• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Evo već preko 10 godina vitlamo preko brzina i nikad nikakvih problema.Kad vitlaš direkt preko kardana onda moraš dodati jači gas ali opet traktor nema snage za nešto izvući, i prebrzo vitla što nije dobro.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Boro, ako imaš presporo vitlo, onda ono treba i manji moment, pa ga zato vitlaš u 4. ili 5.

Nevezano za vitlo, opasno je koristiti niže brzine ak je motor "preslab".
To je bil smisao moje poruke, da se dobije osjećaj gdje leži problem.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Ostala mu je uključena fina regulacija hidraulike koja se koristi za oranje, zato mu diže vitlo.
A i nemaju svi traktori mogućnost kopčanja gornje poluge na mjesto gdje se kopča kuka.
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Boro, ako imaš presporo vitlo, onda ono treba i manji moment, pa ga zato vitlaš u 4. ili 5.

Nevezano za vitlo, opasno je koristiti niže brzine ak je motor "preslab".
To je bil smisao moje poruke, da se dobije osjećaj gdje leži problem.
Vitlo nije ni prebrzo ni presporo, a vitlamo u prvoj ili drugoj brzini zato da se dobije što veća snaga iz vitla.Najbolji traktori za ovakvo vitlo što ja imam pokazali su se Zetor i Ursus.Evo i jedan video gdje vitla preko brzina,gdje bi teško išlo direkt...
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Čemu radit ikakve preinake kad sa normalnim kopčanjem se može radit.
To što mu je ostala uključena fina regulacija hidraulike za oranje pa prilikom svakog otpora mu diže vitlo je njegova vjerujem nenamjerna greška.
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,139
Nemože se raditi s vitlom gore.
Nije to šumski traktor.
Obična kuka i na nju poteznica traktor miran i nikud nenosi ovo sve su luđaci.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Ljudi, meni nije jasno kak podiže vitlo, ako hidraulika podiže na pritiskanje treće točke (odnosno stiskanje balansne opruge)???
Osim toga, 560 ima onu polugu s 3 ili 4 rupe, koja smanjuje silu pritiskanja.
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Ne podiže otpor poluge, već nema dovoljnog pritiska prema dolje da se vitlo "ukopa", jer koriste doljnu koluturu, a može se i vidjeti da sajla je omomita u odnosu na vitlo. Nema tu nikakve mudrolije, jednostavno je trebao maknuti sajlu s dolje koluture da se vitlo ukopa.
 
  • Like
Reactions: ZJ

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
I onda staviš sajlu na gornju koloturu i kad vitlaš pod punim gasom a drvo negdje zapne i odjednom vidiš prednji kraj u zraku i ako na vrijeme ne pustiš ručicu od vitla eto ga za čas na kabini.
 
  • Like
Reactions: ZJ

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Razumijem ja da nemaju svi mogućnosti kupovati propisne strojeve, ali ne možete staviti 5 tonsko vitlo na traktor od 2.5 tone i očekivati da ćete vitlati bez problema. To jednostavno ne ide. Ili stavite slabije vitlo ili teži i jači traktor.
Osim toga nikad se ne vitla na punom gasui!!! Pogotovo ako ne koristite daljinski (Pa čak ni tada).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Koliko bi bilo primjereno za voćarski traktor (međuosovinski 1700) težak 2 tone?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Koliko bi bilo primjereno za voćarski traktor (međuosovinski 1700) težak 2 tone?
@iwanho
Koje najpovoljnije nađeš, samo nek ima kočnicu za rikverc a ne šnaper.
Obzirom kak ti tovariš prikolicu, i da je 10-tonsko, tebi ne bi bilo preveliko.
Nije važna veličina vitla, već količina soli u glavi ;)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala vam svima. :ppozdrav:
U skoroj budućnosti ga sigurno ne bum kupil, ali me zanimalo, ako se dogodi dobra prilika, da znam koje je primjereno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Radije gledaj Zenta vitla. Bolje su napravljena i ljepše pofarbana ;)
Ova mala nemaju kočnicu nego šnaper, pa nemreš otkočiti kad je sajla napeta.
 
Na vrh