• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Turopoljska svinja

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Jel se neko bavi uzgojem? Čujem da je stanje teško. Mali broj je ostao.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Neznam jel se neko bavi uzgojom, ali ja sam danas kupovao Turopljske kobasice i odlične su.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Da,stvarno vec dugo nisam cuo da netko ima turopoljsku svinju.
Steta sto pasmine domace tako nestaju u grotlu ovih krizanaca.
Bilo bi dobro da se netko ovdje javi tko ih drzi da malo vidimo fotke i tak.
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
POT! Plemenita općina turopoljska! Udruga iz V. Gorice. Pogledaj na internetu brojeve telefona. Oni ih uzgajaju i čuvaju od izumiranja. :) :) :) :) :)
 

perje

Član
Tu od
2 Ožu 2010
Poruka
38
Bok dečki.
Ja sam iz turopolja,i te svinje su od mene 5 kilometara.
Plemenita opčina turopoljska ih drži u šumi Turopoljski lug, ali ne paze na njih pa ih ima po cijeloj šumi.
Nije istina da su na izumiranju. Ima ih jaaako puno i rade štete. Ima ih čistokrvnih,ali ih se jako puno križalo sa domaćima i divljima.
Ako hoćete, mogu otići drugi tjedan ih poslikati i staviti na forum. Ima ih 50-ak u ograđenom,ali i okolo.
Pozdrav :D
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Svakako poslikaj. Pa 50 i 100 nije nikakav broj. Prema Nacionalnom programu očuvanja izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja u Republici Hrvatskoj Turopljska svinja sa efektivnom veličinom populacije od 53,8 spada u kritično ugrožene pasmine i to sa negativnim populacijskim trendom.
 

perje

Član
Tu od
2 Ožu 2010
Poruka
38
Ok dečki, ja sutra uzmem fotić i idem poslikati svinje i stavim na forum.
Rekao sam da ih u ograđenom ima 50. Ali okolo i u šumi ih ima preko 200 komada.
Ima par ljudi u Turopolju koji ih uzgajaju. Njima treba preko godinu dana da dostignu težinu od oko 120 kg.
Sutra stižu slike :)
Pozdrav
 

perje

Član
Tu od
2 Ožu 2010
Poruka
38
A joj. Oprostite dečki, ja skroz zaboravil. Budem valjda danas se odvezel do tam pa slikam i stavim slike.
Pozdrav
 

perje

Član
Tu od
2 Ožu 2010
Poruka
38
joj dečki,opet sam zaboravil. nisam išel onuda,pa se nisam ni sjetil. navodno da ih je napala bolest,neznam kak se zove (krmača ostane bređa,ali prije vremena pobaci), pa su ih dosta potukli,ali ima njih još puuno. :D
trebalo bi to dopeljati doma i tražit poticaj za njih,pa kad ih se nakupi, napraviti negdje u šumi veliki gater,a ne onakav u čemu su sad(mali dio njih).
 
D

dmeter

Guest
perje kaže:
Bok dečki.
Ja sam iz turopolja,i te svinje su od mene 5 kilometara.
Plemenita opčina turopoljska ih drži u šumi Turopoljski lug, ali ne paze na njih pa ih ima po cijeloj šumi.
Nije istina da su na izumiranju. Ima ih jaaako puno i rade štete. Ima ih čistokrvnih,ali ih se jako puno križalo sa domaćima i divljima.
Ako hoćete, mogu otići drugi tjedan ih poslikati i staviti na forum. Ima ih 50-ak u ograđenom,ali i okolo.
Pozdrav :D
Perje da ih ima 5000 tisuča komada spadali bi u ugrožene
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
evo par sličica turopoljskih svinja koje žive u turopoljskom lugu
 

Prilozi

  • IMAG0085.jpg
    IMAG0085.jpg
    64.8 KB · Pregleda: 360
  • IMAG0084.jpg
    IMAG0084.jpg
    68 KB · Pregleda: 331
B

brljam

Guest
zaborav

Da li je ova pasmina pala u zaborav samo na forumu ili u praksi?Interesira me da li se mogu nabaviti jedinke ove pasmine.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Ova pasmina je u jako lošoj poziciji. Ako se uzgajivači malo ne trgnu bojim se da joj se loše piše.
 
B

brljam

Guest
Nije mi jasno da se onom Austrijancu to isplati a nama ne a sve mi se nekako čini da PP Lonjsko polje i POT drže monopol nad tom pasminom samo radi poticaja
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ova svinja je nažalost osuđena na propast od države ,grada,županije pa do seljaka niti se vodi briga oko nje niti ima zainteresiranih za uzgoj pitanje je i njeno porijeklo jer se pari sa divljacima itd .Ima nekoliko lujudi koji ju uzgajaju ali to je kap vode u moru bar je takva situacija u Turopolju..
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Mislim da nije samo ova pasmina u takvom položaju, nego većina naših autohtonih pasmina. Još više zabrinjava činjenica da se ljudi ni ne raspituju, pričaju i komentarišu o ovim našim nepravedno zapostavljenim pasminama.
 

Najnoviji postovi

Na vrh