• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

tema o čuvanju kukuruza

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ja bih tu ubacio još obruča da ga ne bi razvalilo,nije neka velika visina ali svejedno.Ne vidim vratašca za pražnjenje.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
ja znam da se tone raznih žitarica čuvaju u limenim silosima , ali njima se kontrolira vlaga i sve ostalo kako bi ostale zdrave i suhe .
Mene bi bilo strah kondenzacije u ovom slučaju .
Također beton na dnu nije baš sretno rješenje , trebao si ga odvojiti od betona .
KAd bi dolje nagurao tvrdi stiropor odrezan na mjeru žitarice bi ti bile zadovoljnije ,xd

ovdje na forumu su upravo pisali da suse kukuruz na betonu i tu ga drze. I ja sam razmisljaop o povlacenju vlage iz betona, ali nakon rasprava i tvrdnja na forumu sam odlucio ovako. Jos u sredini moze doci cilindar od supljikastog lima za ozraku ako bude trebalo. U njega ide potpuno suh kukutuz, nadam se da ne bude problema.

Ja bih tu ubacio još obruča da ga ne bi razvalilo,nije neka velika visina ali svejedno.Ne vidim vratašca za pražnjenje.

Lim je sam od sebe jak, obrucevi su suvisni, ali sam ih stavio, na sredini dna, betona ima otvor, i dole dalje cijevima kanalizacionim fi 100, vodim do mlina. cak sam rubove dna izbetonirao da dobijem lijevak na dnu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ovdje na forumu su upravo pisali da suse kukuruz na betonu i tu ga drze. I ja sam razmisljaop o povlacenju vlage iz betona, ali nakon rasprava i tvrdnja na forumu sam odlucio ovako. Jos u sredini moze doci cilindar od supljikastog lima za ozraku ako bude trebalo. U njega ide potpuno suh kukutuz, nadam se da ne bude problema.
ma je( mada ne znam točno pod kojim je to uvjetima) .i mi ga tako sušimo u klipu , ali na večoj površini i visini max.40-50 cm .
Ovdje su odnosi drugačiji , velika visina / mala površina .
Moj otac je prošle godine ujebo dosta zrna , možda je rano skidao zrno s klipa ..uglavnom zrno čuva u plstičnim bačava 500 litara ili neispravnim škrinjama za zanrzavanje .....znamo da mje bilo dosta vlage , sad to zrno baca na gnoj

Ma nek su moji strahovi neutemeljeni , a tebi suho zrno ..
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
visina silosa je 1,5 m, promjer 1,85m, dakle volumena 4m3, cijenim da tu stane 3t kukuruza u jedan.
Obadva silosa su me kostala 100 eura, sam ih pravio.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja zrno čuvam u plastičnim ili kartonskim bačvama-kantamaod 60 do 180 litara. Ako je potrebno mogu je premjestiti kotrljanjem na drugo mjesto. U limenim me strah kondenzata.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,129
Ja planiram raditi velika drvena okna uz jedan zid u jednoj supi..
E sad, jel moram stavljati daske i uz zid od cigla ili ne? Tu bi isao tritikal i/ili psenica nekih 15 t.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ne bi bilo loše , pazi i na pritisak na zid ..da ga ne i srušio pritisak zrna
silosu kružnog presjeka imaju tu veliku prednost , rade ravnomjerni pritisak po cjelom obodu .
moraš imati super suhe daske ili ugrađivati takozvani ."feder " .kad se daske rasuše bit če zrnja za svu leteču gamad uokolo
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Ako je ozbukan nema potrebe. Na tavanu iznad garaze cuvamo 30-40 t. i bilo je problema dok se nije ozbukao. Sad samo sipamo i ne baca se ni kile. Pod je betonski.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,129
NIje ozbukan, al bilo bi ga jeftinije ozbukati nego daske stavljati..
Vidis, za pritisak na zid se nisam ni sjetio, ali moralo bi izdrzati jer bi povezal daske i zid poprecno sa zeljeznim sipkama..
Da, isle bi daske u folc bas radi tok rasusivanja..
A okno bi bilo dimenzije 2 m visine, 10 duzine i 1 m sirine..
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,266
Ja svoj kukuruz u klipu držim u ambaru, zapremine više od 20m3, a meljem u klipu, pa sam nabavio više neispravnih velikih škrinja, gdje ostavljam samljeveni hamur, upravo sam danas samljeo i sad sam miran oko 40 dana.
Napominjem u ambar mi nemože ući ni vrabac ni miš.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,559
Jel bi ovakve limene bačve sa poklopcem bile dobre za skladištenje mrvljene suhe kukuruze? Nalazile bi se u tamnom i prozračnom zatvorenome prostoru.

imagen
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
917
Ja u takim bačvama držim suhi kukuruz u zrnu ali mora bit skroz suh i nesmije bačva stajat nasuncu. Vjerojatno bi mogao i mljeveni se čuvati samo mora bit skroz suh.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,559
Ne bi bile na suncu,bile bi u drvarni obijenom daskama.
Znači,slobodno idem u nabavu.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
917
Vidi prošle godine smo u petom mjesecu srunili kukuruz unjih i bio je unjima pa skoro do jedanajstog mjeseca dok ga nismo potrošili.
 

Vuga

Član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
130
može stajati ako je suh, mi držimo u takvim bačvama i kukuruz i ječam, ali ječam nakon kombajna dva tri dana ostavimo na suncu i promješamo na prikolici da se osuši i stoji u bačvama cijelu godinu bez problema.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,648
Cijele žitarice mogu bez problema stajat u tim bačvama, ali neznam šta ti znači "mrvljen" kukuruz, ako misliš na šrot, tj prekrupu, to nemože više od 60 dana,
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,686
Mi smo pred mjesec dana izmrvili oko 2000 lit. i to smo spremili u limeni rezervar. Prije toga je unutra bila pšenica.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
958
Cime najbolje tretirat kukuruz u zrnu ,koji je u limenim bacvama,protiv lepica i ostalog i dal je dovoljno samo na vrhu bacve tretirat ili bi trebalo slojevito?
 

Najnoviji postovi

Na vrh