• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ugovor o davanju zemlje na korištenje

  • Temu pokrenuo dinko
  • Datum prvog posta

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,230
Zanima me tko bi dal upisati teret na zemlju u najmu?
Ja prvi nikad ne bi to dozvolil.

Pri promjeni vlasništva (kupoprodaji), ovjerava se potpis prodavatelja i bilježnik može, prema želji, upisati zahtjev za promjenom vlasništva, kaj je jeftinije nego ako se to kasnije samostalno rješava u gruntovnici.
Ako se to ne obavi u (mislim) 15dana, slijedi kazna od oko 1000kn za ne prijenos vlasništva (ukoliko se ne navede točka s razlogom ne-prenašanja u Ugovoru).
A zasto ne upisati teret? Ugovor o najmu je teret, to sto nije upisan u gruntovnicu samo daje mogucnost vlasniku zemlje da mulja...jer netko tko kupuje ne.moze znati da je ta zemlja u najmu osim ako mu to vlasnik ne kaze...i onda se dogodi slucaj kak ima Medimurec i povlacis se na krjau bezveze po sudu...lijepo se upise teret gdje se vidi datum upisa, prilog tome.je ugovor o najmu i tocno se zna na koliko godina je najam...
Ako se ne varam RH ima.definirano zakonom o pz da se obavezno mora upisati teret u zk

Stvar sa kupoprodajom je ovakva...
Biljeznik automatski svaku ovjeru salje na poreznu...a sto se tice prijedloga za upis bolje je odnah kod biljeznika.obaviti jer oni placaju taksu 230kn a ako sam nosis ugovor na gruntovnicu placas 250kn...
Rok za upis je 60 dana...ako se ne obavi u tom rok onda se upis placa 1000kn.
 

bosanac1976

Novi član
Tu od
19 Svi 2015
Poruka
10
Pročitao sam temu i imao bih pitanje. Istočna slavonija je u pitanju. Jutro i pol je veličina zemlje, nije potrebno krčiti/uređivati zemljište. Mislim da je prije plaćao oko 600-700 kn godišnje.

Cijena zakupa koliko se kreće?
Moram reći da mi nije bitno da čovjeka ogulim, ali opet ne bih to davao poprilično ispod cijene.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Za Slavoniju ne znam, ja u Međimurju imam dio koji je u najam išao 2020. godine 3600 kuna, a ovogodišnji 500 eura za hektar. Sveukupno 10 ha.
 

Ico24

Član
Tu od
4 Tra 2023
Poruka
34
Pozdrav, da li netko mozda ima primjer ugovora o plodouzivanju poljoprivrednog zemljista. Hvala
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,855
Mislim da u poreznoj to ne prolazi.
Moraš ugovor o najmu,stavi simboličnu cijenu od tipa 100kn/ha i to je to..
Zakupodavac dobije nekih 50ak kn godišnje za platiti poreza i sve je ok..
 

Ico24

Član
Tu od
4 Tra 2023
Poruka
34
Takav ugovor su mi dali u agenciji za otvaranje OPG-a, ali se nisam sjetil iskopirat vise komada i sada ih ne mogu nigdje na internetu nac.
 

tapir

Član
Tu od
25 Stu 2019
Poruka
55
Evo ugovora o plodouživanju i zakupu
 

Prilozi

  • Ugovor o plodouživanju 1.pdf
    230.3 KB · Pregleda: 37
  • Ugovor o zakupu zemlje.pdf
    199.1 KB · Pregleda: 42

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
I meni su tako govorili da treba ugovor o plodouživanje ali to je punokompliciraniji ugovor za vlasnika i onoga tko hoće uživati plodove u buduće, nego ugovor o najmu.

Na kraju sam potpisao odgovor o najmu i predao u agenciju i sve ok.

Ugovor o plodouživanje se plaća kao ugovor a o najmu je samo ovjeravanje potpisa.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,868
Nitko nije dao jasan odgovor.
Primjer @komera je najbolji....pa nek na tu cifru obračunaju porez.
Neko je došao na tu ideju s plodouživanjem i to je ok ...po mojem to nebi trebala priznati ni porezna a pogotovo apprrr, nek to samo da je između vas.
Ugovor o zakupu je ok, porezna nek uzme svoje i to je to a apprrr da svoje. Ako se ostvaruje potpora na neku površinu nije problem dati nešto i u proračun.
Nema više ništa džabe...
Nitko nikoga ne tjera da upise zemlju u upisnik i arkod i ostvaruje potpore...logika je da mrvicu kolača vratiš.
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Je al ko država su glupi što nisu odmah stavili da moreš platiti taj porez a ne pošalju ga naokon godine dana
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,868
Sustav tak funkcionira.jbg.
Kod kupoprodaje se dobiva većinom privremeno porezno rješenje, nitko nezna kad će biti konačno... i to traje već godinama a pošto je tako neće ni doći.
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
A čudo onda me vlasnik davi za taj porez ja bi ga odmah im platio .
Da ti džaba zemlju malo glupo da nemožeš odmah platiti porez i miran ko kad kupiš auto.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,531
Sustav tak funkcionira.jbg.
Kod kupoprodaje se dobiva većinom privremeno porezno rješenje, nitko nezna kad će biti konačno... i to traje već godinama a pošto je tako neće ni doći.
Po meni je glupost to privremeno riiješenje za porez na promet nekretnina oni se sjete za godinu dvije da je nekretnina vrijednija nego kad smo ju kupili.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Cijena po kojoj se naplaćuje 5% poreza je 400kn/ral.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,531
Cijena po kojoj se naplaćuje 5% poreza je 400kn/ral.
Ako je ostalo kak i prije pri nama osnovica 400 kn po rali i od toga 12 % ide porez.
Nit orali niti kopali njima euri cure bez obzira na sušu,tuću i sve ostale nedaće koje nas prate 😪 :mad:
 

Najnoviji postovi

Na vrh