• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

traktor bez diferencijala

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,712
Šta mislite o pogonu traktora preko zupčanika, znači da svaki točak posebno ima svoj par zupčanika , i da se sistemom pomicanja zupčanika isključuje jedan točak po potrebi ili uključuje. Recimo u oranju da se uključe oba točka da vrte, a kad se okreče da se jedan točak isključi preko poluge sajlom, ili da se uključi onaj točak koji je u brazdi, nešta kao na hondi motokultivatoru, koje rastavljo mjenjač honde zna o čemu se radi?
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Zato su izmislili šperu.
Samo što ona radi suprotno od onog što si ti zamislil, spaja osovine pri uključivanju poluge, ili elektrokomande.
Evo ti film od prije 70 godina, još onda su znali da je problem skretati pod šperom :icon_fU:
Prve dvije minute u videu su show... a onda počinje teorija. S odgovorom zašto imamo diferencijal.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=yYAw79386WI[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,712
Dobar je film.Ali vidim da dosta ljudi ima problema sa blokadama diferencijala na traktorima, u ovoj izvedbi koju sam ja zamislio tih problema nebi bilo.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Da... tu kod tebe bi bil problem s upravljanjem :icon_axe::icon_scratch:

Tenk T-34 ima baš to što ti želiš postići. Ali na svakoj osovini je kvačilo... opet treba skretati

T34-024.jpg
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,712
Da kočenjem jedne strane pogona ili odvajanjem kvačila on skreče,ljeva koči skreče ljevo i tako isto desna strana, jel bi se to moglo primjenit kod traktora.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
ljudi teže tome da istovremeno pogone sva četiri točka a ti bi da to isključiš........
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
To ti je primijenjeno kod BCS brdskih kosilica. No, zgodno je za ravno kretanje i okretanje na mjestu. Kod djelomičnog skretanja - problemi. Jedna strana ostaje bez pogona, a to nužno vodi u gubitak trakcijskih svojstava. Ipak je diferencijal nenadomjestiv.

Ako bi htjeli koristiti prednost jednog i drugog, to čini Torsen diferencijal: ne raspodjeljuje podjednak moment bez obzira na obodnu brzinu kao obični diferencijal, već daje svakom kotaču onoliko koliko on može prenesti na podlogu.
Jedini je nedostatak skupa izvedba. Na traktorima, gdje adhezija (radi mase samog vozila) nije problem, jeftinije i jednostavnije je ugraditi hidraulički upravljanu lamelnu šperu.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ipak jednostavnije diferencijal traktor bez njega kao mladenka bez zuba :icon_rofl:
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,712
ljudi teže tome da istovremeno pogone sva četiri točka a ti bi da to isključiš........

Ja nisam napiso da bi isključio blokadu diferencijala, nego da bi ovakav pogon kakav ja predlažem bio pouzdaniji u radu,možda kompliciraniji ali pouzdaniji.Jer traktor je radni stroj to znam i treba mu pogon na što više kotača.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Na hondi to funkcionira dobro samo ako se ne vuče prikolica i ne optereti.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,712
da na pravcu nije problem, ali se kod skretanja može stisnit blokada prije i ako se malo čvršče drži upravljač ona neče naglo skrenut, i u vožnji u pravac se može jedan točak isključit i držat upravljač i ona opet ide pravo, isprobao sam to u praksi.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Ako bi htjeli koristiti prednost jednog i drugog, to čini Torsen diferencijal: ne raspodjeljuje podjednak moment bez obzira na obodnu brzinu kao obični diferencijal, već daje svakom kotaču onoliko koliko on može prenesti na podlogu.
.....
ili maksimalno onoliko koliko je kostrukcijom torsen diferencijala određeno?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Edo, naravno da postoje granice određene konstrukcijom.
No, u opisu ovoga pitanja bilo bi to bezpredmetno napisati, pa sam napisal grubu aproksimaciju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh