• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

Samkoh

Novi član
Tu od
15 Ruj 2017
Poruka
13
stara ali dobra mašina . Samkoh - Koja sorta je taj grah ??
Sorta Ferguson kanadski moje sjeme a mašina nije stara to sam sam pravio prošle godine a ove samo dorada. Nije bila zavrsena pa je nisam ni ofarbao.
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
pozdrav,
malo da pokrenemo temu htio bi na kombajnu prepraviti bubanj za grah skinuo bi letve za pšenicu i stavio bi klinove da mi ne melje grah:icon_scratch:
jel ima tko kakva iskustva s tim ?
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Evo i slika bubnja.
f4663c3c8f589f14516c7366c37d8c4e.jpg
aac7c15a3f43771f6021f8a10367b82f.jpg


Poslano sa mog WAS-LX1 koristeći Tapatalk
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Pozdrav Capo! Koliko vidim to je bubanj od stare vršalice za žito - dreša. Jedino takvom izvedbom bubnja i možeš vršiti grah. Mahune se ne smije "trljati" jer se drobe pa zato originalne letve bubnja žitnog kombajna nisu dobre za vršenje graha. Bubanj starog dreša koji si slikao je tzv "češalj" koji "češlja" žito i pogodan je za vršenje gotovo svih vrsta ratarskih kultura. Sličan sistem bubnja sam ja napravio za svoju vršalicu graha i pokazala se više nego dobrom. Jedino sam umjesto plosnatih prstiju napravio okrugle od šipke 8 mm sa ukošenim vrhom. Pošto je grah osjetljiv na lom, potrebno je reducirati obrtaje bubnja da ga ne lomi. Kod mene je promjer bubnja 400 mm i vrtim ga na 360 - 380 o/min, ovisi o vlažnosti stabljike i mahune. Probao sam vršiti više vrsta graha i kod svih je lom bio 1% max. jedino sam napravio sistem tzv axijalnog vršenja - masa ulazi na početku bubnja i prolazi duž njega do drugog kraja, gdje turbina izbacuje "slamu" van. Između bubnja i korpe ( koju sam isto sam napravio i ista je kao žitna kod kombajna ) je razmak oko 20 mm, tako da bubanj ne "trlja" zrna graha u korpu. Stoga možeš slobodno iskoristiti takav bubanj sa slike za vršenje graha. Jedino moraš reducirati obrtaje ovisno o promjeru bubnja da nema loma. Kod mene je na promjeru 40 cm obodna brzina 450-480 m/min, a ti prema promjeru svog bubnja izračunaj obrtaje da bude ista obodna brzina za njega. Prema tome izračunaš potrebne prijenosne odnose za pogon. Pozdrav!:(y):
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
da, sini je sve napisal...osim kaj sam ja na svojem stroju te prste napravil od bubnja od balirke, pa su malo na feder...tako da možeš bacat puno i malo, prsti se po tome poriktaju...jedina mana je da ti i tamo koji pukne...pa mi je to trošak od skoro 50 kuna na godinu...:(happy):
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Hvala Sini hvala Darijus to mi je trebalo [emoji16] trebao sam info od nekog tko je to već napravio znam da moram smanjiti okretaje na remenici i to ču napraviti a Vaša iskustva su dobro došla. Obložio sam kombajn gumom da smanjim lom prepraviti ču bubanj sa prstima (češalj) možda če biti gumirani a možda samo željezni to ču vidjeti što če biti jednostavnije.
Nabavio sam pick-up od utovarne prikolice pa bi i to složio na heder preko kardana [emoji4]
Ako imate sliku vašeg bubnja bilo bi super vidjeti ako ne opet dobro ...
Tnx

p. s. Kako ste riješili transport izvršene mase (graha) da li ide u kantu nakon spirale ili ga transporterom puštate dalje u spremnik.

Poslano sa mog WAS-LX1 koristeći Tapatalk
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
pušćaj ga van, pužni ga transporteri lome na polovice...:(giggle):

ovak zgleda moj stroj izvana i iznutra...ko bi celi kombajn predeleaval, kad i ovo dobro dela...



post image
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Darijus, to sto si napravio, podsjeca me na traktorski krunjač kukuruza sa drugacijim bubnjem..... Ovi prsti isto rade kao i da na podu udaraš vilama, izgleda mi OK
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Puno ga trenutno ima, i nevjerujem da cu vise raditi od 1 jutra, samo ratarstvo......
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Neznam ni ja sam , ako neko očekuje da ga uzme po 1,5e ja ga neću raditi.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Nazalost je tako..... Kad sve pogledas, od sjetve do žetve i selektiranje, pakiranje, vaganje....... Bolje posijati kukuruz...... Nažalost
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ma bolje i ambroziju posijati pa je balirati za centralno grijanje.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
sad je takva situacija, nije tako bilo pred par godina...a kak bude za koju godinu, opet neznaš...
najvažnije je posijati onoliko koliko možeš prodat, bil to jedan kvadrat ili 100 hektara...
sjetva za nepoznatog kupca mi nije niš novo, al jednostavno na placu već godinama prodajem i znam u 50 kila koliko mi graha treba...i nije mi nikad žao ako ga imam premalo, jer bi mi bilo puno više žao da se mučim kao Savo...

Ali zaboga Savo, nemoj ti prodavati grah, prepusti to ženi i njezinim prijateljicama...facebooku ili oglasu na stupu...:eek::
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Upotrijebili smo sve moguće i nama poznate načine da prodajemo kao domaći proizvod sa minimalnim tretmanima prskanja ali ne vrijedi , glavni argument kupaca je cijena u marketu od 1,5e , ja se u tu cijenu nemožem uklopiti nikako.
Čast stalnim kupcima koji cijene našt trud i rad , oni znaju šta hoće ali na
žalost njih je malo.


A ovogodišnji pasulj se kuva kao med , onaj prošlogodišnji je bio malo žilav ali ovaj je odličan.

Ako ne uspijem prodati radije ću višak pokloniti crvenom krstu ili nekoj javnoj kuhinji nego ga dati po 1,5e.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Da prodaja je velik problem.
ova godina je bila vrlo povoljna za proizvodnju i dala je maximalni urod što kod graha nije često.
Proizvodnja graha je zahtjevna i rijetko kad se sve poklopi da urodi a onda dolazi prodaja......i naravno smanjena potražnja zbog tog što ga ima na tržištu.
Ja cijenu držim i ne planiram je spuštati makar ga prodavao i ovu godinu......
tko zna kakva če biti ova godina ako podbaci odmah je potražnja veća.
Ja sam 2017 imao nedovoljno graha jer je bila teška suša i prodao sam ga brzo i po većoj cijeni mada je kvalitet bio lošiji i žilaviji.
Ove godine cijenu nisam spuštao usprkos tom što je rodio i kvalitet je pravi jedino što ću posijati samo onoliko da održim sjeme.
Vidim svakakve cijene se vrte al na to neću da gledam....mogu čekati nije kvarljiva roba.
Problem kad rodi problem kad ne rodi......mislio sam kupiti orginal stroj za grah al sam odustao za sada.......
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Sve je kako kazes i kod mene, ista situacija, pa i oni koji nisu nikad radili, sijali su 2018......
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Slažem se s Vama , ali ima i ona bez alata nema zanata što je veća muka to ga manje ima i to je veća cijena.

*nego jel se tko od vas udruživao radi količene u prodaji za recimo ,ktc, lidl ili nešto drugo tipa za van i slićne kombinacije itd.
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Kužim da ima lopova mislio sam na poštenije. [emoji16][emoji106]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh