• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tonxy

T

Tonxy

Guest
Bok ljudi ja sam Toni iz Sungera,jedno selo u Gorskom Kotaru!! Bavim se poljoprivredom zajedno sa obitelji. Imam traktor Torpedo td 45 adriatic,u super stanju. Strojevi: jednobrazni plug Leopard 17 cola
prskalica Morava -16 metara krila i 200 l vode
sadilica i vadilica krumpira,te nagrtaljka Hmezad
cisterna 3300 l Rapid-skoro nova
rotacijsku drobilicu BTP 155P
Okretač i sakupljac sijena SIP Favorit 200
prikolica,razbacivač stajskog gnojiva 4,5 t
roto kosa Fahr 165
polagac folije i pripremac gredica-gredicar
uz to i moltukutivator Goldoni 14 ks sa frezicom i plugom!!
Imam dosta sume ,zemlje nazalost oko 5 ha ali nest radimo na tuđoj!! Sadili smo salatu,jagode,kelj,karfijol i crveni radic!
Pozdrav iz Sungera!
 
T

Tonxy

Guest
hvala!!1 tebi također!! i trebat ce ti !! i svima vama!
pozz!!
:p :p
 
T

Tonxy

Guest
evo torpedo je danas raskopan!! hehe
mijenjam neke stvari na njemu iako to nije bilo nužno,no radi odrzavanja i da nemam zajebancije po sezoni!!
je netko od vas torpedasa raskopavo bosch pumpe i dali zna sta o nadoljevanju ulja u njih? ??? :?: :?: :?:
molim torpedase da odg jer ce mi puno pomoci!! ;) ;) ;)
hvala!!

pozz :p ;)
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Tonxy kaže:
evo torpedo je danas raskopan!! hehe
mijenjam neke stvari na njemu iako to nije bilo nužno,no radi odrzavanja i da nemam zajebancije po sezoni!!
je netko od vas torpedasa raskopavo bosch pumpe i dali zna sta o nadoljevanju ulja u njih? ??? :?: :?: :?:
molim torpedase da odg jer ce mi puno pomoci!! ;) ;) ;)
hvala!!

pozz :p ;)
Poz
Nisam dosad imao problema sa "bosch" pumpom, na mom TD 48 "bosch" pumpa ima samopodmazivanje, a na TD 75 mjenjam u njoj ulje dok mjenjam i u motoru...
Al na mojim torpedima je RBR (Rikard Benčić-Rijeka) pumpa, koliko sam iz slike vidio na tvom je IPM Beograd pumpa (kao na IMT-u). Inače sam alergičan na te pumpe, to bi ja odmah zamjenil za RBR pumpu.
RBR pumpa je puno kvalitetnija, radi se po licenci Bosch i ugrđivala se u neke Mercedes motore.
Imali smo par komada s IPM pumpom, i bilo je problema s AC pumpom, počne mješati naftu i ulje, crkava traktor itd.
A i te IPM-ove su masne da moraš kantu pod njih stavljati. :blackeye
Dosta se ljudi žali na te IPM-ove pumpe, koji si ti imao problem s njom?
 
T

Tonxy

Guest
da,kako si rekao na tdje IMP pumpa!! ja na sreću nemam ama baš nikakvih problema sa pumpom!!
nego sad sam malo sve to prekopo da očistim i sl.,pa gledam u knjizici od uputstava uporabe i odrzavaja traktora da u toj pumpi na traktoru mora biti ulja!! pitao sam starog i on je reko da nema pojma,"Kakvo ulje??" :shock: "
dakle u tu pumpu nikad nije niti nalčjevano ulje otkad je traktor došao iz tvornice i to me čudi!! sad neznam niti sam sta da napravim sa tom pumpom! dali da kupim neko ulje za pumpe pa ga malo utočim ili da pustim suho!!

dalje !! do sad nisam imo nikakvih kvarova sa traktorom !! sve je još zablombirano,osim spoja getribe i mašine!! tamo unutra je bio puko neki ku*** od kumplunga!! jedan umetak,ko saraf!! spaja kumplung i time je povezan sa lamelom,tj bez tog je ne odvaja!

ej df&torpedo, kako ti izgleda casica od nafte na tim pumpama?
i kao sta si reko da nadoljevas ulje kad ga mjenjas i u motoru,zanima me koliko tog ulja stavis i koje si ulje doljevao?
jedan mi je covjek prico da je natocio dosta ulja i da mu je pumpa krepala,zato me zanima koliko da tog natocim!

pozz hvala na odg! :roll: :roll:
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Tonxy kaže:
da,kako si rekao na tdje IMP pumpa!! ja na sreću nemam ama baš nikakvih problema sa pumpom!!
nego sad sam malo sve to prekopo da očistim i sl.,pa gledam u knjizici od uputstava uporabe i odrzavaja traktora da u toj pumpi na traktoru mora biti ulja!! pitao sam starog i on je reko da nema pojma,"Kakvo ulje??" :shock: "
dakle u tu pumpu nikad nije niti nalčjevano ulje otkad je traktor došao iz tvornice i to me čudi!! sad neznam niti sam sta da napravim sa tom pumpom! dali da kupim neko ulje za pumpe pa ga malo utočim ili da pustim suho!!
Hm, preporučam da odneseš pumpu na pregled serviseru za diesel pumpe.
dalje !! do sad nisam imo nikakvih kvarova sa traktorom !! sve je još zablombirano,osim spoja getribe i mašine!! tamo unutra je bio puko neki ku*** od kumplunga!! jedan umetak,ko saraf!! spaja kumplung i time je povezan sa lamelom,tj bez tog je ne odvaja!
Znam što ti je otišlo (stari mi je mehaničar za Torpedo, 20 god je radio na njima), "štifti" (zatici) su ti pukli jer ti kvačilo ide jako teško, pretpostavljam da tvoj nema odvojeno kvačilo za kardan i vožnju. Na mom TD 48 ti je kvačilo za kardan na jednoj ručici s lijeve strane. Tak da i jedno i drugo kvačilo idu jako lagano, dijete od 3 godine ga bez problema stisne.
ej df&torpedo, kako ti izgleda casica od nafte na tim pumpama?
i kao sta si reko da nadoljevas ulje kad ga mjenjas i u motoru,zanima me koliko tog ulja stavis i koje si ulje doljevao?
jedan mi je covjek prico da je natocio dosta ulja i da mu je pumpa krepala,zato me zanima koliko da tog natocim!

pozz hvala na odg! :roll: :roll:
Časica od nafte??? Čašica k'o časica. :scratch
U njega i u sve strojeve motorno ulje SURER-turbo, pa tako u u "bosch" pumpu.
Na mom TD-u 75 ima sastrane graničnik, odnosno nivo ulja. Jedan šaraf koji odšarafiš i točiš dok ulje ne počne ići van. Ne siječam se kak je na tvom jer ja imam RBR pumpu, kroz taj granični otvor moraš istjerati staro ulje van na RBR pumpi.
Možda bolje da pitaš Bobu ili nekog 'ko ima IMT 539 jer je to jedna te ista pumpa. On ti vjerojatno zna kak se mjenja ulje.
 
B

Bobo

Guest
Ako pricamo o ovakvoj pumpi, onda se pri svakoj promijeni ulja u motoru odvrnu dva oznacena vijka na pumpi. Kroz crveni se toci, dok na plavi ne pocne curiti van. Vratimo obadva vijka na mijesto i to je to...

Obrisan neispravan link.

Ulje u potpunosti nikada nismo mijenjali u pumpi, ali se nadotoci svaki puta. Ulje u 539 sipamo INA SUPER 3 pa ono ide i u pumpu...
 
T

Tonxy

Guest
ej hvala ti mnogo sta si odg! pomogo si mi puno!!
da ti stifti su mi bili pukli dva puta,a malo je smijesno no sad je unutra zub od plastiku koji drzi vec 7 god!! hehe :p :p :p :lol:
i da moja pumpa nema casicu,pa sam te zato pito kakva ti je casica!!
ima samo sklop sa filtericem i ispod je polugica za pumpati!!
eto hvala jos jednom!!
i neznam dali cu nositi pumpu na pregled jer ona odlicno radi!!
budem nest sredio!!

sta se tice kvacila,ono ima dva stupnja !! prvi za brzine a drugi za kardan!!
i dosta se tesko stisce no kad se naviknes nija problem!!
djete od 3 godine bi nogu prekinulo! :roll: :roll: :blackeye :mrgreen:

hvala!
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Tonxy kaže:
ej hvala ti mnogo sta si odg! pomogo si mi puno!!
da ti stifti su mi bili pukli dva puta,a malo je smijesno no sad je unutra zub od plastiku koji drzi vec 7 god!! hehe :p :p :p :lol:
i da moja pumpa nema casicu,pa sam te zato pito kakva ti je casica!!
ima samo sklop sa filtericem i ispod je polugica za pumpati!!
eto hvala jos jednom!!
i neznam dali cu nositi pumpu na pregled jer ona odlicno radi!!
budem nest sredio!!
Da, nisam te skužio za čašicu, nije ti ona niti bitna. Možeš je staviti, ali i nemoraš. Nafta svejedno ide preko filera.
Ali ako ju hoćeš staviti moraš je staviti na crijevo između rezervara i filtera, jer ona ti malo rastereti filter.
Kod mene ti je čašica dolje kod AC pumpe, jer na mojem su drugačije crijeva spojena nego na tvojem. Kod mene ti gorivo ide prvo u AC pumpu onda u filter, pa u "bosch" pumpu. Pa zato je čašica potrebna ispred AC pumpe, tak da velike čestice ne ulaze u nju.
A kod tebe crijevo ide iz rezervara prvo u filter onda u AC pumpu, pa u Bosch pumpu. Tak da ti čašica (predfilter) i nije nužan.
A rekao sam Bobi da ti objasni jer nisam bio siguran dal ima na dnu otvor ili nema. Znači princip je isti kao na RBR pumpi.
Onda ti je najbolje dok mjenjaš ulje svaki put to prekontrolirat.
I još za ubuduće, dok mjenjaš ulje u "bosch" pumpi, prvo natoči 1,5-2 dl novog ulja iznad graničnika, upali traktor da malo radi, onda ugasi i čekaj neko vijeme da se slegne novo ulje, izatim odšarafi taj graničnik (nivo) da iscuri višak, tj. staro ulje
sta se tice kvacila,ono ima dva stupnja !! prvi za brzine a drugi za kardan!!
i dosta se tesko stisce no kad se naviknes nija problem!!
djete od 3 godine bi nogu prekinulo! :roll: :roll: :blackeye :mrgreen:
S tim kvačilom si jačaš nogu. ;)
Da kod mene ti je kardan, odnosno drugi stupanj na ručki. I jako lagano ide.
hvala!
I nema načemu, pomažemo koliko možemo.
 
B

Bobo

Guest
@DF&T: nema potrebe doliti ulja preko granicnika u pumpu, pa onda ispustati visak tj, staro ulje... nema u toj pumpi garezi i velikih temperatura, tako da ono samo podmazuje dijelove koji se vrte, recimo, u prazno...

Mozda samo sad kad po prvi puta to bude radio, bi bilo pametno da nekako ispere staro ulje i da naspe komplet novo, jer pitaj boga sto se njemu nalazi u pumpi...

I kad smo vec na ovoj temi, slika RBR pumpe...

Obrisan neispravan link.
 
T

Tonxy

Guest
evo slika od pumpe!!

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

i slike od mjesta gdje sjedaju dizne!! to su ove rupice kraj poklopaca od ventila! po tome idu poklopci i cijevi koje dovode naftu iz pumpe do dizni!
dizne cu dati ispitati i ako nisu ok promjeniti jer me nest zezajuu zadnje vrijeme!! stalno sam moro ozracivati!! neznam kakve to veze ima sa diznama ali majstor je reko da ih dam ispitati jer su vjerojatno one u k****!! :roll:

Obrisan neispravan link.

bobo:: ovo ispod pumpe ti je meni kao casica i u sebi ima filter!! onom rucicom pumpam gorivo!! kao sta mozes vidjeti blok motora je mokar od nefte,to je zato jer sam par puta napumpao nafte i to je izislo kroz izvod za povrat goriva u pumpu!! nadam se da je sad jasno!! pozz!! :p :p
 
T

Tonxy

Guest
hehe :p :p :p :p :D :D :D :D ;)
ustanovljen je problem!! bobo i ja smo dosli do zakljucka i to nadam se odgovarajuceg!! skroz lijeva dizna ili brizgaljka mocila je po sebi i to je problem jer ne baca maglu!!

bobo hvala ti najveca!! tnx!! :mrgreen: :mrgreen: ;)
i tebi df i torpedo hvala!!

pozz svima
 
B

Bobo

Guest
Nisam ti rekao da je to 100% ali ako si rekao da je bila cijela mokra kad si ju izvadio, to bi moglo biti to...

kad se brizgaljke vrate s prestelavanja, onda cemo vidjeti jesam li dobro pogodio ili nisam...
 
T

Tonxy

Guest
dao bog da je to!!
svejedno hvala!!
javim ti to cu srediti drugi tjedan!!
poozz
 
B

Bobo

Guest
Sta fali gas polugi?

sajla je od noznog gasa, a lanac od rucnog... da je originalna sipka, nozni gas bi pomicao i rucni, te ga ne bih mogao koristiti...

Ovako kad radim s noznim gasom (90%) vremena, samo se lanas skuplja i to radi... kad mi treba rucni, (za runiti kukuruz) on je jos uvijek funkcionalan...
 
T

Tonxy

Guest
bobo jel znas kako je to rijeseno kod mene na td?

misim da bi ti super bilo da imas nest ovako ko ja jer ja jednostavno za napraviti! namam slika ali bit ce!!
uglavnom spoj je poluge od rucnog i noznog na lezajevima!! nozni se slobodno pomice bez pratnje rucnoga,a taj rucni ima na kraju stift koji kad okrenes polugu ulovi nozni i onda sve to vuce!!
ali zakon si ovo kod sebe sredio!
ipak nema svaki ima nozni gas!!! a tvoj je faca i po jer ima!!
pozz
 

Najnoviji postovi

Na vrh