštenom remontu.

Drago mi je kaj je kolega zadovoljan sa napravljenim, a velika zasluga za to sve je kaj nije bilo brzine ni poguravanja. Radilo se kad ste stiglo i kad se imalo volje. Jednom prilikom smo skoro jutro dočekali. Zato i je potrajalo kak i svaki bolje odrađen posel.

U tom poslu sam bil i učitelj i učenik kao i mali Muha, ali drago mi je za svaku sekundu provedenog vremena u društvu ZJ-a mlađeg i starijeg.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Hvala Muha na onom "mlađi ZJ" (jest da sam nekad k'o dete, ali ipak sam već poprilično star). I hvala kaj si nas trpil :)
A za projekt 2511 ima vremena, samo ak nagovorimo gazdu da ga proda. Da stariji još jedanput u životu primi bijeli volan, mislim da bi vesel otišel na nebo :)
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Kaj nije 2011 imal bijeli volan?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Je, ali rijetki 2511. Među njima i naš (1968).
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,315
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Kaj je to bilo kod muhe doma sudeci po crvenoj bacvi i garazi
Vidiš kak si odmah prepoznal okoliš, a nisi zapamtil koji je koji ventil, a jednom sam te več podučaval tome
4252666567.gif
:icon_wink::icon_wink:
Bačva mi je najdraža za delati. Kad smo bili kod Mrkoga (naš stari forumaš koji nažalost više nije aktivan, ne sječaš ga se jer tebe još nije bilo na forumu) u ispomoči, ja Puknuti, Zbalija i ZJ je na kraju s prigledom došel, ja kad sam videl da je u garages bačva ..... ma bil sam sretan ko malo dete.

@ ZJ, mislim da "Pecu" nebi trebalo puno nagovarati, navodno više ne radi zemlju, a i suša je ......
Moremo nekad do njega skočiti.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Da tocno objasnjaval si mi o promjeru klobuka znaci usisnoli je veceg promjera od ispusnog.jel tak ili sam opet zabil ko bik?

jos jedno pitanje jel senovi sic upresava u glavu ili ide nekak drugacije?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,315
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

U večini slučaja je tak.

Sic ventila se na nekima ubaciva novi, a na nekima se neda mjenjati več se spašava ubacivanjem pojačanih ventila. Uvjek postoji opcija da se stari sicevi izbuše van i ubace novi, ali nije to baš najsretnije rješenje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Oficir, strpi se, sve buš saznal.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Dakle, nakon kaj su skinuti veliki sklopovi, krenulo se na rastavljanje korak po korak.

s motora: anlaser, grijač, filter goriva, roto pumpa...
Misc1_zpsbc5ff26c.jpg


... pumpa hidraulike, vodna pumpa, razvod...
Timmingcover_zpse3a099f7.jpg


s getribe: druk lager, kratka spojnička, zupčasta spojka
Bell0_zps5ef2d7b0.jpg


tak da se vidi stanje ozubljenja
Bell1_zps76b8c48f.jpg


pregledan je druk lager i ustanovljeno je da nije baš u bajnom stanju, iako izgleda ko novi
Pushbearing0_zps0342f789.jpg


pa je pregledana korpa kuplunga i capice na njoj
Clutch2_zps2a0d292f.jpg


...te je utvrđeno da ih je druk lager popapal
Clutchlever0_zpsbcc6a318.jpg


pa bi ih trebalo zamijeniti. Nova, koju sam posudil, košta 80-tak kn. Dakle sve tri 250kn, ali su mekše od originala. Najbolja je varijanta bila popravak.
Capice sam navaril MAG postupkom, te obradil na mjeru:
Clutchlever1_zps4d6c65a8.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Kak j primijećeno da su nagriženi štifti koji pritišću korpu, nabavljeni su novi.
Lamela je radijalno potokarena, jer nije bila okrugla.
Clutchpins_zps1ba94e7f.jpg


Nabavljene su nove osovine., iako bi stare vozile još neko vrijeme.
Bit će napravljena i modifikacija: ide nova zupčasta spojka, dulja od originalne. Ovdje se vidi stara i nova spojka, sirovo izrađena, koja će kasnije će biti dorađena nitriranjem.
GBshafts0_zps1cbe5aab.jpg

GBshafts1_zps3b47804f.jpg



Obnovljen je i anlaser. Zamijenjene su pikse, očišćen je i ispoliran kolektor, podmazan i sastavljen.
Starterparts_zps8fbc1567.jpg


Za to vrijeme je motor polako rastavljan. Pogledajte kak izgleda blok s 30g antifriza u sebi. Nema rđe. Za one koji neznaju, ovaj motor ima suhe košuljice, debljine oko 2mm.
Engineblock_zps24c79397.jpg


Krenulo se u skidanje pumpe za podmazivanje motora
Lubepump_zpsa9b93d01.jpg


nakon koje je skinut donji dio kartera
Oilpan_zps7abdff22.jpg


pa se moglo vidjeti stanje radilice ...
Enginebottom_zps3a490b8e.jpg


...i bregaste osovine
Camshaft_zps84496b10.jpg


Na kraju je skinut poklopac razvoda
Timmingopen_zpsb2d57311.jpg
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Ou super!

Moj je na 4300h, mjenjač sam sredil pred 300h al za motor će dobro doć informacije :)
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

ZJ svaka cast na poslu jedva cekam da vidim kak ce se odvijat do zavrsetka!!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Nakon kaj je motor bil rastavljen, sve je oprano i priređeno za daljnje postupke.

Glavni dijelovi motora bili su pripremljeni za strojnu obradu
Engineparts0_zps492f957e.jpg


Teško za povjerovati, no jedino je semering ostavil traga na radilici
Engineparts1_zpsd7480777.jpg


Blok, glava, radilica, bregasta, klipnjače i ventili otpeljani majstoru Munji (gsp. Munjaković u Soblincu, kojega toplo preporučam).
On je napravil izmjere, te nam savjetoval kaj sve treba nabaviti i gdje kupiti (čovjek zna gdje ima kvalitetnijih dijelova).
Kak sam već prije spomenul, ovaj motor ima suhe, tanke pikse. Odlučeno je da bude blok razbušen na prvu nadmjeru, ø95,6. Umjesto zamjene sjedišta ventila (jer su originalni bili dobri, no samo ih je trebalo doraditi), kupljeni su deblji ventili.
Poslije >30 godina rada, radilica nije imala ovalnosti (možete li to povjerovati???), te je ista samo ispolirana i obrušen dosjed semeringa.

Dok je blok bil na obradi, ostali dijelovi su bili oprani, osušeni i pripremljeni.
Bilo je tu svačega, na lijevoj...
Engineparts3_zpsea429c6b.jpg


...i desnoj paleti
Engineparts4_zps063a03ce.jpg


I jedna grupna, samo za Šananu, jer znam da voli puno šarafa na vrpi :icon_eyes::icon_rofl:
Engineparts2_zps4d57b007.jpg
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Nekoliko dana kasnije, blok i dijelovi su bili spremni za otpremu i utovateni u auto
Enginemachined_zpsdd51a869.jpg


te su s veseljem postavljeni na paletu "gotovih".
Enginemachined2_zps55732434.jpg


Od sitnog materijala kupili smo pikse za klipnjače, glavne, aksijalne i leteće ležaje...
Fineparts_zps134b92a4.jpg


klipove, najbolje koje je pri nama bilo moguće najti (nisu turski)
Piston1_zps0e20ecbc.jpg


koji uz to nisu bili i najskuplji :(:
Piston2_zps81b5bc8b.jpg


najljepše zapakirani set brtvila :)
Gaskets_zps3ace398b.jpg


i vrlo skupu diht masu (~120kn tuba)
Quickgasket_zps2d1ec5bf.jpg


Kak vidite, na kvaliteti materijala i dijelova se nije šparalo, jer se bu to dugoročno, sigurno, isplatilo.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,315
Re: ŠTORE 402 - obnova (puno slika)

Ja bez paleta i bez lagva nemrem živeti :):)
jedva čekam da se prisetim kak se to dalje odvijalo
 

Najnoviji postovi

Na vrh