• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tekuća guma na željezo

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
745
Pozdrav, da li netko ima iskustva, u zaštiti metalnih konstrukcija tekućom gumom, umjesto bojama, temeljnom, i pokrovnom.
Neki tvrde da je to bolja opcija od boje, koja teže gubi elastičnost, i teže dobiva mikropukotine/hrđu...
Jer svjedoci smo da boje iz 70tih, 80tih, još drže, dok boje koje se danas kupuju, većina, garantiraju bojanje za 2-3 godine..
Imam tekuću gumu namazanu po nekim betonskim površinama, već 20 godina, tamno zelene boje, još je ka prvi dan, a bijela bi na suncu durala sigurno duplo, duže, koliko će ova trajati.
Nekako računam kemiju koja skida boju, pa anti korozin, pa obrisat krpom i nitrom, taj antikorozin, i tekućom gumom obojati tako očišćen metal..
Koliko bi moga biti miran?
Radi se o konstrukciji koju bi bilo ekstremno teško pocinčati..
Ima li netko iskustva, ili bar mišljenje?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,355
Vidjeh nekih bitumenskih boja, s kojima su zaštićivani stupovi koji idu iz betona, aki ne znam kak se zovu.
Nego, ne bi li onaj bitumen za zaštitu podvozja auta bil dovoljno dobar? Može se farbati.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
745
Tekuću gumu mogu naći bijelu.. Izgleda isto ka boja za metal.
To mi je za verandu, koja je "integrirana" u stiropor fasadu...
Po svemu sudeći, najmanje "zlo"!!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,636
Pogledaj si ovo ..možda ti se svidi
Mudre savjete ne komentiram
 

Prilozi

  • 20220305_092014.jpg
    20220305_092014.jpg
    38.2 KB · Pregleda: 35
  • 20220305_091449.jpg
    20220305_091449.jpg
    67.1 KB · Pregleda: 36
  • Like
Reactions: ZJ

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,686
Ja sam koristil ovakvu. Skupa je, ali...

 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
428
A o korocinku nisi razmišljal? Premažeš sa tim podlogu i poslije pofarbaš sa bojom po želji.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
745
Neznam, zato tražim savjet.
Piturali smo ja i mali, ogradu Hameritom, prije 2-3, godine, sad ju triba pjeskarit...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,636
Nista bez dobre pripreme...vruče cinčanje je dobro samo jer uz to dolati dobra priprema..poreži to na komade da stane u kadu za cinčanje..prije toga pripeemi sa je poslje spojiš vijcima ..ili budi rob svake prestupne godine.
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
428
Al pošto je koliko vidim, konstrukcija prefarbana, trebalo bi prvo i posačmariti pozicije. 😉 Nitko u cinčaoni nebu skidal sa kiselinom boju. Osim ako nije spremna za mijenjanje pa onda potope u nju.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
3,220
Postoji i plameno cinčanje, onda gabariti nemaju veze. Jer se nanosi pištoljom ko da se šprica..
Al bi isto moralo biti sačmareno ili pjeskareno. da se dobro primi
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,794
Vidim da se spominje cinčanje,Kak se sad kreće cijena cinčanja po kili,?
Jel može tko osim dalekovoda cinčat cisternu?
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,746
Postoji i plameno cinčanje, onda gabariti nemaju veze. Jer se nanosi pištoljom ko da se šprica..
Al bi isto moralo biti sačmareno ili pjeskareno. da se dobro primi
I to je rješenje...cink je zakon...ali postupci(plameno, korocink) bez minimalno Sa2.5 pjeskarene površine nema baš dugi vijek. Kod postupka cinčanja, cink mora stvoriti sa podlogom vrst katodne zaštite.
Bez pjekarenja jedino prolazi cinčanje uranjanjem.
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
428
Za cijenu je najbolje zvati i reći kaj treba cinčati. Različite cijene su za različite pozicije. Za Omegu Breznica nisam siguran da mogu pocinčati ali Helena bi mogla. Uglavnom, treba zvati i pitati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,355
... Za Omegu Breznica nisam siguran da mogu pocinčati...
Ne znam kak je sad, ali kvaliteta cinčanja im je bila slaba, s još gorjom pripremom.
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
428
Vlasnik Kotlara je cinčaona Helena. Kotlar cinča manje pozicije, a Helena veće (i teže) pozicije.

Mika, zaboravil sam napisati za cijenu cinčanja. Od 0.5 eura po kili pa na više.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,355
...zaboravil sam napisati za cijenu cinčanja. Od 0.5 eura po kili pa na više.
Ali ne po kili cinka, već po kili gotovog, pocinčanog dijela o_O
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
428
Na kilu gotovog sam i mislil. ☺️ Ali te novce vrijedi. Pocinčaš, pofarbaš bojom po želji i miran si od hrđe ohoho godina...
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
745
Evo da objavim nove informacije za pitanje..
Sreo sam poznanika, izolatera, koji se bavi tekućom gumom, i pita ga za nju.
Nije baš kako sam očekiva.
Kaže da tekuća guma s vrimenom ide u zrnatost, i runi se. A da ju je tada z.yeb skinit, priličan..
Tako da mi to otpada..
 
  • Like
Reactions: ZJ
Na vrh