• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sušenje povrća

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
To su sušare za kućnu upotrebu, ostalo mi nečega viška doma pa ajmo posušit. Izgleda neozbiljno za komercijalnu upotrebu, nije navedena snaga grijača, površina polica, ima drvene police, vrata na magnetić ko stari ormar...
Treba razlikovat sušare za doma i one za komercijalnu upotrebu.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Koliko si posušio?

Nisu ni toliko male, imaju ljudi par njih i suše profesionalno, znači plasiraju u trgovački laac..
Ne baš jabuke nego više egzote, kao kaki i sl.

Ljudi pitaju i sve im malo, jer planiraju proizvodnju na vagone.

Teško se proda i količina koju osuši ta najmanja kad si nov na tržištu.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ma do sada sam sušio samo u pećnici nešto malo za sebe. Ja recimo na onu jednu policu ne mogu stavit više od jedne kile goji bobica. Neka ima pet polica i stavim 5 kila gojia to mi nije niti 1kg sušenih po turnusu. Znači tjedno mogu dobit 7kg ako sušim samo po noći, to nije ništa. Druga stvar šta me muči su gubici zbog amaterske izvedbe vratiju a isto tako vjerojatno nije ni cirkulacija optimalna ako zrak bježi kroz vrata van.
Opet moram reć da to sve vjerojatno nije bitno kada pričamo o manjim količinama i nekim grijačima od 1-1.5 kWh.

znači znaš nekoga to suši u tim drvenim slovenskim sušarama? Šta suše, koliko dugo i koliko struje potroše po sušenju? Možda cijena sušare?
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Ima ih i oko tebe.
Znam da je bar jedna srednja u Topuskom, a ima ih i u Karlovcu.
Budem pitao.

Napravljeno je tako, da ti ne gubi protok zraka, nego prolazi kroz sve police.
A vrata i bravice su baš zbog preciznog zatvaranja, da ide zrak kroz robu.
Potrošnja struje ti je oko 5 kWh na 24 časa.

Za cijenu sad ne znam, budem pitao.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Jel se nebi dalo iskoristiti solarno grijanje zraka, nekako mi se ne čini ekonomično koristiti el. energiju u tako jednostavnom uređaju.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Što se tiče sušara nemože se kupiti sušara od inoxa za malo novaca.Sušara koja ima drvene police isto suši kao i inox al je puno jeftinija.Obično su obložene nekim panelima koji su također skupi pa ljudi rade s drvetom.Drvo je prirodni materijal i koristi se u izradi sušara.Elektronika koja ide u sušare je više manje slična u svima.Što se tiće gubitaka neke gube više neke manje.Bitnije je kako je toplina raspoređena unutar sušare kako bi se proizvod ravnomjerno sušio,također poznavati kulturu koju sušimo....
Ima li gdje kakva polovna od 60m2?
 

horda

Član
Tu od
5 Sij 2012
Poruka
65
Pozdrav svima i sretan Uskrs onima koji ga slave.
Evo što sam ja u kučnoj radinosti napravio nakon što sam pogledao neke nacrte na netu.
Btw, na njuškalu je zbog povečanja kapaciteta proizvodnje. Ne zbog toga što ne radi.
Radi odlično. Na cca 23-25 C vanjske temp., u unutrašnjosti sušare je blizu 50C.
Sušeno bilje ostaje u obliku u kojem ste ga tavili, savršeno suho, i sa minimalnim gubitkom boje.
Tko ima malo znanja, alata i nešto novaca za materijal, može si to sam složiti kod kuće.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Daj sliku toga što si napravio i link na oglas :(mm):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

horda

Član
Tu od
5 Sij 2012
Poruka
65
Evo slika.
Ispričavam se adminu, nije bilo s namjerom.
 

Prilozi

  • IMG_20150213_102226.jpg
    IMG_20150213_102226.jpg
    39.3 KB · Pregleda: 114
  • IMG_20150213_102239.jpg
    IMG_20150213_102239.jpg
    69.1 KB · Pregleda: 108
  • IMG_20150213_102309.jpg
    IMG_20150213_102309.jpg
    59.2 KB · Pregleda: 115
  • IMG_20150213_102321.jpg
    IMG_20150213_102321.jpg
    67.9 KB · Pregleda: 115
  • IMG_20150213_102437.jpg
    IMG_20150213_102437.jpg
    40.6 KB · Pregleda: 113
  • IMG_20150213_102502.jpg
    IMG_20150213_102502.jpg
    49.4 KB · Pregleda: 105
  • IMG_20150213_102506.jpg
    IMG_20150213_102506.jpg
    50.5 KB · Pregleda: 106
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Napravljeno je tako, da ti ne gubi protok zraka, nego prolazi kroz sve police.
A vrata i bravice su baš zbog preciznog zatvaranja, da ide zrak kroz robu.
Potrošnja struje ti je oko 5 kWh na 24 časa.

Ako su podaci o potrošnji struje točni to bi bilo fantastično. Mislim, sušara izgleda čist jednostavno/prosto, s obzirom da je dobila i nagradu očito nije riječ o nečemu bez veze.

Jel se nebi dalo iskoristiti solarno grijanje zraka, nekako mi se ne čini ekonomično koristiti el. energiju u tako jednostavnom uređaju.

Kako ćeš regulirat temperaturu i strujanje zraka? Ujedno i pitanje za člana horda.
Kako sušiti u godini kao prošloj (ako imaš šta sušit :icon_e_biggrin: ) ?
 

horda

Član
Tu od
5 Sij 2012
Poruka
65
Godina kao prošla je bila jako loša za solarnu sušaru. Nadam e da će ova biti bolja.
Ipak, uspjelo se osušiti 20-tak kg prešane aronije koja je ispala odlično i služi za čaj. najviše se sušilo bilje i to je odlično ispalo.
Što se tiče protoka zraka i ja sam bio sumnjičav. Ali, razmišljajući o argumentima koje daju, čini se logično.
Na ulazu u solarnu ploču ulazi hladni zrak, ustvari na temperaturi koja je zaista vani. U tunelima koji se preko stakla griju, zrak se zagrijava. Topli zrak ima tendenciju uzgona (a panel je postavljen pod kutem) ulazi u sušaru i kroz police sa vočem ili biljem (ovisi što se suši) ide do vrha sušare gdje je otvor. I nastaje kruženje, ustvari protok zraka. Hladni zrak ulazi, grije se, ide gore, prolazi kroz sušaru i na kraju ide van. I tako u krug.
Koliko je veća temperatura u tunelima i sušari, tolika će brža biti izmjena.
Ne radi se tu o ne znam kakvim m/s protocima, ali zrak irkulira i izmjenjuje se.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Pa koja je regulacija kod konvencionalnog sušenja, termostatsko gašenje grijača pretpostavljam.
Regulacija, ako je toliko potrebna, mogla bi se odrediti razikom temperatura na ulazu i izlazu iz sušare.
Ako bi se koristila termosifonika, obična zaklopka regulira protok, ista stvar i sa prisilnim strujanjem. 50tak celzijusa nije teško postići i kad je oblačan dan.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Čisto laički, ako zatvoriš zaklopku da bi regulirao temperaturu onda ti ostaje vlaga u sušari. Druga stvar, nemaš konstantnu temperaturu aku ne ugradiš tu neku regulaciju i samim time ne znaš koliko dugo treba sušit. Opet, ok stvar za hobiste i kućnu upotrebu.
 

horda

Član
Tu od
5 Sij 2012
Poruka
65
Ne bih volio da se ovo pretvori u negativnu raspravu. Ovo i JE ušara za kućnu i hobi upotrebu. Za oziljnije stvari ipak treba sušara večeg kapaciteta i sa mogučnostima regulacije temp. i protoka zraka.
Ova za obitelj može osušiti dosta toga što treba za jednu obitelj.
Mislio sam da će vas potaknuti na rapravu to što ne koristi nikakvu energiju i bijesne Kw.
Pun je YT filmića ljudi koji su mapravili razne modele solarnih sušara koje im rade kako treba. Tako sam i ja napravio ovu, i radi.
Svaka čast fizičarima koji kuže u potrebe jedne sušare za snagama grijača i regulatorima zraka. Ja pojma o tome nemam. I ne treba mi. Da se odlučim na veću proizvodnju sušenog materijala, svakako bih razmišljao o profi sušari. Moji interesi su druge vrste, tak da sam sa sušenjem pravi hobista, pa je takva i sušara.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Svakakvi komentari, a pogotovo iskustva, su dobrodošli. Kod nas se premalo ljudi bavi sušenjem a i sokovima. To i je jedan od problema kud sa proizvodom, posušiš, napraviš sok, pa može stajat. A takav proizvod se i najčešće lakše proda krajnjem kupcu, dok kad prodaješ sirovinu još netko mora zaradit.
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Tema zamrla :icon_winkle:
Suši li itko išta?
Pokažite malo kako, šta i koliko ste ili mislite sušiti :(happy):

...

...





..tikvice,krumpir, rajćica i paprika...
...
..i na kraju dobiješ ovo ili slično ..
 

Dalija

Član
Tu od
20 Srp 2015
Poruka
25
Krumpir ne pocrni dok se suši, ili ga treba blanširati prije sušenja?
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Krumpir ne pocrni dok se suši, ili ga treba blanširati prije sušenja?

Iskreno da ti kažem ja sam ga samo ogulila i dala sušiti i odličan je.., ne pocrni!Mislim da ako blanširaš imaš onda dupli posao i duplu vlagu i ne znam kakav bi bio nakon sušenja.. nešto slično onome što se nudi kao pomfrit smrznuti u trgovinama... :icon_scratch: ?
Neću ga blanširati :biggrin:
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh