• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske gume

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
U prometnoj pišu dimenzije guma. Može biti mala razlika pa onda kontrolor upiše pod napomenu novu dimenziju.
420/70-28 je oko 12 cm manja u promjeru od 420/85-28. Znači, zadnji kraj bu imal cca 6 cm niži klirens, traktor bu za 9% sporiji ali i toliko jači.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Za registraciju ti opće nema veze koju god da staviš,.
Kako gdje kod mene mora biti guma koja je upisana u knjižicu imam 4 registracije :icon_pray: tak da sve ovisi o kontroloru jer se gleda dimenzija .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Meni su već 20 godina upisani u knjižicu krive dimenzije guma pa nitko nikaj ne poduzima.

Znači za 565 su mi upisane 16.9-28 i 9.5-24, a on je tvornički došao sa 14.9-28 i 7.50-16 pa evo več 20 godina je tako, nitko nikaj ne provjerava gde god bio na tehničkom, ljudi pa to je samo traktor :)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jel kontrolor uopće ne pogleda, ili pogleda i ne komentira?
Kod mene svake godine baš uspoređuje dimenzije guma s upisanim u knjižicu.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Gledaju samo u kakvom su stanju gume i dali su jednake dimenzije na obadva kotača, da ima dobru ripnu i da nisu sve spucane i rastreskane, za dimenziju nema veze.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Jel kontrolor uopće ne pogleda, ili pogleda i ne komentira?
Kod mene svake godine baš uspoređuje dimenzije guma s upisanim u knjižicu.

Danas sem bil na tehničkom i pital za traktorske gume gume moraju biti one koje su upisane u knjižici i kontrolor je dužan provjeriti gume .
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Točno je to kaj si napisal, a također i to da većina voli naše zakone (malo zaobići). :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
To je totalna bedastoća, jer traktor nije auto i, prema vrsti posla koji obavlja, može imati različite dimenzije kotača (ne samo guma), kao i različitu širinu traga istih.

Ne vidim smisla u tome da samo za TP mora imati "kak je propisano", jer je onda tehnički neispravan čim ga se vrati u radno stanje. A to znači, da u slučaju nezgode, nije tehnički ispravan i vozač/korisnik snosi odgovornost.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Drugu, a možda i još pokoju dimenziju guma, ako treba, nije problem upisati u prometnu. Ja imam za auto upisane dvije dimenzije. Vuk sit i ovce na broju. :)
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
ekipa, mislim da Vam je u interesu da riješite kontrolora da upiše točnu dimenziju guma jer još malo pa će bit ko i s autima da će osiguranja tražit svaku moguću izliku da vam ne isplate neku odštetu, policija svaki mogući razlog da vam skine tablice i pošalje vas na tehnički.....

Imao sam neku glupost s autom na kojem sam imao gume koje nisu upisane i što je najbolje nisam bio ništa kriv ali je druga strana potegla pitanje da li sam opće takav smio bit na cesti i eto ti komplikacije. Onda tražiš vjetačenja, a oni traže ispitivanja i hrpu gluposti i onda idu slovo za slovo. Da sam to riješio na tehničkom nitko trepnuo nebi....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Sve to štima s upisom guma, ali kaj je s dimenzijama vozila? Raširen ili sužen traktor nema osnovne dimenzije.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
kod mene su u knjižicu upisane najveće dimenzije iz EC Conformity Certificate. Dakle navedena širina odgovara širini s najviše raširenim kotačima (tvornička mogućnost) i najširim, tvornički predviđenim gumama.
Vidi točke 2.7.1 do 2.7.3 na sliki.
U stvarnosti je širina 1454 mm, a to je unutar granica upisanih u EC CC.

Antonio,
jesi li imal ugrađene proširivače ili samo zamijenjene (preštelane) kotače?
 

Prilozi

  • EC Conformity 3 od 5.jpg
    EC Conformity 3 od 5.jpg
    52.9 KB · Pregleda: 48

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Ljudi imam jedno pitanje. Nedavno sam stavio na traktor polovnu gumu 16.9-28 koja je malo (2-3 cm) viša od one na drugom točku (isto 16.9). Može li ta razlika na bilo koji način štetiti diferencijalu ili nekom drugom sklopu? Hvala na odgovorima unaprijed.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,762
Iwanho, sve štima, ali ti stvarne mjere traktora ne odgovaraju podacima u knjižici.
Bedasto, kaj ne?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ljudi imam jedno pitanje. Nedavno sam stavio na traktor polovnu gumu 16.9-28 koja je malo (2-3 cm) viša od one na drugom točku (isto 16.9). Može li ta razlika na bilo koji način štetiti diferencijalu ili nekom drugom sklopu? Hvala na odgovorima unaprijed.
samo gas ...tome i služi diferencijal :icon_pidu:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
slažem se.
Da u prometnoj pišu dvije širine, min i max, to bi već imalo logike. Ali živimo v državi v kojoj se građani moraju prilagođavati "stručnjakima" na vlasti, umjesto obrnuto. :(
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,456
Proljetos su mi bez problema upisali uske gume na traktoru. No...svake godine mi prigovaraju zbog razmaka. Inzistiraju da razmak sredine zadnjih i sredine prednih guma moraju biti isti. Sto nema nikakvog smisla. Svi su mi dosli iz tvornice podeseni da je vanjski trag isti i ako ne budem imao nekog specijalnog posla sigurno necu mjenjat.
 

Najnoviji postovi

Na vrh