• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

šverc-komerc

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nisam znao da je takvo stanje u vukovaru......u osijeku je mjesto 3000kn na dalje, ako sam dobro upućen......najbolje prodavati kod kuće......to je istina
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
3000 :shock: +gorivo + popiješ, pojedeš +parking + vrijeme + amortizcija =nema od toga ništa

ja što ne prodam kući i u svom gradu odem u vk i prodam sve nema puno (uglavnom breskve su taj višak oko 100 + kg ode uvijek , dans sam kući prodao za 800 kn , bilo je više od 10 ljudi sigurnoznači ipak se kvaliteta poznaje ;)

vidit ćemo kad krene grožđe, ako bude šta od njega :lol::|
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo momentalno je u politici aktualna tema ,,izdavanje računa".Kako če se sada odvijati inspekcijski nadzor na nas koji nismo u sustavu PDV-a,a u vezi obaveznog izdavanja računa.Naime prodajuči vlastiti proizvod u dvorištu,sajmištu,tržnici...,jesmo li dužni izdavati račune za svaki prodani kilogram?Kazne su velike..., pa ako je netko upučen u vezi ove situacije neka napiše koji redak.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Evo momentalno je u politici aktualna tema ,,izdavanje računa".Kako če se sada odvijati inspekcijski nadzor na nas koji nismo u sustavu PDV-a,a u vezi obaveznog izdavanja računa.Naime prodajuči vlastiti proizvod u dvorištu,sajmištu,tržnici...,jesmo li dužni izdavati račune za svaki prodani kilogram?Kazne su velike..., pa ako je netko upučen u vezi ove situacije neka napiše koji redak.

Za sad smo bez brige.


Iznimno od odredbi članka 15. stavka 1. i stavka 6. Zakona o porezu na dodanu vrijednost (Narodne novine, od broja 47/95 do 22/12, u daljnjem tekstu: Zakon), kojima je propisana obveza izdavanja računa za isporučena dobra i obavljene usluge, te koje podatke moraju sadržavati računi za gotovinski promet, u skladu s odredbom članka 15. stavka 8. istog Zakona, računi se ne moraju ispostavljati ako se pretežni dio vrijednosti prometa odnosi na maloprodaju dnevnog tiska, duhana i duhanskih prerađevina, lutrije, športske prognoze, lota, velda, maraka i drugih poštanskih vrijednosnica te pri prodaji na tržnicama i otvorenim prostorima.

Člankom 104. stavkom 7. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost (Narodne novine, broj 149/09, 89/11, 29/12 i 64/12, u daljnjem tekstu: Pravilnik) propisano je da se pod tržnicama i otvorenim prostorima u smislu Zakona i Pravilnika razumijevaju mjesta koja su određena od strane nadležnih tijela kao tržnice ili mjesta gdje se može prigodno trgovati, odnosno obavljati usluge. Prodajom na otvorenim prostorima u smislu Pravilnika razumijeva se i prodaja karata u sredstvima javnog prijevoza. S prodajom na otvorenim prostorima izjednačena je i prodaja putem automata.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
hmm...
dvorište nije tržnica...a i ne prodajem baš puno novina i loto listića...
ali držim se onog što mi u potpisu piše...:finga:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Da li je "ili mjesta gdje se može prigodno trgovati" mjesto na privatnom kućnom pragu tj dvorištu, sa baždarenom vagom ili vrećama cca kilograma ili litarske zapremine PRIGODNO MJESTO ZA TRGOVINU? Hvala
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Neki dan netko reče da su certifikati kao dokaz o vlastitoj proizvodnji veliki korak u sređivanju šverca u poljoprivredi.
Pa molim vas lijepo ja moram dokazivati svoju proizvodnu a švercer nemora.
Jučer na zelenoj u Zg-u velim jednome ,,e vidjet ću kak budeš radio i dogodine kad će ulaskom u EU, trebati puno više papirologije kao dokaz o porijeklu i kvaliteti povrča,, a on meni veli pa to ćete trebati vi proizvođači imati,a ne ja,pa ja sam švercer.
lijepi pozdrav,svim znancima.


pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Zar vi mislite da u EU nema sverca i preprodaje? Dajte molim vas, tamo se to radi daleko kulturnije i slobodnije.

Zao mi sto nemam slike sa trznica italije i francuske, mogao bi do njih kad bih bas morao. Isli su sefovi nasih trznica u posjet zapadnim kolegama i pokazali mi te slike. Nebi vjerovali, e to se zove demokracije, lik uz cestu prodaje spek i kobasice dok kraj njega juri kamion dizuci obak prasine i opalog lisca. Isto tako sir, mlijeko, takstil... Na jednoj slici majstor u kamionu punom zelja kraj njega drugi parkirano vozilo hitne i trpaju...
To se inace u EU moze dok bi kod nas za takve stvari isli na dugogodisnju robiju, goli otok ili nesto gore, steta sto nemamo Sibir.
 
Posljednje uređivanje:

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Ma ne znam baš da li će se stvari toliko promjeniti. U sloveniji je još uvijek puno švercera. Samo su i kontrole puno strože....A koliko će biti kod nas tek trebamo vidjeti.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Kod nas ce jos malo s brenerom u ruci hodat okolo i spaljivat na licu mjesta neposlusne...
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
da malo dignem temu iz pepela-FISKALIZACIJA

daklem ovo je nešto što bi nam moglo pomoći da malo otresemo pokojeg švercera s tržnica,ako uopće...

nego zanima me da li uopće postoji neka služba koja bi na prijavu(kao inspektori) izašla na teren i utvrdila da li je netko ko prodaje robu na placu švercer,ili proizvođač,a onda na poreznu itd

ima par starih babuskara koje mi na placu paraju živce,kradu mušterije,pričaju im kak ja sve špricam,a one imaju nešpricanu robu,jer "okapaju kak se to nekad delalo" itd,uglavnom ljudi koji rade na tržnicama znaju o čemu govorim

uglavnom htio bih jednu od takvih skinut s k_____ za primjer ostalima gadno mi se zamjerila,a dojde na plac samo da se dobro napije,zarada od šveca joj ionak ode na pelin i gemište,tak da bi s tim kaj bi ju maknul s placa napravil i dobro djelo,a ostale bi onda bile kuš,jer bi znale kaj ih čeka ak me krivo pogledaju:icon_axe:

zanima me jel ko odradio nešto slično,ili je to samo utopija

ideje?

savjeti?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
da malo dignem temu iz pepela-FISKALIZACIJA

daklem ovo je nešto što bi nam moglo pomoći da malo otresemo pokojeg švercera s tržnica,ako uopće...

nego zanima me da li uopće postoji neka služba koja bi na prijavu(kao inspektori) izašla na teren i utvrdila da li je netko ko prodaje robu na placu švercer,ili proizvođač,a onda na poreznu itd

ima par starih babuskara koje mi na placu paraju živce,kradu mušterije,pričaju im kak ja sve špricam,a one imaju nešpricanu robu,jer "okapaju kak se to nekad delalo" itd,uglavnom ljudi koji rade na tržnicama znaju o čemu govorim

uglavnom htio bih jednu od takvih skinut s k_____ za primjer ostalima gadno mi se zamjerila,a dojde na plac samo da se dobro napije,zarada od šveca joj ionak ode na pelin i gemište,tak da bi s tim kaj bi ju maknul s placa napravil i dobro djelo,a ostale bi onda bile kuš,jer bi znale kaj ih čeka ak me krivo pogledaju:icon_axe:

zanima me jel ko odradio nešto slično,ili je to samo utopija

ideje?

savjeti?

Vidim da ti još nisi prostudiral novi pravilnik o dopunskim djelatnostima na OPG-u,jer da jesi,vidil bi da od 2014. ne bude niti tebe,niti tih baba više na placu...jedino ako misliš otvarat obrt ili doo i tipkat po Linićevim blagajnama...
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
:confused: Ne vidim u čemu je problem sa trgovinom (švercom). Zna se koji su najstariji zanati na svijetu, a među njima je i "šverc". Ta karika u lancu do krajnjeg potrošača se ne može izbijeći i prema tome apsurdno je i pomišljati kako je jedino ispravno i kako će u budućnosti samo proizvođači imati pravo prodaje svojih proizvoda krajnjem kupcu.
Šverc je šverc iliti trgovina bila ona legalna ili ilegalna, bila ona poštena i konkurentna ili prljava i podla jednostavno nužnost.
Razne babe, komercijaliste po trgovačkim lancima, priučene trgovce jednostavno ne možeš izbijeći. Možeš samo probati biti pametniji i podliji. Sad, da li će baba nestati sa placa ako bude morala raditi legalno??? kako god umijesto babe pojavit će se druga baba koja je ispoštovala zakonsku proceduru al' koja je jednako prefrigana kao ona baba od prije.
Baba će uvijek biti u raznim oblicima.
Neko može stići proizvoditi i prodavati na malo, neko to ne može i prodaje na veliko pa trgovac prodaje na malo. Kako god, šverceri (svejedno dal' legalni ili nelegalni) će uvijek postojati, ne zato što je to vještački nametnuto kako bi se neko bogatio na tuđoj kičmi nego zato što je takva priroda stvari.

Sjećam se ja događaja sa pijace. Do štandova gdje se prodaje povrže, prodavala su se jaja na veliko. Dolazila ti jedna baba onako u marami obučena baš kao jedna prosječna seljačka baba. Kupi ti ona karton jaja na veliko, pred svima ta ista jaja presloži u pletenu korpu koliko može stati. Malo ih onako zaprlja. Stane pored njih, supusti sjetno pogled, sva se rastopi i udri. Idu jaja k'o blesava. zadovoljna ona, zadovoljni kupci, zadovoljan trgovac na veliko. Uglavnom, vuk sit, a ovce na broju. (usput, prava domaća jaja ne prodaje trgovac prerušen u seljaka na tržnici, ona se prodaju za poznatog kupca po ugovorenoj količini i jedino tako mogu postići realnu cijenu, a da niko nije prevaren

Ja se osobno nikad nisam bavio trgovinom (švercom) pa ne naginjem na tu stranu iz ličnih razloga. Sud jednostavno nastojim donijeti obijektivno.
 
Posljednje uređivanje:

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Vidim da ti još nisi prostudiral novi pravilnik o dopunskim djelatnostima na OPG-u,jer da jesi,vidil bi da od 2014. ne bude niti tebe,niti tih baba više na placu...jedino ako misliš otvarat obrt ili doo i tipkat po Linićevim blagajnama...

Kakve veze imaju dopunske djelatnosti sa fiskalizacijom?
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
Vidim da ti još nisi prostudiral novi pravilnik o dopunskim djelatnostima na OPG-u,jer da jesi,vidil bi da od 2014. ne bude niti tebe,niti tih baba više na placu...jedino ako misliš otvarat obrt ili doo i tipkat po Linićevim blagajnama...

sad sam ga proučil,i nemrem izčitat to kaj si rekel,di to piše da od 2014. više nebum mogel prodavat svoje povrće na placu ak ne otvorim obrt ili doo?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
sad sam ga proučil,i nemrem izčitat to kaj si rekel,di to piše da od 2014. više nebum mogel prodavat svoje povrće na placu ak ne otvorim obrt ili doo?

Ma mogal budeš,ali samo određeni dio... i moral buš vodit knjige i čuvat ih barem 5 let,tak da ne bude baš velike razlike između obrta...članak 9 i 10...
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
Ma mogal budeš,ali samo određeni dio... i moral buš vodit knjige i čuvat ih barem 5 let,tak da ne bude baš velike razlike između obrta...članak 9 i 10...

pa,kolko vidim,to bi već moglo biti na snazi,kad je to objavljeno?
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Pozz
Jel ima negdje na forumu tema o Mjesečevom sjetvenom kalendaru ?
Ima li ga netko za 2013. god. ??
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
nemogu odoljeti

jel ste gledali upravo na novoj u dnevniku onu snježanu koja je bila u prvom planu kao kumica s Dolca?

žena nema niti jedan jedini kvadrat vrta ,svi sa Dolca je jako dobro poznajemo

najveća švercerica na placu,nije proizvela nikad ništa sva njezina roba je sa zelene

eto to je hrvatska:icon_toilet:
 

Najnoviji postovi

Na vrh