• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Suzbijanje osa

O

oseloth

Guest
Pozdrav,

Kako suzbijate ose, odnosno kako ih odbiti da se ne utabore na toplim mjestima. Meni su rekli da neopitroid alfa djeluje i protektivno i da ih ubija dirketno. Evo sve sam našpricao ali i dalje vidim da dolaze. Ove godine kao da je najezda osa. Imam par limenih površina gdje se obožavaju ugnijezditi. Svake godine vodim rat s osama.

Smiješao sam ovog pitroida po uputstvu. U uputstivma kaže da je vodonetopiv i da može par mjeseci djelovati. Može biti da imam neke hibride od osa koje baš i ne mare što sam sve otrovao.

Moram ih se riješiti jer postaje neizdrživo biti vani dok ti lete oko glave a usput imam i blesavog psa kojeg ubodu bar tri puta godišnje pa me to košta 400kn svaki put.

Imali što jače i učinkovitije od neopitroida alfa?
 

JAROMIR

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
98
Ulij u plastičnu bocu litra i pol ili dvije malo pive oko 3 dcl, dodaj žličicu, dvije šečera, bocu objesi na mjesto gdje se ose pojavljuju i one će same ulaziti u bocu te će se utopiti u tekučini.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
sada počinje vrijeme kad treba postaviti klopke za ose i stršljene...kao što je napisao @JAROMIR u platične flaše nalijati pive i objesiti po voćkama, i oko objekata gdje se rado zavlače i rade svoje nastambe...
zašto sada?
zato jer se sada love matice, a kad uhvatimo matice, nema podmlatka...i nema problema u toplijim danima...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
najveći pomor stršljenovih matica sam napravio od polovice 5. mjeseca do polovice 6....
nekako sam uspio napaziti par stršljena da se motaju oko starih debala jabuke, i kad sam po njima objesio pivu, to je bio dar mar...
po mojoj procjeni, stradalo je više od 60 matica, i još x malih stršljena...
naime, izgleda da matice grizu staru koru od jabuka i to im je materijal za izgradnju košnica, i to su onda prava mjesta za postavu zamki...
zasad vidim možda jednog stršljena svaki tjedan, i to ne dolaze na lampe oko kuće kao prije, nego samo prožvrnda u tranzitu...
eto, tko dobije volju na godinu...
i japanske nisam još detektirao, samo domaće!
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,506
Ulij u plastičnu bocu litra i pol ili dvije malo pive oko 3 dcl, dodaj žličicu, dvije šečera, bocu objesi na mjesto gdje se ose pojavljuju i one će same ulaziti u bocu te će se utopiti u tekučini.
I mrvicu octa da otjeraš pčele
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,575
Prije više godina. Od našeg mladog kolege s posla su suprugu od 19 godina spikala 4 stršljena i od toga je na žalost preminula. Jedna velika tragedija.
Stršljenovi imaju svoje življenje s kojim se mi ljudi nehotice križamo na njihovim, ili našim staništima. Priroda čini svoje, ali nekako je teže prihvatiti da ljudi nastradaju od stršljenova.

Ja ih jako respektiram, ulaze i rade gnijezda tamo gdje ih najmanje očekujem, a imamo unuke, samo želim da se djeca smiju bezbrižno igrati, ništa više.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,708
Prošle godine u stiropor fasadi, a iznad stepenica na ukazu, smjestilo se gnijezdo stršljenova. Uzajamno smo se poštivali (oko 1,5 m iznad glave).
Sad čujem krikove kod susjeda, čim ga vide! :p
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Stršljenovi se dosta dobro daju potamaniti sa flašama u kojima je piva ili sok a za ose sam se uvjerio u jednu dobru metodu. Na vikendici sam imao pred par godina baš problema sa osama, bilo ih je baš previše.
Susjed mi je predložio da uzmem u pekari one smeđe škarnicle za kruh i da ih napuhnem i zavežem špagom da izgleda kao balon, onda se zaklama ili zaveže negdje gdje nema mogućnost pokisnuti a da je vidljivo, ispod terase i slično da visi.
Ose valjda misle da je to gnjezdo od stršljena i u roku jednog dana ih više nije bilo.
Meni je upalilo, možda još nekom pomogne.
 

Najnoviji postovi

Na vrh