• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tomo Vinković - uređenje središnjeg zgloba

  • Temu pokrenuo delagano
  • Datum prvog posta

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
kakve su pikse iz kojeg materijala, ili da nije preveliki luft ostavljen
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Jel zna netko nekoga ko reparira zglobove za Tomicu. Ovu zimu cu ga raskopat i moram nekuda poslat zglob na reparaciju. Ako netko zna i koliko to cca kosta, radi se o TV 731.
 

Tv420s

Član
Tu od
31 Ožu 2018
Poruka
50
Znam samo da su od nekog metala i da su fiksirane na muški dio, to jeste na onaj dio koji se fiksira za zadnje kučište. U međuvremenu sam kontaktirao čovjeka koji mi je remontovao zglob, kaže da je morao biti ostavljen mali luft predviđen za mast, ali da povećavanje tog lufta nije ok i ako osjetim da se povećava da mu se mogu javiti te da će on to ponovo srediti o svom trošku. Ostaje da vrijeme pokaže..

Mene je piksovanje zglobova na seriji 400 koštalo oko 110€, za seriju 700 je skuplje jer je kompletna sredina masivnija a okretni trn duži..
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Pohvale za majstora, dopeljao zglob, pricekao 3 sata i vozio ga doma. Zglob nije bio toliko los kako znaju bit pa je bilo i manje od 200e.
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Pitanje za one koji su radili sredinu ili imali doticaja s time.
Pročitao sam postove iz ove teme ali nije mi baš potpuno jasno, što sve tokar treba odraditi pa evo par pitanja :
- da li sredina tvornički ima unutra ubačenu piksu od nekog drugog materijala,
pa tokar to vadi van i stavlja novu, ili on treba istokariti za toliko da ubaci unutra piksu
koja će nadomjestiti istrošeni materijal ? (mislim na dio koji omogućuje zakretanje prednjeg i zadnjeg trapa prema podlozi neovisno jedan o drugom)
- što se tiče vertikalnih trnova ili bolcni (one što omogućuju skretanje traktora lijevo-desno) da li se njih može nabaviti u specijalama, odnosno za toliko većih da pokriju istrošenost rupe ?
- da li to može odraditi bilo koji majstor tokar (ili strugar kako neki kažu) ili treba tražiti
baš nekoga tko se je s time već susreo ?
- i na kraju koliko krznenih životinjica (kn) očekivati da će otići za ovaj sport?
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
@Hele
Pohvale za majstora, dopeljao zglob, pricekao 3 sata i vozio ga doma. Zglob nije bio toliko los kako znaju bit pa je bilo i manje od 200e.
Malo citam o ovome i vidim vas post...gdje ste vozili na kraju sredinu na reparaciju?
 

Tv420s

Član
Tu od
31 Ožu 2018
Poruka
50
Poz, radio sam kompletnu sredinu prije 2 god na mom tv420. Kada sam rastavio nisam našao nikakve piksne u okretnom trnu, dakle strugar mora skinuti dio muškog i dio ženskog dijela zgloba kako bi dobio savršeno okrugli oblik i za razliku u obimu napraviti piksne koje fiksira za jedan od dijelova. A što se tiče čepova to ovisi o tome na kojem su dijelu dobile višak zazora. Tu na pokretnom dijelu već imaju piksne od mesinga koje se mogu samo zamijeniti ako su se istrošile, a ako je čep dobio zazor na dijelu gdje je fiksan onda strugar mora obraditi osnovu i ubaciti odgovarajuću piksnu. Mislim da bi sve to trebao raditi strugar koji ima iskustva sa tim stvarima jer postoje i određene tolerancije koje se moraju ispoštovati pri izradi piksni kako ne bi došlo do toga da se traktor poslije otežano giba što ne bi bilo dobro za vuču. Ako već otvaraš zglob trevaš predvidjeti i zamjenu ležajeva vratila u zglobu kojih ima ukupno 8, a možda i remont krstova kardana..
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,873
Na dva TV 319 mijenjao sam 8 ležajeva i oba kardana , ali ne i servis uzdužnog ležaja iako sam kupio i taj ležaj.
- ležaj FAG 6006 2SR C3 su oko 37 kuna
- 349 kardan 508 kuna
- 348 kardan 510 kuna
- 431-601259 bolcn 88 kuna
- 9038 čahura 86 kuna
- 569-KM6 500150 matica 15 kuna
- 354 MB6 500 193 osigurač 5 kuna
.............
- 370 košara kvačila 380 kuna
- 637 601053 lamela 225 kuna
- 427 konusni zupčanik 340 kuna

Materijal kupljen u TV (Hittner) Bjelovar.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,541
Valjda TV 419, a te pikse koje se spominju nisu od mesinga?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,873
Toco 319 (ima hidrauličnu pumpu u rezervoaru ulja), a od mesinga se rade samo kvake na kućnim vratima i vijci, ostalo je bronca!
 
  • Like
Reactions: ZJ

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Hvala vam za ove informacije, već duže vrijeme razmišljam o tome
a onda to prebacim u neko drugo plansko razdoblje.
Imam nekoliko tokara oko mene, ali mislim da bih ipak tražio nekog tko je to već radio.
Nisam to rastavljao pa nemam predodžbu kako izgleda iznutra.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
Marijan Filipan - negdje Bjelovar ili okolica...odradio servis sredisnjeg zgloba na mom tomi...
Vidi se dorada...
 

Prilozi

  • Polish_20201007_212820762.jpg
    Polish_20201007_212820762.jpg
    31.4 KB · Pregleda: 66

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,873
Taj zglob (okomite osovine) si mogao sam odraditi - kupiš sve dijelove i......ne treba tokarija!
Ali za vodoravni zglob je druga priča, ono na #31 i #36
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
Kad se podere pa bude jajastog oblika...netreba tokarija nego kaj TURPIJA???👨🏻‍🎓👨🏻‍🎓👨🏻‍🎓
 

kozar

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
37
Pozdrav da li je neko radio zamjenu kardana maloga donjega na TV 521, kolegi smo menjali kardan, zamjenu odradili, sve novi lageri , osam komada. Slomilo je dva (2) kardana nova kupljena u hittner BJELOVAR.
Kod toga je koristio malčer ručne izrade koje ga koristi i šogor sa svojim traktorom Tomo Vinković a tu pokazuje da ne bi trebalo biti greške na malčeru. Zašto lomi kardane, tvornička greška?
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,873
Jedan kardan je za pogon zadnjih kotača, a drugi za vratilo.
Kojeg lomi? Ako je za vratilo :unsure: onda mu je prevelik teret, ali to se ne bi smjelo dogoditi, jer bi se trebao možda prije ugasiti motor
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da li ima zupčanički prenos kardana u zadnjem kraju..možda on blokira iz nekog razloga?
 

Najnoviji postovi

Na vrh