• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tarup

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Da,tosam i mislio,jako je vazno da kut bude sto manji,nego,pazi na rashladnu tekucinu,moze uci u crveno polje,tezko je to za njega!
 
B

Bobo

Guest
Kardan se pri opterecenju smije "slamati" do max. 15° tako da od toga sumnjam da je pukao. Tu nema potrebe za kardanom s duplim zglobom, jedino ti za malcer treba jaci kardan i koji se redovno podmazuje.

Gdje ti je pukao kardan? Na zglobu, ili cijev?
 
R

Ratarko

Guest
Drugi kardan nisam imao pa sam probao sa tim koji je na slikama .
U pravu si kada kažeš da je slab iako to nije malčer nego tarup odnosno neka vrsta kosilice .
Kardan naravno podmazujem redovito ali eto dogodi se da se i polomi stvar .

Kardan je pukao na cijevi , napraviti ču sliku malo kasnije ...
Bez problema se može popraviti , jedva malo se savio od udaranja po prednjem hidrauliku traktora dok sam skužio i zaustavio ga . Sve u svemu dobro sam prošao .
 
B

Bobo

Guest
He he, opet krecemo...

Sto ja mogu, kad se volim praviti pametan...

Dakle:
Nije to tarup, nego je to malcer... Kao sto na kardanu nije kvacilo, nego kriket.

Ovo ne ovisi kako to ljudi u kojem kraju zovu...

Dakle, postoji samo i jedino malceri koji imaju horizontalnu osovinu i na toj osovini mogu imati ili nozeve ili cekice. Dalje postoje malceri koji imaju vertikalnu osovinu na kraju koje se nalazi dupli noz koji sluzi samo za kosnju trave (princip rada obicne kosilice za travnjak)

Taarup (tarup) je firma koja proizvodi malcere ;)


Pa ako ti je kardan pukao na cijevi, zasto si kupovao novi kardan?? Cijev nije ni najmanji problem tu, a ako ides polako svaki kardan moze izdrzati svako opterecenje, vise-manje... Razumio bih da se zglob razletio, pa da si onda kupio novi kardan...
 
R

Ratarko

Guest
suljos kaže:
Da,tosam i mislio,jako je vazno da kut bude sto manji,nego,pazi na rashladnu tekucinu,moze uci u crveno polje,tezko je to za njega!

Å to je teško ?
Misliš da tarup pravi veliku silu na traktor ?

Ma neee , vidi sa tim tarupom IMT 539 radi skoro pa normalno , samo mu je teško za nositi jer ima dosta kila pa ga ja onda vučem jer tarup ima kotače .
Sa Masseyom radim na 1100 okretaja motora , gotovo da ga ne osjeti ...

Evo slike od polomljenog kardana a i od novoga koji radi dobro .

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Ovo zaokruženo je tih par udaraca što je kardan napravio prije nego sam ga zaustavio , ništa strašno ...

Novi kardan .

Obrisan neispravan link.
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Ratarko kaže:
Drugi kardan nisam imao pa sam probao sa tim koji je na slikama .
U pravu si kada kažeš da je slab iako to nije malčer nego tarup odnosno neka vrsta kosilice .
Kardan naravno podmazujem redovito ali eto dogodi se da se i polomi stvar .

Kardan je pukao na cijevi , napraviti ču sliku malo kasnije ...
Bez problema se može popraviti , jedva malo se savio od udaranja po prednjem hidrauliku traktora dok sam skužio i zaustavio ga . Sve u svemu dobro sam prošao .

Cudime dati u kabini nije nista javilo da je doslo do rasterecenja kardana.

Sada me je ovo malo pocelo vise zanimati,jel ti se kardan moze dovoljno istegnuti tj.pratiti hod poluga?

Netko je spomenio smjer vrtnje,ako sam dobro razumio fotku,orudje doslovce ide u istom smjeru kao da je zakaceno odostraga,samo se zakaceno odozad,a kazes da se kardan vrti u suprotinim smjerovima,sada neznam kako je glava rijesena dali se na samom orudju vrti na istu stranu ili ne(mislim na prikljucak kardana),to jos treba vidjeti,ali koliko vidim to nije isto,tj.mislim da se sada gibajucea tijela vrte u suprotonom smjeru nego kada se orudje vuce a traktorom.
 
R

Ratarko

Guest
suljos kaže:
Ratarko kaže:
Drugi kardan nisam imao pa sam probao sa tim koji je na slikama .
U pravu si kada kažeš da je slab iako to nije malčer nego tarup odnosno neka vrsta kosilice .
Kardan naravno podmazujem redovito ali eto dogodi se da se i polomi stvar .

Kardan je pukao na cijevi , napraviti ču sliku malo kasnije ...
Bez problema se može popraviti , jedva malo se savio od udaranja po prednjem hidrauliku traktora dok sam skužio i zaustavio ga . Sve u svemu dobro sam prošao .

Cudime dati u kabini nije nista javilo da je doslo do rasterecenja krdana.

Sada me je ovo malo pocelo vise zanimati,jel ti se kardan moze dovoljno istegnuti tj.pratiti hod poluga?

Netko je spomenio smjer vrtnje,ako sam dobro razumio fotku,orudje dolsovce ide u istom smjeru kao da je zakaceno odostraga,samo e zakazeno odozad,a kazes da se kardan vrti u suprotinim smjerovima,sada neznam kako je glava rijesena dali se na samom orudju vrti na istu stranu ili ne(mislim na prikljucak kardana),to jos treba vidjeti,ali koliko vidim to nije isto,tj.mislim da se sada gibajucea tijela vrte u suprotonom smjeru nego kada se orudje vuce a traktorom.

Ovo što kažeš da mi je u kabini trebalo javiti rasterečenje kardana , to nemam od opreme , ne znam niti da li to postoji :?

Da , kardan se mogao dovoljno produžiti , radi se o hodu od 12 cm kada je max. podignut tarup do max. spuštenog tarupa , znači nije neki veliki hod , svaki kardan bi to mogao odraditi .

Ovo drugo baš i nisam razumio dobro što si pitao , mogu ti samo reči da se prednji kardan vrti u kontra smijeru od zadnjeg , govorim o traktoru a što se tiče tarupa on je naoštren da može kositi i kada se vrti u lijevo i desno ( tako je napravljen da mu je svejedno na koju stranu se vrti , uvijek radi dobro ) .
 
K

krx pozega

Guest
Gdje bi mogao nabaviti kardansko vratilo sa hidrauličkim(uljnim)pokretanjem...riješio bih si prednji hidraulik pa bih i ja malo kosio... :wink:

Pošto ja nemam tvorničku pripremu za prednji kardan(nije ni potrebno)mislim da je bila tema o takvom načinu rješavanja prednjeg vratila...pa ako netko nešto zna više otome neka napiše...

Prednji hidraulik me ne bi puno koštao...
 
B

Bobo

Guest
Covijek iz Oljasa koji ce mi vrsiti repicu, je nedavno kupio polovan Deutz 120KS i rekao mi je da zna gdje ima hidromotora za kardan, i rekao je da ce napraviti tarup naprijed da melje stabljike duhana...

Vidjet cu ga uskoro, jer nece repica jos dugo stajati na njivi, pa cu ga pitati...


Da si prije rekao, danas sam bio u Rumi na vasaru (Buvljak u pravom smislu rijeci) i tamo ako nema, onda nema nigdje... Stvarno sam svega vidio tamo. Treba se otici, ima jako jeftinih stvari, i dosta polovnih i novih traktora i prikljucaka kakvih ti srce pozeli.
 
K

krx pozega

Guest
Malčer bi čuda napravio za duhan samo neznam jel bi mogao taj hidromotor trpiti toliko opterečenje pogotovo kad bi imao malčer od dva metra da može hvatati tri reda,bilo bi to i teško za moj traktor :? ...e to bi bio poso čovječe..nema više sranja tarupiranja...to nikad nisam volio

Ratarko jel ovaj tvoj malčer il šta li več od dva metra?..Bil bi to mogo terat traktor od sto konja na ovaj naš sistem
 
R

Ratarko

Guest
krx pozega kaže:
Malčer bi čuda napravio za duhan samo neznam jel bi mogao taj hidromotor trpiti toliko opterečenje pogotovo kad bi imao malčer od dva metra da može hvatati tri reda,bilo bi to i teško za moj traktor :? ...e to bi bio poso čovječe..nema više sranja tarupiranja...to nikad nisam volio

Ratarko jel ovaj tvoj malčer il šta li več od dva metra?..Bil bi to mogo terat traktor od sto konja na ovaj naš sistem

Moj malčer ili tarup kako ga ja zovem ne treba veliku silu za rad . IMT 539 u suncokretu radi sa njim u drugoj brzini na punom gasu , u kukuruzu je to ipak prva brzina i pun gas . Mislim da bi to išlo bez problema na tvom MF traktoru naprijed samo ako pronađeš takav pogon , štoviše , mogao bi iza i neku tanjuraču ili sličan stroj vuči u istom prohodu .
 
K

krx pozega

Guest
Ma skeptičan sam u pogledu tog pogona a neznam točno na kakav način radi tj. dali bi ova moja pumpa od samo 55 litara mislim protoka mogla terati taj motor pod takvim opterečenjem to me pati..to bi se trebao posavjetovati zbilja sa nekim majstorom..a planiram da mi ovi naši iz ora riješe prednji hidraulik..onda bi ja ovo sve ostalo
 
B

Bobo

Guest
Protok bi ti sigurno bio dovoljan, posto IMT 539 ima dovoljno protoka za strojeve za rad u vinogradu. Kolega mi je sam pravio izvode iz kipanja i sa 539 radi sve kao i da ima dvosmjerni hidraulik, tako da mislim da bi radilo i bez problema.


Nadalje, to je dosta velika brzina, tako da je prenos snage dosta dobar, ne radi se o malim okretajima hidromotora, pa da ce biti slabo...
 
K

krx pozega

Guest
Samo da to upali bit če milina...gdje mogu kupiti takav motor i koliko bi to koštalo..otprilike kad več pričamo o tome...

Stari mi je davao davno prijedlog da uzmemo na početku traktor sa prednjim hidraulikom te da zatravimo neke površine pa da idemo na te bale i to..no,no reko ja...de kosu de okretače de balirku...e onda bi moro i kravu kupit :wink: ...
 
B

Bobo

Guest
Kad ti kazem da cu pitati covijeka koji ce mi vrsiti repicu, jer on ima istu ideju, samo nema volje da ju realizira...


Mislim da vec ima takav hidromotor u podrumu negdje, mozda ti ga i bude htio prodati..
 
R

Ratarko

Guest
Kod traktora koji nemaju prednji hidraulik nego se on naknadno ugrađuje dosta puta bude tako izveden da se ulje za njegov rad ukrade iz hidro priključnica sa zadnje strane traktora . Prednji kardan koji se također naknadno ugrađuje ima isto tako pogon preko uljnih brzospojnica sa zadnje strane traktora . Ako ti na taj način riješe prednji hidraulik i kardan možda ti ipak pumpa sa protokom ulja od 55 litara bude preslaba , možda , raspitaj se .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ratarko kaže:
Kod traktora koji nemaju prednji hidraulik nego se on naknadno ugrađuje dosta puta bude tako izveden da se ulje za njegov rad ukrade iz hidro priključnica sa zadnje strane traktora . Prednji kardan koji se također naknadno ugrađuje ima isto tako pogon preko uljnih brzospojnica sa zadnje strane traktora . Ako ti na taj način riješe prednji hidraulik i kardan možda ti ipak pumpa sa protokom ulja od 55 litara bude preslaba , možda , raspitaj se .


Kad se ugrađuje naknadno može se ugradit i normalni kardan! Prednost toka preko hidromotora je da možeš vrtit u oba smjera i zakopčat i neki priključak koji ide otraga!
 

Najnoviji postovi

Na vrh