• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tablice

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Dakle kao što naslov kaže, i s obzirom da primam dosta molbi za istima u ovoj temi ću postavljati tablice.
Tema će biti zatvorena za komunikaciju. Samo tablice.
U ovom postu ću dodavati redne brojeve tako da se može vidjeti što se ovdje nalazi.

1. Tablice za izračunavanje kubnog sadržaja izrađenih trupaca
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
1. Tablice za izračunavanje kubnog sadržaja izrađenih trupaca

1zyjyie.jpg

oftzlz.jpg

213hm39.jpg

2zewfvs.jpg

2q1ffvq.jpg

15znp5y.jpg

2you7w9.jpg

eq8jn6.jpg

7hxj.jpg

a3yu1h.jpg

2vxrhu9.jpg
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
2. Drvna masa debljine iznad 7 cm (Šurić, 1938.)

Ovo su tzv. Jednoulazne tablice. Za procjenu volumena se koristi samo prsni promjer stabla.
Za privatne šume se koriste tablice trećeg bonitetnog razreda.
Vrste u ovim tablicama su bukva, hrast, jela i smreka, te crni i bijeli bor.
Ostale vrste naknadno.
Oprostite na malo lošijoj rezoluciji, nisam ja slikao, ali se sve uredno vidi.
Ako imate promjer primjera 43 uzmete volumen za 42 i 44, zbrojite i podijelite na pola i dobit ćete volumen za 43.
Ugodno mjerenje i računanje.

nbet1y.jpg

scq8f8.jpg

2zrkg35.jpg

absgg0.jpg

2ljq98k.jpg

2dbpjyh.jpg

53wg85.jpg

29dakns.jpg


h - visina
hf - oblikovisina - pojednostavljeno do srži, to je broj s kojim se mora pomnožiti kružna ploha sastojine (temeljnica) da bi se dobio ukupan volumen sastojine ili stupnja.

Definicija oblikovisine - to je visina valjka čiji je promjer jednak kubičnom sadržaju stabla.

Temeljnica ili kružna ploha - g - je površina poprečnog presjeka stabla u prsnoj visini (1,3 m iznad tla), a računa se po formuli g=(d^2*PI)/4
Hvala.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
To te ja pitam. :icon_thumright:
Imaš :drink:
Prsni promjer je pretpostavljam, promjer u visini prsiju ili na cca 1,5 m od tla.
h i hf su visine koje ovise o bonitetu?
Znači za privatne šume gledamo pod bonitet 3. Možeš li malo pojasniti i na kaj se odnose ostali boniteti?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Dobro pročitaj pitanje koje si postavio za prsni promjer i onda moj odgovor koji je ispod tih tablica. :)
Boniteti se odnose na kvalitetu staništa. I bonitet najbolji, V najlošiji.
Koriste se i ostali, samo je treći neki prosjek. Ništa specijalno.
Da, visine i promjeri ovise o bonitetu.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Evo objasnjenje iz lugarskog prirucnika iz 1953g.
Urednik Duro knezevic.

 
Posljednje uređivanje:

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Jel neko zna iz koje knjige su ove jednoulazne tablice, i jel postoje možda i za kesten i brezu? I dali se kod mjerenja prsnih promjera odbija kora?
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
piše ti na tablicama - Šurić 1938...a naslov je vjerojano ovo ispred napisano...imaju to vjerovatno u karlovačkoj knjižnici...a kod prsnog koru ne odbijaš...
 

Amater

Novi član
Tu od
4 Stu 2015
Poruka
11
Pozdrav,
molim za malu pomoć i potvrdu ako sam skontao ove tablice.
Konkretno za : HRAST prsnog promjera 50 - Bonitet 3 .
Ako sam u pravu :
1. onda je to stablo visine 22,5 m od zemlje pa do vrha krošnje ?
2. hf je visina valjka trupca BEZ grana ?
3. 2,43 m3 je volumen čega ?

Oprostite na banalnim pitanjima ali računanje mi baš i nije jača strana :icon_scratch:.

Ako neko može objasniti "zdravo seljački" seljaku konkretne vrijednosti za navedeni HRAST prsnog promjera 50 i Boniteta 3 , bio bi mu zahvalan.:(hi):

Pozdrav !
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
1. Tacno tako.
2. Ni meni nije jasno o cemu se radi.
3. Taj volumen je ustvari ukupna kolicina drva koju mozes da izvuces iz tog hrasta. Ovde je u m3 to mnozis sa 1,3 za metar prostorni. To je za deblo i za grane precnika preko 7 cm. Ispod 7 cm je otpad.
 

Amater

Novi član
Tu od
4 Stu 2015
Poruka
11
1. Tacno tako.
2. Ni meni nije jasno o cemu se radi.
3. Taj volumen je ustvari ukupna kolicina drva koju mozes da izvuces iz tog hrasta. Ovde je u m3 to mnozis sa 1,3 za metar prostorni. To je za deblo i za grane precnika preko 7 cm. Ispod 7 cm je otpad.

Hvala na odgovorima :smile:
Za odgovor na 3. pitanje : čini mi se nekako malo samo 3,2 metra prostorna za ukupnu količinu drva tog promjera ?
Ne čini ti se ?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
tablica tako kaže...s druge strane ovisi puno o tome jel hrast uz rub šume ili je dublje (puno više grana ima ovaj koji je na rubu šume).
moj primjer: 15 hrastova promjer približno (prosječni) 50 cm
-trupaca za pilu 35 m2
-ogrjevnog drveta 80 metara prostornih
-visina drveta nije išla preko 18 metara

zaključak: oko 8 prostornih metara po jednom hrastu je izrađeno
...u tablici to nije ni blizu...:icon_e_biggrin:
 

Amater

Novi član
Tu od
4 Stu 2015
Poruka
11
tablica tako kaže...s druge strane ovisi puno o tome jel hrast uz rub šume ili je dublje (puno više grana ima ovaj koji je na rubu šume).
moj primjer: 15 hrastova promjer približno (prosječni) 50 cm
-trupaca za pilu 35 m2
-ogrjevnog drveta 80 metara prostornih
-visina drveta nije išla preko 18 metara

zaključak: oko 8 prostornih metara po jednom hrastu je izrađeno
...u tablici to nije ni blizu...:icon_e_biggrin:

Onak na prvu , i meni su se vrijednosti u tablici činile premale...
Ispada da su tablice za k..ac :D:
Ili mi nekaj krivo računamo:icon_scratch::icon_scratch:
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Nije me dugo bilo, pa evo malo odgovora.
Tablice s bonitetima su iz priručnika za uređivanje šuma. Tablice su onakve kakve trebaju biti. Za volumen stabla iznad 7 cm debljine.
U slučaju izmjere privatne šume (hrasta, bukve...) za volumen se uzimaju tarife koje se rade pomoću prsnih promjera i visina i onda da ne duljim se dođe do vrijednosti volumena stabla za određeni debljinski stupanj.
Na Darijusovom primjeru ako je za primjer 15 hrastova od 50 cm na 1,3 metra od tla - tu se tarife bruto volumena kreću od 2,1 do 2,9 kubika po stablu od jedne gospodarske jedinice do neke desete. S tim da za pojedinu vrstu možete imati nekoliko tarifa ovisno o bonitetu (kvaliteti) staništa.
 

Najnoviji postovi

Na vrh