• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

sustav pdv-a da ili ne

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
PDV da ili ne
Nakon što ste osnovali svoju tvrtku (ili obrt) trebate razmisliti o vrlo važnom koraku. Želite li odmah ući u sustav PDV-a i postati obveznik poreza na dodanu vrijednost (PDV) ili ne?

Å to je to PDV?
Porez na dodanu vrijednost je porez koji dodajete na prodajnu cijenu svih vaših roba i usluga. Znači ako ste namjeravali prodavati svoje ručno rađene narukvice po 50 kn komad nakon što uđete u sustav PDV-a prodavat ćete ih po 61 kn. (22% od 50,00 kn je 11,00 kn). Zašto bi onda bilo tko ušao u sustav PDV-a kada će sada njegova roba i usluge biti znatno skuplje? Kao prvo zato što morate ući čim vaša zarada premaši 85.000,00 kn godišnje ili ako ste radili samo dio godine onda se proporcionalno izračuna biste li prešli 85.000,00 kn da ste radili cijelu godinu, a kao drugo sve stvari koje kupujete na tvrtku bit će vam jeftinije jer ćete si odbiti pretporez.

U sustav PDV se možete upisati:
1. odmah po osnivanju tvrtke
2. nakon osnivanja tvrtke, ali prije prvog izlaznog računa
3. početkom godine na vlastiti zahtjev (iako ste prošle godine već izdavali račune i nemate više od 85.000,00 kn prihoda)
4. po sili zakona ako u prethodnoj godini imate više od 85.000,00 prihoda

PDV je najizdašniji od svih poreza i od njega država najviše zarađuje. Gotovo 20 puta više nego od poreza na dohodak (plaće). Vaš jedini izbor se svodi na treba li ući u sustav odmah po osnivanju tvrtke ili kasnije. Ako se niste odmah upisali možete se upisati naknadno tijekom godine, ali samo ako niste imali niti jedan izlazni račun. Ukoliko ste već počeli obavljati djelatnost i izdavati račune morate čekati kraj godine i onda se upisati od sljedeće.

Prednosti ulaska u sustav PDV-a odmah nakon osnivanja

Možete si odbiti pretporez po ulaznim računima. Pretporez je u stvari PDV samo je sada s druge strane. Naime kad vi izdajete račun na cijenu obračunavate PDV, ali kada dobijete račun od druge tvrtke za vas PDV sa tog računa postaje pretporez kojeg si možete odbiti. To konkretno znači da vas računalo ne košta 12.200 kn već samo 10.000 kn, a ovih 2.200 kn pretporeza ćete prebiti sa svojom obvezom za PDV. Ako je vaša obveza veća morat ćete platiti PDV, a ako je manja možete tražiti povrat PDV-a.

Ukoliko na početku poslovanja ne planirate značajne investicije ne morate odmah ući u sustav. Međutim ukoliko želite ući u sustav od sljedeće godine, a ne zaradite više od 85.000 kn u ovoj godini morate se krajem godine sami prijaviti u poreznu upravu i upisati se. Ako to ne učinite morate čekati još jednu godinu.



Nedostaci ulaska u sustav PDV-a odmah nakon osnivanja

prvi nedostatak je što će cijena vaših proizvoda i usluga biti 22% viša. Ukoliko su vam klijenti druge tvrtke, a ne fizičke osobe onda to nije problem budući je PDV za tvrtke neutralan. Tvrtke će si odbiti vaš PDV kao pretporez.

Skuplje usluge računovodstva. Morate voditi knjige URA/IRA i mjesečno ili tromjesečno obračunavati i plaćati PDV.

Morate ga plaćati bez obzira je li vam račun plaćen ili ne. Ovdje su obrtnici u velikoj prednosti jer oni plaćaju PDV samo kad ga naplate. Kao mladoj tvrtki koja tek počinje novac je najvažnija stvar i ako izdate velike iznose računa i kupci vam ne plate možete imati ogromnih problema jer PDV morate platiti.

Za kraj samo da napomenem da možete birati želite li biti mjesečni ili tromjesečni obveznik. Tromjesečni obveznik možete biti dok ne zaradite 300.000 kn godišnje i onda automatski prelazite u mjesečne obveznike.

Najčešće greške koje sam vidio je da se poduzetnici zaborave prijaviti u sustav i nakon nekoliko mjeseci shvate kako bi bilo dobro da su se prijavili budući su investirali značajna sredstva, a ne mogu si odbiti PDV.
 
R

Ratarko

Guest
krki kaže:
PDV da ili ne
Nakon što ste osnovali svoju tvrtku (ili obrt) trebate razmisliti o vrlo važnom koraku. Želite li odmah ući u sustav PDV-a i postati obveznik poreza na dodanu vrijednost (PDV) ili ne?

Nakon što ste osnovali svoju tvrtku morate ući u sustav PDV-a , tako bi po meni trebala glasiti ta rečenica .
Mislim da tu nema dvojbe oko toga .
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Prema zadnjoj izmjeni Zakona o drzavnoj potpori u kojoj pise "Od 1. siječnja 2008. sva seljačka gospodarstva ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva obvezna su pri podnošenju zahtjeva za poticaje dokazati da su upisani u Registar obveznika poreza na dohodak pri Poreznoj
upravi prema propisima o porezu na dohodak i da su time po osnovi obavljanja djelatnosti poljoprivrede i
šumarstva postali obveznicima poreza na dohodak."

Do sada su se poticaji dobivali upisom u Registar poljoprivrednika (ili kako li se vec ne zove), a od prvog sijecnja ce se morati biti obveznik poreza na dohodak. Sto to znaci za zaposlene kojim je poljoprivreda dodatna aktivnost, a sto za umirovljenike? Kako se izracunava porez koji se mora platiti? (za obveznike PDV-a i firme je jasno: prihodi minus troskovi puta stopa poreza za odredjenu kategoriju) Koji se troskovi mogu prijaviti ako si obveznik poreza na dohodak, a opet kako se izracunava prihod?

Puno pitanja, te bih cijenio razmisljanje, iskustva, misljenja, primjere itd itd

Btw Novi sam ovdje te pozdravljam sve koji se bave poljoprivredom, koji se zele baviti poljoprivredom i ostale (ja za sad pripadam u trecu kategoriju sa laganom tendencijom prema drugoj i/ili prvoj) :)
 
K

KRESO

Guest
ako netko tezi ozbiljnije se baviti poljoprivredom svakako u PDV, kod mene sam ja u PDV-u sa svojim OPG-om i tata on ima svoje OPG i isto je u PDV-u . evo baš cjelo popodne sam radio ponude za natječaj za zemlju i još uz to gospodarski plan već sam popi...o sa papirima danas , al šta ćeš nije lako danas se baviti poljoprivredom :scratch
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ratarko kaže:
krki kaže:
PDV da ili ne
Nakon što ste osnovali svoju tvrtku (ili obrt) trebate razmisliti o vrlo važnom koraku. Želite li odmah ući u sustav PDV-a i postati obveznik poreza na dodanu vrijednost (PDV) ili ne?

Nakon što ste osnovali svoju tvrtku morate ući u sustav PDV-a , tako bi po meni trebala glasiti ta rečenica .
Mislim da tu nema dvojbe oko toga .

Tocno, ako pod tvrtkom se misli na trgovacko drustvo (d.o.o.) ali ako je obrt u pitanju onda se jos moze birati.
 
R

Ratarko

Guest
@Smiljan
Imam dojam da se kužiš u tematiku i više nego dovoljno :scratch čemu onda kompliciranje ?
Jer želiš imati neki svoj posao/tvrtku/obrt/opg ?
Ako želiš onda ti brate mili nema drugog nego biti u sustavu PDV-a , daj otkaz tamo gdje sada radiš , zasući rukave i sve radi po PS-u .
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ma to je lako reci. Jednostavno nemam u mjestu gdje zivim zemlju nego je zemlja daleko tako da nekakvo intezivno bavljenje poljoprivredom jednostavno, moram reci nazalost, ne dolazi u obzir. Steta mi da mi zemlja stoji pusta . Hocu zasukati rukave, toga se ne bojim, ali jednostavno , ako sto kazes hocu sve po PS-u i prije nego sto krenem u neku pricu hocu znati sto me u njoj ceka. Dakle, d.o.o. ne dolazi u obzir zbog toga sto obim posla nece biti za to (mozda u buducnosti, ali sada ne). U stvari, zanima me dali uopce moram otvarati obrt, ako zelim uci u sustav poticaja ili je OPG dovoljan i na svoju postojecu poreznu godisnju prijavu samo dodam eventualne prihode od poljoprivrede (u prvo vrijeme to ce biti samo poticaji posto razmisljam o nasadu ljesnjaka). Koliki su godisnji troskovi odrzavanja obrta?
 
R

Ratarko

Guest
Naravno da ne moraš otvoriti d.o.o. a ni obrt ti ne bi preporučio nego OPG .
Koje sve godišnje troškove u obrtu misliš ?
Ako misliš baš na sve živo što moram plaćati u toku jedne godine za obrt onda je to puno novaca , stvarno puno ...točan broj ne znam .
Imaš tu tako glupih računa da niti sam ne znaš za čega to ide :scratch
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ratarko kaže:
Naravno da ne moraš otvoriti d.o.o. a ni obrt ti ne bi preporučio nego OPG .
Koje sve godišnje troškove u obrtu misliš ?
Ako misliš baš na sve živo što moram plaćati u toku jedne godine za obrt onda je to puno novaca , stvarno puno ...točan broj ne znam .
Imaš tu tako glupih računa da niti sam ne znaš za čega to ide :scratch

Da, znam, racuni tipa obrtnicke komore .... To pokusavam razumjeti, cak sam i poseban thread pokrenuo, ali izgleda da svi mi jos funkcioniramo (cast casnim izuzecima) kao nasi didovi: zavuci se u svoju cahuru, kopaj svoju zemljicu, pazi svoju kravicu ili ovcicu i pazi da te netko ne lupi po glavi. Ako osnujem OPG moram unositi u godisnju poreznu prijavu poreza na dohodaka prihode i rashode iz poljoprivrede i nikakvih drugih troskova nebih trebao imati? Ajde pliiiiz, baci pogled na Obrisan neispravan link. i napisi koju pametnu.
 
R

Rajtek

Guest
Po mojem se isplati uć u sustav pdv-a, ali to je moje subjektivno mišljenje. Najviše isplati onima koji proizvode mlijeko jer na prodano mlijeke se ne obračunava pdv, a sve kaj kravice pojedu, vetrinarske usluge, zatim repromatrijal za sjetvu hrane, kukuruz, lucerna, ječam uglavnom na sve kaj kupujete za krave se lijepo uzme R1 račun i lijepo preda kod knjigovođe, te londa ijepa naša porezna uredno isplati povrat PDV-a. Ja imam mješovitu proizvodnju, kravice, svinje i još uz to prodajem pšenicu, kukuruz, soju i mogu vam reč da mi se isplati biti u sustavu pdv-a.,a opet to je moje subjektivno mišljenje, ali znam puno ljudi koji pizde zbog pdv-a.Sad ko če ga znat.... :scratch
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Rajtek kaže:
, ali znam puno ljudi koji pizde zbog pdv-a.Sad ko če ga znat.... :scratch

Mislim da pizde jer ne znaju. (A i pizde jer seljak mora uvjek plakati)
 
R

Rajtek

Guest
I ja se slažem stim da neznaju, puno seljaka je totalno neinformirano o tome što moraju raditi kad uđu pdv, za kaj mogu dobit povrat pdv-a itd. Ima puno caka koje su običnom seljaku nepoznate, a oni koji ih znaju, čuvju to ko zmija noge, ne žele pomoč drugome, a kad smo mi hrvati takav zajeban narod, samo svak gleda za sebe. Ja nisam neki preveliki poljoprivrednik, ima oko 30 ha zemlje, 6 krava i 4 krmače+10 tovljenika, al kad pitam ove iskusne koji ouno obrađuju zemlje za bilo koji savjet, oni samo šute. Npr kad sam prošle godine 1. put sijo soju, pital sam ovog svog koji obrađuje 500 ha a možada i više, za savjet, što, kako, kak bi bilo najbolje, a on ništa. A agronomi znaju samo teoriju, praksa je malo drugačija...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Da. Problem je sto ljudi na ovim prostorima ne poznaju "win-win" situaciju, nego onaj koji pobijedi ("win") mora na drugoj strani imati onoga koji je popusio inace nije zadovoljan. Ako on radi 500Ha, a ti ako imas puno manje, ne mozes mu biti konkurencija, dapace, njegova bi pozicija trebala biti jaca ako ima jos nekoga uza sebe. A i tako si saznao sve sto te interesiralo, samo vjerojatno uz malo vise truda.
A glede poreza, PDV-a i inih stvari mnogi kojima je to posao nisu bas upuceni, a drzava im sa svojim stalnim mijenjem stvari (necu spominjati lobije jer cu se uzbuditi, a to ne zelim) umnogome pomaze u tome neznanju.
Ovakvi forumi su i stvoreni da se informacije razmjenjuju i da nam svima bude lakse (bavili se poljoprivredom ili ne).
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Pozdrav!Danas sam otišao u općinu predati papire za O.P.G. koji otvaram i morati ću ući u sustav pdv-a jer sadim voćnjak i zbog poticaja moram ući u taj sustav.Zna li tko kako to funkcionira ako netko ima O.p.g i radi u firmi i što je sa prijavom poreza pošto par godina neće biti prihoda normalno dok voćnjak rodi?.Jel je potrebno imati knjigovođu i koja se davanja plaćaju....???.Unaprijed hvala ako netko zna odgovore. :roll:
 
B

Bobo

Guest
Sve ti pise u ranijim postovima, samo potrazi...

Bilo je do sada bezbroj takvih pitanja i "Smiljan" i "krki" su odgovarali na vecinu, ako ne i na sva... Ljudima je vise nego dojadilo pisati jedno te isto.


Mi imamo OPG, ali nije upisano kao gospodarstvo, nego je otac uz stalni posao, uveo sebe kao nosioca OPG-a. Ne znam na koju foru radi, ali se OPG u tom slucaju mora zvati imanom i prezimenom nosioca, kao da se radi smo o jednoj osobi, a ne o nekoj firmi i sta ti ja znam. Uz otvaranje OPG-a ti dolazi i sustav PDV-a, na neku slicnu foru...

I sad dok radi, prima placu na jedan racun, a primanja OPG-a idu na drugi i uredno sjeda povrat PDV-a i slicne stvari. OPG i njegov posao su odvojeni jedno od drugog. OPG je najprije bio na staroj, ali kako je sad u mirovini, to vise nije moguce, nego je otac prebacio na sebe.

Detaljnije ti ne mogu napisati, jer se ne kuzim u financije a iskreno to me niti ne zanima, ali ova fora ide vrlo dobro i nemamo za sada nikakvih primjedbi.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
zbog poticaja nisi dužan uči u sustav pdva ja radim u firmi i u sustavu sam pdva {ušo dobrovoljno}moraš podnjet poreznu prijavu a to bi ionak moral ak očeš dalje poticaje , moraš imat knjigovođu {meni supruga dela knjige badava } a za opg je knjigovođa od 150kn mjesečno pa nadalje zavisno od količine papira možeš i sam ak ti ide to ja nebi jel te se može kaznit a onda nema nisam znao ovo ono i porez na tvrtku 300kn i to je to dok ne rodi vočnjak onda malo uglavnom ak kupuješ strojeve i ulažeš u vočnjak onda kad odbiješ trošak knjigovođe i ostalo i vidiš kolko morepš dobit povrat pdva sigurno ti se isplati
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Nije toćno....u općini gospođa iz službe za poticaje mi je izričito naglasila da se od 1.1. 08. mora biti u sustavu pdv-a inaće ne možete podnijeti zahtjeve za poticaje za nove nasade.Nitko tebe ne prisiljava ali onda jednostavno nema poticaja....
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
nemoj slušat gospođu iz opčine nego mene ili ti ili ona brkate sustav pdva i poreznu prijavu {to je istina da bez nje neče bit poticaja } al nemoraš bit u pedeveju za sada
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Krki je apsolutno u pravu. Tri su porezne "linije": PDV, porez na dohodak i porez na dobit.
- PDV je sustav u kojemu moze (ali ne mora) biti obrtnik odnosno OPG
- porez na dohodak je sustav u kojemu su fizicke osobe (obrtnik; samostalni rad) ili netko zaposlen negdje drugdje (nesamostalni rad). To su porezne prijave koji mnogi koji rade kod drugih poslodavaca predaju ako imaju kakve olaksice (npr. kamate na stambene kredite, osiguranja, adaptacije stanova) ili ako su mijenjali firmu tijekom godine. Uvjet za poticaje je da je covijek nositelj OPG-a u tom sustavu, odnosno da predaje poreznu prijavu kao fizicka osoba.
- porez na dobit je porez koji placaju firme (d.o.o. i d.d.) i oni moraju biti u sustavu PDV-a (nebitno za temu, ali cisto radi razjasnjena)

Mislim da vrijedi procitati ovaj thread Obrisan neispravan link.
 
Na vrh