• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Studij VVV u Požegi, Vinkovcima

V

vochka

Guest
bok, znate li možda nešto o dotičnom stručnom studiju? voćarstvo i vinogradarstvo, 3 godine traje...što se sve može raditi s takvom diplomom osim rada u vlastitom voćnjaku/vinogradu?
 
B

Bobo

Guest
Re: studij VVV u Požegi, Vinkovcima

S pozeskim V.V.V. ne mozes nista ako nemas neku stelu negdje... To znam iz prve, druge i trece ruke...
Kolega iz susjedne zupanije pricao da ga kod kuce posao ceka u jednoj vinariji, i tako je i bilo, ali placa kao da papira i nema, pa ajmo u osijek na "doskolavanje". Kolegica iz Pozege, takodjer u Osjek osla. Od ostalih koji su diplomirali, jedna kolegica konobari, druga radi u kauflandu, obje iz Pz. Neke su se udale, neke zivotare iako imaju diplome. Od muskih ih je dosta doslo jer ima svoje vinograde, i da dobiju papir da stvarno znaju ono sto su u svom vinogradu i naucili. Praksa (bar kad sam ja isao na praksu) nije bila vrijedna spomena i ostala u losem sjecanju iako su se pojedini profesori trudili da prodje sto bezbolnije. Mladjim generacijama je tamo puno lakse, jer su dosli na gotov cin ;)


Sve u svemu, nije tako ni lose, neki bog se i nauci, ali taj papir, nazalost, nitko od lokalnih poslodavaca ne shvaca ozbiljno.

Ja sam se u mogucnost zaposlenja u struci razocarao, ali ako se nekad i pojavi prilika, imas prednost s visom skolom, nego bez nje.
 
K

kemicar

Guest
Re: studij VVV u Požegi, Vinkovcima

Svaki papir se kod poslodavca sve manje cijeni, bez obzira da li u Zg, Os, St, ....Cijeni se znanje i iskustvo .
 
V

vochka

Guest
Re: studij VVV u Požegi, Vinkovcima

a ti si dakle završio VVV u Požegi? ja ti nemam nigdje nikakvu štelu..ja sam više mislila zbog prakse i hobbyja ići to studirati...no sada više ni sama ne znam, meni nije prioritet diploma pošto imam već jednu i radim, dakle radi se o tome da tražim mjesto gdje se može nešto stvarno naučiti.., i zato sam mislila na stručne studije, jer je tamo kao više prakse, a manje teorije...no ti kažeš da ni praksa nije nešto... tako da je zapravo upitno ima li smisla upisivati stručni studij poljoprivrede...možda je bolje upisati neki tečaj:)
 
K

kemicar

Guest
Re: studij VVV u Požegi, Vinkovcima

a možda je najkorisnije volontirati/raditi u nečijem voćnjaku, stakleniku ili već što te zanima. Diploma ti može koristiti radi eventualno nekih dozvola, registracije firme, obrta. Mlađima koristi za stjecanja iskustva loših međuljudskih odnosa, upoznavanje sa krađama ideja radi vlastitog probitka,...
 
V

vochka

Guest
Re: studij VVV u Požegi, Vinkovcima

kemicar kaže:
a možda je najkorisnije volontirati/raditi u nečijem voćnjaku, stakleniku ili već što te zanima. Diploma ti može koristiti radi eventualno nekih dozvola, registracije firme, obrta. Mlađima koristi za stjecanja iskustva loših međuljudskih odnosa, upoznavanje sa krađama ideja radi vlastitog probitka,...

mislim da je dobra ideja volontirati negdje, samo da nađem nekog tko me je voljan uzeti kod sebe...ali moram priznati da mi nije jasan drugio dio, kako misliš da stečem iskustvo loših odnosa i krađe ideja? volontirajući?
 
K

kemicar

Guest
Re: studij VVV u Požegi, Vinkovcima

ne volontiranjem, na studiju
 
V

vochka

Guest
Re: studij VVV u Požegi, Vinkovcima

aha:)) pa s tim sam već upoznata:))
 
K

kemicar

Guest
Re: studij VVV u Požegi, Vinkovcima

je na prvom studiju. Ta zavada po fakultetima je rezultirala lošim studijima i studentima koji nemaju praktičnih znanja.
 
B

Bobo

Guest
Re: studij VVV u Požegi, Vinkovcima

Gledaj, moja generacija je prva isla na praksu na veleuciliste. I to samo neki studenti i ja medju njima. Inace se islo kod nekog vinogradara/vinara i tamo se radilo, to je dobra praksa bila.

Novije generacije SVI idu na posjed veleucilista, jer je moja generacija uredila parcele za sadnju, posadila mlade vinograde, postavila kolcice, okopavala ih tako da mladje generacije za sad samo odrzavaju mlade vinograde a ima i dio kombinatovog vinograda gdje se uci rezidba vinove loze. Rezidbu nam je pokazivao vrlo strucan covjek iz kutjevackog kombinata, a i profesori koji su nam trebali pokazivati rezidbu imaju 0 prakse, pa su i oni ucili uz nas ;)
 
V

vochka

Guest
Re: studij VVV u Požegi, Vinkovcima

kemicar kaže:
je na prvom studiju. Ta zavada po fakultetima je rezultirala lošim studijima i studentima koji nemaju praktičnih znanja.
istina, u pravu si. a moja je sada dilema kako naučiti što više o voćarstvu jer već odavno želim imati voćnjak, za vlastite potrebe, nisam razmišljala o industrijskoj proizvodnji... mislim da je tvoja ideja o volontiranju kod nekoga još najbolja od svih... ili to, ili tečaj, ili stručni studij...s tim da studij košta dosta, u obzir dolazi samo opcija s punim plaćanjem, a kvaliteta je upitna.
 
V

vochka

Guest
Re: studij VVV u Požegi, Vinkovcima

Bobo kaže:
Gledaj, moja generacija je prva isla na praksu na veleuciliste. I to samo neki studenti i ja medju njima. Inace se islo kod nekog vinogradara/vinara i tamo se radilo, to je dobra praksa bila.

Novije generacije SVI idu na posjed veleucilista, jer je moja generacija uredila parcele za sadnju, posadila mlade vinograde, postavila kolcice, okopavala ih tako da mladje generacije za sad samo odrzavaju mlade vinograde a ima i dio kombinatovog vinograda gdje se uci rezidba vinove loze. Rezidbu nam je pokazivao vrlo strucan covjek iz kutjevackog kombinata, a i profesori koji su nam trebali pokazivati rezidbu imaju 0 prakse, pa su i oni ucili uz nas ;)

kako to da profesori imaju nula prakse? a ja se nadala da se tamo može ne znam što naučiti... a baš sam naivna:) daj mi reci onda, kako da naučim sve što mi treba da bih mogla imati voćnjak i brinuti se o njemu kako treba? da idem na tečaj za voćara?
 
B

Bobo

Guest
Re: studij VVV u Požegi, Vinkovcima

U pozegi neces nauciti NISTA o vocnjacima sto se prakticnog djela tice. kad nam je profesor isao pokazivati rezidbu, nije bio zainteresiran objasniti sto, kako i zasto se neka grana mora rezati, a koja ostavljati. koju god smo predlozili, on je bez da trepne okom odrezao, a kasnije sam cuo da su ovi ciji je vocnjak (srednja poljoprivredna skola) bunili da smo im iskasapili te 3 vocke koje smo "orezivali".

Ja sam IZRICITO trazio da na praksu idem kod nekog vocara i svi su me profesori cudno gledali i pitali zasto? Praksu mi nisu bili u stanju naci, pa sam radio s profesoricom pokus za njezin magisterij, umjesto da sam isao na praksu u kakav vocnjak. Silom su me uvjeravali da cuja jednog dana ipak posaditi vinograd i da ce mi praksa u vinogradu trebati.

Eto, igrom slucaja sam praksu obavio za 5-6 popodneva, sto mi je u biti dobro doslo i za to im hvala.

Cjelo pozesko veleuciliste je orijentirano prema vinogradima i vinarstvu, vocarstvo nije ni u drugom planu. Ako vec imas kakvu diplomu, idi kod nekog vocara, plati covjeku da ti pokaze sve sto te zanima i gotova stvar.
 
K

kemicar

Guest
Re: studij VVV u Požegi, Vinkovcima

Ja sam hobi voćar/povrćar/stočar. Sa voćnjakom sam počeo kao i svi hobisti isplanirao sadnju, posadio, pozvao prve god "strućnjaka" koji je orezao voćke. Orezao je kao što se orezuju u profi voćnjaku, što se kasnije pokazalo kao promašaj (niske grane,...). Vidio sam ga kako radi, ponešto naučio iz knjiga, primjenio znanje i voćnjak je uspješan. Jedini problemi s breskvama (to možeš vidjeti tamo). Sad sam došao u fazu u kojima bih htio više reda, sadnja uz armaturu. Po forumu možeš nači korisnih informacija. Ali bez da zasadiš svoj voćnjak (hobi) nećeš naučiti. Treba ti nekoliko godina da naučiš štoseve
 
T

Tomyslav

Guest
Re: studij VVV u Požegi, Vinkovcima

Ja idem na VVV u Požegu.Čuo sam da praksa i nije neka ali eto.To je loše jer sama teorija bez prakse slabo klapa.Upisao sam zbog napredovanja u poslu,ipak je to tvornica umjetnog gnojiva što je u uskoj vezi s poljoprivredom a imam i 3 ha svojeg voćnjaka pa mi i treba tako nešto iako muku mučim ovih dana da nađem nekoga tko stvarno zna orezivati i opet se vraćamo na ono pitanje prakse...
 
V

vochka

Guest
Re: studij VVV u Požegi, Vinkovcima

hej Tomislave, pa mislim da smo mi čak pričali na forumu požeškim..i jesi na kraju našao nekog za orezivanje? još niste na faksu vježbali to?
 
T

Tomyslav

Guest
Re: studij VVV u Požegi, Vinkovcima

Da pričali smo na forumu od faxa.ja sam prva godina,mi još nemamo praksu,tek iduće...našao sam jednog čovjeka tu u mojem kraju.Krećem u ponedjeljak,ovo vrijeme mi više ide na živce. :oops:
 

Najnoviji postovi

Na vrh