• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stručno-turističko putovanje Beč-Greinbach (18.-19. veljače 2013)

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Navedenog datuma putovali smo u organizaciji UPO Simentalac iz Kutjeva u Beč, odnosno Greinbach, gdje smo osim turističkog dijela u prvom danu, drugi dan obišli aukcijsku dvoranu u Greinbachu, 2 obiteljska gospodarstva i srednju poljoprivrednu školu. Da ne pišem sve u detalje, stavit ću nekoliko slika, a tekst gdje je sve lijepo opisano pročitajte ovdje:

http://lag-posavina.hr/strucno-turisticko-putovanje-bec-greinbach/

U potpisu je moja malenkost.

OPG Derler

Robot za mužnju kapaciteta 50krava/dan
Fotografija-1375_zps5d1119f3.jpg


robot za prigrtanje hrane na hranidbenom stolu
Fotografija-1380_zpsb4176f5a.jpg


Fotografija-1386_zps178656cc.jpg


Fotografija-1387_zps7c2b5fcf.jpg


Detalj iz Kuhcaffe, kafića u štali.
Fotografija-1392_zpsdfc0dd32.jpg


Pogled iz Kuhcaffe
Fotografija-1397_zps0bd93ff4.jpg


P4210131_zps2723015e.jpg


P4210130_zps9b3610c3.jpg


P4210128_zps1db537fb.jpg
 
Posljednje uređivanje:

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
OPG Winkelhof

Fotografija-1413_zpsa47c8434.jpg


P4210134_zps46fa6c08.jpg


P4210140_zpsfa80c933.jpg


Fotografija-1416_zps235c049a.jpg


Fotografija-1418_zpsa396cc5c.jpg


P4210133_zpse1478c46.jpg


Fotografija-1420_zps68dc977a.jpg


Proizvodi OPG Winkelhof
Fotografija-1421_zpse56dccc0.jpg


[
 
Posljednje uređivanje:

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
B]Aukcijska dvorana Greinbach[/B]

P4210089_zpsd617c4e0.jpg


P4210103_zpsaeb61773.jpg


P4210107_zps4d732aa9.jpg


P4210105_zpsc54afe1c.jpg


P4210102_zps3d66f634.jpg


P4210110_zpsb00e8bca.jpg


P4210115_zps3c908ae8.jpg


P4210116_zps79c09929.jpg


P4210117_zps7474ab67.jpg


Aukcija u tijeku
P4210122_zpscca7a0d4.jpg
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Gledao sam reportažu prošlu nedjelju je bilo u Plodovima zemlje! :)

Znači i ti si bio s njima, baš lijepo, Austrijanci su inače moji idoli!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Da, išao sam, skupa sa curom.

Čuj, treba to doživjeti iz prve ruke. Nismo mi daleko od njih, samo treba za stol sjesti 10 razumnih ljudi. A to je kod nas teško.

Osnova njihova napretka je obrazovanje i udruživanje. Nema velike mudrosti.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Da, išao sam, skupa sa curom.

Čuj, treba to doživjeti iz prve ruke. Nismo mi daleko od njih, samo treba za stol sjesti 10 razumnih ljudi. A to je kod nas teško.

Osnova njihova napretka je obrazovanje i udruživanje. Nema velike mudrosti.

toga nebude kod nas jer oni to slažu godinama, i to je sve od udruge koja ima nekolko tisuča članova, a kod nas se posvađaju u udruzi gdje ima 5,6 članov,
kad smo kod toga več dal netko planita iči 6. i 7 4. na državnu izložbu u austriju, evo ima ovdje o tem http://www.simentalac.com/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=61&Itemid=63
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Posvade se kod nas i dvojica da nebi više . O kakvim je janjcima riječ na jednoj slici ?
 
T

traktorko

Guest
niti za sto godina to se kod nas nece desiti a ako nedođe do nekih velikih promjena u nasem mentalitetu onda niti tada.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Sad kad vidim ove slike iz Austrije,ma da se čovijek rasplače ,u tri p.m.,ovo je zbilja nešto neostvarivo kod nas:icon_hang::icon_hang:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I kas bi recimo netko kod nas uspio vlastitim sredstvima doći do istog ovakvog primjera kao što imaju austrijanci, siguran sam da bi ga naša vlast uništila!!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ja stavio slike da nešto korisno možda vidite i prokomentirate, a vi samo plačete i kukate. Oni su to napravili u stotinu godina,a mi našu državu Hrvatsku imamo 20-ak godina, polako.

Od kukanja nema ništa, oni ne kukaju nego se udružuju, ne gledaju druge i ne zavide, vrijeme ni energiju ne troše na takve stvari.

Ako si nećeš sam pomoć, neće ti ni Bog.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Heheh....s kim da se udružim kad mi svi pričaju: bježi sine iz ove zemlje kud god da te noge nose!!!

A meni nije cilj napustiti domovinu (iako bi mogao) nego mi je cilj stvoriti doma nešto svoje i od toga živjeti, ali to je u zadnje vrijeme postalo toliko komplicirano jer se vlast zavukla tamo gdje joj nije mjesto umjesto da se bavi važnijim stvarima i zato smo ispali ovako kako jesmo!
 
Posljednje uređivanje:

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,409
ŠANANA slažem se s tobom u podpunosti, mislim da smo si tu s godinama (ja imam 22) i užasno volim poljoprivredu i sve što se tiče toga. Nije mi problem raditi to, je da ima posla, nekada bude mi dosta svega kad ne ide kako treba, ali na kraju opet ne mogu pustiti to kada volim to i gotovo.. Vjerujem da bi nam puno bolje bilo kada bi vladala sloga među nama, a ne da svako vuče na svoju stranu, od toga nema bolje!! Trebala bi se poljoprivredna politika puno promjeniti, rado bi se ja sada trenutno i širio, al trenutno ništa, teško je ući u kakav kredit dok je to sve nesigurno opstati ili ne!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Upravo na nama mladima je da pokrenemo promjene. Budete li čekali da vam politika nešto rješi, dočekat ćete starost a promjenit se neće ništa. Austrijancima nije ovo samo politika omogućila, siguran sam da sad i nama stvore uvjete kakve imaju Austrijanci da bi propali, ipak je to promjena kroz koju se mora postupno proći.

Na nama mladima je da pronađemo način kako da se oslobodimo ropstva prehrambene industrije jer smo robovi i mi i oni koji kupuju njihovu hranu. Znači to je karika koja nedostaje, a koju Austrijanac ima. Prodaja mlijeka i sira na gospodarstvu, ili kroz seoski turizam ili kroz vlastiti mali dućan. U tom smjeru treba ići.

Vidim da je na forumu najzanimljiviji dio o traktorima i mehnizaciji, a to je svrha samo sebi, od toga se ne jede kruh. U našoj poljoprivredi nedostaje organizacije, mi ni ne znamo koliko ćemo imati na godinu krava, teladi, svinja. Jedino što je sigurno je da će ih biti manje. Uopće nema interesa za to. Dokaz je Gudovački sajam koji je ratarsko-stočarski, a stočarski dio je skoro fijasko svake godine. Pa to je žalosno. Austrijske štale sa simentalcem imaju štalski prosjek oko 8 000 litara, a koliki je naš, bojim se i pitati. Čini mi se da je kod nas još uvijek važnije imati jači traktor od susjeda ili posijati više kukuruza. To je mentalitet starih ljudi, a mladi si ne smiju dopustit da to i oni rade. Znači obrazovati se maksimalno o proizvodnji i vođenju gospodarstva, a s time dolazi ostalo.

Bilo bi mi drago da se više mladih ljudi javilo za ovo putovanje, jer na nama je da donesemo promjene, da naši životi budu lakši i uspješni.
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E dasam ja znao za to putovanje, javio bi se i ja :) Želja mi je vidjeti to uživo.

Ja sam spreman za promjene i proširnje proizvodnje, moram se još samo malo strpit koju godinu da riješimo veeelike probleme iz prošlosti i onda da se tako izrazim, moram krenuti od nule i to po svojem navođenju da dovedem gospodarstvo u red. Za sad se uspješno održavam iako je velik problem nedostatak financija koje otiču van gospodarstva zbog loše promišljene prošlosti!
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
Nisu ni Austrijanci do tog došli preko noći.

I nisu ni oni odmah bili svi za to, kako nisu ni danas.
Imaš jedan dio njih, koji u tom rade jer to žele, a veliki dio je ukljućen u to jer im se isplati.

I to je najbitnija stavka.
Najgore b bilo da se nešto silom stvara, 'jer tako i drugi rade'.
Ako se nećim postiže bilo kakva prednost, nema straha da ne bi bilo interesa.

I problem je u tome, da i tu na forumu uvek dođemo do tačke, kad se 'ustanovi' kako nisu 'svi' za nešto i stoga ne bi se toga ni počelo.

Pitanje brojčanog stanja 'članova' bilo kakve udruge, zadruge i sl., ja bi u tom momentu definirao kao 'najmanje koliko zakon trži'.

Ako po zakonu trebaš za registraciju recimo zadruge 10 ljudi, ti traži 10 ljudi, ne 100.000.
I kod 10 ljudi možemo tvrdit kako budu problemi.

Jer lakše surađuje 10 ljudi koji se zbog jasno definiranog interesa skupe iz kompletne države nego 10 ljudi iz jedne ulice, koji u tome ne vide boljitka.

Ja vidim kako je problem kod stvaranja novih zadruga u percepciji tog izraza.
Najveći broj potencialnih novih članova zadrugu izjednačuje sa pojmom poljo prodavnica i glavnu prednost svoga članstva u 'svojoj', 'vlastitoj' zadrugi vidi u tome, da će imat tamo uvijek otvoren račun.
 
Posljednje uređivanje:
T

traktorko

Guest
Kao sto rekoh nesto ranije mentalitet , od EU država ostalo mi je samo engleska , irska ,island sve ostalo sam obišao takav mi je posao bio pa sam iskoristio situaciju kad god sam mogao da vidim kako žive njihovi seljaci. Imajmo na umu da je Austija prije svega turisticka zemlja , ovo sto smo gledali nije da nije stvarno nego je to prije svega turisticki marketing... Kafić u štali??? Oni nemogu dopustiti da njihov seljak propadne ne zbog hrane nego zbog autentičnosti a ko je nama kriv sto imamo takve sklopove u glavi pa neznamo a i situacija nam jos pomaže da još manje znamo i k tome jos poticaji napravili jos veci nered (NERAD) pa smo tu gdije jesmo. Talijani su odavno skužili da mu je balje sijati jedan hektar trave nego kositi 10 livadnog sijena , barem kod nas u mom selu samo bi budala sijala travu kad može da raste sama sta još reci, sadili su talijani duhan pacele bez kraja naiđem god. dana kasnije ono sve pod vodom i riža raste itd itd Portugalci necekaju kisu sve se navodnjava , Francuzi vina ovi ovo oni ono samo mi nista i to nista neradimo kako treba jer se uvijek radilo kako selo radi a ne kako bi trebalo1
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Sve je u glavama ljudi od onih na vrhu do onih na dnu ili obrnuto . I mao sam prilike bit na slićnom putovanju u austriju prije 15 god. zanimljiv je bio odgovor na jedno moje pitanje . Kakvi su odnosi sa susjedima jer su sela isto kao i kod nas kuća do kuće . Kaže gazda tako tako li -la znaći ni oni se ne gledaju baš milo preko plota . Ali unutar strojnog prstena sve štima ko singerica za razliku od naših ljudi koji mogu jest i pit danima a kad je posal u pitanju samo gledaju da nekog zahebu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh