• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Suzbijanje korova

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Molio bih preporuku motike za okapanje. Kako sam pred dva tjedna stavio žicu kroz redove ne mogu više prolazit sa kopačicom popreko i vrijeme je za okapanje na ruke. Da li da mažem sa klasičnom motikom ili kupim nešto "modernije", naletio sam na svakakve motike na Gardeninoj stranici http://www.gardena.com/hr/garden-care-tools/gardening-tools/
Dosta mi je bitna preciznost jer su biljčice još tanke a pojas korova oko biljki je cca 20-30cm.
S čime vi okopavate (ste okopavali) mlade voćke, normalno zanima me na ruke a ne strojevi?
http://www.gardena.com/hr/garden-care-tools/gardening-tools/
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Pozz
Ovaj stroj je ok za prvih 2g. kasnije se javljaju 2 problema:
1. problem visine biljke i traktor mora voziti pored te se tu postavlja pitanje kako onda vuci taj stroj
2. sam stroj treba modificirati da ide preko vecih biljaka

imate kakav prijedlog? koliko bi dosla izgradnja tog stroja?

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=hE7zi7-k-E0[/YT]
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ad. 1 - nije problematično riješiti jer nema pogon kardanom i nije potrebna velika vučna sila koja bi skretala traktor.
Ad. 2 - to je već zahtjevnije.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Po meni bačen novac. Preplitka obrada i nakon pola godine stroj neupotrebljiv zbog rasta biljaka. Zašto ne uzet bočnu frezu na ticalo sa komanadama na traktoru? Koju možeš koristit svake godine.
Zašto ne uzet za 1000kn kopačicu Agriu i udri, pogotovo ako vas ima dvoje pa 2 komada. Najjeftinija opcija i bolje skopa od ovog stroja šta si stavio link.
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Agria nemre radit 10Ha za koje se pripremam. Niti ja mogu drzat kultivator u radu 45km. Bocna freza je mozda predesktruktivna i ne radi na razmaku biljaka od 60-70cm.
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Zasto puž? radi se o vocnjaku. Ovo bi bilo za oko biljaka. Nek se krece 3kmh red dug 22km, gotov sam prek subote i nedjelje...ak se zainatim u jednom danu...izmedju redova sa pacjim nogama 2m sirine 15kmh gotov sam u jedno popodne.

postoji i finger wedder no ne znam bas jel za moju primjenu

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=6LtAKTV9Mt8[/YT]
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Agria nemre radit 10Ha za koje se pripremam. Niti ja mogu drzat kultivator u radu 45km. Bocna freza je mozda predesktruktivna i ne radi na razmaku biljaka od 60-70cm.

Može Agria radit, pitanje jel možeš ti. Po čemu je freza destruktivna, šta ti to znači?
http://www.messis.hr/proizvod-detal...vinogradima-i-vocnjacima-modeli-el-elx-21-195

Kao što sam rekao treba ti i komande na traktoru jer kod malih biljaka ticalo ništa ne znači.
Primjetio sam još jednu stvar, spominješ rad subotom i nedjeljom. Ako to misliš radit uz posao pa vikendom, jedan jako dobronamjeran savjet, okani se toga.
Ja imam uz posao 1,5ha i zlo je to, neka ti se samo 2 subote za redom a može i petka, čak i četvrtka dogodi kiša pa ćeš vidjet šta ćeš radit.
Vidim da dosta misliš i uslužno plaćat, rijetko tko će doć kada ti želiš i kada se dogovorite, puno puta će reć da ne stigne pa će u birtiji sjedit.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Na ovom videu ne ide ni 1km/h. Mozes se ti inatit u traktoru, treba buljit u zemlju cijeli dan na prasini i suncu. S tim da morate biti dvojica. Plus ostalo ranije nabrojano.
Matematika na papiru je jedno, a kad dodjes u nasad sve to pada u vodu.
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
zato mi je bitno dobro planiranje...imam i ljude koji bi pomogli...no nedam za frezu 10000e...sorry...fini traktor dodje 40.000kn tak da za frezu nedam tu lovu...ima opcija da se ide kroz biljke poprecno no to su onda silni km...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
To ti je i bitno. Da za formirani nasad imas stroj, a ne ovaj s rokom uporabe.
To su moji kao i vecina napravili gresku s vinogradima pa sad problemi s kombajnom i ostalim strojevima s kojima bi obavili vecinu posla, a ne ovako na ruke.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Drljača na ticalo koju sam stavio je 7300e a ne 10 000. Za 40 000kn nećeš kupit pošten traktor za radit 10ha voćnjaka.
Tako veliki nasad moraš prilagodit strojevima, povećaj razmak u redu na 80cm i kupi frezu na ticalo za 6000e i još malo uloži u traktor.
Ovo što si stavio finger wedder je razbijanje korice i nagrnjivanje.
Ljudi će ti pomoć da, ali neće svaku subotu žuljat cijeli dan. 10ha voćnjaka je svakodnevni stalan posao i još se zapošljava ljude.

ima opcija da se ide kroz biljke poprecno no to su onda silni km...

Šta dobiješ da ideš poprečno?
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Koji su totalni herbicidi sad u prodaji kad su prošle jeseni od 1.10. čini mi se zabranjeni oni Total, Glyfos, Hercules koji su sadržavali glifosat?
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Re: Sadnja voćaka i izbor voćne vrste

Ima li jos vocara na forumu?

Imate li iskustva sa sadnjom pod foliju...ajmo tako nazvat
Imam 2. godinu zaredom problema sa sadnjom badema, mladih sadnica...izjacaju ih korovi (necu da tretiram), a ne stignem ih okopavat stalno.
sad razmisljam da najesen, zagnojim, postavim foliju u lijevak i na postojece i na koje cu tek sadit.
Napravio bi to prvo gnjojenje da bar 2/3 godine ne moram davat nista, a dalje bi vidio kako cu.
Ima li ko iskustva sa slicnim?

U pitanju je izraziti krs (nije jednostavna medjuredna obrada)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Velik problem su voluharice, pa bolesti ako se skroz ne ocisti zemlja, trebas svakako stavit navodnjavanje. Kako ces rezat a mozda i spricat da ne strgas foliju. Ne mozes gnojit 3 godine unaprijed.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
o voluharicama ne znam jos uvijek nista,
zemljiste nije bilo obradjivano i sada je melorirano, mislim da se gnjojit moze osim dusika, barem za 2 godine, jer se zna kako se korijen razvija, a dusik se moze dodavat i pri navodnjavanju.
Kod prve meloracije je dodano oko 1kg na 1 m dubine 0-20-30, prilikom prve sadnje i cca 30 dkg 15-15-15 i cca 15kg zrelog gnoja pura.
Prije folije bi dao 7-14-21 cca 1-2kg po vocki i opet 10-15kg pureceg i tu uz dodavanje dusika mislim da ima svega dovoljno za 2 godine.
Ali ispravite me ako grijesim,...
Rezidba bi bila malo pazljivija, to i mene malo brine da cu unistit foliju, razmisljao sam cak stavit 5 cm slame na zemlju prije folije posto ima sitnog kamena da se ne probode..?
A prskanja uglavnom nemam, mogao bi malo bakrom poslje nevremena kad bi htio ali ove 2 godine nisam nista jer imam dobru drenazu.

Jel moze to ovako kako sam ja zamislio?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja bi se još osvrnuo na slamu/malč, ja to ne bi stavljao pod foliju jer bi se zapravo i malč trebao mijenjat nekoliko puta godišnje, ne smiješ ga stavit premalo a ni previše. Obično kada se stavlja folija zemlja mora biti što čišća, ne bi trebalo biti biljnih ostataka zbog razvitka bolesti a ti stavio slamu pod foliju i još ju zalijevao.
Šta se gnojidbe tiče možda bi se moglo pognojit za 2 godine ako se dobro izračuna, iako bi ja onda rađe pognojio prve godine a onda druge davao sve kroz fertirigaciju, kako dušik tako možeš i ostalo.
Još jedna stvar, ne znam da li ćeš nać foliju koja može durat 3 godine, ako i uzmeš debelu UV stabilnu...
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Hele,
molim te pojsani mi malo procese.
Ovo bi izdvojio kako konretno, ostalo mi se cini ok

Ako se unosi organska tvar (malc) u zemlju, potice se zivot u zemlji.
Taj zivot moze bit stetan ukoliko tvar koju smo unili ima oboljenja, na to mislis kad kazes bolesti?
Ili se bojis gljivicnih oboljenja zbog folije?
Slama gotovo da je sterilna...ono sto ce se s njome dogadjat ako bude izmedju zemlje i folije ne mogu kompletno vizualizirat, nekakvih kondezacija bi moglo biti naposredno nakon zaljevanja, a sad ima li to dovoljno uvijeta za razvoj kriticnog gljivicnog zivota...ne znam, ako znas, objasni mi malo...
O voluharicam isto ne znam nista, do sada nisam imao nikakvih problema s napadom na korijenov sustav, mislis da cu ih potaknut nekako?
Sto se tice folije, pitat cu, mislim da postoje najloni koji mogu izdrzat UV 3 godine
 

Najnoviji postovi

Na vrh