• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov pilića

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,192
Ja hranim s cakovackom hranom starter i super i mislim da je i u jednom i u drugom...
 

HobiFarmer

Novi član
Tu od
19 Svi 2020
Poruka
20
Ma ja cu to izbacit posli startera nije ni potrebno u groweru ja mislin nakon 22-23 dana starosti,
Recite mi jedna zarulja od 250w jel dovoljma za 80 pilica, meni se cinilo da nije pa sam dvi stavija baren zasad..
Posto je kwh struje?
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
777
HobiFarmer
Kupi Sano Protamino Fino, hranis s njime od prvog dana do 10 dana pred klanje kad das ciste zitarice. Ako su kvalitetni pilici sa 7 do 8 tjedana starosti ocisceni su u prosjeku 2 kg. Najjednostavnije i najefikasnije. Preporod od kad s time hranimo, uginuca prakticki nema. Prva 3 dana u vodu im daj muvisel i secera im prospi po podu da zobaju. Redovno mijenjaj vodu, redovno cisti i bacaj slamu i uspjeh je zagarantiran. Godisnje tako othranim 3 turnusa po 200 komada. Ove godine bit ce sve skupa mozda i 1000 kom.
 

HobiFarmer

Novi član
Tu od
19 Svi 2020
Poruka
20
Neman ja ovde nigdi taj sano jedino cakovec, sedlic, gašpar.. Mislim na super sa srotom prbacit tek u fazi finisera od 40dan otprilike. Evo danas im je drugi dan zivahni su jedu starter od cakovca dajem im muvisel u vodu svi su u redu osim jednoga sad nezz sta je kao da mu je jedna noga ozljedena slabo se koristi njome i sepa.. Ne znam jesu li ga ovi nagnjecili ili sta al imaju i vise nego dovoljno prostora pa mi nije jasno, oce li se oporavit od toga?
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Meni nisu baš htjeli Čakovec (purići i pilići,guske i patke jedu sve) puno su ga brcali van kopanja pa sam se prebacio na Gašpar,em je jeftiniji em ga lijepo pojedu ništa ne propadne kao kod čakovecke
 

HobiFarmer

Novi član
Tu od
19 Svi 2020
Poruka
20
Cakovec je najskuplji, koristia san njihov program za tuke i pokaza se odlican bar za te domace uvjete, primjera radi tuke koje san tovija prosle godine koristeci neke svoje recepture plus premiks znaci neku svoju smjesu su imale bzvz rezlutate 10-12kg z vrijeme klanja znaci nakon 6mj. dok sa cakoveckim smjesama za tuke su u to vrijeme imale najmanje 15-16kg cista znaci hrana je skroz ispravna al jbg nije ni jeftina al se na kraju isplati.
Uzimajuci to u obzir smatram da bi i za pilice moralo bit dobro..
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,192
Ma ja sam s cakovec uspio svoje natjerati na preko 3 kile ocisceni nakon 9 tjedana + - dan....ali naravno kukuruz psenica jecam...
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Nije meni problem u cijeni već u tome što ga ne žele jest, a evo od Gašpara sve pojedu zato ga i koristim a to što je jeftiniji je samo bonus
 

HobiFarmer

Novi član
Tu od
19 Svi 2020
Poruka
20
Cudno mi je kako to ne zele jest, sastojci su i inace manje vise isti.. Evo vidit cu kako ve meni jest zasad nije lose pa vidit cemo
 

HobiFarmer

Novi član
Tu od
19 Svi 2020
Poruka
20
Pozdrav svima, potreban mi je savjet. Znači pilići stari danas 23 dana njih 55 komada od ukupno 78 sam jučer preselio iz jednog dijela štale u drugi, samo ih dijeli zid.
Po preseljenju sam im odmah stavio muvisel 10g. na 10L vode zbog stresa itd.
Danas sam primjetio da neki imaju smeđkasto-žuti proljev, ja pretpostavljam da se radi o proljevu koji je uzrokovao stres zbog preseljenja tako da sam im i danas stavio jednaku dozu muvisela u vodu. Hranim ih cakoveckom hranom sada jedu zadnje kile od startera i namjeravam ih prebacit vec sutra na grower. Zanima me jel ovo dobro sto radim i hoce li muvisel pomoci, dal da ga stavljam i sutra ili ne?
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ako je proljev samo od stresa onda bi se trebali vratit u normalu cim se adaptiraju na novi prostor. Mozda nisi trebao nista dirat dok ne prjedju mjesec dana jer dok su jos mali bitan im je svaki dan. Isto je i sa prelaskom na novu hranu. Ja bi ih drzao do mjesec dana na istoj s tim da uz nju imaju i posudicu sa novom. Vidjet ces kako se ponasaju i privikavaju tako im polako makinji staru. Jer ako im naglo ukines staru a nisu poceli jesti novu evo opet stres i nuspojave . Dok se naviknu opet izgube koji dan. Ako se taj proljev ponavlja pitaj veterinara za neki ozbiljnji lijek.
 

HobiFarmer

Novi član
Tu od
19 Svi 2020
Poruka
20
Robelar hvala na odgovoru, siguran san prakticki 100% da je od preseljenja. Davat cu im jos muvisela sutra pa cemo vidit, a i nema svaki pilic proljev nego samo nekoliko tako da ne bi triba bit velik problem. Da to san i ja razmislia dat cu im jos vrecu startera i bit ce im taman do 4. tjedna, a sta se tice preseljenja bilo ih je 78 u skučenom prostoru tako da san ovo mora sad napravit.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Vazno je da se adaptiraju na novo mjesto i da nije vlazno ili na propuhu. Takdjer pripazi na higijenu, znaci da im voda i hrana ne stoje dugo i da nisu od vrucine zagadjeni , i da ti nebi mozda nadosle nekako tekuti. Redovito cisti jar zbog ove sparine odnosno vlage stvaraju se plinovi i dunst na podu.
 

HobiFarmer

Novi član
Tu od
19 Svi 2020
Poruka
20
Nema vlage a ni promaje, imaju dobru stelju od hoblovine ispod sebe i redovito dodajem ugodno je za disat unutra i postoji optimalna cirkulacija zraka. Voda se mjenja dvaput dnevno, hranilice se nadopunjuju ali sad cu ostavit da se sve pojede cisto kako ne bi ostajalo na dnu hrane. Ne znan sta bi mora cistit s obzirom da ih drzim na hoblovini, kako bi mi mogle doc te tekuti? Prije sta sam stavija pilice sve sam dezinficira ecocidom. Hvala.
 

HobiFarmer

Novi član
Tu od
19 Svi 2020
Poruka
20
Zanima me jos ako netko zna, danas sam primjetia da jednom piliću malo kao klecaju noge kad se sagne jest, 24 dan im je. To je kao zbog brzog rasta ja pretpostavljam, sta da radim?
 

HobiFarmer

Novi član
Tu od
19 Svi 2020
Poruka
20
Hvala na odgovoru, evo mislin u drugoj polovici tova hranit sa superom i mješavinom kukuruza i pšenice s time da je omjer te mješavine 90% kukuruz i10% pšenica. Je li to dobro?
 
Na vrh