• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Teljenje krava

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Interesuje me kako telite krave, ima li ko kakav sistem kako teli krave to jest ima li nekakvu pomocnu spravu za telenje krava.
 
A

Alen

Guest
Jao bolne li mi teme!! Neki dan sam pomagao čovjeku telit kravu..... Ovako: tri štrika vire iz krave. Dva za noge i jedan za glavu....
Bio veterinar.... nas 8 vuklo i jedva izvukli.... tele mrtvo a krava drugi dan mesaru i čovjek dobio 1700 kn!!! I sad se ti bavi kravama.....
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
8 ljudi malo previše, prevelika je to sila, ak ne mogu 3 izvuči bolje ne siliti, treba malo počekati.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Nije problem kad se krava teli po danu, onda ima koga naci da pomogne, ali krava se neteli kad joj kazes nego je to cesto u sred noci. Tad nastaje problem. Kako u sred noci naci 4-5 ljudi da teli kravu. Bas zbog toga trazim neku spravu sa kojom bi recimo dva covjeka otelila kravu bez problema. Gledao sam na web stranici nedagra neke poluge za teljenje pa neznam valjaju li cemu?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja, mojih nekoliko susjeda koji imamo krave, obavjestimo se međusobno da se krava lagano priprema i da je moguča akcija nočas, te ljudi tako znaju, kad dođe trenutak, skočim k susjedu, pokucam na prozor, on i žena dođu i tako uvijek nas ima 5, i otelimo kravu bez problema.
To je tak već godinama, idemo jedni k drugima, znalo je biti teljena i u božičnoj noći, novogodišnoij noći, e tu je uvijek domaća uigrana ekipa koja to riješava bez muke!
kako kaže mario, ak 3-4 čovijeka ne mogu izvuči tele van, onda nekaj nije u redu, a kamoli 8 ljudi, pa to mora strgati kravu i teletu noge polomit!!!!!!
 
A

Alen

Guest
Veterinar je rekao vuci.... i mi vukli a kad se tele zacvikalo i nije moglo nazad u kravu da operira onda je rekao vuci to mora van i tako smo strgali kravi ligamente i nekakvu žilu.....
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E da, to se uvijek može dasiti kad jednom krene po zlu!
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
postoji takav stroj pričvrsti se na zid,izgleda kao kotać na bunaru kojim se podiže voda,namotava se lanac ili pojas za vezanje od starog auta, na kraju ima alke za koje se zavežu štrikovi te se polako povlači ,ako krava hoče leči tad se popusti da ne dođe do defekta,ne smije imati mikakve kočnice ili slično ako bi krava htjela leči da se može popustiti da se tele ne ozlijedi,povlači se polako
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
DA, ali je problem što bi se uvijek trebalo tele vuči van prema dolje, i sad recimo, mehanizam je na nekih metar od poda, pa krava legne, a kaj onda, ne možeš vuči u zrak!!!????
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
Ako je sve uredu dva covjeka su dovoljna, samo pratiti napone (trudove) i lagano jeste da nekad zna potrajati ali tako je. Jedne prilike sam je sam telio i sve je bilo ok, a ovo sa 8 ljudi mislim da je pretjerano.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ma kakvi,čista ludost,kao i kad ljudi vjerovali ili ne,traktor stave u sporu i lagano vuku tele van... :evil: :evil:

3 čovjeka su i više nego dosta.samo treba pazit kakav bik skače i čije je sjeme,pogotovo kod junica..
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
pratim razvoj situacije, kao čovjek sa podosta obavljenih telenja kod sebe i okolo, pratim sa zanimanjem :!:


nema razlike dan ili noć kad me zovu ja idem, pa makar vani padale sikire s neba, i u pol 3 u noći, to je posao koji se mora obavit maximalno profesionalno il če neko raku kopat i zakapat sve odreda.

je ima svakakvih telenja , ali onaj koji je turnuo ruku u kravu taj dirigira i samo taj dirigira kako se radi, ne vlasnik krave, ne svi drugi, ako sam ja metnuo ruku u kravu onda se sluša mene i samo mene, tu red mora postojat i treba donest odluku prije nastanka sranja
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Moj djed je specijalac za teljenja, i kak veliš sam se glavnog majstora sluša, nema sile ni za boga!
Ja sam par puta gurnuo ruku u kravu, naravno djed me lagano uču i priprema u raznim situacijama, pošto to niko drugi neče, pa ako nebudem ja, ko će, naime treba otkriti gdje je glava, noge, položaj teleta, idealno je kad ide van na glavu, noge prednje uvijek ispod glave, paziti kod vezanja unutra, po potrebi okrenuti tele i tak ima togapuno, a sve napamet i osječajno pod rukom, nauči se i savlada, ko hoće i ko može, nekome se povrača od toga, al je lijepi osječaj dovesti novi život van, naravno kad je sve u dobrom i zdravom redu! :D ;)
 
B

bok123

Guest
Ranko kaže:
Interesuje me kako telite krave, ima li ko kakav sistem kako teli krave to jest ima li nekakvu pomocnu spravu za telenje krava.

Ima, ali treba znat s njom raditi.
 
Č

Čerevec

Guest
Uređaj tipa vitla na zidu videl sem kod jednog gospodina kraj KC, ali nisem videl kak dela. međutim imal sem priliku teliti s drugačijim uređajem. Taj je prenosiv. Treba 2-3 ljudi. Ima držače koji se postave kravi na bokove, iza njih je vodilica oko 180cm duga. Na vodilici se nalaze kuke za užad i ručka za potezanje, kojom upravlja jedan čovjek.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Čerevec kaže:
Uređaj tipa vitla na zidu videl sem kod jednog gospodina kraj KC, ali nisem videl kak dela. međutim imal sem priliku teliti s drugačijim uređajem. Taj je prenosiv. Treba 2-3 ljudi. Ima držače koji se postave kravi na bokove, iza njih je vodilica oko 180cm duga. Na vodilici se nalaze kuke za užad i ručka za potezanje, kojom upravlja jedan čovjek.
Da bas takvo nesto trebamo. Kad se radi o vitlu krava se lako pretrgne. Veliki je problem i to kad se tele izvlaci povlaci se i krava pa se kravi moze lako istrgnuti vrat. Bas juce smo telili neku junicu i morali smo ju sa vise strikova privezati za vez da se nebi udavila. Bas tako nesto poput te poluge koju spominjes nam treba jer se odupre na kravu i nema povlacenja krave i automacki nema rizika da joj se kicma istrgne. Interesuje me jesu li ljudi zadovoljni tom polugom? I dali bi mogao uslikati samu polugu?
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
moje krave se večinim tele same jer PUNO hodaju i to je zdravo za njih imo sam slučajeva da sam moro po pašnjaku loviti tele da ga odvedem kuči to je tak kod mene a kod ostalih ne znam,i krava i tele budu zdravi i živi.jedna se telila i po največem pljusku al sam kleo na ko kočijaš al šta se može kad je to takav život.

ja sam vidio da taj uređaj bude pri dnu zida tek nekoliko cm od zida da se ručka može okretati.

da tako je kod teljenja krave zapovijeda samo jedan i njeg se sluša i nikog drugog a najmanje gazdu jer se uspaniči te tad može doč do "s...nja" pri teljenju
kravu ako se teli u štali te joj mi pomažemo OBAVEZNO ODVEŽEMO !
 

Najnoviji postovi

Na vrh